Benatky zajimavosti gondolieri voda
Evropa,  Itálie

10 zajímavostí, které jste o Benátkách rozhodně netušili

Chystáte se do Benátek a chcete svými znalostmi oslnit své cesto-parťáky? Nebo jen máte rádi zajímavosti z různých koutů světa, Benátky nevyjímaje? Pak je tento článek přesně pro vás! Tohle město na laguně, někdy nazývané též „město kanálů“, totiž oplývá mnoha zajímavostmi, které jste o něm určitě netušili.

Když se řekne Benátky, většina z nás si určitě vybaví gondoly, kanály, barevné domky anebo třeba masky, které jsou spojené s každoročním únorovým benátským festivalem. Ale víte, kde se tyto masky vlastně vzaly? A proč jsou všechny gondoly černé? Že ne? Pak čtěte dál. Dozvíte se 10 zajímavých faktů, kterými vás Benátky dozajista překvapí.

1. Benátky se skládají ze 118 ostrovů

Pokud se podíváte na mapu Benátek, může se zdát, že se jedná o jedno celistvé město. Podívejte se ale ještě jednou! Zjistíte, že tomu tak rozhodně není. Benátky se totiž skládají z větších či menších ostrovů, které od sebe dělí právě tak symbolické kanály. Těch je tu neuvěřitelných 150! Mezi hlavní dopravní prostředky tak nepatří auta, ale lodě.

2. V Benátkách najdete více než 400 mostů, jen 4 ale vedou přes Velký kanál

Canal Grande neboli Velký kanál je jednoznačně srdcem města. Jak překvapivé je ale to, že přes tento přibližně čtyři kilometry dlouhý kanál vedou jen čtyři mosty?! To vysvětluje, proč je na všech čtyřech mostech stále tak plno!

Tím nejznámějším přes Canal Grande je jednoznačně historický most Rialto. Přejít přes hlavní kanál ale můžete také po dřevěném mostě Ponte dell’Accademia poblíž Muzea umění, Ponte degli Scalzi u vlakového nádraží nebo moderním skleněném mostě Ponte della Costituzione.

3. Kanály dosahují hloubky až 17 metrů

Protože voda v benátských kanálech není průzračná, je mnohdy těžké odhadnout, jaká je v nich hloubka. Všechny kanály totiž nejsou stejně hluboké. Většina z nich dosahuje hloubky kolem 1,5 až 2 metrů, hloubka ve Velkém kanále (Canal Grande) je přibližně 5 metrů. V Benátkách ale můžete najít i kanály hluboké až 17 metrů. Patří mezi ně třeba Canale della Giudecca, vodní cesta mezi Benátkami a ostrovem Giudecca.

Most vzdechů Benátky
Most vzdechů patří mezi nejznámější mosty v Benátkách

4. Stát se gondoliérem není vůbec jednoduché

Jsou sice uřvaní jako praví Italové, ale jedno se jim upřít nedá – stát se gondoliérem je docela dřina. 400 hodin školení, praxe u Mistra gondoliéra a k tomu ještě závěrečná zkouška mimo jiné z historie a architektury Benátek. Není divu, že nových gondoliérů přibývá pomálu – přibližně jen 3 až 4 za rok.

5. Barva gondol je regulovaná zákonem

A když už jsme u těch gondol, víte, že musí být všechny černé? Barva je regulovaná zákonem, aby si gondoly před turisty zbytečně nekonkurovaly. Gondoliérům tak nezbývá nic jiného, než se odlišit vnitřkem gondol. Právě proto je většina z nich tak přehnaně nazdobená.

6. Cena plavby na gondole je taktéž regulovaná

Kromě toho, jakou barvu musí gondola mít, je v Benátkách regulovaná i cena plavby. Ta se pohybuje mezi 80 – 100 € a trvá přibližně 30 minut. Důvod je i tady docela prostý – omezení nekalých praktik gondoliérů s velmi vysokou cenou a tedy eliminace „okrádání“ turistů.

Gondoly v Benátkách
Gondoly jsou pro Benátky typické. Uvidíte je tu na každém kroku.

7. Z Benátek pochází slavný Marco Polo

Cestovatel, který se proslavil velkou cestou do Číny a který jako první popsal východní Asii, pocházel z benátské kupecké rodiny. Ačkoli někteří dodnes věří, že v Číně Marco Polo vlastně nikdy nebyl, nemůžeme mu upřít, že patří mezi nejvýznamnější osobnosti Benátek.

Dům Marca Pola v Benátkách najdete blízko kostela San Giovanni Crisostomo Church a divadlem Malibran. Dům není otevřen pro veřejnost, ale je na něm památeční deska, nemělo by tedy těžké jej najít. 

8. Po roce 2030 tu možná nebudou žít žádní Benátčané

Místní obyvatelé totiž postupně opouštějí město. Je až nepředstavitelné, že nyní přibližně šedesátitisícové městečko mělo ještě před 30 lety obyvatel jednou tolik. A předpokládá se, že během dalších desítek let místní obyvatelé Benátky zcela opustí. Na vině je hlavně šílený turismus, který město pohltil. Během roku totiž Benátky navštíví až 25 milionu turistů (!) a město se tak pro místní obyvatele stává po všech stránkách neobyvatelné.

Žena na ulici Benátky
O prázdných ulicích si Benátčané mohou nechat jen zdát. Masový turismus je zhoubou města.

9. Benátky se potápí

Dalším smutným faktem společně s vylidňováním místních obyvatel je, že Benátky se pomalu ale jistě potápí. Každý rok se potopí přibližně o 1-2 milimetry. Město, které bylo postaveno na bahnité laguně s nedostatečnými základy, bojuje jak s klimatickými změnami a zvyšováním hladiny moří, tak s následky odčerpávání podzemní vody zpod města.

Benátské úřady se snaží katastrofě zabránit různými mechanismy. Od roku 2020 například funguje ve městě bariérový systém, který chrání město před přílivy a velkou vodou.

TIP PRO VÁS: Věděli jste, že Benátky nejsou jediným místem na naší planetě, které zřejmě jednou zmizí? Přečtěte si i o dalších místech, kterým hrozí zánik.

10. Benátské masky bývaly v minulosti ilegální

Když se řekne Benátky, mnoho z nás si určitě vybaví také světově známý Benátský karneval, který se tu každoročně koná během února. Benátský karneval má bohatou historii, ale masky, které jsou dnes symbolem karnevalu, nebyly v Benátkách vždy legální. 

Masky pocházejí ze 13. století a jejich obliba dosáhla vrcholu mezi 17. a 18. stoletím, kdy je (nejen) elita společnosti začala nosit tak často, až muselo být jejich nošení omezeno. Pod rouškou anonymity totiž masky sváděly k různým nepravostem (jako třeba házení vajec z oken na pěší či tajným romantickým schůzkám) až k nelegální činnosti. 

Benátky benátské masky zajímavosti
Benátské masky patří mezi symboly města. Ceny ručně vyráběných masek tu stoupají na tisíce eur.

Jaké další zajímavosti Benátky skrývají?

Tohle historické městečko na vodě ukrývá spoustu zajímavostí. Já jsem vám dnes poodhalila jen některé z nich. Překvapily vás? Zaujaly? Nebo znáte i nějaké další? Dejte mi vědět do komentářů! 

Díky za přečtení! 🧡

A pokud se vám článek líbil, budu ráda, když se uvidíme třeba na sociálních sítích! Sledovat mě můžete na Facebooku nebo Instagramu. U všech nových článků tak budete jako první!

Další články z Itálie, které by vás mohly zajímat:

Sdílejte článek s přáteli

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *