Zámek Versailles
Evropa,  Francie

Zámek Versailles: Vše, co před návštěvou potřebujete vědět + super tip, jak se vyhnout frontám

Navštívit velkolepý zámek Versailles patří jednoznačně mezi zážitky, které si budete pamatovat celý život. Okázalost a majestátnost zámku společně s rozlehlými, nádherně udržovanými zahradami, vám zcela určitě vyrazí dech. Ne nadarmo patří zámek Versailles mezi nejikoničtější francouzské památky a jednu z nejnavštěvovanějších památek v Evropě vůbec.

Pokud byste na zámek Versailles rádi vyrazili i vy, je tento článek přesně pro vás. Dozvíte se, jak se do Versailles dostat, jak se v celém zámeckém komplexu vyznat a spoustu dalších informací, které vám návštěvu Versailles zjednoduší. K tomu i jeden super praktický tip, jak se vyhnout dlouhým frontám u vstupu. 

Versailles pohled na zámek ze zahrad
Pohled ze zahrad na impozantní palác Versailles

Historie zámku Versailles

Zámek Versailles se stal symbolem francouzského království zejména za vlády Ludvíka XIV., zvaného také Král Slunce. V roce 1661, kdy Ludvík XIV. nastoupil na trůn, byl palác pouhým loveckým zámkem. Ludvík XIV. ho ale nechal přestavět na honosné, megalomanské sídlo, za které neváhal utratit během svého života tři státní rozpočty. 

V roce 1669 byla zahájena výstavba nového západního křídla paláce, to mělo sloužit jako soukromé apartmány krále a jeho rodiny. V letech 1678 až 1684 byl vybudován slavný Zrcadlový sál, který se stal jedním z nejvýznamnějších symbolů paláce Versailles. Postupně docházelo k dalšímu rozšiřování celého honosného sídla. V paláci se konaly slavnostní oslavy, balety, divadelní představení a politická jednání. Ludvík XIV. také nechal vybudovat rozsáhlé zahrady s mnoha sochami a fontánami, které měly sloužit jako reprezentativní prostor pro státní obřady a slavnosti. 

Centrem veškerého politického i společenského dění se Versailles stalo ve chvíli, kdy celý královský dvůr přestěhoval z Louvru právě do Versailles, odkud ale nebylo jednoduché se dostat. Pro mnohé dvořany se tak Versailles stalo spíše „zlatou klecí“ a pro  Ludvíka XIV. zase způsob, jak si upevňovat svou absolutistickou moc.

Po smrti Ludvíka XIV. v roce 1715 se zámek Versailles stal sídlem dalších francouzských králů, ale jeho význam postupně slábl. V roce 1789 se konala v Zrcadlovém sálu schůze Stavovského sněmu, která znamenala začátek francouzské revoluce. 

V roce 1919 se na zámku Versailles konala Versailleská mírová konference, která ukončila I. světovou válku.

Během II. světové války byl zámek okupován nacisty, kteří v něm umístili velitelství Luftwaffe.

V roce 1979 byl zámek zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO.

Návštěva Versailles: Co je součástí zámeckého komplexu

Zámek Versailles

Nejvýznamnější a zároveň i nejnavštěvovanější částí celého komplexu je samozřejmě samotný palác. V něm najdete celkem 2.300 místností. Při prohlídce se podíváte do reprezentačních prostor, projdete se nejkrásnější místností celého zámku – Zrcadlovým sálem, navštívíte královské apartmány včetně komnat Marie Antoinetty či Madame Pompadour, podíváte se do Korunovační místnostiněkolika historických galerií, Královské kaple a dalších. Budete moci zhlédnout také obrovskou sbírku umění – od obrazů, přes sochy až po nejrůznější cenné předměty. 

Impozantnost a velkolepost zámku dokresluje fakt, že některé z místností jsou zdobeny mramorem  či zlatem, zlatem je zdoben i některý nábytek. Nesmím zapomenout ani na přenádherné versailleské zahrady, na které je nádherný pohled především ze Zrcadlového sálu a přilehlých komnat.

Součástí zámeckého komplexu je i rozlehlý park s vodní plochou (Grand Canal), kde si můžete užít romantiku třeba na lodičkách. Dále také Velký a Malý Trianon – menší paláce stojící taktéž na pozemcích paláce a vesnička Marie Antoinetty. 

Zámek Versailles královská ložnice postel s nebesy
Královské komnaty jsou opravdu impozantní
Zámek Versailles Zrcadlový sál
Nejslavnější místnost v celém paláci - Zrcadlový sál - zdobí 17 zrcadlových oblouků a naproti nim 17 arkádových oken. Malby na stropě oslavují vládu Ludvíka XIV.

Zahrady a park

Jak už jsem zmínila výše, součástí prohlídky/zakoupené vstupenky je i vstup do zahrad a zámeckého parku. Zahrady jsou opravdu přenádherné a je potěchou oka se v nich procházet. Najdete tu spoustu různých zákoutí, nádherných soch, oranžerii, jezírek a hlavně desítky větších či menších fontánek. V těch největších probíhají během týdne vodní hudební show. Konkrétní fontány a časy vodních show najdete na těchto stránkách.

Za zahradami je vybudován Grand Canal, velká vodní plocha, kterou kolem dokola obklopuje rozlehlý park. Jakmile si projdete palác a zahrady, věřím, že svým nohám dáte rádi odpočinout. Právě tady, okolo Grand Canalu je to ideální! Posaďte se na břehu a kochejte se výhledem na palác. Ten pohled stojí za to!

Pokud by vás lákalo trochu romantiky, můžete si půjčit lodičku a užít si čas na vodě tímto způsobem. 30 minut vyjde na 14 €, hodina na 18 €. Možnosti zapůjčení lodiček závisí na ročním období, více podrobností najdete tady.

V parku najdete také několik restaurací a stánků s občerstvením včetně toalet.

Vesailles zahrady
Zámecké zahrady ve Versailles rozhodně stojí za návštěvu
Versailles - fontána v zámeckých zahradách
K vidění jsou tu i vodní show s hudební produkcí, které byste si také neměli nechat ujít

Velký a Malý Trianon a Vesnička Marie Antoinetty

Velký Trianon je palác, který si nechal vybudovat Ludvík XIV., aby unikl ruchu paláce Versailles. Král tento palác využíval jako soukromou rezidenci a mnoho času tu trávil s jednou ze svých milenek – Madame de Maintenon. 

Malý Trianon zase sloužil jako útočiště Ludvíka XV. a jeho milenky Madame du Barry. Po smrti Ludvíka XV. se vlády ujal jeho vnuk Ludvík XVI. a Malý Trianon věnoval své ženě Marii-Antoinettě, která měla problém přizpůsobit se životu na královském dvoře. K tomuto panství si tak vytvořila velké pouto.

V roce 1783 se královna Marie-Antoinetta rozhodla rozšířit severní část trianonských zahrad a pověřila architekta Richarda Miqueho, aby postavil Hamlet, malou vesnici kolem jezera. Queen’s Hamlet (Vesnička Marie-Antoinetty) v Trianonských zahradách je idylickým místem pro procházky v Trianonu. 

Skládá se z deseti drobných staveb rustikálního vzhledu – centrální část Hamletu byla vyhrazena pro osobní potřebu královny. Tuto část tvoří tři budovy: Warming Room, Boudoir a Queen’s House, nejimpozantnější budova v Hamletu. Součástí je i mlýn, holubník, strážnice, stodola, mlékárna, věž Marlborough a farma.

Tuto část komplexu Versailles byste si taktéž neměli nechat ujít. Je mnohem poklidnější než rušný palác a zahrady a přitom také velmi krásná. Velký i Malý Trianon a jeho komnaty a Královnin dům si můžete prohlédnout samozřejmě i zevnitř.

Versailles Velký Trianon
Velký Trianon
Palác Versailles - komnaty v Grand Trianonu
Velký i Malý Trianon si můžete prohlédnout i zevnitř

Zámek Versailles: Praktické informace

Jak se dostat z Paříže do zámku Versailles

Protože se Versailles nachází přibližně jen 20 km od Paříže, není nic jednoduššího, než zvolit cestu vlakem. Vlaky sem jezdí opravdu hodně často – každých cca 10 minut a celá cesta vám nezabere víc než několik minut. 

Ve městečku Versailles najdete 3 vlakové stanice:

  • Versailles Château-Rive Gauche
  • Versailles Chantiers 
  • Versailles Rive Droite
Konkrétní vlak bych volila podle toho, odkud budete z Paříže vyjíždět, tzn. které nádraží máte v Paříži nejblíž.
Nejblíže zámku, ale nejvytíženější - Vlak RER

Nejblíže zámku, ale zároveň nejvytíženější cestou je vlak RER C, který přijíždí na nádraží Versailles Château-Rive Gauche. Odtud je to do zámku přibližně 10 minut chůze. Vlaky RER C odjíždějí z několika stanic v centru Paříže (např. z nádraží Saint-Michel, Champs de Mars, Invalides, Musée d’Orsay atd.). Cesta trvá zhruba 30 minut a vlaky jezdí průměrně každých 15 minut. Cena za jednosměrnou jízdenku je 4,05 €.

Nejrychlejší cesta - Z Gare Montparnasse do Versailles Chantiers

Další možností je vlak ze zastávky Gare Montparnasse do zastávky Versailles Chantiers. Odtud se do zámku dostanete přibližně za 20 minut pěší chůze. Vlaky jezdí každých 10 minut a cesta linkou TER nebo N trvá cca 12 -25 minut v závislosti na počtu zastávek v daném čase. Jízdenky koupíte přímo na nádraží v automatu a jejich cena je 4,05 € za jednu jízdu.  

Nejdražší cesta - Z Gare Saint Lazare do Versailles Rive Droite

Poslední možností je vlak ze zastávky Gare Saint Lazare do zastávky Versailles Rive Droite. Odtud se do zámku dostanete také přibližně za 20 minut pěší chůze. Vlaky jezdí každých 30 minut a cesta touto linkou trvá taktéž cca 30 minut. Cena jízdenky je 4,95 € za jednu jízdu. 

Autobus jako alternativa pro ty, kdo mají jízdenky t+

Přijet můžete i autobusem č. 171, který jezdí ze zastávky Pont de Sèvres, vystoupíte téměř před zámkem. Platí na ně lístky t+.

Jízda autem

Přijet do Versailles můžete samozřejmě i autem a zřejmě nebudete mít problém tu zaparkovat. V okolí paláce je hned několik velkých parkovišť. Jakkoli může být cesta autem pohodlnou volbou, parkovné je relativně drahé – počítá se po čtvrthodině a vychází na necelé euro. Celodenní parkovné se pohybuje od 25 € v závislosti na vybraném parkovišti.

Vesnička Marie-Antoinetty
Vesnička Marie-Antoinety svým architektonickým stylem do zámeckého komplexu nezapadá, přesto je velmi malebná

Otevírací doba

Otevírací doba se liší podle sezóny. Hlavní sezóna je od dubna do října, vedlejší potom od listopadu do března.  

Palác je otevřen každý den KROMĚ PONDĚLÍ od 09.00 do 18.30 hodin. Mimo hlavní sezónu do 17.30 hodin.

Zahrady a park jsou otevřeny každý den od 08.00 do 20:30 hodin, mimo hlavní sezónu do 18.00 hodin.

Velký a Malý Trianon jsou otevřeny každý den KROMĚ PONDĚLÍ od 12.00 do 18.30 hodin. Mimo hlavní sezónu do 17.30 hodin.

Vstupné

Cena vstupenky je 21.50 € a součástí je jak vstup do paláce, tak do zahrad, parku, galerií a dalších součástí celého komplexu. Cena vstupenky se zvyšuje ve dny, kdy probíhají v parku ve fontánách vodní show, cena takové vstupenky je 28.50 €.

Dá se koupit také zvlášť jen vstupenka do paláce a galerií, která stojí 19.50 €. Ta se podle mě ale nevyplatí.

Děti a studenti do 26 let (s ISIC kartou) mají vstup zdarma, resp. platí 10 € za vstup během dní s vodní show.

Kde koupit vstupenky do Versailles a jak předběhnout frontu?

Ideálně přes oficiální webové stránky, kde koupíte vstupenky na konkrétní den a čas. S takovou vstupenkou se také vyhnete frontám při vstupu, protože ve váš vybraný čas, který na vstupence máte, jdete rovnou ke vstupu (Entrance A) a předběhnete tak všechny ostatní.

Vstupenky vám po zakoupení dorazí na vámi zadaný email.

Na prohlídku se musíte dostavit nejpozději do 30 minut od času uvedeného na vaší vstupence.

Jak dlouho trvá prohlídka zámku Versailles?

Prohlídku zámku zvládnete během pár hodin (chodíte bez průvodce, takže tempo je jen na vás), nicméně počítejte minimálně se 3 hodinami. Prohlídka zámku, parku a zahrad je rozhodně výlet na celý den.

Díky za přečtení!

A pokud se vám článek líbil, budu ráda, když se potkáme také na Instagramu nebo Facebooku. Přidejte se k dalším cestovatelům a buďte u všech cestovatelských tipů jako první! ✈️

Poslední aktualizace článku: 6/1/2024

Sdílejte článek s přáteli

2 Comments

  • Martin

    Skvěle popsáno 🙂 ještě bych poznamenal, že vstup a výstup do zahrad (placené části) je pouze 2x se vstupenkou. Hlídači vstupenky skenují a poté se vám může stát, že budete muset obejít celé zahrady….

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *