Jídlo ve Francii: Co rozhodně ochutnat při návštěvě Francie
Jídlo je ve Francii nezaměnitelnou součástí francouzské kultury. Máslové croissanty, rozpečené bagetky, různé druhy sýrů, kohout na víně, gratinovaní šneci, ale i barevné makronky nebo ovocné tartaletky. Francouzská kuchyně patří zcela právem mezi nejlepší gastronomii světa a ani vy byste si tento zážitek při návštěvě Francie neměli nechat ujít. Pojďte se podívat na tradiční francouzská jídla, která ve Francii rozhodně stojí za to ochutnat!
Snídejte jako Francouzi
Chcete si vychutnat snídani jako praví Francouzi? To není problém, francouzská kuchyně totiž není – alespoň co se snídaní týče – nijak náročná. Le petit déjeuner (snídaně) se obvykle skládá z máslových croissantů s džemem nebo nutellou, čokoládového chlebíčku, vaječné omelety (či jiného způsobu zpracování vejce – Francouzi vejce prostě milují!) s bagetkou anebo francouzského toustu se šunkou, sýrem a bešamelem.
Snídaně se ve Francii podávají v kavárnách od časného rána. Ke snídani si, jako praví Francouzi, nezapomeňte dát džus, čaj nebo kávu s mlékem (café au lait).
Zajímavost z francouzské kuchyně: Nikdy nedávejte bagetu na stůl vzhůru nohama. Podle Francouzů to totiž přináší smůlu. Kdo by řekl, že jsou Francouzi tak pověrčiví, že? 🙂
Oběd po Francouzsku
Možná vás to překvapí, ale pro Francouze není oběd nejdůležitějším jídlem dne tak jako u nás. Mnohem více si užívají večeře. Oběd (Le déjeuner) kdysi ve Francii trval dvě hodiny, pak ale Francouzům zkrátili obědovou pauzu na hodinu, stal se tak spíše rychlovkou.
Nejčastěji uvidíte Francouze obědvat různé druhy salátů – typickým oblíbencem je salát Nicoise (Salade Nicoise), případně sendvič. Nejoblíbenější a také nejznámější polévkou je francouzská cibulačka (Soupe à l´Oignon), tradiční polévkou je také bujabéza (Bouillabaisse). K obědu si klidně dejte víno, Francouzi to považují za naprosto normální 🙂
Zajímavost z francouzské kuchyně: Většina restaurací servíruje k jídlu bagetky zdarma. Jakmile přijdete do francouzské restaurace, ještě než vám donesou jídlo, naservírují vám v malém košíčku právě bagetky. Dejte si je dle libosti při čekání na hlavní chod, většina restaurací vám košík klidně znovu doplní.
Večeře jako nejdůležitější jídlo dne
Nejdůležitější jídlo dne všech Francouzů? Jednoznačně večeře! A to ne jen tak ledajaká. Francouzi si totiž tohle jídlo umí náležitě vychutnat. Večeře (Le dîner) se obvykle skládá ze tří chodů: předkrmu (hors d’œuvre) nebo úvodního chodu (entreé), hlavního jídla (plat principal) a sýra nebo dezertu. A jak si tedy večeři vychutnat podle Francouzů?
Nejoblíbenějším předkrmem jsou gratinovaní šneci. Pro Francouze jsou šneci naprostá pochoutka, ale pokud by se vám toto jídlo nepozdávalo, přejděte raději na hlavní chod. Typickým francouzským pokrmem je kohout na víně (Coq au vin), hovězí po burgundsku (Boeuf bourguignon) či ratatouille. Po hlavním chodu VŽDY následuje sýrové prkénko. Nemusí být nijak speciální, pro jeden stůl běžně stačí 3 druhy sýra.
A co si dát k pití? Samozřejmě víno, jste přece ve Francii! K večeři se běžně podává také minerálka.
Zajímavost z francouzské kuchyně: Víte, že šneci jsou ve francouzské kuchyni tak oblíbení, že jich Francouzi za jeden rok sní více než 16.000 tun?
Francouzské dezerty
Co by to bylo za návštěvu Francie bez ochutnání jejich výtečných dezertů? Za pulty francouzských cukráren (pâtisserií) na vás čeká obrovské množství delikates, ze kterých si rozhodně vyberete!
Zřejmě nejtradičnější francouzskou sladkostí jsou i u nás velmi dobře známé makronky. Tahle různobarevná mandlová kolečka se vyrábí s různými příchutěmi, výběr je tak jen na vás.
Dalším typickým dezertem je koláč sester Tatinových (Tarte Tatin), což je koláč s karamelizovanými jablky. Do třetice vyzkoušejte věneček Paříž-Brest. Věneček je z odpalovaného těsta s nugátovým krémem uprostřed. Tento dezert má ve Francii tradici již od roku 1897.
Zajímavost z francouzské kuchyně: Víte, že jídlo ve Francii je velmi často pojmenováno po městě/oblasti, kde vzniklo? Tak například: Normandská zeleninová polévka (Normandie), hovězí po burgundsku (Burgundsko), bretaňský koláč (Bretaň), ale i Dijonská horčice (Dijon) či pravé šampaňské (Champagne).
Francouzská bistra aneb Když nemáte velký hlad
Pokud nebudete mít velký hlad, ale rádi byste ve Francii ochutnali jejich typické jídlo, rozhodně vyražte do některého z francouzských bister a kaváren. U malých dřevěných stolečků posazených často do předzahrádek si užijete ruch zdejších ulic v kombinaci s francouzskými pochoutkami, ze kterých se vám budou sbíhat sliny 🙂
Jaké jídlo ve Francii ochutnat? Rozhodně francouzský slaný koláč zvaný quiche. V českých podmínkách už ho také nějakou dobu známe a i tady je velmi oblíbený. Ve Francii je nejtradičnější variantou cibulovo-sýrový, ale i tady se různým variantám meze nekladou.
Pokud jste milovníci palačinek, zkuste jejich slanou variantu – tzn. galetky (Galettes). Neměli byste vynechat ani játrovou paštiku s francouzským toustem (Foie Gras), která je ve Francii velmi oblíbená, nebo sýrové suflé.
Zajímavosti z francouzské kuchyně: Francouzi respektují roční období a velmi rádi jedí právě to, co se zrovna sklízí. Jídlo se tak ve Francii neustále obměňuje podle sezóny. V létě jsou oblíbené saláty a ovocné mísy místo těžkých dezertů, na konci léta rostou houby, které se připravují v různých variantách. Od září do února si můžete pochutnat na zvěřině a na přelomu zimy a jara zase na korýších a ústřicích.
Jídlo ve Francii - jaké si přivést domů?
Nemůžete se při návštěvě Francie nabažit všech těch dobrot, které jste tu ochutnali? Přivezte si je domů! Nejčastěji se vozí:
- Ovocné džemy – vyhlášené jsou hlavně rybízové z oblasti Lotrinsko
- Trvanlivé salámy – z vepřového masa, kančího, srnčího nebo třeba s lanýžii – výběr je na vás
- Foie Gras – tradiční husí nebo kachní játra
- Sýry – ve Francii se vyrábí víc než 300 druhů sýrů, s různými obměnami pak i více než 1.000 různých druhů, jen pozor na zrání sýrů, přeci nechcete, aby si od lidé ve veřejné dopravě odsedávali :))
- Olivový olej – vyhlášený je ten z oblasti Nyons
A k tomu pravé šampaňské nebo víno – jste přeci ve Francii!
Děkuji za přečtení!
Teď už nezbývá než vám popřát dobrou chuť při objevování tajů francouzské kuchyně. Bon Appétit!
A pokud se vám článek líbil, nezapomeňte ho sdílet také se svými přáteli.
TIP PRO VÁS: Letos se do Francie nechystáte? Pak se podívejte, jaké dobroty si můžete dát třeba v Praze! 15 tipů, kam na jídlo v Praze: Do těchto podniků se zamilujete
Jeden komentář
Journey to experience
Nádherně zpracovaný francouzský článek se samými dobrotami 😍😍. Fracouzskou snídani bych si nechala líbit hned, hlavně tedy ty máslové croissanty nebo ty jejich bagetky 🙂. A ten věneček z opadlovaného těsta? Mňam! Miluji věnečky!