Jídlo ve Španělsku: Co rozhodně ochutnat při návštěvě Španělska. Talíře s jídlem na stole, španělská kuchyně
Evropa,  Španělsko

Jídlo ve Španělsku: Co rozhodně ochutnat při návštěvě Španělska

Španělsko je země, která je známá nejen svými krásnými plážemi, historickými památkami a bohatou kulturou, ale také svou výjimečnou gastronomií. Jídlo ve Španělsku je synonymem pro pestrou paletu chutí, vůní a barev, které odrážejí různorodost regionů této iberské země. V tomto článku se podíváme na nejtypičtější španělské pokrmy, které byste rozhodně neměli minout při návštěvě této úžasné destinace.

Jak vypadá typická španělská kuchyně?

Španělská kuchyně je charakteristická svou rozmanitostí, čerstvostí a jednoduchostí přípravy, což dohromady vytváří bohaté a autentické chutě. Typická jídla často využívají čerstvé místní suroviny, jako jsou zelenina, olivový olej, luštěniny, ryby a mořské plody. 

Přestože se v různých regionech Španělska kuchyně liší, všude je kladen důraz na kvalitní ingredience a tradiční metody přípravy. Můžete se těšit na jídla plná koření a bylinek, jako jsou česnek, paprika a šafrán. Ty dávají jídlům specifickou chuť. 

Nesmím zapomenout zmínit ani společné stolování a sdílení jídel, které je důležitým prvkem španělské gastronomické kultury. Co tedy stojí za to ve Španělsku ochutnat?

Snídaně po španělsku

Snídaně jako základ dne? Ve Španělsku rozhodně ne! Tady je snídaně spíše nedůležitou součástí dne, která se nijak nepřeceňuje. Pokud Španělé snídají, je to spíše něco rychlého „do ruky“ (např. obložené bagety), k tomu káva s mlékem (které se Španělé jen tak nevzdají), případně pomerančový džus. To vše ne dříve než kolem desáté ráno (o víkendech), v běžném pracovním týdnu kolem osmé. 

Pokud byste chtěli snídat jako Španělé, mezi typické španělské snídaňové jídlo patří jednoduché Pan con aceite nebo vylepšené Pan con tomate. 

Pan con aceite / Pan con tomate

Jedná se o opečený krajíc chleba, v té nejjednodušší variantě (Pan con aceite) pouze potřený olivovým oleje. Ve „vylepšené“ variantě (Pan con tomate) ještě s čerstvým rozmačkaným rajčetem. Může být doplněný o sýr nebo šunku. Jednoduché, dietní a dobré!

Španělský bar, cedule s nabídkou

Jídlo ve Španělsku: Co si dát na malý hlad

Pokud byste čekali, že Španělé obědvají stejně jako my kolem poledne, velmi byste se mýlili. Oběd zpravidla ve Španělsku nezačíná dříve než ve dvě hodiny odpoledne. Mezi snídaní a obědem tak Španělé řeší hlad něčím malým – běžně jedí tapas nebo pintxos a k tomu si dopřávají skleničku něčeho „ostřejšího“. Pokud je chcete napodobit, dejte si k tomuto malému jídlu vermut či deci vína. 

Tapas

Tapas je zcela jistě ikonickým prvkem jídla ve Španělsku. Jedná se o malé porce různých pokrmů, které se podávají jako předkrmy nebo lehká jídla. Mezi nejoblíbenější tapas patří například patatas bravas (opečené brambory s pikantní omáčkou), gambas al ajillo (krevety na česneku), chorizo (pikantní klobása) nebo tortilla española (španělská omeleta s bramborami a cibulí). Tapas jsou ideální volbou, pokud chcete ochutnat více různých pokrmů a zažít autentickou španělskou atmosféru. Často se u stolu sdílí mezi ostatní.

Pintxos

Pintxos jsou typickým pokrmem z Baskicka, regionu na severu Španělska. Jsou podobné tapas, ale mají několik klíčových rozdílů. Název „pintxos“ pochází ze španělského slova „pinchar,“ což znamená „napíchnout,“ protože se často podávají napíchnuté na malé špejli nebo párátku. Pintxos jsou obvykle podávány na malém kousku bagetky, na který se přidávají různé ingredience (např. sýr, klobása, mořské plody apod.). Narozdíl od tapas se pintxos naopak nesdílí mezi ostatní u stolu.

Jídlo ve Španělsku, typický španělský pokrm - tapas
Neochutnat tapas? Ve Španělsku nemožné! Nabízí je všechny restaurace i speciální tapas bary

Pimientos de Padrón

Pimientos de Padrón jsou malé zelené papričky, které pocházejí z oblasti Padrón v Galicii. Tyto papričky se smaží na olivovém oleji a podávají se se solí. Většina papriček je sladká a jemná, ale pozor! Občas se mezi nimi najde i pálivá.

Tortilla Española

Španělská tortilla, známá také jako tortilla de patatas, je další klasikou španělské kuchyně. Tento jednoduchý, ale lahodný pokrm se připravuje z vajec, brambor a cibule, které se smaží na pánvi. Tortilla española se podává buď teplá, nebo studená a je oblíbeným pokrmem jak doma, tak v restauracích. Často se servíruje jako tapas nebo hlavní chod.

Papričky Pimientos de Padrón mohou být záludné 🙂

Jídlo ve Španělsku: Oběd jako hlavní jídlo dne

Oběd je ve Španělsku hlavní jídlo dne a Španělé si jej náležitě vychutnávají. Trvá rozhodně déle než u nás a začíná také později – kolem 14 hodiny. Má hned několik chodů (běžně předkrm nebo polévka, hlavní jídlo a dezert) a není tak výjimkou, že trvá klidně do 16 hodin, čemuž jsou přizpůsobeny i otevírací doby restaurací. 

Večeře se od oběda téměř neliší, podávají se pokrmy s masem či mořskými plody. Jen doba je opět jiná než u nás. Španělé totiž nevečeří dříve než v 10 hodin večer a často zůstávají doma, kde zasedají ke stolu s rodinou nebo přáteli. Pokud půjdete na večeři do některé ze španělských restaurací, vybrat můžete z jídel, které Španělé běžně obědvají. Které jídlo ve Španělsku tedy ochutnat?

Gaspacho

Španělsko je známé svými osvěžujícími pokrmy a gazpacho je jedním z nich. Tento studený rajčatový polévkový krém pochází z Andalusie a je ideální volbou pro horké letní dny. Gazpacho se připravuje z rajčat, okurek, paprik, cibule, česneku, olivového oleje a octa, které se rozmixují do hladké polévky. Podává se chlazené a často je ozdobeno kostičkami zeleniny nebo krutony.

Fabada Asturiana

Fabada Asturiana je tradiční pokrm z Asturie, regionu na severu Španělska. Jedná se o hutnou fazolovou polévku, která se připravuje z bílých fazolí, klobásy, morcilla (španělská krvavá klobása) a vepřového masa. Fabada je vydatné a syté jídlo, ideální pro chladnější dny.

Jídlo ve Španělsku, polévka Gaspacho. Dva talíře s polévkou
Studená polévka vás při horkých dnech osvěží

Paella

Když se řekne jídlo ve Španělsku, mnoho lidí si okamžitě vybaví paellu. Tento slavný pokrm pochází z Valencie, ve Španělsku je ale považován za národní jídlo. Jeho základem je rýže, která se vaří spolu s mořskými plody, kuřetem či jiným masem a zeleninou. Paella se tradičně připravuje ve velké pánvi zvané „paellera“ a je kořeněná šafránem, který jí dodává charakteristickou zlatou barvu a nezaměnitelnou chuť. Každý region ve Španělsku má svou vlastní variantu paelly, což jen podtrhuje rozmanitost španělské kuchyně.

Fideuà

Fideuà je španělské jídlo, které je trochu podobné paelle. Stejně jako paella se připravuje ve velké hluboké pánvi, jejím základem jsou však nudle a mořské plody. 

Pulpo a la Gallega

Pulpo a la Gallega, neboli galicijská chobotnice, je dalším typickým španělským pokrmem, který si zaslouží zmínku. Pokud milujete mořské plody, bude vám jistě chutnat. Chobotnice se vaří do měkka a podává se s bramborami, olivovým olejem, paprikou a solí. 

Jídlo ve Španělsku: Co rozhodně ochutnat při návštěvě Španělska. Talíře s jídlem na stole, španělská kuchyně
Paella je zcela jistě španělské nejoblíbenější jídlo

Calderada de pescado

Calderada de pescado je kotlíkové jídlo připravované z čerstvých ryb, zeleniny a brambor. Jedinečnou chuť tomuto pokrmu dodává šafrán a bobkový list, což je oblíbené španělské koření. 

Cocido madrileño

Pokud se chystáte do Madridu, neměla by vám uniknout tato typická madridská pochoutka. Opět se jedná o jídlo z jednoho hrnce. Skládá se ze dvou chodů – první je s polévkou, druhý se zeleninou a masem. Vaří se z mrkve, tuřínu a zelí, maso bývá nejčastěji hovězí a luštěniny reprezentuje cizrna. Jedná se o mírně pikantní jídlo, ideální zejména v zimních měsících.

Albondigas

Máte rádi švédské masové kuličky? Pak vyzkoušejte jejich španělskou variantu. Masové kuličky (nejčastěji z telecího a vepřového masa) v pikantní rajčatové omáčce.

Jídlo ve Španělsku, masové kuličky albondigas
Masové kuličky Albondigas si můžete dát v některých restauracích jako hlavní jídlo i jako tapas

Sladká španělská tečka

Churros con Chocolate

Kdo by mohl odolat sladkému pokušení, které představuje churros con chocolate? Tento oblíbený španělský dezert se skládá z dlouhých smažených proužků (chutově jako naše smažené vdolky), které se podávají s hustou horkou čokoládou na namáčení. Churros najdete téměř na každém rohu, zejména na trzích a ve stáncích s rychlým občerstvením. Jen pozor! Churros s čokoládou zaručují pořádný glykemický šok!

Tarta de Santiago

Tarta de Santiago je tradiční mandlový dort, který pochází z Galicie. Tento dort se připravuje z mletých mandlí, cukru a vajec a je často ochucený citronovou kůrou nebo skořicí. Tarta de Santiago je zdobený křížem svatého Jakuba na povrchu, který se vytváří posypáním práškového cukru přes šablonu. Je to lahodný a lehký dezert, který je ideální ke kávě.

Turrón

Turrón – španělská cukrovinka, která se vzhledem i chutí podobá tureckému medu. Španělé si turrón zpravidla vychutnávají v období Vánoc.

Španělský dezert Churros - servírovaný na talířku se svíčkami
Milujete sladké? Pak nevynechejte příležitost ochutnat ve Španělsku tradiční churros s hustou čokoládou

Co pít ve Španělsku?

Sangría

Když se řekne španělské nápoje, mnoho lidí si okamžitě vybaví sangríu. Tento ikonický nápoj je směsí červeného vína, čerstvého ovoce, džusu a často i trochy brandy. Sangría se podává ledově vychlazená a je ideální volbou pro horké letní večery. Každý region a dokonce i každá rodina má na sangríu svůj vlastní recept.

Cava

Italové mají Prosecco, Francouzi šampaňské a Španělé zase Cavu, která nemá s kávou nic společného. Cava je španělské šumivé víno, které se vyrábí převážně v Katalánsku. Cava může být bílá nebo růžová a je ideálním nápojem pro slavnostní příležitosti.

Tinto de Verano

Tinto de Verano, což v překladu znamená „letní červené víno“, je další populární osvěžující nápoj. Tento jednoduchý mix červeného vína a citronové limonády nebo sodovky se podává s ledem a plátkem citronu. Tinto de Verano je méně alkoholické než sangría a je oblíbenou volbou místních obyvatel během letních měsíců.

Clara

Clara je osvěžující nápoj, který se skládá z piva a citronové limonády. Tento mix je velmi oblíbený v letních měsících, protože je lehký a osvěžující. Clara se často podává ve velkých sklenicích s ledem a je ideální volbou pro ty, kteří chtějí něco méně alkoholického než tradiční pivo.

Dvě sklenice - jedna s bílým vínem, druhá se sangriou
Je libo víno nebo sangriu? Španělé rádi pijí oboje

Jídlo (a pití) ve Španělsku - jaké si přivést domů?

Jamón Ibérico

Španělská sušená šunka pocházející z iberských prasat, která jsou krmena žaludy, což dodává masu unikátní chuť. Je považována za jednu z nejlepších druhů šunky na světě a jeho výroba vyžaduje dlouhé a pečlivé procesy zrání – až 48 měsíců.

Jamón Serrano

Jamón serrano neboli horská šunka se zpracovává z bílého prasete a suší se v horském chladném vzduchu. Doba sušení se pohybuje v rozmezí 8 – 36 měsíců. Je cenově dostupnější než Jamón Ibérico.

Chorizo

Chorizo je tradiční španělská uzenina, která se vyznačuje výraznou chutí a červenou barvou. Je vyrobena z vepřového masa a často obsahuje červenou papriku, což jí dodává charakteristickou chuť a barvu. Můžete ji koupit buď čerstvou (před konzumací se musí ještě tepelně zpracovat) nebo sušenou (tu můžete rovnou jíst).

Španělský olivový olej a španělské olivy

Věděli jste, že Španělsko je jedním z největších producentů oliv a olivového oleje ve světě? Olivový olej do španělské kuchyně neodmyslitelně patří, stejně jako olivy. Ty si běžně můžete dát jako součást tapas, jedná se ale také o skvělý suvenýr ze Španělska.

Šafrán

Toto drahé a vysoce ceněné koření patří mezi součást španělské gastronomie. Běžně se přidává do paelly, ale i jiných typických španělských pokrmů. Pokud některé koření symbolizuje Španělsko, je to právě šafrán.

Mermelada de tomate (rajčatový džem)

Pokud Španělé něco milují, pak jsou to rajčata. Tento sladký džem vyrobený z rajčat je výborný k toastu nebo k sýrům. Vyzkoušejte!

Sherry

Sherry (Jerez) je španělské fortifikované víno z oblasti Jerez de la Frontera v Andalusii. Můžete koupit buď suché nebo sladké, obě mají jedinečnou chuť. Nicméně pozor! Fortifikované víno znamená, že je v něm vyšší procento alkoholu.

Jídlo ve Španělsku, olivy na trhu, nabídka různých druhů oliv
Olivy, kam se podíváš - to je Španělsko

Díky za přečtení!

Jídlo ve Španělsku je neoddělitelnou součástí kultury a životního stylu. Ať už se rozhodnete ochutnat paellu, tapas, gazpacho nebo třeba Calderado, vždy se můžete těšit na jedinečný gastronomický zážitek. Až tedy vyrazíte na dovolenou do Španělska, užijte si kromě památek a pláží také španělskou gastronomii, stojí to za to! ¡Provecho! – Dobrou chuť! 

Visited 12 times, 1 visit(s) today
Sdílejte článek s přáteli

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *