10 zajímavostí, které jste o ikonách Londýna určitě nevěděli
Co si představíte, když se řekne Londýn? Pro mnoho z nás jsou synonymem Londýna červené telefonní budky, dvoupatrové autobusy, Big Ben nebo třeba londýnské oko. Ale víte, že Big Ben se vlastně nejmenuje Big Ben? A napadlo vás někdy, proč je téměř všechno v Londýně červené? Že ne? Pak čtěte dál! Dozvíte se, jaké zajímavosti Londýn skrývá a na příštím výletě po Londýně budete před svými cesto-parťáky za hvězdu!
1. Big Ben není Big Ben
A jak to tedy je? Věž, kterou určitě všichni dobře znáte, se ve skutečnosti nazývá Elizabeth Tower. Big Ben je pouze přezdívka hlavního a zároveň největšího zvonu, který je uvnitř věže. Když tedy v Londýně vyrazíte podívat se na Big Ben, ve skutečnosti budete koukat na Elizabeth Tower. Zvon Big Ben, oficiálně nazýván Great Bell, si můžete poslechnout každou celou hodinu. Londýn zajímavosti
2. Londýnské metro vede většinou nad zemí
Možná jste to netušili, ale Londýn má nejstarší podzemní síť metra na světě. První vlaky začaly podzemní dráhu využívat už v roce 1863, a to mezi stanicemi Paddington a Farringdon, od té doby se trasa londýnského metra rozšířila na dnešních 11 linek, které jsou pro přehlednost rozděleny podle barev. Zajímavostí je, že ačkoli se jedná o metro, pod zemí se nachází jen 45 % tras. Zbytek vede jednoduše nad zemí 🙂
3. V Londýně existují podzemní poštovní tunely
A pod zemí ještě chvíli zůstaneme 🙂 V Londýně totiž opravdu existují podzemní poštovní tunely. Jedná se o historické tunely, které fungovaly od roku 1927 až do roku 2003. V tunelech byla vedena železniční síť, po které vlaky rozvážely dopisy a balíky do třídících kanceláří. Londýn zajímavosti
A kdybyste chtěli kouzlo podzemní pošty objevit osobně, mám pro vás jeden super tip! V místech bývalé podzemní poštovní dráhy je zprovozněno muzeum, které organizuje prohlídky tunelů! Ať už zvolíte pěší prohlídku nebo jízdu vláčkem, určitě to bude nezapomenutelný zážitek!
4. Nejvíce navštěvovanou turistickou atrakcí v Londýně se stává...
… London Eye! Alespoň co se placených turistických atrakcí týče. London Eye je tak oblíbené, že ho každý rok navštíví více než 3.5 milionu lidí. Řadí se tak k jedné z nejoblíbenějších turistických atrakcí v celé Evropě. Během jedné rotace, která trvá průměrně 30 minut, dokáže svést až 800 osob, což je jako 11 plně naložených londýnských double deckerů.
Až budete příště v Londýně, vyzkoušejte ho! Za dobrého počasí je prý možné dohlédnout až na Windsorský hrad. Jo a holky, pokud očekáváte žádost o ruku, tak na londýnském kole by to mohlo vyjít! Od otevření se zde totiž zasnoubilo už víc než 5.000 párů 🙂
5. Na Tower Bridge mají lodě vždy přednost
Lodě proplouvající pod Tower Bridge mají vždycky přednost před dopravou na mostě! Jakmile je naplánován průjezd lodi, je jedno, jak velká kolona aut se na mostě vytvoří, lodě jsou vždy přednější. O tom by mohl vyprávět třeba Bill Clinton, bývalý prezident USA, který v roce 1997 na znovuotevření mostu čekal ve svém autě 20 minut 🙂
A kdybyste i vy chtěli naživo vidět, jak se most zvedá, nemusíte u něj stát celý den. Na oficiálních webových stránkách Tower Bridge stačí zadat konkrétní datum a hned zjistíte, zda a v kolik hodin se most bude zvedat.
6. Tower Bridge není London Bridge
A u Tower Bridge ještě zůstaneme! Tohle je totiž častá mýlka všech návštěvníků Londýna. Tower Bridge opravdu není London Bridge, jedná se o dva odlišné mosty. A jak je tedy poznáme?
Tower Bridge stojí přímo u pevnosti Tower of London. Je to ten, který často najdete na pohlednicích a fotkách Londýna. Je architektonicky velmi pěkný a zapamatovat si ho můžete podle toho, že se otevírá pro průjezd lodí. Je to jedna z ikon Londýna! A rozhodně stojí za pozornost.
Oproti tomu London Bridge není nijak pěkný betonový most. Je na dohled Tower Bridge, stojí totiž jen půl míle před ním (směrem k Westminsteru). London Bridge vlastně není nijak zajímavý, nevede přes něj dokonce ani chodník pro pěší. Už víte, který most je který? 🙂
7. Kde se ukrývají britské korunovační klenoty?
Chcete vidět britské korunovační klenoty na vlastní oči? To není až takový problém! Tato světově proslulá sbírka více než 23.000 drahých kamenů a předmětů je vystavena v pevnosti Tower of London. Můžete tu spatřit královské koruny, jablka či žezla. Některé z vystavených předmětů se dosud využívají při různých ceremoniích – například koruna, kterou měla při korunovaci sama královna Alžběta. Londýn zajímavosti
8. Buckinghamský palác je město samo o sobě
Buckinghamský palác, to je město samo o sobě! Královská rodina by téměř nemusela chodit ven, aby se tu zabavila. Palác má víc než 700 místností – 188 ložnic pro zaměstnance, 92 kanceláří, 78 koupelen, 52 místností pro královskou rodinu a jejich hosty a 19 místností pro státní události a ceremonie.
Nachází se tu ale také kaple, kino, vnitřní bazén, ordinace lékaře a dokonce i pošta! Buckinghamský palác má navíc třeba i vlastní bankomat. Součástí Buckinghamského paláce jsou i tři rozlehlé zahrady. A víte o tom, že z paláce vedou tajné tunely? Slouží pro případ nouze, aby se královská rodina v případě ohrožení dostala z paláce bezpečně pryč.
Přesto není Buckinghamský palác největším palácem v Británii – tím je Westminsterský palác, který se také nachází v Londýně. Ten má více než 1.000 místností včetně kadeřnictví, restaurací a barů nebo třeba střelnice. Londýn zajímavosti
9. Proč jsou double deckery červené?
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jsou londýnské double deckery červené? Hodně rozšířená verze je ta, že na sebe double deckery barvou upozorňují řidiče – něco jako: „Dávejte pozor, já jedu a jsem větší než vy!“ Ve skutečnosti to tak ale vůbec není a vysvětlení je mnohem jednodušší.
Když autobusy v Londýně začínaly, na různých trasách jezdily různé společnosti a autobusy tak měly všechny možné barvy. Jedna z nich, London General Omnibus Company, si jako svou barvu zvolila právě červenou. Když se později tahle společnost stala největší autobusovou společností v Londýně, barvu si nechala. Londýnské ulice tak brázdí převážně tato červená vozítka.
10. Proč je skoro všechno v Londýně červené?
Double deckery už jsem zmínila, ale co třeba telefonní budky, poštovní boxy nebo třeba uniformy vojáků?Vezmeme to postupně.
Červené poštovní schránky
…nebyly vždycky červené! Původní barvou byla zelená, aby schránky splynuly s krajinou. Až později, s přibývajícími stížnostmi občanů, že schránky nejsou rozpoznatelné a špatně se (zejména na venkově) hledají, bylo rozhodnuto o změně barvy na červenou, tak jak ji známe dnes.
Červené telefonní budky
…byly červené vždy! Záměrem bylo na jednu stranu budky dobře odlišit od okolí, což červená barva splňuje dokonale. Druhým důvodem bylo sjednotit barvu s double deckery a poštovními schránkami.
A co uniformy Královské gardy?
Ač je může zdát, že červená barva byla vybrána záměrně jako ukazatel moci a síly, nenechte se mýlit! Původně se totiž jednalo o nejlevnější a nejdostupnější barvivo, které se přibližně před dvě stě lety dalo sehnat. Tradice se však zachovala až do současnosti a vojáci Královské gardy hrdě nosí své červené uniformy, které se také staly jednou z ikon Londýna.
Jaké další zajímavosti Londýn skrývá?
Jaké zajímavosti o Londýně byly pro vás úplně nové? Pokud víte ještě o nějaké, dejte mi vědět do komentářů! Seznam ráda doplním 🙂
Pokud plánujete cestu do Velké Británie, mohly by se vám hodit i tyto články:
2 Comments
Blogerka Klárka
Tak jsem zase o něco chytřejší! Skvělý zajímavý článek! 😊
Verča
Díky! 🙂