Co videt a zazit v Budapesti Lázně Széchenyi
Evropa,  Maďarsko

Lázně v Budapešti: Které stojí za to navštívit a co si vzít s sebou?

Navštívit Budapešť bez toho, aniž byste vyzkoušeli místní vyhlášené lázně, by byl hřích! Pokud se tedy do hlavního města Maďarska chystáte, nezapomeňte si na seznam připsat také návštěvu městských lázní. A protože jich v Budapešti najdete hned několik, poradím vám, které stojí za to vyzkoušet.

Chystáte se do lázní poprvé? Pak se vám určitě budou hodit také tipy na to, co si vzít s sebou a jak to v takových lázních vlastně chodí. A na závěr mám pro vás jeden bonusový tip – jak ušetříte na vstupném, případně jak se do lázní dostanete úplně zadarmo. Čtěte tedy až do konce 🙂

Plánujete vyrazit do Budapešti? Nenechte si ujít ani Velkého průvodce po Budapešti s kompletním itinerářem na 3 dny. 

Lázně Budapešť: Které stojí za to navštívit?

1. Lázně Széchenyi

Széchenyiho lázně patří jednoznačně mezi nejznámější v celé Budapešti. Svou rozlohou se mohou pyšnit také titulem největší lázně v Budapešti a jedny z největších lázní v celé Evropě. Každoročně je také navštíví tisíce lidí. 

Mají překrásné venkovní prostory s rozlehlými termálními bazény, ty rozhodně stojí za to vidět. Vnitřní prostory už bohužel tak hezké nejsou. Já osobně jsem se tam cítila jako v nějakém sanatoriu. Přišly mi velmi neosobní a neútulné, částečně kvůli velmi strohým nemocničním kachličkám na zdech a částečně i kvůli množství lidí, se kterými je člověk nucen bazénky sdílet. Nicméně právě tady najdete největší množství různých saun, termálních bazénků či vířivek, zábava na celý den je tak zaručena. 

Co tu najdete: venkovní plavecký bazén, venkovní termální bazén, zážitkový venkovní termální bazén, několik menších vnitřních termálních bazénků, ochlazovací bazének, vířivku, 4 sauny, 3 parní komory

Kolik to stojí: 7.100 HUF (cca 443 Kč) v týdnu, o víkendu 7.600 HUF (474 Kč)

Kdy mají otevřeno: pondělí – sobota od 7.00 do 20.00 hodin, v neděli od 09.00 do 21.00 hodin

Bude se vám tu líbit, pokud: si chcete užít krásné venkovní prostory, mít hezké fotky na instagram a pokud hledáte co největší možnosti vyžití

Co videt a zazit v Budapesti Lázně Széchenyi
Lázně Széchenyi jsou krásné, ale především v hlavní sezóně také plné turistů

2. Gellértovy lázně

V tomto případě asi nebudu objektivní, Gellértovy lázně jsou totiž za mě jednoznačně ty nejhezčí v Budapešti. Pokud Széchenyiho lázně mají nejhezčí venkovní prostory, Gellértovy se mohou pochlubit nejkrásnějšími vnitřními prostory. Lázně jsou součástí stejnojmenného hotelu a byly vybudovány ve stylu secese. I tyto lázně jsou v Budapešti vyhlášené, počítejte tedy s větším počtem návštěvníků.

Co tu najdete: 2 venkovní plavecké bazény, venkovní termální bazén, 4 vnitřní termální bazény, 1 vnitřní plavecký bazén, 2 parní komory, 5 ohříváren, finská sauna

Kolik to stojí: 7.100 HUF (cca 443 Kč) v týdnu, o víkendu 7.600 HUF (474 Kč)

Kdy mají otevřeno: každý den od 09.00 do 19.00 hodin

Bude se vám tu líbit, pokud: dokážete ocenit krásu historické budovy a vnitřních prostor lázní a zároveň chcete zažít tradiční historické městské lázně

Co videt a zazit v Budapesti Gellertovy lázně v Budapešti
Prostory secesních lázní v hotelu Gellért vás okouzlí

3. Lázně Rudas

Pokud vás láká navštívit některé z menších lázní (které jsou ale stále dost velké), rozhodně můžu doporučit lázně Rudas. Tyto původně turecké lázně ze 16. století vás dozajista uchvátí (nejen) prostory s osmibokým bazénem, který se nachází přímo pod kupolí, jež nese osm mohutných pilířů. 

Velkým zážitkem je totiž i noční koupání ve střešním bazénu, odkud budete mít překrásný výhled na město. Ideálně s koktejlem v ruce! 🙂

Co tu najdete: velký termální bazén, 6 menších termálních bazénků, ochlazující bazének, venkovní plavecký bazén, střešní termální bazén, turecká sauna (hammam)

Kolik to stojí: denní vstupenka do všech zón vás vyjde na 6.500 HUF (cca 405 Kč) v týdnu, o víkendu 8.500 HUF (cca 530 Kč). Za noční koupání (jen v pátky a soboty) zaplatíte 8.600 HUF (cca 536 Kč)

Kdy mají otevřeno: každý den od 06.00 do 20.00 hodin. Vstup do tureckých lázní je ale rozdělen podle pohlaví. Pro dámy jsou určené úterky, pánové sem zase mohou zavítat v pondělí, ve středu a ve čtvrtek. Společné lázně jsou pak v pátky, soboty a neděle

Bude se vám tu líbit, pokud: chcete zažít něco mimořádného – což noční koupání na střeše lázní rozhodně je.

Lázně Rudas a vyhlídka
Budapešť jako na dlani - to jsou lázně Rudas

4. Lázně Lukács

Lázně Lukács rozhodně nepatří mezi ty nejnavštěvovanější, nicméně pokud hledáte menší lázně, kam chodí spíše místní než turisté, pak jsou tyto městské lázně pro vás ty pravé. Lázně Lukács původně sloužily jako denní nemocnice, nečekejte tak přehlídku krásně zdobených prostor, které budou oku lahodit, ale spíše funkčně vybavenou budovu, která ale má vše, co v lázních očekáváte. Lázně Budapešť.

Co tu najdete: 5 termálních bazénků, 2 venkovní plavecké bazény, zážitkový termální venkovní bazén, ochlazovací bazének, Kneippovy lázně, 2 sauny, 2 parní komory

Kolik to stojí: 3.800 HUF (cca 237 Kč) v týdnu, o víkendu 4.200 HUF (cca 262 Kč). Studenti a senioři mají vstupné zlevněné

Kdy mají otevřeno: každý den od 07.00 do 19.00 hodin

Bude se vám tu líbit, pokud: vás lákají lázně více lokálně, bez návalu turistů. 

Lázně Lukács a socha u bazénu
Pokud preferujete spíše lázně, které vyhledávají místní, vyražte do lázní Lukács

5. Lázně Palatinus

Přímo uprostřed Markétina ostrova najdete další z lázní v Budapešti. Lázně Palatinus jsou spíše městským koupalištěm než vyloženě lázněmi, několik lázeňských prvků tu ale i přesto najdete. Palatinus proto doporučuji navštívit spíše v létě než v zimě, kdy si dosyta užijete všechno, co tento obrovský komplex nabízí. 

Co tu najdete: venkovní plavecký bazén, venkovní bazén s vlnobitím, 2 termální venkovní bazény, venkovní zážitkový bazén, velký termální vnitřní bazén, ochlazovací a ohřívací bazének, vnitřní i venkovní bazén pro děti, venkovní tobogány, 2 sauny, parní komora (přes léto sauny nefungují) + několik dětských hřišť, tenisový kurt a fitness park

Kolik to stojí: 3.600 HUF (cca 224 Kč) v týdnu, o víkendu 4.000 HUF (cca 250 Kč). Studenti a senioři mají vstupné zlevněné

Kdy mají otevřeno: každý den od 09.00 do 19.00 hodin

Bude se vám tu líbit, pokud: si chcete užít vodních radovánek v srdci Budapešti, nebo pokud cestujete s dětmi

Lázně Palatinus velký bazén
Lázně Palatinus jsou ideální zejména pro ty, kteří cestují s dětmi

Lázně Budapešť: Vše, co potřebujete vědět, než je navštívíte

Pokud se chystáte navštívit Budapešť a její věhlasné lázně poprvé, jistě se vám bude hodit několik tipů, které vám přípravu na návštěvu lázní zjednoduší. Tak tedy:

Tip č. 1: Vezměte si plavky!

Jestli si chodíte užívat saunové světy v Česku, dobře víte, že se navštěvují bez plavek – jen s prostěradlem a ručníkem. V budapešťských lázních to tak ale nefunguje. Tady na sobě mít plavky musíte po celou dobu – ať už jdete do sauny, bazénku nebo jen relaxujete na lehátku. Nezapomeňte si tedy plavky přibalit. A pro dámy jedna dobrá zpráva – rozhodně nemusíte mít plavky jednodílné, klidně si vezměte bikiny. 

Tip č. 2: Nezapomeňte ani na žabky!

Případně jiné pantofle, ve kterých se budete po lázeňském komplexu pohybovat. Přestože se lázně samozřejmě neustále uklízejí, pro vaše vlastní pohodlí a hygienu doporučuji žabky mít (ve většině lázní je to dokonce povinné). Pokud byste je zapomněli, můžete si je zakoupit na recepci. Ve všech lázních je prodávají za stejnou cenu: 4.000 HUF (cca 250 Kč).

Tip č. 3: Bez plavecké čepice to nepůjde

Minimálně v případě, že budete chtít plavat v plaveckých bazénech. Lázně v Budapešti mají totiž jedno (možná trochu zvláštní) pravidlo: do plaveckých bazénů jedině s plaveckou čepicí. A že to opravdu hlídají. Nemusíte se v ní ale cítit nijak zvlášť hloupě, v plaveckých bazénech ji má opravdu každý. Naštěstí toto pravidlo neplatí pro termální či zážitkové bazény, ale jen pro ty velké plavecké. Stejně jako žabky, i koupací čepici si můžete zakoupit na recepci a to za 2.000 HUF (cca 125 Kč).

Tip č. 4: Ručník je potřeba nejen po sprchování

Plavky, žabky, plavecká čepice a ručník! To je vaše základní výbava pro lázně v Budapešti. Nenechávejte si ale ručník ve skříňce až pro odchod domů, bude se vám totiž hodit i v průběhu pobytu v lázních. V některých saunách je totiž z hygienických důvodů povinné sedět na vlastním ručníku. Takové sauny mají u vstupu označení, lehce je tedy poznáte. I ručníky můžete zakoupit na recepci, ale dost se prodraží. Jeden vyjde na 6.000 HUF (cca 373 Kč).

Lazne Budapest divka u bazenu Gellertovy lazne
Já jsem měla plavky vcelku, ale úplně v pohodě vám "projdou" i ty dvojdílné. V pozadí pán s plaveckou čepicí - ta je do plaveckého bazénu potřeba.

Tip č. 5: Jídlo ani pití si s sebou brát nemusíte

Nejen proto, že jíst mimo vyhrazená místa je zakázané, ale hlavně proto, že si tam různé dobroty můžete koupit. Lázně totiž mívají své restaurace či bistra, kde si pochutnáte na studených i teplých jídlech, koktejlech nebo třeba kafíčkách. A to většinou velmi stylově na lázeňských terasách, odkud budete mít perfektní výhled.

A pokud nechcete utrácet za pití, nebojte se využívat fontánky na vodu, které najdete ve všech lázních. Jsou zdarma a voda odtud je velmi chutná.

Tip č. 6: Dopřejte si opravdový odpočinek

Láká vás užít si lázně se vším všudy a nechat se pořádně hýčkat? Pak není nic lepšího, než vyrazit v lázních na masáž! Ve všech lázních si na recepci můžete objednat masáž nebo jiné relaxační procedury (třeba v lázních Széchenyi si můžete dopřát pivní lázně). Nabídku a ceník najdete na oficiálních stránkách.

Tip č. 7: S Budapest Card do lázní se slevou nebo i zadarmo

Pokud plánujete pobýt v Budapešti 3 a více dnů, zvažte, zda se vám nevyplatí pořídit si Budapest Card. S tou můžete navštívit různé památky, muzea, galerie, restaurace i lázně s velkými slevami nebo i zadarmo. Kompletní seznam, kde je možné Budapest Card využít, najdete na oficiálním webu. 

Tip č. 8: Vyražte na Sparties neboli Spa parties

Láká vás spojit po setmění lázně a večerní zábavu? Pak mám pro vás ještě další tip – Sparties! Tyhle jedinečné parties probíhají v lázních Széchenyi od srpna do prosince každou sobotu od 21.30 hodin a končí ve 2 hodiny ráno! Taneční hudba, barevná světla, k tomu drink do ruky a plavky na sebe! Horečka sobotní noci může začít! 🙂

Konkrétní termíny sparties najdete na tomto webu. Ale pozor, na Sparties neplatí klasické vstupenky do lázní, ale kupují se „speciální spa parties vstupenky“.

Lázně Budapešť: Budova Széchenyiho lázní

Navštívíte Budapešť a její proslulé lázně i vy? 🙂

Díky za přečtení!

Líbilo by se vám mít každý týden nové tipy na výlety po Česku i cesty do zahraničí? Sledujte mě na mých sociálních sítích Facebook nebo Instagram a budete u všech tipů jako první!

Sdílejte článek s přáteli

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *