Levandulova farma levandule a vcely
Česko,  Evropa

Levandulové farmy v Česku aneb 10 tipů, kam za kouzlem levandule

Za kouzlem a vůní levandulí nemusíte až do francouzské Provence! I v Česku totiž najdete přenádherná fialová pole plná voňavých levandulí – během posledních let jich tu vyrostlo hned několik! K návštěvě vás může zlákat některá větší levandulová farma, kde se tyto voňavé bylinky pěstují po desítkách tisíc. Pokud máte naopak rádi spíše soukromí, mám pro vás také tipy na menší a méně známá levandulová políčka. 

S návštěvou levandulových lánů však moc neotálejte! Levandule květe pouze několik týdnů v roce – od června do srpna. Právě teď je tedy nejlepší čas za těmito fialovými bylinkami vyrazit. A kam? Tady máte 10 tipů pro rok 2023!

Kde se vlastně vzala levandule?

Levandule je známá pěstováním na polích ve francouzské Provence, ale věděli jste, že první zmínky o ní pocházejí z Persie a jsou více než dva a půl tisíce let staré? Pomocí vůní levandule tu léčili nemocné. 

Své využití však nacházela po staletí i v jiných oblastech než medicíně. Ve starověkém Egyptě ji používali k mumifikaci, Arabové s ní dochucovali jídlo a třeba Římané se v ní koupali. Odtud také pochází její jméno. Latinské slovo „lavare“ totiž znamená „umývat“ nebo „mýt se“. S římskými vojáky se potom levandule dostala až do francouzské Provence, kde má ke svému pěstování perfektní podmínky. 

V dnešní době ji však najdeme téměř po celém světě – kromě Francie ji ve velkém pěstují také ve Španělsku, Bulharsku, Číně, Rusku nebo třeba Austrálii. 

Pěstování levandule u nás

Na českých polích se nejčastěji můžete setkat se dvěma druhy levandule – levandulí lékařskou (pravou levandulí) a lavandinem. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Levandule lékařská je spíše menšího vzrůstu, s nepravidelnými keříky. Poznáme ji hlavně tak, že na jednom stonku má pouze jedno květenství. Oproti lavandinu má sladší a jemnější vůni. Velký rozdíl je ale hlavně v ceně. Protože má pravá levandule méně květů, získává se z ní také mnohem méně esenciálních olejů. Ovšem těch kvalitnějších.

Lavandin je „levnější příbuznou“ levandule. Je odolnější, rychleji roste a celkově jej poznáte tak, že je robustnější. Vzhledově je rozhodně mnohem líbivější. Na jednom stonku unese až pět nebo šest květenství, dá se tak z něj získat mnohem více esenciálního oleje, jehož účinky se však od pravé levandule liší. Má také výraznější vůni.

Levandulova farma levandule a vcely
Levandule kvetou od června do srpna. Nyní je tak ideální čas pro návštěvu levandulové farmy.

Levandulové farmy v Česku

Levandulových farem najdeme v Česku hned několik. Kde je najdete, jak se k nim dostanete a kdy mají otevřeno? Pojďme se na to podívat!

1. Levandulová farma Starovičky

BIO certifikovaná levandulová farma s více než 70.000 keříky levandule – to je Levandule z jižní Moravy. Pěstují tu dva druhy – levanduli lékařskou a lavandin. Na levandulových polích se můžete procházet, fotografovat nebo třeba odpočívat na lehátkách. Máte tu možnost i samosběru levandulí

V obchůdku, který patří k levandulové farmě, můžete zakoupit různé kosmetické produkty či levandulové výrobky. Ty vyrábějí v chráněných dílnách, které patří k farmě. Ochutnat tu můžete také různé levandulové dobroty – od kávy, přes limonády až po zmrzlinu.

Kde ji najdete: obec Starovičky, Jihomoravský kraj

Kdy je otevřeno: každý den 9:00 – 20:00

Vstupné: děti do 6 let zdarma, děti do 15 let 20 Kč, dospělí 60 Kč, koupíte jej buď v jejich obchůdku nebo přímo u vstupu na levandulové pole

Parkování: na vyhrazeném parkovišti na začátku obce Starovičky (směrem od Hustopečí), platí se parkovné ve výši 50 Kč na celý den. Jinde v obci není možné parkovat.

2. Levandulové údolí v Chodouni

BIO levandulová farma v Chodouni nabízí procházku mezi 50.000 levandulovými keříky. I tady je možné se fotit nebo odpočívat na lehátkách, kromě toho si tu můžete zacvičit jógu, projít se zábavnou stezkou nebo se zúčastnit některého z workshopů, které levandulová farma pravidelně pořádá. Dokonce  se tu můžete i ubytovat nebo si zajít do levandulové restaurace.

Pěstuje se tu levandule lékařská a levandule chodouňská. Zakoupíte tu levandulové čaje, sušenky, oleje, limonády a dokonce i levandulový vaječný koňak. Samozřejmostí jsou i kosmetické produkty s chodounskou levandulí – značky L´Occitane, se kterou levandulová farma spolupracuje. 

Kde ho najdete: obec Chodouň, Středočeský kraj

Kdy je otevřeno: během června pouze v sobotu a neděli 10:00 – 18:00, v červenci a srpnu každý den kromě pondělí 10:00 – 19:00

Vstupné: zdarma

Parkování: zdarma na louce hned vedle sila

3. Levandulový statek Bezděkov

Další BIO levandulový statek najdete v Olomouckém kraji, v oblasti Hané. Statek se pyšní přibližně 24.000 levandulovými keříky a kromě procházky mezi levandulemi se můžete projít také levandulovou naučnou stezkou, užít si relaxační masáž přímo mezi levandulemi nebo navštívit levandulovou expozici, která mapuje začátky levandulové farmy v Bezděkově, případně si zakoupit některý z levandulových výrobků.

Bezděkovský levandulový statek provozuje také několik kaváren a bistra –  v Zábřehu, v Úsově a jednu i na olomouckém náměstí. Můžete tu ochutnat dobroty z levandule – od limonád až po dezerty. Každoročně, během červencových státních svátků, tu probíhá levandulový festival.

Kde ho najdete: vesnička Bezděkov, Olomoucký kraj

Kdy je otevřeno: každý den 10:00 – 18:00

Vstupné: zdarma, komentované prohlídky 50 Kč (10 osob a více)

Parkování: na vyhrazeném parkovišti v těsné blízkosti levandulového pole, vše je dobře značené

4. Levandulová farma Židovice pod Řípem

Malá rodinná levandulová farma Židovice aneb Levandule pod Řípem nabízí na půl hektaru plochy 6 polí s několika druhy levandule. Komentované prohlídky jsou možné pouze ve vyhrazené dny, a to od 26.6. do 9.7. vždy od 10:00 a 14:00 hodin.  Pokud o komentovanou prohlídku zájem nemáte, je farma otevřena i tak – ale pouze 1. a 2.7.2023 od 10:00 do 17:00 hodin, tj. ve dnech otevřených dveří.

K dispozici je i zahradní krámek, kde můžete zakoupit menší občerstvení a výrobky z farmy – od potravin až po kosmetiku.

Kde ji najdete: obec Židovice, Ústecký kraj

Kdy je otevřeno: ve vyhrazené dny (viz výše)

Vstupné: zdarma, komentované prohlídky 120 Kč (děti do 15 let zdarma)

Parkování: na travnatém porostu před farmou

5. Levandulová farma Strání

Malá rodinná levandulová farma Strání začínala jedinou sazeničkou levandule, nyní se chlubí 2.500 kusy a stále se rozrůstá.  K tomu je na pozemku vysazeno několik ovocných stromů a dohromady jim to s levandulí hezky ladí – ať už v džemech, sirupech nebo čajích. 

Levandulovou farmu je možné navštívit během Dne otevřených dveří 8.7.2023, kdy je naplánován bohatý celodenní program, od 24.6. do 31.7. je možné dorazit také na komentovanou prohlídku. Na pozemku je možné se také ubytovat – jak jinak než v levandulové chalupě. Součástí je také krytý vyhřívaný bazén, finská sauna či sportovní hřiště s venkovní posilovnou. K dispozici je také posezení s grilem. Levandulovou farmu si můžete také soukromě pronajmout třeba na focení v levandulích.

Kde ji najdete: vesnička Zelnice, Strání, Zlínský kraj

Kdy je otevřeno: na Den otevřených dveří nebo na předem objednané komentované prohlídky (viz výše)

Vstupné: zdarma, komentované prohlídky 120 Kč

Parkování: na parkovišti vedle chalupy

6. Levandulová farma Křivoklátská levandule

Další z menších levandulových farem je možné najít na Křivoklátsku. Pěstují tu přibližně 3.000 levandulí. Zajímavým konceptem Křivoklátské farmy je rozhodně jejich samoobslužná levandulová skříň, kde máte možnost zakoupit si různé levandulové produkty. Skříň najdete u autobusové zastávky uprostřed vsi.

Kde ji najdete: vesnička Nezabudice, Středočeský kraj

Kdy je otevřeno: červencové víkendy 10:00 – 17:00

Vstupné: zdarma

Parkování: značené parkoviště vedle pole

Levandulová pole v Česku

Kromě levandulových farem můžete po celém Česku narazit i na menší levandulová pole a políčka. Ideální, pokud hledáte místo s méně lidmi a chcete tak mít větší soukromí. I na levandulových polích v Česku můžete najít různé druhy levandulí. Často je k dispozici také možnost nákupu čerstvé levandule nebo samosběru. 

Kam tedy na levandulová pole vyrazit?

7. Levandule Hodonín

Kde jej najdete: Hodonín, Jihomoravský kraj

Kdy je otevřeno: na Dny otevřených dveří, které začnou 1.7.2023 od 14 hodin

Vstupné: dobrovolné

Parkování: ideálně na odlehlém parkovišti vedle haly s nábytkem „Trs“, na pole je to pěšky cca 10 minut

8. Levandule Petržílka

Kde jej najdete: Vysoká u Mělníka, Středočeský kraj

Kdy je otevřeno: 1.-2.7. a 5.-6.7. 2023 10:00 – 18:00

Vstupné: zdarma

Parkování: parkoviště je k dispozici u železniční stanice Lhotka u Mělníka, odtud cca 10 – 15 minut pěšky

9. Jizerská levandulovna

Kde jej najdete: Raspenava, Liberecký kraj

Kdy je otevřeno: během června v týdnu 9:00 – 15:00, o víkendu 10:00 – 18:00 

Vstupné: dobrovolné

Parkování: přímo u budovy

10. Levandule z Bochoře

Kde jej najdete: Bochoř, Olomoucký kraj

Kdy je otevřeno: od června do srpna neomezeně, pole je volně přístupné, během léta tu probíhají také různé akce

Vstupné: dobrovolné

Parkování: parkovací plocha u levandulového pole

Díky za přečtení!

A pokud se Vám článek líbil, budu ráda, když ho budete sdílet i se svými přáteli. Pro nejnovější tipy na výlety po Česku i zahraničí mě můžete sledovat na sociálních sítích Facebook nebo Instagram. U všech tipů tak budete jako první!

Poslední aktualizace článku: 19/6/2023

Sdílejte článek s přáteli

2 Comments

  • Jana

    Popravdě neznám ani jedno levandulové pole, ale nejblíž mám to pole v Ústekém kraji a určitě tam zajedeme. Na Moravu bych zavítala také 🙂 Je to moc pěkné a musí tam být i krásné fotky! A navíc, já miluji levanduli! 🙂

    • Verča

      Ahoj Jani! Těší mě, že jsem tě mohla inspirovat 😊 Určitě vyražte, stojí to opravdu za to. Levandulová pole jsou v plném květu opravdu kouzelná 🌸

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *