Kam na výlet v okolí Prahy s kočárkem_pohled na Průhonický zámek, v popředí rybník
Česko,  Evropa

10 super tipů, kam na výlet v okolí Prahy s kočárkem

Praha je bezpochyby nádherná, ale co si budeme povídat, výlety po Praze můžou být s kočárkem docela výzva. Když se nám narodila naše malá, začala jsem hlavní město čím dál víc opouštět a hledat místa, kde bude pro pohodový spánek našeho dítka víc klidu a kde si procházku s kočárkem opravdu užiju. Bez stresu z troubících aut, řinčících tramvají a davů lidí. A protože jsem těch míst za první rok stihla navštívit opravdu spoustu, mám pro vás výběr toho nejlepšího – 10 perfektních tipů, kam vyrazit na výlet v okolí Prahy s kočárkem. 

Na začátek jsem si stanovila několik kritérií: autem maximálně do hodiny od Prahy, vhodné pro kočárek, ideálně venku na vzduchu nebo v přírodě a zároveň tam samozřejmě musí být něco zajímavýho. Tato kritéria jsou splněna ve všech tipech na výlet, které si tu dnes přečtete. 

Tak vzhůru za inspirací a potom rovnou na výlet! Třeba se s těmi kočárky někde potkáme 🙂

Kam na výlet v okolí Prahy s kočárkem: Obsah článku

Hrady a zámky

1. Zámek Jemniště

Zámek Jemniště byl jeden z prvních výletů, které jsme s našim (tehdy ještě) novorozenětem absolvovali. Samotnou mě překvapilo, jak krásný to tam je a proto tohle místo ráda doporučuju dál. 

Zámek Jemniště najdete přibližně 8 km od Benešoova a cesta nám z Prahy trvala autem cca 40 minut. Samozřejmě ale záleží, z jaké části Prahy vyjíždíte. Parkování je přímo u zámku a je placené. 

Co tu stojí za to: prohlídka zámku (není baby friendly – jedině mít mimčo v šátku/nosítku), procházka s kočárkem zámeckými zahradami a zámeckým parkem, starší děti si jistě užijí i zámecký zvěřinec. Něco dobrého k snědku najdete v zámecké kavárně.

2. Zámek Lány

Další z výletů, které vám seberou dech. Zámek Lány rozhodně stojí za návštěvu – ač není běžně veřejně přístupný, je zvnějšku krásný, okolo krásně udržovaný a zámecká zahrada je na procházky s kočárkem jako dělaná. S kočárkem tu zvládnete strávit klidně celý den.

Lánský zámek najdete kousek za Kladnem, z Prahy se opět vejdete do hodinky jízdy. Parkovat můžete v ulici U Kasáren, parkoviště je bezplatné a je kousíček od zámku.

Co tu stojí za to: procházka kolem zámku, návštěva Palmového skleníku a anglického parku, Lví kašna, naučná stezka k Lánské oboře, zvěř v Ukázkové oboře. A malá zajímavost na závěr: na místním hřbitově je pochován T.G.M. s manželkou.

3. Průhonický park a zámek

Nemůžu vynechat ani jedno z mých nejoblíbenějších míst kousek za Prahou. Průhonický park je totiž pro procházky s kočárkem jako stvořený! 

Věřte mi, že návštěvy Průhonického parku a zámku nebudete litovat. Celý areál je krásně udržován a je tu naprosté minimum turistů.

Dostanete se sem jednoduše buď autem (parkování je za poplatek přímo u parku) nebo pražskou MHD. Z Opatova sem jezdí autobus 363 nebo 385 a jízda trvá přibližně 15 minut.

Co tu stojí za to: úchvatný pohled na zámek, krásný park, který si můžete projít jen tak nebo podle vybraného prohlídkového okruhu.

4. Hrad Okoř

Kam ještě na výlet v okolí Prahy s kočárkem, když chcete zároveň i trochu historie? Zříceninu hradu Okoř najdete také nedaleko Prahy, proč si tedy neudělat výlet právě sem? Placené parkoviště najdete cca 400 metrů od hradu. 

Samotný hrad je otevřený od dubna do listopadu (mimo hlavní sezónu jen o víkendech), ale pokud byste chtěli absolvovat prohlídku, tak ideálně s mimčem v šátku/nosítku. S kočárkem se sice dostanete až ke zřícenině, ale na některých místech jsou schody, kočárek tak není úplně nejvhodnější.

Trasa je relativně krátká, pokud byste chtěli tento výlet spojit s dalšími místy, která stojí za to vidět, v okolí najdete třeba ZOOpark Zájezd nebo Památník a obec Lidice. V ZOOparku se samozřejmě bude líbit hlavně dětem (kromě zvířátek jsou tu i dětská hřiště, lanová dráha nebo třeba zemní trampolína), návštěva Lidického památníku je zase místo spíš pro dospělé, ale stojí za vidění a s kočárkem je celý areál lehce přístupný. 

Procházky přírodou

5. Procházka Tichým údolím do Únětic

Kam na výlet v okolí Prahy s kočárkem, když toužíte být hlavně v přírodě? Jednoduchá rada. Tohle je trasa, kterou s kočárkem chodíme několikrát ročně. A to hlavně kvůli tomu, co nás čeká v cíli – božské koláče U Lasíků! A Únětické pivo 🙂 Tenhle tip byste si rozhodně neměli nechat ujít!

Zaparkujte na parkovišti v Roztokách u Prahy na začátku Tichého údolí a vydejte se stejnojmennou ulicí na klidnou procházku přírodní rezervací podél únětického potoka. Cílem je pro nás vždy už zmíněné občerstvení U Lasíků, kde najdete i pohodovou retro zahrádku s posezením. Nazpět chodíme stejnou trasou.

Co tu stojí za to: procházka přírodou (necelé 4 km chůze), čistý vzduch a chutné občerstvení v cíli.

6. Dendrologická zahrada Průhonice

Mezi další tip, kam na výlet s kočárkem v okolí Prahy, rozhodně musím zařadit Dendrologickou zahradu v Průhonicích. Z tohoto místa jistě budete nadšeni, je totiž překrásné a pro kočárky jako dělané. Tohle je ráj pro všechny milovníky květin! Nicméně užije si to tu každý, kdo má rád přírodu. A zároveň je tohle místo doslova „za rohem“ – jak už jsem psala výš, dostat se sem můžete i pražskou MHD.

Zahrada je rozdělená na několik částí, procházku si tak můžete uzpůsobit podle sebe nebo jít podle některého z připravených okruhů.

Co tu stojí za to: Nezapomeňte, že v každém ročním období je zahrada jiná. Své kouzlo má hlavně na jaře, kdy všechno krásně kvete, ale dle mého i na podzim, kdy se zase všechny rostliny barví do oranžových tónů. 

7. Procházka k Vesteckému rybníku

Z Průhonic tu mám ještě jeden tip – a potěším ty, kteří mají rádi jak delší, tak kratší procházky, tuhle trasu si totiž můžete uzpůsobit podle svého. Cílem bude krásný, fotogenický Vestecký rybník.

Delší trasa začíná v Průhonicích. Vydejte se kolem restaurace Hliněná bašta, kde najdete mj. ohrady s kozami a králíky, rybník s kachnami a krásné dětské hřiště. Pokračujte přes Rozkoš a Hrnčíře až do Vestce. Tato trasa má necelých 11 km. Pokud dlouhým procházkám neholdujete, začněte vaši trasu kdekoli po zmíněné delší trase, nebo přijeďte až do Vestce. U rybníka ve Vestci vás čeká hned několik „atrakcí“ jak pro děti, tak pro dospělé. Přímo přes Vestecký rybník vede molo s několika pontony. Místo je to doslova jako z obrázku! 

Co tu stojí za to: zvířátka v Průhonicích, super fotogenický Vestecký rybník, volnočasový areál u Vesteckého rybníka (dětské hřiště, zvonkohra, Planetární stezka, venkovní posilovna a další).

8. Voděradské bučiny

Voděradské bučiny patří právem mezi nejhezčí procházky přírodou poblíž Prahy – a to zejména na podzim, kdy se celý les barví do teplých podzimních barev. Chybu tu ale neuděláte v jakémkoli ročním období. Voděradské bučiny najdete směrem na Říčany, z Prahy se sem autem dostanete zhruba za 30 minut.

Tras je tu mnoho, pro kočárek je nejideálnější ta od Jevanského k Vyžlovskému rybníku (konkrétně Jevanský – Švýcar – Ján – Vyžlovský). Délka trasy je přibližně 2,5 km. 

Co tu stojí za to: zejména samotná příroda, potůčky, rybníky, studánky…

Za zvířátky

9. ZOO Chleby

ZOO Chleby je asi nejvzdálenější místo od Prahy, nicméně pořád splňuje hranici dojezdu jedné hodiny, pokud pojedete po dálnici. Najdete ji kousek za Nymburkem.

Původně patřila tato ZOO k těm nejmenším v republice, poslední roky se však stále úspěšněji rozrůstá a nyní si v ZOO můžete užít více než 150 druhů zvířat – od lvů a tygrů, přes alpaky a antilopy, až po želvy či hady. Otevřeno mají každý den (i na Velikonoce či Vánoce) a cesty po ZOO jsou pro kočárek úplně v pohodě. 

Co tu stojí za to: zvířata v celé ZOO, obří akvárium, trampolína, velké dětské hřiště a hlavně kontaktní výběhy s možností krmení zvířátek.

10. Chuchelský háj

Já vím, já vím, tohle místo není úplně za Prahou, ale je už tak na okraji, že jsem ho do seznamu přeci jen zařadila. Chuchelský háj je obrovský, takže se tu dá jezdit s kočárkem klidně celý den (hlavně v letních vedrech oceníte vzrostlé stromy, které tu všude jsou), našim cílem ale bude ZOO koutek Malá Chuchle. 

Pro cestu s kočárkem je nejideálnější zaparkovat auto v ulici Granátová, konkrétně u dětského hřiště a parku Granátová, kde najdete i neplacené parkoviště. Odtud se vydejte pěšky směrem k Chuchelskému háji a ZOO koutku. Nemusíte se bát, že byste se tu ztratili, všude jsou ukazatele. Přímá trasa má přibližně kilometr a půl, ale není problém po cestě odbočit a trošku si ji prodloužit.

Co tu stojí za to: samotný ZOO koutek, kde najdete muflony, daňky, kozy, ovce, divoká prasata, ale i lišku nebo třeba krkavce, po cestě je několik dětských hřišť a přímo u ZOO koutku i občerstvení.

Díky za přečtení!

A pokud znáte i další místa, kam na výlet s kočárkem v okolí Prahy, dejte mi vědět do komentářů! Ráda je vyzkouším a případně doplním do článku 🙂

Líbilo by se vám mít každý týden nové super tipy na výlety po Česku i zahraničí? Sledujte mě na sociálních sítích Facebook nebo Instagram. U všech tipů tak budete jako první!

Další články plné inspirace na výlet

Sdílejte článek s přáteli

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *