Na co si dát pozor v Benátkách
Evropa,  Itálie

Turistické peklo jménem Benátky: Na co si dát pozor, než sem vyrazíte

Benátky – to jsou všudypřítomné laguny, gondoly, úzké uličky a romantická zákoutí. Mohou působit lákavě, realita však vypadá jinak než na fotkách z Instagramu. Benátky každoročně navštíví více než 25 (!) milionů turistů, což je na šedesátitisícové městečko, řekněme si narovinu, trochu moc. „Overturismus“ je problém, který Benátky řeší dlouhodobě. A ačkoli vám to návštěvu a celkový dojem z města může značně znepříjemnit, není to, bohužel, jediná potíž, která vás tu může potkat. 

Benátky jsou, zcela upřímně, turistické peklo, kde vás kromě klasických turistických pastí čekají i jiné „radosti“. Na co si dát pozor v Benátkách, než sem vyrazíte a na co se připravit, abyste nebyli zklamaní? O tom se dočtete v tomto článku. Kromě toho mám pro vás také rady a tipy, jak si Benátky i přes to všechno co nejvíce užít. 

Na co si dát pozor v Benátkách: Obsah článku

Je tu plno

Do městečka, ve kterém žije přibližně 60.000 obyvatel, se KAŽDÝ DEN vydává jednou tolik turistů, o víkendech a svátcích klidně i 100.000 (!). Benátky ale nejsou nafukovací, proto je v ulicích (nebo spíš úzkých benátských uličkách) poněkud těsno. Pokud máte rádi blízký tělesný kontakt s cizími lidmi (úplně nejlépe v létě), vyražte do Benátek! 

CO S TÍM? Jedinou možností, jak si Benátky alespoň trochu užít, je vyrazit mimo sezónu (říjen – květen) a v sezóně mimo hlavní turistické trasy. Projděte si uličky daleko od centra a užijte si atmosféru města bez návalu turistů. Další možností je vyrazit sem hodně brzy ráno nebo naopak později večer.

Náměstí sv. Marka Benátky, lidé, budova, náměstí
Náměstí sv. Marka - lidí na fotce je relativně málo, ale nenechte se zmást, v úzkých uličkách a na mostech je to obvykle hrozná tlačenice

Je tu draho

Chcete se svést na ikonické benátské gondole? Pak u sebe mějte 80 €. Jakmile se setmí, vyšplhá se cena na 100 € za 30 minut plavby. Chcete využít lodní MHD, tzv. vaporetto? Jedna jízda vás vyjde na 9,50 €. O ceně jídel v restauracích ani nemluvím, ale k tomu se ještě dostaneme.

CO S TÍM? Jedna gondola je až pro 6 lidí, jestli tedy netrváte na romantice ve dvou, sežeňte do gondoly více lidí. Za jednoho tak zaplatíte jen necelých 14 €. Přes to všechno, já osobně doporučuju se gondolám vyhnout obloukem. Jízda trvá cca 30 minut a polovinu této doby strávíte v zácpě obklopeni dalšími gondolami. 

Pokud plánujete využívat benátskou MHD, zvažte, zda se vám nevyplatí místo jedné jízdenky koupit City Pass. Ten je celodenní (platí 24 hodin od označení) a stojí 21 €. Koupíte ho i online.

Gondoly v Benátkách
Benátské gondoly patří mezi symboly města. Projížďka na nich jsou za mě osobně vyhozené peníze

Je to bludiště

Všechny ty úzké uličky sice můžou být malebné jak chtějí, ale jakmile se trhnete hlavní turistické trase (a to rozhodně chcete!), jste v háji! Na co si tedy v Benátkách dát rozhodně pozor, je labyrint spletitých ulic a uliček, ve kterých se nevyznají ani místní. 

CO S TÍM? Tady stačí jednoduchá rada – bez navigace v mobilu do Benátek nelez nebo se nedostaneš ven 🙂

Žena na ulici Benátky
Uličky v Benátkách jsou neskutečně zrádné. Jednou zahnete doleva, podruhé doprava a nevíte, kde jste 🙂

Zase tak hezké to tu není

Upřímně. Bohužel. Pokud se těšíte na romantické procházky kolem lagun s dechberoucími výhledy na italské architektonické skvosty, pak vás asi zklamu. Domy jsou často oprýskané a na lagunách se to jen hemží řvoucími italskými gondoliéry. K tomu všichni ti turisti. Všechno tohle celkový dojem kazí.

CO S TÍM? Jediná rada, jak si alespoň trošku užít opravdu lokální atmosféru – uličky mimo hlavní turistickou trasu. Ale to už bych se opakovala. Já až doma zjistila, že Benátky jsou fotogenické i přesto, že jsou ulice obecně „nic moc“. Podívejte se na fotky níže, s troškou úprav máme vlastně i docela hezké fotky :))

Na co si dát pozor v Benátkách lodě laguna most domy
Na co si dát pozor v Benátkách, pohled na most a lodě v kanálu

Turistické pasti jsou i tady realita

Na co si dát pozor v Benátkách: 1. příplatky v restauracích

Náměstí sv. Marka, centrum Benátek. Konečně jste se přes všechny ty davy lidí dostali až sem, na známé náměstí s bazilikou, zvonicí a Dóžecím palácem. Je tu vedro k padnutí, protože tu není ani kousek stínu a ani jedna lavička. Napadne vás jít se osvěžit do některého z místních podniků, které mají své zahrádky přímo na náměstí. Jak lákavé! Cena espressa je sice trošku vyšší, ale jste přece na hlavním třídě, tak přimhouříte oko a jdete se usadit ke stolečku. A právě tehdy jste se chytili do turistické pasti.

Cena za espresso je sice přesně taková, jak je psáno na ceduli před kavárnou, ale napadlo by vás, že k vaší objednávce zaplatíte navíc i příspěvek na hudbu nebo na servis? Specialita podniků na Náměstí sv. Marka. 

CO S TÍM? Raději vyražte do kaváren a restaurací za náměstím, kde jsou ceny bez těchto speciálních příplatků.

víno káva aperol, náměstí v Benátkách, restaurace, stůl
Kávu, víno i Aperol Spritz jsme si dali hned za náměstím za normální cenu. Aperol si tu vychutnáte za cenu od 2,5 do 5 eur, pokud je dražší, jste ve špatném podniku

Na co si dát pozor v Benátkách: 2. Tourist menu

Na co si v Benátkách dát pozor jsou i tzv. „Tourist menu“, které často uvidíte v nabídkách restaurací např. u Ponte di Rialto. I tady sice budete mít krásný výhled, ale to je tak všechno. Jídlo je v těchto podnicích předražené a kvalita také není nic moc.

Na co si dát pozor v Benátkách: 3. Naháněči před restauracemi

A pokud vás do restaurace lákají „naháněči“ před vchodem? Utíkejte! Tyhle podniky se přímo těší na to, jak vás jako turisty oškubou.

Není suvenýr jako suvenýr

Chtěli byste si jako suvenýr odvést tak typickou benátskou masku? Pak vězte, že ty originální a opravdu lokální mají v Benátkách jen ve specializovaných obchodech. Pokud ji koupíte jinde, je velmi pravděpodobné, že si budete odvážet masku z Ali Expressu. A to nechcete.

CO S TÍM? Vyhledejte specializované prodejny. Ty poznáte jednoduše. Prodávají jen masky, žádné jiné suvenýry. Cena začíná na 15 – 20 € za malou masku a může se vyšplhat do tisíců eur za opravdové „skvosty“. Ke každé takové masce dostanete zároveň i certifikát, který vám zaručuje kvalitu a pravost.

Benátky benátské masky zajímavosti
Pravé benátské masky jsou umělecký skvost

Dostat pokutu tu není zase tak složité

Co možná nevíte je fakt, že v Benátkách existuje spousta různých příkazů a zákazů. Pokud je porušíte a uvidí vás při tom policie, můžete skončit s pokutou. Co tedy nedělat a na co si dát pozor?

  • nevyhazujte nic do kanálů (jasně, tohle by asi většinu z nás nenapadlo udělat, ale přece jenom…)
  • nekoupejte se ve fontánách v historickém centru a ani v lagunách (a to ani v největším vedru, když byste se chtěli jen osvěžit :))
  • nekrmte holuby na náměstí (ačkoli jich je tam fakt plno)
Na co si dát pozor v Benátkách, loď v kanálu
Do kanálů nikdy nic nehažte a rozhodně se v nich nezkoušejte koupat, mohlo by vás to přijít draho

Děti v kočárcích jsou nevyžádané zboží

Soudím podle toho, že Benátky jsou extrémně bariérové. Pokud si tedy chcete dát celodenní fitko ve 30 stupních, pak vyražte jako my s dětským kočárkem. Díky všem těm mostům se schody, který jsou tu doslova na každým kroku (je jich tu víc než 400!), budete chtít kočárek po pár minutách hodit do nejbližší laguny.

CO S TÍM? Kočárek nechejte doma anebo se psychicky připravte na to, že ho budete každé tři kroky přenášet přes most. Za mě osobně je do Benátek určitě lepší šátek nebo nosítko.

Na co si dát pozor v Benátkách schody most
Je jedno, jestli je to malý most nebo velký, celodenním taháním kočárku přes schody se tu nadřete

Na co si dát pozor v Benátkách, než sem vyrazíte

Ač se může zdát, že vás má tento článek odradit od návštěvy Benátek, není tomu tak! Mně osobně sice Benátky zklamaly a vlastně zatím nemám důvod se sem vrátit, ale úplně chápu, pokud je chcete zažít naživo i vy. Jen je dobré být připraven na všechno, co vás tu může potkat (a že s největší pravděpodobností potká :)) a nějak extrémně si Benátky neidealizovat. Pak si je třeba i užijete.

A pokud byste si návštěvu Benátek přeci jen rozmysleli, vyražte místo nich raději do Verony. Tam je to hezčí, přísahám! :))

Díky za přečtení!

Znáte i další cestovatelská pekla? Dejte mi vědět do komentářů, která to jsou a kterým místům se raději vyhnout. A pokud by se vám líbilo být u všech článků a cestovatelských tipů jako první, tak mě sledujte na Facebooku nebo Instagramu!

Další články z Itálie, které by vás mohly zajímat:

Sdílejte článek s přáteli

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *