Co vidět ve Stockholmu královská koruna
Evropa,  Švédsko

Stockholm na prodloužený víkend: Jak si ho opravdu užít?

Desítky ostrůvků, stovky barevných budov, muzea na (téměř) každém kroku a k tomu pohodoví Švédové – tak by se dal jednoduše popsat Stockholm. Ačkoli do Stockholmu nevyrazíte za jednou ikonickou památku jako je například Eiffelova věž v Paříži nebo Socha Malé mořské víly v Kodani, věřím, že si tohle severské městečko zamilujete stejně jako já. Pokud plánujete vyrazit do Stockholmu a přemýšlíte, co vidět, kde se ubytovat anebo třeba na co si dát pozor, pak jste tu správně! Pomůžu vám naplánovat váš výlet snů.

Letenky do Stockholmu

Sehnat letenky do Stockholmu není nic těžkého. Z Prahy sem pravidelně létá mnoho dopravců – Eurowings, Norwegian nebo třeba Czech Airlines.

My kupovali letenky v akci za 259,- v jednom směru u Ryanair, ten ale aktuálně do Stockholmu nelítá (4/23). I bez akce však koupíte zpáteční letenky za relativně příjemnou cenu – kolem 1.500,-. Levné lety mají jedno mínus – přiletíte na letiště Skavsta, které je od Stockholmu vzdáleno přibližně 100 km. 

Zpáteční letenky s Norwegian nebo Czech Airlines běžně seženete kolem 3.000,-, i tady můžete narazit na akce, kdy cena letenek o pár stovek spadne. Tyto letecké společnosti létají na letiště Arlanda, což je největší letiště ve Švédsku. Od Stockholmu ho dělí necelých 40 km.

Let trvá zpravidla necelé 2 hodiny. 

Cesta z letiště do centra města

Jak se dostat z letiště Skavsta do centra Stockholmu

Nejjednodušším způsobem je využití shuttle busu společnosti Flygbussarna. Autobus staví přímo před východem z letištní haly, nemůžete ho tedy minout. Po cestě nemá žádné další zastávky, přibližně za 80 minut tak budete v centru města na zastávce Stockholm C – Cityterminalen, což je dopravní uzel (vlaky/busy/MHD). 

Cena za jednosměrnou jízdenku je 219 SEK a koupit se dá jak u řidiče, tak dopředu online. Takto zakoupená jízdenka neplatí na konkrétní čas, její platnost je 3 měsíce od zakoupení a můžete s ní jet jakýmkoli spojem na dané trase. Jízdenky kupujte přímo na webu Flygbussarna, kde najdete i jízdní řády shuttle busů.

Letadlo Ryanair Letiste Skavsta Svedsko
Letiště Skavsta je opravdu malé, nemusíte se bát, že byste se tu ztratili 🙂
Jak se dostat z letiště Arlanda do centra Stockholmu
I na této trase můžete využít shuttle bus, jednosměrná jízdenka vás vyjde na 129 SEK. Za necelých 50 minut přijedete na zastávku Stockholm C – Cityterminalen. Jezdí každých 30 minut. Jízdenky koupíte na webu Flygbussarna, najdete tam i přehledné jízdní řády.
 
Další možností jsou autobusy společnosti Flixbus, které jsou cenově také dosti příznivé, počítejte ale s tím, že spoje jsou značně omezené.
 
Vyzkoušet můžete i vlakovou dopravu. Ta je ve Švédsku dražší než autobusy, ale rychlejší. Arlanda Express vás do centra dopraví během 20 minut. Jízdenky kupujte na jejich webu – platí tu zásada čím dříve koupíte, tím levnější jízdenku budete mít. Slevu dostanete i za koupi více jízdenek zároveň.
 
Svést se můžete také běžnými vlaky švédských železnic. Spoje hledejte a jízdenky kupujte přes oficiální web. Cena se mění podle vytíženosti spojů, i tady se vyplatí kupovat jízdenky dopředu.

Doprava ve Stockholmu

Ve Stockholmu se úplně v pohodě můžete pohybovat pěšky. Centrum Stockholmu totiž není tak velké, jak se může při pohledu na mapu zdát. Samozřejmě tu jezdí autobusy, metro i tramvaje, ale v centru je opravdu nevyužijete. Zároveň je jízdné v MHD poměrně drahé, jedna jízdenka na 75 minut vyjde na 39 SEK. 

Za mě osobně však můžu doporučit elektrickou koloběžku, kterou jsme pro přesun z místa na místo používali my. Je to zábavné, super jednoduché, levné a přesun je minimálně o polovinu rychlejší než pěšky. Velkou výhodou je i to, že po celém Stockholmu je síť cyklostezek, nepletete se tak do cesty automobilům ani chodcům.

Vybrat si můžete z několika společností – Tier, Bird, Lime, Voi nebo třeba Bolt. Koloběžky od Boltu jsou nejlevnější – za odemknutí se nic neplatí, minuta jízdy stojí 1 SEK. Koloběžky v centru najdete doslova na každém rohu. Stačí stáhnout appku do mobilu a vyrazit!

Ubytování ve Stockholmu​

Když hledám ubytování, vždycky začínám na Airbnb. Bydlení u místních je pro mě skvělou možností k tomu, abych alespoň trošku nahlédla „pod pokličku“ běžnému životu v zemi. 

Ubytování ve Stockholmu jsme však hledali na poslední chvíli, na Airbnb tak už pro nás nic hezkého nezbývalo 🙂 Nakonec jsme proto mrkli na Booking, což je platforma, se kterou nabídky na Airbnb srovnávám, a protože jsme chtěli být relativně blízko centra, vybrali jsme hotel Unique Hotel Jungfrugatan. Dle recenzí sliboval krásné a čisté ubytování a skutečně to tak bylo. Za necelých 10 minut jsme byli pěšky v centru, na koloběžkách asi za 2 minuty, co víc si přát 🙂

Co vidět a zažít ve Stockholmu za 3 dny

Prodloužený víkend je za mě úplně nejideálnější doba na pobyt ve Stockholmu. Během tří dnů stihnete to nejlepší ze Stockholmu i něco navíc a nudit se tu rozhodně nebudete! Co tedy vidět a zažít ve Stockholmu za 3 dny? 

Co vidět ve Stockholmu: Den první

Začněte procházkou po Starém Městě

Návštěvu Stockholmu nemůžete začít nikde jinde než v historickém centru – Gamla Stanu neboli Starém Městě. Projděte se malebnými uličkami (doporučuji začít od nejužší uličky ve Stockholmu – švédsky Mårten Trotzigs gränd), kupte si suvenýr v některém z mnoha obchůdků nebo si dejte něco dobrého v místních kavárničkách a restauracích. Výběr je opravdu široký.

Procházkou dojdete až k Muzeu Nobelovy ceny, které sídlí na malebném náměstíčku s mnoha dalšími podniky. Pokud byste muzeum chtěli navštívit, je otevřeno od čtvrtka do neděle (11-17 hod.), vstupné pro dospělého činí 140 SEK a koupíte ho přímo na pokladně v muzeu.

Odtud už je to coby kamenem dohodil ke Katedrále sv. Mikuláše (švédsky Storkyrkan). Ta je známá především sochou sv. Jiřího, jak zabíjí dánského draka. Katedrála je otevřená každý den od 10 do 18 hod.

Navštivte královský palác

Od Katedrály sv. Mikuláše pokračujte ke Stockholmskému paláci – oficiálnímu sídlu švédského krále. Stockholmský palác (švédsky Kungliga Slottet) je místo, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. 

Palác je otevřen každý den od 10 do 16 hod. a prohlídka královských apartmánů vás vyjde na 170 SEK. Vstupenky kupujte dopředu na konkrétní den i čas a to přes oficiální web. Na prohlídku královských apartmánů si vyčleňte ideálně 2 hodiny. 

Nezapomeňte ani na výměnu hradní stráže, která se koná od dubna do konce srpna vždy od pondělí do soboty v 12,15 hod., v neděli pak v 13,15 hod. a trvá 40 minut.

Co vidět ve Stockholmu - Stockholmský palác
Královský palác - jedno z míst, které byste si ve Stockholmu neměli nechat ujít
Den zakončete prohlídkou Stockholmské radnice

Po cestě ke Stockholmské radnici se ještě zastavte před nádhernými budovami švédského Parlamentu (švédsky Riksdagshuset). Za běžného provozu tam probíhají bezplatné prohlídky.

Prohlídkou Stockholmské radnice (švédsky Stockholms Stadsthus) ukončete první den ve Stockholmu. Velkolepá radnice z osmi milionů červených cihel se pyšně tyčí na nábřeží, odkud budete mít krásný výhled na okolí. Nezapomeňte se při prohlídce podívat na věž radnice – najdete na ní tři zlaté korunky – symboly Švédska.

Co vidět ve Stockholmu: Den druhý

Objevte kouzlo Archipelaga

Není lepší způsob, jak prozkoumat okolí Stockholmu, než vyrazit na plavbu lodí! Ideální je k tomu návštěva ostrovů zvaných Archipelago. Jedná se o tisíce ostrovů a ostrůvků v okolí Stockholmu, které stojí za to vidět! Můžete vyjet na některý z blízkých ostrůvků a udělat si tak výlet na půl dne, nebo jet dál a zažít celodenní nebo i několikadenní výlet. Téměř všechny ostrovy nabízejí i ubytování, volba je tak jen na vás.

My vyrazili na ostrůvek Fjäderholmarna, který je od Stockholmu vzdálen jen 30 minut. Fjärderholmarna je vlastně brána do Archipelaga, místo, kde Archipelago začíná. Ideální, pokud chcete jen kratší, půldenní výlet, ale zároveň chcete zažít atmosféru Archipelaga. Najdete tu spoustu hospůdek a restaurací, můžete se vykoupat v moři nebo se jen tak procházet a objevovat krásy tohoto malého ostrova.  

Další ostrovy Archipelaga, které také stojí za to navštívit:
  • Vaxholm je přezdíván hlavním městem Archipelaga. Do tohoto historického městečka s pevností Vaxholm se dostanete přibližně za hodinu.
  • Grinda je ostrůvek pro milovníky přírody. Ostrov sám je přírodní rezervací, najdete tu zvířata, různé farmy či farmářské trhy. I sem dorazíte přibližně za hodinu.
  • Nåttarö je zase rájem pro ty, kdo se chtějí alespoň na chvíli cítit jako na dovolené u moře :-)) Písčité pláže, obchůdky i restaurace.. to vše hodinu a půl od Stockholmu.
  • Sandhamn patří mezi nejoblíbenější ostrovy Archipelaga, ačkoli je od Stockholmu nejdál – plavba trvá 2 hodiny. Po cestě ale budete mít možnost vidět spoustu dalších ostrůvků. V Sandhamnu na vás čekají pěší túry, plavání v moři, potápění či kajaky, stejně jako bouřlivý noční život. 

Více informací o Archipelagu a další ostrovy najdete na těchto stránkách

Jak se dostat do Archipelaga a kolik to stojí?

Lodě vyplouvají každý den z přístavu Nybroviken blízko Královského dramatického divadla a Strömkajen u ostrova Skeppsholmen blízko Grand Hotelu (v závislosti na tom, na který ostrov se vydáte). My zvolili přepravní společnost Vaxholmsbolaget. Jízdenky se kupují přímo na lodi. Na jejich webu najdete jízdní řády, ceny a vše další. 

Další variantou je přepravní společnost Stromma. Na jejich webu si můžete vybrat z naplánovaných výletů a rovnou si ho i zakoupit, Stromma je ale dražší. 

Stockholm loď
Nasedněte na jednu z lodí v přístavu a užijte si den ve stockholmském Archipelagu
Gröna Lund - odpoledne plné zábavy

Pokud vyrazíte na kratší výlet, stihnete ten den ještě jeden zážitek – zábavní park Gröna Lund. Jestli patříte mezi milovníky horských drah, kolotočů a další adrenalinové zábavy, tohle místo vás bude bavit stejně jako nás! Užijte si odpoledne plné zábavy, smíchu, adrenalinu a dobrého jídla v největším zábavním parku široko daleko. 

Lístky si rozhodně kupte předem a to přes oficiální web. Ceny lístků začínají na 299 SEK a liší se podle dne v týdnu (o víkendech a švédských svátcích bývají zpravidla nejdražší). V ceně lístku máte vstup do parku, neomezené vstupy na všechny atrakce a 2 tzn. „Jetpassy“, díky kterým na dvou vybraných atrakcích předběhnete frontu před vámi. 

Jetpass se bookuje už při koupi vstupenek a já osobně doporučuju využít ho na Jetline a Twister, kde jsou fronty nejdelší. Rozhodně taky musíte vyzkoušet jejich nejnovější atrakci – Monster!

Co vidět ve Stockholmu: Den třetí

Prozkoumejte nejkrásnější část Stockholmu

Poslední den se ponese tak trochu v muzejním duchu! Co by to bylo za návštěvu Stockholmu, kdybyste nenavštívili alespoň jedno muzeum? Ale ještě předtím – vezměte koloběžky a vyražte prozkoumat tři stockholmské ostrůvky ležící vedle sebe – Skeppsholmen (nádherné scenérie na Staré Město), Kastellholmen (Hradní tvrz, historická plachetnice, výhled na Gröna Lund) a Djurgården (obrovský park s množstvím soch, krásných výhledů a většinou muzeí).

Vyražte do muzea

Poté vyražte do některého z mnoha muzeí, která ve Stockholmu najdete. Pokud byste měli zvolit jedno jediné, doporučila bych rozhodovat se mezi Vasa museum a Skansenem – obě najdete na ostrově Djurgården. 

Skansen je muzeum pod širým nebem, které vám dokonalým způsobem představí život ve Švédsku v dobách minulých – uvidíte tu domky, zvířata i dobově oblečené „obyvatele“.

Otevřeno je každý den od 10 do 17 hod. a vstupné činí 245 SEK (v hlavní sezóně od května do konce září). Vstupenky kupujte přímo na jejich oficiálním webu.  

Co vidět ve Stockholmu Budova Kastellholmen
Nevynechejte ani procházku na ostrůvek Kastellholmen

TIP PRO VÁS: Po cestě na Skeppsholmen najdete Národní muzeum a přímo na tomto ostrůvku je i Muzeum moderního umění. Obě mají vstup zdarma. 

Fascinující Vasa muzeum

Vasa museum zase nabízí fascinující podívanou na válečnou loď ze 17. století, která se potopila při své první plavbě, aniž by opustila vody Stockholmu. Po 300 letech byla z vod Baltského moře vytažena a světe div se – v pozoruhodně dobrém stavu. Loď v muzeu můžete objevovat v celé své kráse a to na čtyřech patrech. 

Vstupenky kupujte přímo u pokladen v muzeu, stojí 190 SEK. Muzeum je otevřeno denně od 10 do 17 hod. Na prohlídku počítejte s časem min. 2 – 2,5 hodiny.

Co ještě vidět a zažít ve Stockholmu

Zůstáváte ve Stockholmu déle a přemýšlíte, co by stálo za to ve Stockholmu vidět a zažít? Chcete ještě pár tipů? Tady jsou:

  • Muzeum Vikingského života (The Viking Museum) pro všechny milovníky Vikingů a vikingského životního stylu
  • Muzeum ABBY (The ABBA Museum) nejen pro fanoušky této švédské kapely a filmů Mamma Mia! 
  • Drottningholmský palác (Drottningholms Slot) je sídlo švédské královské rodiny s obrovským parkem
  • Avicii Arena ve tvaru koule nabízí perfektní výhled na Stockholm 
Voskové figuríny skupiny ABBA
Roztančené muzeum skupiny ABBA vás bude bavit, i když nejste zarytí fandové 🙂

Co byste měli vědět před cestou do Švédska

  • Švédsko je tzn. cashless zemí, to znamená, že tu všude zaplatíte kartou. Raritou je tu spíš platba v hotovosti, která ani na všech místech není možná. 
  • Je tu draho. Ano, skandinávské země jsou pro nás obecně dražší, s tím je potřeba počítat. A i když si i tady koupíte chléb za 25 korun, nejásejte. Abyste se dostali na částku v českých korunách, musíte ji vynásobit 2,5x. 
  • Třídění odpadů není možnost, je to povinnost. Ve švédských domácnostech se můžete setkat klidně se sedmi různými koši na třídění odpadu. Wow!
  • Pet lahve se tu zálohují. To jen aby vás nepřekvapila konečná cena za Colu v supermarketu.  
  • Voda z vodovodu je pitná, nemusíte se tedy bát ji ochutnat! Ba co víc, ve skutečnosti je velmi chutná. Přibalte na cesty svou oblíbenou láhev a ušetřete!
  • Všude se tu bez problémů domluvíte anglicky. Opravdu všude – v supermarketu, na benzince a klidně i na veřejných záchodcích.

Díky za přečtení! 🧡

Líbily by se vám i další tipy na zajímavá místa v Česku i zahraničí? Sledujte mě na Facebooku nebo Instagramu a buďte u všech tipů jako první! 

Poslední aktualizace článku: 15/04/2023

Sdílejte článek s přáteli

4 Comments

  • Daria Keršnerová

    Ahoj, moc díky za tvůj blog :-). Zrovna jsme se vrátili z prodlouženého víkendu ve Stockholmu a jelikož nebylo moc času na přípravu, jeli jsme podle tvých tipů a supr, jsme moc spokojeni, hodně jsme viděli a hlavně jsme měli vše připravené na talíři. Díííííky.

  • Catherine Black

    Ty brďo, tam jsem hrozně dlouho nebyla. Jinak teda, třeba ten kostel je přímo v překladu Velký kostel a Stockholmský palác je jen královský palác. 🙂 Dokonce jste možná viděli mého známého, který je v královské gardě.

    Jinak moc doporučuji Uppsalu, ta je cca 2 hodiny jízdy severně. Největší atrakcí tam je Domkyrka, která je snad dokonce největším kostelem/chrámem ve Švédsku. Povinná zastávka je i Gamla Uppsala a Disagården, který je hned vedle.

    • Verča

      Ahoj Catherine! To je skvělé! Kolem Uppsaly jsme projížděli vlakem, když jsme cestovali po Švédsku a máme ji na seznamu pro další cestu do Švédska, takže se nám tvé tipy budou určitě hodit! ☺️ A díky za překlady! Já názvy většinou píšu podle Google maps, aby bylo jednodušší si konkrétní místo hned vyhledat. Když dám do GM třeba královský palác, tak to bohužel právě ten královský palác ve Stockholmu nevyhledá. Ale jinak super doplnění! ☺️

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *