Studia Harryho Pottera Bradavice
Anglie,  Evropa,  Velká Británie

Studia Harryho Pottera: Místo, kde kouzla ožívají

Harry Potter – chlapec, který přežil. Příběh tohoto mladého kouzelníka zná asi každý. Jen málokdo však tuší, na kterých místech se filmy z kouzelnického světa natáčely. Mnoho interiérových, ale i exteriérových záběrů bylo totiž natočeno na jednom místě – ano, jedná se o Studia Harryho Pottera v Londýně, která se po posledním díle otevřela veřejnosti. My studia navštívili v lednu 2019 a vy se tak společně s námi můžete podívat na všechny kouzelnické prostory, předměty, ale třeba i na to, jak jednotlivá kouzla vznikaly. A pokud o návštěvě studií přemýšlíte nebo se do nich sami chystáte, mám pro Vás také pár praktických rad. 

Studia Harryho Pottera: Obsah článku

Ford Anglia a dva lidé sedící v autě Studio Harryho Pottera
Ford Anglia - Létající auto pana Weasleyho z druhého dílu

Nákup vstupenek jedině předem

Naprosto zásadní, pokud chcete navštívit Studia Harryho Pottera, je nákup vstupenek předem. Rozhodně neočekávejte, že vstupenky koupíte až na místě, byli byste zklamaní. Studia jsou beznadějně vyprodána vždy na dobu dvou až tří měsíců, s čímž je nutné počítat a návštěvu si tedy naplánovat ideálně několik měsíců předem. 

A kde vstupenky koupíte? Nejjednodušší variantou je nákup online přes oficiální stránky studií, kde máte možnost vybrat si konkrétní den i čas, kdy byste do studií rádi vyrazili. Po nákupu Vám vstupenky přijdou na email, doma si je jednoduše vytisknete a vezmete s sebou.

Jak se do studií dostat?

Ačkoli Studia Harryho Pottera leží kousek za Londýnem, nemusíte se ničeho bát! Zásadním bodem, kam se musíte dostat, je stanice Watford Junction. Do té se dostanete nejjednoduššeji vlakem ze stanice London Euston, která se nachází v centru Londýna. Cesta Vám potrvá přibližně 20 minut. 

Po příjezdu do stanice Watford Junction se vydejte ven z nádraží a naproti vchodu už uvidíte autobusovou zastávku, odkud Vás autobus dopraví přímo ke studiím. Nemusíte se bát, že byste se ztratili nebo zastávku nenašli, na zastávce už většinou stojí pěkná řádka lidí a tak nějak přesně poznáte, že to nejsou Londýňané čekající na autobus do práce, ale stejně jako vy fandové Harryho Pottera 🙂

Jakmile autobus přijede, mějte nachystané Vaše vstupenky, jízda tam i zpět je zdarma. Na nádraží Watford Junction doporučuji být minimálně 45 – 60 minut před Vaší plánovanou návštěvou studií. Autobus jezdí každých 20 minut a cesta trvá přibližně 15. Jakmile dojedete do studií, budete tak mít dostatek času na validaci vstupenky, odložení věcí do šatny nebo třeba šálek kávy 🙂

Autobus do studií Harryho Pottera
Autobus do studií bezpečně poznáte - je celý potištěný tématikou Harryho Pottera

Jsme tu - co teď?

Po příjezdu ke studiím je nutné vouchery, které Vám dorazily na email, vyměnit za vstupenky. To můžete udělat buď u okýnek pokladen u vstupu nebo sami v automatu naproti vstupu. K tomu je třeba mít u sebe vouchery a občanku (ID card) toho, kdo vstupenky kupoval. Jakmile budete mít v rukou vstupenky, je čas vyrazit dovnitř 🙂 

Jestli máte e-vstupenku (v mobilu nebo vytištěnou), stačí ji ukázat při příchodu dovnitř studií.

Před vstupem na prohlídku máte možnost odložit si věci do šatny (zdarma), zapůjčit si audio průvodce, oddechnout v kavárně, dojít si na toaletu nebo omrknout místní obchůdek se suvenýry. V čase, který máte na vstupence, je pak třeba dorazit ke vstupu na prohlídku. Ta nezačíná nikde jinde než u známého přístěnku pod schody.. a jde se na to! 🙂 

Studia Harryho Pottera přístěnek pod schody
Přístěnek pod schody - místo, kde prohlídka začíná

Vítejte v Bradavicích aneb Co jsme všechno viděli?

Jakmile jsme prošli dveřmi na prohlídku, ocitli jsme se v malém kině. Tady jsme shlédli krátkou (ale opravdu krátkou 🙂 ) ukázku z davového šílenství, které všechny filmy provázelo. Místní uvaděčka nás uvítala, řekla pár slov na začátek a pak.. odhrnul se závěs a před námi se objevily dobře známé dveře – do Velké síně. 

Wooow! 

Dveře se otevřely a ve skupince opět zazněl hromadný úžas 🙂 Před námi stála Velká síň v celé své kráse. Na její prohlídku máte přibližně 15 minut. Velká síň je totiž jediné místo ve studiích, které má na prohlídku omezený čas. Předtím jsem to nezmínila, ale jakmile projdete dveřmi ZA Velkou síní, prohlídka už je jen na Vás – žádný průvodce, žádný omezený čas. Záleží tedy pouze na Vás, jak dlouho ve studiích budete. Takže kochat se prostory studií můžete klidně celý den 🙂

Nicméně zpět k Velké síni. Co Vás určitě překvapí (a nás překvapilo moc), jak je Velká síň vlastně malá. A jak filmové efekty pracovaly i tady. Do této reálné Velké síně by se vlezly tak maximálně tři dlouhé stoly, nikoli čtyři. A ještě by ani nemohly být tak dlouhé jako ve filmech 🙂 I přesto to byl neskutečný pohled. 

Studia Harryho Pottera Velká síň
Studio Harryho Pottera: Velká síň v celé své kráse
Studia Harryho Pottera Velká síň
Detaily, detaily, detaily - naprosto všechno, co jsme viděli, bylo využíto i ve filmech. Třeba i obyčejný příbor 🙂

Jakmile jsme opustili Velkou síň, prohlídka pokračovala tématem výroby veškerých kostýmů a paruk (a že jich bylo!). Odtud jsme došli až do chlapeckých ložnic, Nebelvírské společenské místnosti a Brumbálovy pracovny. Nakoukli jsme do myslánky, viděli fénixe Fawkese a mohli obdivovat ohromnou Brumbálovu knihovnu nebo sbírku vzpomínek ukrytých v malých lahvičkách, kterých je v Brumbálově pracovně kolem 900.  

Studia Harryho Pottera Brumbálova pracovna
Studia Harryho Pottera: Brumbálova pracovna

Naše další cesta Bradavicemi..

…vedla do podzemí – do kabinetu profesora Snapea a učebny lektvarů. Tady se právě v kotlících (samo) míchalo několik lektvarů. Co mě ale zaujalo, byly neuvěřitelné zásoby všemožných bylinek, sušených listů a přísad. Tvůrcům se opravdu musí nechat, že nepodcenili jediný detail – lahví a lahviček je tu celkem 950. 

Následovala prohlídka Hagridovy hájenky a jedno z dalších zajímavých témat – jakým způsobem se trénovala zvířata, která ve filmech hrála. A že jich bylo! Harryho sova Hedvika, Ronova krysa Prašivka, Hagridův pes Tesák.. 

Pár zajímavostí...

Vzpomínáte na Hermioninu kočku Křivonožku? Tak tu ve skutečnosti hráli čtyři různé perské kočky. A podle svých vlastností pak hrály v jednotlivých scénách/filmech. Třeba kočka jménem Bo Bo je hodně energická, hrála tak hlavně akční scény (třeba když měla chytat Ronovu krysu Prašivku). Kočka jménem Prince je zase dost líná a nejradši se mazlí – je tak perfektní hlavně pro scény, kde měla Křivonožka klidně sedět/ležet u někoho v náručí. Zajímavé že? 

Všechna zvířata, která ve filmech o Harry Potterovi hrála, měla svůj vlastní tým na trénovaní, tak aby všechny scény byly perfektní. A ačkoli se říká, že sovy jsou moudré, víte, které zvíře se učilo nejrychleji? Havrani! Pokyny se dokázali naučit během jednoho jediného dne. 

Studia Harryho Pottera Kabinet profesora Snapea
Kabinet profesora Snapea - všimněte si detailů

A kam jsme se přesunuli potom? Přímo na Ministerstvo kouzel. A odtud rovnou do Zapovězeného lesa! A ano, hádáte správně, nepotkali jsme tam nic jiného než pavouka Aragoga s celou jeho rodinkou. A protože se v lese pěkně blýskalo a já mám z pavouků stejný strach jako Ron Weasley, bylo na čase les rychle projít a vydat se dál 🙂

Po cestě jsme viděli velké množství různých věcí, které byly neodmyslitelnou součástí filmů – Ohnivý pohár, zlatonku a potlouky, zlaté vejce, množství kotlíků a pohárů na pití, obrazů a také hůlky všech postav. Dozvěděli jsme se také, jak se natáčely scény na košťatech a také se mohli na košťatech sami proletět a vyzkoušet tak speciální efekty na vlastní kůži 🙂

Úchvatné Nástupiště 9¾

A potom následovalo něco, co mi opět vyrazilo dech. Nástupiště . A nejen to – na nástupišti na nás totiž čekal Bradavický express! Ano, pravá parní lokomotiva a několik vagónů, které jsme si mohli celé projít a prohlédnout. Zajímavostí bylo, že každé jednotlivé kupé bylo přesně to kupé, které bylo ten rok využito k natáčení cesty Harryho a jeho kamarádů do Bradavic. Prostě.. boží! 

Nástupiště devět a třičtvrtě
Tak ahóój! Uvidíme se v Bradavicích! 🙂
Parní lokomotiva Harry Potter
Bradavický express

I na odpočinek je tu čas

Po těchto zážitcích následovala krátká pauza, která opravdu přišla vhod – Studia Harryho Pottera mají totiž také vlastní restauraci. Na výběr je zde několik teplých i studených jídel a dezertů, a na pití? Co jiného než máslový ležák! A ten jsme si samozřejmě také dali 🙂 No, jestli tohle museli herci pít na natáčení třeba po litrech, tak je upřímně lituju 🙂 Máslový ležák je totiž hrozně sladká limonáda s ještě sladší pěnou, každopádně, vyzkoušet se musí! Takže dopijeme, dojíme a pokračuje se dál. Čekají nás totiž venkovní prostory. 

Studio Harryho Pottera Máslový ležák
Máslový ležák - upřímně, už bych si ho nikdy v životě nedala, ale vyzkoušet jsme ho museli 🙂

Venkovní prostory

Za restaurací už je připraven Záchranný autobus, který jsme si mohli prohlédnout i zevnitř. Scéna s autobusem byla samozřejmě plná speciálních efektů. Blyštivý lustr v něm sice nenajdete, za to několik postelí ano, stejně jako lebku za předním sklem 🙂 

Studia Harryho Pottera Záchranný autobus a dívka
Záchranný autobus - chyběl už jen Stan Silnička a Ernie Bourák 🙂

A potom už jsme se dostali do Kvikálkova, konkrétně do Zobí ulice č. 4. Ano, stojíme přímo před dveřmi do domu Dursleyových, tak jdeme dovnitř. Ačkoli dům z vnějšku vypadal jako kterýkoli jiný dům na předměstí Londýna, uvnitř nás čekalo pěkné překvapení. Celý dům je tak malý! Je jasné, že dům se využíval pouze pro natáčení exteriérových scén před domem nebo okolo domu, vnitřní prostory byly vytvořeny jinde. Kromě toho domu chybí celé horní patro a vlastně i celá zadní zeď 🙂 

Venkovní prostory tvořil také Godrikův důl a Harryho rodný dům, bradavický dřevěný most a Weasleyovic Ford Anglia. Po prohlídce jsme se šli opět zahřát do vnitřních prostor studií. 

Kvikálkov dům rodiny Dursleyových
Zobí ulice č. 4, Kvikálkov

Zpátky do studií aneb Kouzla pokračují

V druhé části studií na nás čekala maskérna a pracovny techniků. Dozvěděli jsme se, jak se vytvářel třeba skřítek Dobby, jak vznikala proměna profesora Lupina ve vlkodlaka, jak je možné, že kniha Obludné Obludárium kouše, jak se vytvářel Klofan nebo třeba sirény, které obývají Černé jezero. Součástí byly také ukázky výroby masek pro skřety z Gringottovy banky. 

Zajímavostí je, že pro natáčení scény uvnitř Gringottovy banky (v posledním díle celé série) bylo zaměstnáno na 140 make-up artistů z celé Evropy, aby herce proměnili ve skřety během pouhých čtyř hodin. Proměn v těchto prostorách vznikaly stovky a musím uznat, že to musela být neuvěřitelně detailní práce, aby všechno fungovalo a vypadalo tak, jak mělo.

Harry Potter Studio - vlkodlak
Práce techniků - to, co člověk nevidí, ale je za tím neuvěřitelná spousta práce

Příčná ulice: Jedna z nejkrásnějších částí celé prohlídky

Naše další kroky vedly do prostor, kde jsem ze sebe opět dostala (už obvyklé) woow! Ocitli jsme se totiž v Příčné ulici! A co Vám budu povídat! Příčná ulice, to jsou jednoznačně jedny z nejkrásnějších prostor celých studií. Najdete tu Gringottovu banku, prodejnu hůlek pana Ollivandera a další známé obchody – Prvotřídní potřeby pro famfrpál, kouzelnické knihkupectví Krucánky a kaňoury, Zmrzlinářství Florena Fortescue a samozřejmě Kratochvilné kouzelnické kejkle – obchod Freda a George Weasleyových. Odtud se mi opravdu odcházet nechtělo. Jakmile se totiž ocitnete v Příčné ulici, máte pocit, že jste opravdu v pravém kouzelnickém světě. 

Studia Harryho Pottera Příčná ulice
Příčná ulice - jedno z nejkouzelnějších míst celých studií

Umělecké oddělení a překvapení na závěr

Poslední část prohlídky tvořilo umělecké oddělení – tedy hlavně výkresy – návrhy obrazů, věcí, domů a dalších staveb. Součástí bylo také několik papírových modelů Bradavic nebo třeba Vrby Mlátičky. Nakonec nás však čekalo ještě jedno úžasné překvapení, a to realistický model Školy čar a kouzel v Bradavicích. Tento model byl vytvořen už pro první díl Harry Potter a Kámen mudrců a od té doby byl využíván pro přípravu vizuálních efektů exteriérových scén kolem hradu. Celý model je vytvořen tak detailně, že čas, který na přípravě pracovníci uměleckého oddělení strávili, by v součtu dal 74 let. Neuvěřitelné že?

Studia Harryho Pottera Bradavice
Model Bradavic - na fotce to možná nevypadá, ve skutečnosti je tento model asi dvakrát vyšší než já a na šířku má přibližně 15 metrů

Studia Harryho Pottera: Vrátili bychom se tam?

ROZHODNĚ ANO! Je opravdu neuvěřitelné, kolik práce za celou kouzelnickou ságou stojí. Kolik mincí bylo vyraženo pro scény v sejfech Gringottovy banky, kolik novin a novinových článků bylo napsáno a vytištěno pro celou sérii, kolik hůlek bylo vyrobeno, ale hlavně.. kolik času bylo na vytvoření tohoto všeho potřeba. 

My jsme Studia Harryho Pottera opouštěli (po šesti hodinách!) naprosto nadšení a všem fandům Harryho Pottera studia rozhodně doporučujeme navštívit. Zabaví se tu jak děti, tak dospělí. A věřte mi, že po návštěvě studií budete na filmy o Harrym Potterovi koukat trošku jinak, možná s ještě větším úžasem! 🙂 

Díky za přečtení!

Líbil se Vám tento článek? Sami se do Studií Harryho Pottera chystáte a máte nějaké otázky k cestě? Napište mi do komentářů nebo na email! A pokud chcete vidět víc fotek (nebo videí) i z jiných míst a koutů světa, sledujte mě na Instagramu nebo na Facebooku. Ráda se tam s vámi potkám!

Poslední aktualizace článku: 21/1/2024

Další články, které by se vám mohly líbit:

Sdílejte článek s přáteli

2 Comments

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *