Těhotná žena v letadle, detail na těhotenské břicho
Cestování s miminkem,  Létání v těhotenství

Létání v těhotenství ano či ne? Rady zkušených cestovatelek pro pohodlné cestování s bříškem

Létání v těhotenství může přinášet nastávajícím maminkám spoustu obav, nejistot a hlavně nezodpovězených otázek. Já sama jich měla před první cestou letadlem snad milion. Kdy můžu cestovat v těhotenství? Na co si dát pozor? Bude to pro miminko bezpečné? Může se „něco“ stát? A co? Jak tomu můžu předejít? Jak budu řešit, když se “něco” stane? Nemůžu miminku nějak ublížit? Jaké je riziko ozáření pro mě a miminko? A nemám raději sedět doma? (na což by mi moje mamka i tchýně jednoznačně odpověděly, že jo!)

Ano, i takové otázky, jako je třeba míra ozáření, jsem řešila, protože jsem nechtěla podcenit vůbec nic. Jak se říká: kdo je připraven, není překvapen! A v jiném stavu to platí obzvlášť 🙂

Nakonec jsem v těhotenství letěla hned několikrát, proto vám v dnešním článku můžu sdílet jak své osobní zkušenosti, tak rady a tipy zkušených cestovatelek, se kterými jsem téma létání v těhotenství otevřela. Věřím, že právě v tomto článku najdete odpovědi na všechny otázky, které vás o létání v těhotenství zajímají a pomohou vám rozhodnout se, zda je cestování letadlem v těhotenství pro vás to pravé.

UPOZORNĚNÍ: Ačkoli je létání v těhotenství obecně považováno za bezpečné, pokud těhotná žena nemá ŽÁDNÉ KOMPLIKACE, informace uveřejněné v článku nenahrazují konzultaci s vaším gynekologem ohledně  jakékoli vaší plánované cesty. Jen lékař zná nejlépe váš zdravotní stav a dokáže posoudit (ne)vhodnost vaší cesty.

Co se dozvíte v tomto článku?
Těhotná žena sedící na lavičce, záběr na těhotenské břicho a před ní dětské botičky - fotka k článku létání v těhotenství

Létání v těhotenství: 1. trimestr

První trimestr se nese v duchu oslav počínajícího zázraku. Prvních pár týdnů možná ještě sama nevěříte, že pod srdcem nosíte pokračovatele vašeho rodu. Pokud byste chtěla tuhle radost oslavit právě na cestách, možná vás zklamu, ale létání v 1. trimestru lékaři nedoporučují. Zakázané ale není.

Protože se miminko tzv. „uhnízďuje“, je během prvních tří měsíců vyšší riziko toho, že byste mohla o miminko přijít. To samozřejmě platí ať už cestujete či nikoli. Zároveň je možné, že právě během 1. trimestru budete řešit zásadnější věci než volbu dovolenkové destinace – jako třeba ranní (ty méně šťastné i celodenní) nevolnosti nebo nekonečnou únavu.

Moje zkušenost z prvního těhotenství

Já osobně jsem v prvním trimestru letěla jednou, na úplném počátku těhotenství, kdy jsem vlastně ještě ani nevěděla, že jsem těhotná. Jednalo se o krátký dvouhodinový let ze Stockholmu do Prahy. Během dalších týdnů prvního trimestru jsem na cestování neměla ani pomyšlení právě kvůli ranním nevolnostem.

Moje zkušenost z druhého těhotenství

Během druhého těhotenství jsem v prvním trimestru shodou okolností letěla taktéž trasu Praha – Stockholm a zpět. Bylo to přibližně v půlce prvního trimestru, ještě než mi opět začaly „úžasné“  ranní nevolnosti. Letět už jsem se nebála. Po celý let jsem pila hodně vody a neustále „něco“ uzobávala na jídlo 🙂 

Zkušenost cestovatelky Irči

„Letěla jsem v prvním trimestru (cca na konci 3. měsíce) na Sicílii. Let trval 2,5 hodiny. Na let jsem se nijak nepřipravovala, důležité pro mě bylo jen to, abych měla po ruce nějaké jídlo, protože se mi z hladu dělalo dost zle. Takže jsem si vzala s sebou tyčinku do kabelky a na letišti pak vodu, protože pitný režim je základ! 🙂 

Co bych určitě změnila a tedy poradila i nastávajícím maminkám – vzít si pohodlné oblečení. Já si vzala sice volnou košili, ale ne tak volné kalhoty, což bylo po nějaké době nepříjemné. Samozřejmě když je k tomu všemu fajn partner, který nabídne rameno při únavě (co si budeme, těhotenství a únava je děs), tak už je to double nebe :-)“

Irču můžete sledovat na instagramu jako @iris.ludvik

Švédsko - tady jsem ještě netušila, že za pár týdnů zjistím, že čekáme miminko 🙂

Létání v těhotenství: 2. trimestr

Druhý trimestr je rozhodně (nejen z mé vlastní zkušenosti) pro cestování letadlem nejvhodnější. Skončí ranní nevolnosti a nekonečná únava zdá se být taky pryč. Zároveň je v tomto období nejmenší riziko jak potratu, tak předčasného porodu. A co víc, ani bříško ještě není tak velké, aby vám znemožňovalo normálně se hýbat, proto je nejlepší doba vyrazit na cestu letadlem právě v tomto období.

Moje zkušenost z prvního těhotenství

Já sama jsem během 2. trimestru absolvovala dva lety – jeden krátký do Bruselu ve 4. měsíci (ten byl úplně v pohodě) a šestihodinový let do Dubaje na přelomu 2. a 3. trimestru. K tomu víc v další části.

Let do Bruselu byl vlastně takový „zkušební“, jak celé cestování letadlem budu zvládat a jak mi bude, protože jsme plánovali ještě další (a delší) cesty. Jak už jsem zmínila, let do Belgie byl úplně v pohodě a i já se cítila dobře. Bříško jsem měla v té době jen nepatrné, což bylo pro pohyb v letadle taky fajn. 

Moje zkušenost z druhého těhotenství

I mé druhé těhotenství bylo v tomto období pohodové, proto jsme právě na druhý trimestr plánovali rodinnou dovolenou u moře. Co čert nechtěl, nemoc dítka a nakonec i manžela nám cestu zkomplikovalo a tak jsem nakonec během druhého trimestru absolvovala pouze jednu cestu a to let Praha – Barcelona a zpět. Jak už jsem psala výše, tohle je opravdu ideální čas na dovolenou. I s rostoucím bříškem jsem dokázala během čtyř dní prochodit celou Barcelonu a celou dobu mi bylo fajn.

„Těhotná jsem letěla dvakrát. V obou případech ve 2. trimestru. Dost jsem to tenkrát řešila a někde jsem vyčetla, že v prvním se to kvůli riziku potratu nedoporučuje a ve třetím už je zas riziko předčasnýho porodu, tak mi ten druhej přišel ideální. 

Poprvé to bylo do Itálie, letělo to něco málo přes hodinu. Bylo to super, užívala jsem si to, mimčo už kopalo a bylo to krásný. Podruhé to bylo na Fuerteventuru (Kanárské ostrovy), letělo se asi 4 a půl hodiny. Taky to bylo v pohodě. Já jsem naštěstí měla klidný těhotenství, tak byl v klidu i ten let, nijak mě to neomezovalo.

Co bych ale doporučovala — speciálně kvůli těhotenství jsem si kupovala místa v letadle s větším prostorem na nohy, abych mela větší pohodlí. Do toho bych investovala určitě znova. A koho bolí v těhotenství záda nebo letí delší let, tak se určitě hodí i polštářek právě za záda.“

Lucku můžete sledovat na instagramu jako @lux.meraki.

Lucka píše i blog Hands on trips a cestování s dětmi se rozhodně nebojí, tak mrkněte!

Létání v těhotenství žena s bříškem královský palác v Bruselu
Druhý trimestr byl nejpohodovější období celého mého těhotenství - v pohodě jsem zvládla během prodlouženého víkendu prochodit Brusel i Bruggy

Létání v těhotenství: 3. trimestr

Ve třetím trimestru přichází nejvíce omezení pro cestování letadlem a to v souvislosti se zvýšeným rizikem předčasného porodu.

Mezi hlavní omezení patří stanovení konkrétního týdne těhotenství, do kterého je možné dle leteckých společností létat (liší se společnost od společnosti), nutnost doložit potvrzení od vašeho ošetřujícího lékaře, že jste schopna letu nebo také omezení ve smyslu vlastního pohybu (aneb „Už si nevidím ani na prsty u nohou, jak se mám s tím břichem vlézt do letadla?!“). V tomto období už totiž může být cestování, a to nejen letadlem, výrazně nekomfortní.

Moje zkušenost z prvního těhotenství

Jak už jsem zmiňovala výše, do Dubaje jsem cestovala na přelomu 2. a 3. trimestru (28tt), z Dubaje už jsem se tak vracela v době, kdy bylo nutné předložit právě potvrzení od lékaře. To jsem měla, takže bylo všechno ok a do letadla mě pustili. Ale ty vyděšené výrazy palubního personálu, které se na mě upínaly po celou dobu letu, bych vám nepřála. Podle mě se celou dobu modlili, abych jim na palubě letadla neporodila. O tom svědčil i fakt, že za mnou během letu co 30 minut chodily letušky a ptaly se, jak mi je. Spíš si ale asi ověřovaly, jestli vážně nerodím. Neporodila jsem 🙂

No pokud jsem někde poznala, že těhotenství je „jiný stav“, bylo to právě v letadle cestou do/z Dubaje. Sedět 6 hodin v kuse pro mně bylo extrémně nepohodlné, takže jsem pořád „courala“ v uličce. A ačkoli jsem nikdy dřív neměla problém usnout během letu (vlastně jsem byla spíš ten typ, který usnul okamžitě ve chvíli, kdy se letadlo vzneslo nad zem :D), během těhotenství mi v letadle usnout ani za nic nešlo, ač jsem byla unavená sebevíc. Jak jsem byla šťastná, že jsme se rozhodli „jen“ pro Dubaj a neletěli do původně plánovaného Karibiku (díky, doktorko, že jste mi to „zakázala“!). Dovolená byla super a já byla vážně ráda, že jsme si užili moře a společný čas ještě naposledy ve dvou, kdybych ale volila nyní, letěla bych určitě minimálně o měsíc dřív, právě během „pohodovýho“ 2. trimestru.

Moje zkušenost z druhého těhotenství

Po mé předchozí zkušenosti s létáním během prvního těhotenství jsem tentokrát během třetího trimestru raději nikam neletěla 🙂 

Létání v těhotenství těhotná žena v plavkách Spojené arabské emiráty
Cesta do Dubaje a zpět byla s ohledem na velikost bříška a týden těhotenství náročnější, přesto jsem ráda, že jsme vyrazili a naposledy si užili dovolenou ve dvou 🙂

Rady a tipy pro pohodlné cestování v těhotenství

1. Zvolte pohodlné oblečení a obuv

Jak už zmiňovala cestovatelka Irča, pohodlné oblečení je základ. Ať nikde nic netlačí, neškrábe, není těsné a vy můžete být opravdu v pohodě. Zároveň je dobré mít raději více vrstev, které v případě potřeby buď svléknete nebo se naopak přiobléknete, pokud by vám byla zima.

Stejně tak důležité jsou i pohodlné boty. Dlouhé sezení v letadle může způsobovat otoky nohou a chodidel, proto je dobré mít boty, které nejsou nijak těsné a jdou v případě potřeby lehce vyzout.

Pro delší lety doporučuju mít s sebou v příručním zavazadle pantofle jako na doma. S ohledem na neustálou nutnost chodit na WC se vám budou obouvat lépe než třeba tenisky.

2. Podporujte krevní oběh

Těhotné ženy mají obecně nadprůměrné riziko hluboké žilní trombózy a cestování toto riziko ještě zvyšuje. Co pro své zdraví v letadle tedy můžete (měla byste) dělat, je podporovat krevní oběh tím, že se během letu budete často hýbat. Klidně si udělejte pár dřepů, protáhněte se v uličce, projděte se po letadle.. 

Dobrým způsobem, jak snížit riziko otoku a krevních sraženin, je nosit během letu kompresní punčochy. Seženete je v každé prodejně zdravotnických potřeb.

Já osobně jsem na doporučení své gynekoložky použila při letu do Dubaje a zpět léky na ředění krve – injekčně cca 4 hodiny před odletem. Tohle ale zcela určitě zkonzultujte se svým lékařem, který vám případně vhodné léky předepíše.

3. Léky mějte v letadle u sebe

Pokud během těhotenství užíváte jakékoli léky, mějte je v letadle u sebe. Ne v zavazadlovém prostoru, ale v zavazadle, které si berete s sebou na palubu. Ať je máte v případě potřeby po ruce.

4. Hlídejte si pitný režim

Pít, pít a pít! Určitě víte, že dodržovat pitný režim je (nejen) v těhotenství základ. V této době to ale platí dvojnásob a na palubě letadla trojnásob! Můj osobní trik – vezměte si s sebou prázdnou láhev a naplňte si ji až po letištní kontrole (security check) třeba na záchodě. Na letišti v Praze je voda pitná. Budete tak mít jistotu, že láhev nebudete muset při letištní kontrole vyhazovat.

5. Nezapomínejte ani na jídlo

Do letadla si s sebou můžete vzít kolik jídla jen chcete, tak toho využijte. Připravte si zdravé svačinky, ať nemáte hlad a není vám špatně. 

Při letech s nízkonákladovými leteckými společnostmi (Ryanair, Wizzair atd.) s žádným jídlem v rámci letu nepočítejte (pouze za poplatek). Na „běžných“ linkách, pokud tedy nepoletíte v business třídě, to s jídly také není žádná sláva, takže vlastní jídlo je jistota.

Těhotná žena u vyhlídky v Dubaji
S tímhle bříškem v kombinaci s hrozným vedrem jsem prochodila Dubaj. Doteď netuším, jak jsem to zvládla, ale stálo to za to! 🙂
6. Mějte u sebe všechny potřebné doklady

Vezměte si s sebou těhotenskou průkazku, nikdy nevíte, kdy bude potřeba, abyste prokázala, ve kterém týdnu těhotenství právě jste. Zároveň si před každým letem zkontrolujte, od kterého týdne těhotenství vyžaduje letecká společnost, se kterou právě letíte, potvrzení od lékaře. Pokud bude potřeba a vy jej nebudete mít, s největší pravděpodobností vás nepustí do letadla.

Pokud máte v souvislosti s těhotenstvím jakékoli specifické potřeby nebo omezení, mějte takové dokumenty od lékaře také vždy u sebe, mohou být užitečné při případných otázkách třeba od letecké posádky.

7. Pro dlouhé lety zvažte rezervaci místa k sezení

Létání s bříškem může být od určitého týdne těhotenství nepohodlné, pokud tedy letíte delší trasu, zvažte, zda si nerezervovat místo s větším prostorem na nohy (stejně jako to dělávala cestovatelka Lucka). 

A ačkoli milujete sezení u okýnka, doporučuji se ho během těhotenství vzdát. Ideální místo pro těhotné je v uličce. Můžete kdykoli vstát, protáhnout se, projít se.. Nezapomeňte také, že v těhotenství chodíte asi 100x víc na záchod než obvykle, takže sedět u okýnka a stále žádat vaše spolucestovatele, abyste přes ně mohla přejít, to je totální opruz pro všechny.

8. Výběr destinace volte uvážlivě

Vybírejte destinace, kam doba letu nebo transportu do hotelu netrvá příliš dlouho. Znám holky cestovatelky, které během těhotenství letěly i zaoceánské lety a zvládly je naprosto v pohodě, znám ale i holky, pro které byly i dvě hodiny letu náročné. Zřejmě sama dokážete nejlépe vyhodnotit, co je ve vašich silách, nicméně pamatujte, že těhotenství je opravdu „jiný stav“ a co jste před těhotenstvím zvládala v pohodě nemusí nutně znamenat, že to tak bude i nyní. 

Pokud musíte absolvovat let s přestupem, přemýšlejte, jak dobu na letišti zvládnete, co budete dělat atd. Zejména noční přestupy s dlouhým čekáním nejsou nic moc. Pokud v cestě pokračujete až druhý den, zařiďte si v místě přestupu hotel, pokud plánujete přespat na letišti, zjistěte si dopředu, zda letiště na noc nezavírají třeba kvůli úklidu/protože tam letadla v noci nelétají atd. Ať se vám nestane, že zůstanete v noci před letištěm uprostřed ničeho. To nechcete ani normálně, natož tak těhotná. 

Důležité je vybírat země a střediska s vyšší úrovní hygieny a dobrou a dostupnou lékařskou péči. Pamatujte, že stát se během těhotenství může cokoli a zcela určitě nechcete vaše aktuální zdravotní problémy řešit s místním „lékařem“ v jeho garáži ala ordinaci. 

9. Mějte potřebné kontakty

Těhotenství sice není nemoc, ale stát se může kdykoli cokoli. Proto mějte vždy kontakt na nejbližší nemocnici nebo zdravotní středisko. V případě, že letíte přes cestovku, mobilní kontakt na delegáta se také hodí. 

10. Nezapomeňte na pojištění pro těhotné

Předpokládám, že na cesty se běžně pojišťujete a určitě to máte v plánu i na vaši vysněnou těhotenskou dovolenou. Ale pozor, ačkoli si sjednáváte vlastně úplně běžné pojištění (pro těhotné není žádné speciální), těhotné ženy to mají v tomto ohledu o dost těžší! 

Nezapomeňte si důkladně přečíst podmínky pojištění, aby se vám nestalo, že vám v případě potřeby pojišťovna zdravotní péči neproplatí. Podmínky pro těhotné má totiž každá pojišťovna jinak a každá pojišťuje i do jiného týdne těhotenství (některé vás nepojistí už od 26tt, některé zase pojišťují až do 32tt).

Létání v těhotenství muž a žena na pláži těhotenské bříško

Jakých destinací se během těhotenství vyvarovat

Ačkoli těhotenství není nemoc, při cestování v této „požehnané“ době je důležité zvážit různé faktory, včetně zdravotních rizik spojených s určitými destinacemi. I když jsme každá její a každé těhotenství individuální, existují země, kterým by se těhotné měly vyhnout kvůli specifickým rizikům, jako jsou infekce, nebezpečné nemoci nebo klimatické podmínky. Patří sem:

  1. Země s vysokým výskytem infekčních nemocí. Některé země mohou mít vysokou míru výskytu infekčních nemocí, jako je například malárie, virus Zika, horečka dengue, žlutá zimnice nebo hepatitida. Tyto nemoci mohou být pro těhotné zvláště nebezpečné, protože mohou vést k vážným komplikacím. Zjistěte si před finálním výběrem vysněné destinace, jak je na tom právě s těmito nemocemi. 

  2. Země s extrémními klimatickými podmínkami. Některé země mohou mít extrémně vysoké teploty, vlhkost nebo sezónní vlivy, které by mohly negativně ovlivnit těhotenství. Například v horkých oblastech může být riziko dehydratace a úpalu vyšší. Je proto důležité vyhnout se přílišným teplotním extrémům a být vždy dobře hydratovaná. To samé platí také o zemích s extrémně nízkými teplotami. 

  3. Země s omezenou dostupností zdravotní péče. Některé země mohou mít omezenou dostupnost kvalitní zdravotní péče nebo nedostatečně vyvinuté zdravotní infrastruktury. V případě komplikací těhotenství by mohlo být obtížné poskytnout adekvátní péči. Je proto vhodné zvážit i to, jak (ne)dostupná by mohla být lékařská péče. 

Těhotná žena na pláži, Blond on the road, Spojené arabské emiráty, těhotenství, cestování v těhotenství

Máte obavy a stres z létání v těhotenství? Nejste v tom sama!

Létání v těhotenství může být stresující zážitek, ať už se jedná o obavy z pohodlí během letu, změn tlaku v kabině, nebo obavy o zdraví miminka Tohle naprosto chápu, já sama jsem takové obavy hlavně před prvním letem měla také. Je ale důležité zdůraznit, že stres může mít negativní vliv na těhotenství a vaši vlastní pohodu, a proto je důležité naučit se ho zvládat. Tady je pár tipů, které vám mohou pomoci:

  1. Zhluboka dýchejte. Sedíte v kabině letadla, za chvíli máte vzlétnout do oblak a obavy přicházejí. Zhluboka se nadechněte nosem, držte dech chvíli a pomalu vydechněte ústy. Opakujte to několikrát. Hluboké dýchání je jednoduchá a účinná technika, která pomáhá uvolnit napětí a snížit úzkost během letu. 

  2. Poslouchejte relaxační hudbu/audioknihy/podcasty nebo si přečtěte knížku. Během letu je dobré mít cokoli, co vás přiměje nepozorovat každou vteřinu vlastní tělo a neanalyzovat každý váš pocit. Věřte mi, hlavu je potřeba zaměstnat jiným způsobem. Mějte s sebou sluchátka a přehrávejte si svou oblíbenou hudbu či podcast nebo si přečtěte knihu. Váš mozek vám poděkuje 🙂

  3. Meditujte. Meditace je skvělým nástrojem pro zklidnění mysli a nalezení vnitřního klidu. Zavřete oči a soustřeďte se na svůj dech. Dejte si za úkol věnovat alespoň pár minut meditaci a využijte jednoduchých meditačních cvičení, která vám pomohou stres zvládnout.

  4. Odbourejte napětí pohybem. Během letu si udělejte čas na protažení a uvolnění svalů. Jak už jsem psala výše, nejen, že uděláte dobře svému tělu, ale také své mysli. Hýbejte se, abyste zlepšila cirkulaci a uvolnila napětí.

  5. Neduste obavy v sobě, ale mluvte o nich. S partnerem, kamarádkou nebo kýmkoli blízkým. Pokud máte jakékoli obavy z létání v těhotenství, je dobré o nich mluvit. Máte před letem ještě nějaké otázky a nenašla jste na ně odpověď v tomto článku? Napište mi do komentářů pod článkem, pokud budu vědět, ráda vám odpovím 🙂

Díky za přečtení! 🧡

Zajímají vás články o cestování v těhotenství anebo s miminkem? Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte u nejnovějších článků jako první! A pokud jste na sítích, ráda vás potkám na mém Facebooku nebo Instagramu!

Sdílejte článek s přáteli

2 Comments

  • Lux Meraki

    Skvělej článek! Konečně tohle téma někdo pořádně zpracoval 😊.
    Jinak, ty jo, 6 hodin letu ve 3. trimestru si nedokážu představit, to klobouk dolu 😁👍.

    • Verča

      Ahoj Luci! Díky moc za pochvalu, ale je to i tvoje dílo, takže pochvala patří i tobě! 🙂 Jojo, let do Dubaje a zpět byl dost náročný, znovu už bych to dobrovolně neabsolvovala, co ti budu povídat 😀

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *