Co dělat v Praze
Česko,  Evropa

Co dělat v Praze, když máte 1, 2 nebo 3 dny

Letošní rok přeje dovolené v Čechách a to je dobrý důvod také k návštěvě hlavního města. Praha ale není pouze Pražský hrad a Karlův most. Hlavní město toho nabízí mnohem, mnohem víc! Podívejte se, co dělat v Praze, když máte jeden, dva nebo tři dny, které tu máte možnost strávit. 

Začít můžete prohlídkou těch nejznámějších památek až k méně známým (ale stejně tak zajímavým) místům. Ostatní dny potom využijte na aktivity, při kterých poznáte Prahu zase z jiné perspektivy. Hodit se vám budou určitě i tipy, kam zajít na oběd nebo večeři, aby vás to nestálo majlant a co v Praze dělat, i když vám třeba zrovna nevyjde dobré počasí. Mám pro vás také spoustu doporučení na dechberoucí výhledy na celou Prahu!

Obsah článku Co dělat v Praze, když máte 1, 2 nebo 3 dny

Co dělat v Praze, když máte jeden den

Navštivte nejznámější i méně známé památky

Pokud přijedete do Prahy pouze na jeden den, určitě si budete chtít užít ty nejkrásnější památky a známá místa, která v Praze jsou. Jistě vás potěším, když řeknu, že během jednoho dne stihnete objevit i méně známá (ale stejně krásná!) místa, z nichž budete nadšeni, ačkoli byste nutně museli nachodit desítky kilometrů navíc. A co tedy vidět a kde začít? 

Václavské náměstí patří společně se Staroměstským k těm nejznámějším v Praze a jeho strategickou polohou kousek od hlavního nádraží je ideální začít návštěvu Prahy právě tady. 

Dominantou Václavského náměstí je historická budova Národního muzea, která je nově zrekonstruována a je na ni opravdu radost pohledět 🙂 Doporučuji ale návštěvu i uvnitř, národní muzeum kromě zajímavých výstav nabízí také úchvatný interiér, který rozhodně stojí za to vidět na vlastní oči! 

Z dolního konce Václavského náměstí pokračujte doprava na ulici Na Příkopě, dojdete tudy k Obecnímu domu a Prašné bráně (kousek odtud je NC Palladium) a odtud známou turistickou ulicí Celetná až na Staroměstské náměstí

Prašná brána je místo velmi symbolické, neboť právě tady začíná vstup do Starého města pražského. V době českých králů se vstupem Prašnou bránou zahajovala tzn. Královská cesta, po které projížděli budoucí čeští králové ke korunovaci do svatovítské katedrály na Pražském hradě. Jedná se o nejznámější památkovou trasu v Praze

Budova národního divadla v Praze
Nově zrekonstruovaná budova Národního muzea je dominantou Václavského náměstí

TIP PRO VÁS: Chcete překvapit svou druhou polovičku romantickým posezením v zeleni v centru Prahy? Pak se v dolní části Václavského náměstí vydejte vlevo (jezdí tudy tramvaje) a vstupte do pasáže Světozor (hned na začátku pasáže je cukrárna Ovocný světozor, kde dělají absolutně úúúžasné dortíky!). Projděte pasáží až na konec a jste tam – v krásné Františkánské zahradě

Projděte se po nejkrásnějším náměstí v Praze

Uličkami královské cesty dojdete od Prašné brány během několika málo minut na Staroměstské náměstí. Co tu vidět? Určitě Staroměstskou radnici s orlojem

Možná to nevíte, ale staroměstský orloj je třetím nejstarším orlojem na světě a zároveň nejstarším fungujícím. Lákadlem jsou určitě pohybující se apoštolové a další figury – Smrtka, Lakomec, Hvězdář nebo Kronikář, kteří „ožívají“ celoročně každou celou hodinu od 09,00 do 23,00 hod. Staroměstskou radnici si můžete prohlédnout i zevnitř, probíhají tu placené prohlídky. V rámci vstupného je možné vystoupat až na věž a vychutnat si parádní vyhlídku 🙂

Co dělat v Praze : Pražský orloj
Staroměstský orloj je unikátní v tom, že dokáže měřit několik typů časů zároveň. Kromě středoevropského třeba také staročeský, arabský či hvězdný.

Staroměstské náměstí není ale jenom radnice a orloj, jen se rozhlédněte, až tam budete! Nádherný je také pohled na Chrám Matky Boží před Týnem, v němž najdete nejstarší varhany v Praze. Běžte se kouknout, vstupné do chrámu je dobrovolné. 

Co dělat v Praze: Staroměstské náměstí
Chrám Matky Boží před Týnem - víte, že věže se jmenují Adam a Eva? Obě dvě jsou vysoké 80 metrů.

Vyfoťte se na Karlově mostě

Ze Staroměstského náměstí pokračujte Královskou cestou dál. Projděte kolem orloje a ulicí Karlova dojdete až ke Karlovu mostu. Karlův most, to je samozřejmě ikona pražských mostů. Určitě jste se po něm už někdy prošli, ale věděli jste, že po něm dříve jezdily i auta a autobusy? Jejich provoz tu skončil až v roce 1965. 

Po obou stranách mostu jsou věže, ve směru ke Staroměstskému náměstí se jedná o Staroměstskou mosteckou věž, ve směru k Pražskému hradu o Malostranské mostecké věžeVěděli jste, že obě věže Karlova mostu nabízejí možnost vstupu pro veřejnost? I tady vás čekají kouzelné vyhlídky na Vltavu, Pražský hrad a další pražské scenérie.   

Praha Karlův most
Karlův most - takhle prázdný jej často nezažijete (foceno během nouzového stavu v dubnu 2020)

Užijte si romantiku v Praze: Kampa a Malá Strana

Když jsem jako malá jezdila do Prahy, bylo to vždycky tak, že po Karlově mostě jsme jen prošli a pokračovali dál na Pražský hrad. Až ve chvíli, kdy jsem se do Prahy přestěhovala, jsem objevila, jak krásná místa se schovávají také v jeho blízkosti. Nedělejte tu stejnou chybu jako já a projděte si i Kampu a Malou Stranu. Co všechno uvidíte a jak se tam dostanete?

Jakmile se budete blížit ke konci Karlova mostu (směrem k Pražskému hradu), po levé straně spatříte schody vedoucí dolů. Sejděte je a jste na Kampě. Vydejte se do první uličky vpravo, hned za rohem uvidíte mlýnské kolo  Čertovky, které hlídá vodník, tak se nelekněte 🙂

Od Velkopřevorského mlýna pokračujte ještě kousek dál – když přejdete lávku, dostanete se k největšímu pražskému symbolu lásky a svobody – Lennonově zdi. Ta slouží k vyjádření myšlenek či přání kohokoli, umělecky „vyžít“ se tu tak můžete klidně i sami. Zeď Johna Lennona mění podobu téměř každý týden.

Praha Karlův most
Pohled na Karlův most z Kampy

Odtud se můžete projít buď parkem Kampa nebo sejít k řece a kochat se pohledem na Karlův most nebo třeba Národní divadlo

Pokud se vydáte zpět ke Karlově mostu, nevracejte se hned na něj, ale projděte i na druhou stranu. I tady na vás čeká jedna zajímavost – kousek od mostu totiž můžete najít nejužší uličku v Praze. Ulička je tak úzká, že v jednom bodě dosahuje pouhých 70 centimetrů. Je řízena semaforem 🙂

Prohlédněte si nejnavštěvovanější památku Česka - Pražský hrad

Jakmile si projdete Karlův most, Kampu a Malou Stranu, pokračujte Královskou cestou až na Pražský hrad. Po cestě se opět můžete kochat krásnými historickými uličkami, ochutnat trdelník z nabídky místních obchůdků a na Hradčanském náměstí (náměstí před I. nádvořím Pražského hradu) si užívat pohled na Prahu, kterou budete mít jako na dlani. 

Panorama Prahy
Pohled na Prahu z Hradčanského náměstí

A co vidět na Pražském hradě? Záleží, zda budete chtít investovat do vstupenek a budete si chtít prohlédnout i vnitřní prostory Hradu či nikoli. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že i vnitřní prostory hradu jsou krásné a opravdu zajímavé a minimálně jednou za život stojí za to investovat do vstupenek a do prostor Hradu nahlédnout 🙂

Když chcete platit vstupné a máte čas

Největším lákadlem je určitě Katedrála sv. Víta, v níž jsou mj. pochováni panovníci a svatí patroni České země. Dále pak Starý královský palác, který sloužil jako královské sídlo a nachází se zde známý Vladislavský sál. Kousek od východu z Paláce se nachází Bazilika sv. Jiří, kde jsou uloženy ostatky zavražděné sv. Ludmily, babičky sv. Václava a také dalších Přemyslovců. Zapomenout nemůžu ani na Zlatou uličku, kde se nachází domky původních obyvatel Pražského hradu (hradní střelci nebo třeba zlatníci, podle kterých je ulička pojmenovaná). 

A nejlepší výhled z Pražského hradu? Po zdolání 287 schodů Velké jižní věže katedrály sv. Víta. Cesta nahoru vás ale jistě bude bavit, neboť se vám při ní naskytne pohled na zvony svatovítské katedrály – například na zvon Zikmund, což je se svojí vahou více než 15 tun největší zvon v České republice.

Když nechcete platit vstupné anebo nemáte čas

A když se vám do vstupenek nebude chtít investovat nebo prostě jen nebudete mít dost času? Kromě procházky po čtyřech nádvořích Pražského hradu se můžete podívat i do zahrad. Cestou přes Královskou zahradu se dostanete k budově Míčovny, Oranžerii a Královskému letohrádku. Za návštěvu stojí i Jižní zahrady, do kterých se dostanete vstupem od východní brány (vstup od ulice Malostranské). 

Mapu areálu Pražského hradu najdete tady.

Co dělat v Praze : Navštivte Pražský hrad
První nádvoří Pražského hradu - tady probíhá každý den v pravé poledne slavnostní výměna Hradní stráže

TIP PRO VÁS: Pokud se chcete podívat do vnitřních prostor Pražského hradu, ale nechce se vám platit vstupné, využijte každoroční Den otevřených dveří, který nabízí vstup do různých objektů Pražského hradu zdarma. Doporučuji ale v tento den vyrazit co možná nejdříve, ať máte alespoň trochu klidu a prostoru, během dne totiž na Hrad dorazí několik tisíc lidí. 

Den ukončete procházkou na Petřín

Ukončit prohlídku Prahy na Pražském hradě? Mám pro Vás lepší tip! Z Pražského hradu je to totiž co by kamenem dohodil k Petřínské rozhledně, byla by tedy škoda tam nezavítat.

Pokračujte cestou dál přes Hradčanské náměstí, projděte kolem Schwarzenberského paláce a Kláštera karmelitánů a pokračujte Loretánskou ulicí až na Loretánské náměstí. Zde uvidíte krásný loretánský klášter, jedná se o poutní místo. Zajímavostí je, že v jedné z věží Lorety je umístěna proslulá zvonkohra, která každou celou hodinu přehrává líbeznou barokní melodii.

Na náměstí se nachází také známý Černínský palác – hlavní sídlo Ministerstva zahraničních věcí. Černínský palác má krásné zahrady, do kterých je během letní sezóny vstup zdarma. 

Co dělat v Praze : Loreta
Pohled na Loretu z Loretánského náměstí

Za Černínským palácem odbočte doleva a hned za budovou Velvyslanectví Švédska najdete cestu, která vás přes strahovské zahrady dovede až k Petřínské rozhledně. Po cestě se vám naskytne hned několik vyhlídek na Prahu. 

Pokud se nebojíte výšek, 299 schodů k vrcholu Petřínské rozhledny by pro vás neměl být problém. I odtud je parádní výhled (nejen) na celou Prahu. A víte, že Petřínská rozhledna byla postavena jako volná kopie Eiffelovy věže? A to v poměru 1:5. 

Jen pár kroků od Petřínské rozhledny je Zrcadlové bludiště. Bludiště sice není nijak velké, ale je v něm neskutečná zábava a to jak pro děti, tak dospělé, pokud se tedy chcete na závěr dne pobavit a zasmát, neváhejte a vyražte tam, stojí to za to!

Petřínské sady jsou obrovské, pokud vám tedy po celém dni zbývá síla, můžete si je procházkou projít až dolů na Újezd. Pokud vám síly už nestačí, využijte lanovou dráhu, která vás dolů během chvíle odveze a ještě budete mít skvělý zážitek, který zakončí perfektní den v Praze. 

Socha Karla Hynka Máchy
Ano, socha Karla Hynka Máchy ze známé písně Láska je láska na Petříně opravdu stojí. Najdete ji? 🙂

TIP PRO VÁS: Pokud máte jízdenku na MHD na 24 hodin a více, platí vám i na lanovce. Ostatní si musí zakoupit speciální jízdenku za 60 Kč (v automatu přímo u lanovky). Délka tratě je 510 metrů a má celkem 3 zastávky (Petřín – Nebozízek – Újezd). Nemusíte se bát, že byste si jízdu nestihli užít – lanovka jede maximální rychlostí 4 m/s. 


Co dělat v Praze, když máte dva dny

Vystoupejte na Vyšehrad

Druhý den je ideální zahájit na jedné z nejznámějších pražských památek a přesto turisty hojně opomíjené – na Vyšehradě. Na Vyšehrad se dostanete jednoduše metrem C (červená linka, zastávka Vyšehrad). Pokud se budete držet směrovek, jistě se po cestě neztratíte 🙂 A co na Vyšehradě vidět a dělat? 

Navštivte Baziliku sv. Petra a Pavla, projděte se zahradami a užijte si výhled na Prahu zase z jiné strany. Na Vyšehradě se nachází také známý vyšehradský hřbitov, kde je pochováno více než 600 významných osobností československých dějin – spisovatelů, vědců, básníků, herců, politiků či lékařů (pro příklad Karel Čapek, Josef Čapek, Karel Hynek Mácha, Jan Neruda, Božena Němcová, Milada Horáková, Ema Destinnová či Vlasta Burian). 

Bavte se u Vltavy

Z Vyšehradu pokračujte dolů na Výtoň (Rašínovo nábřeží). Procházkou podél Vltavy si užijte pražskou náplavku a pohled na Tančící dům. A pozor! Každou sobotu vždy od 08,00 do 14,00 hod. probíhají na Rašínově nábřeží Farmářské trhy, kde kromě čerstvého pečiva najdete ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, vejce, bylinky, maso a uzeniny nebo třeba koření či víno. Můžete tak podpořit lokální výrobce a ještě si užít čerstvé a kvalitní potraviny.

Podél Vltavy potom pokračujte dál až k ostrovu Žofín. Tady si můžete zapůjčit šlapadla nebo lodičku a užít si hodinu či dvě na Vltavě s vyhlídkou na Karlův most a Pražský hrad. Je to super zpestření volného odpoledne 😊

TIP PRO VÁS: Nabídka lodiček i šlapadel bývá často i na Slevomatu. Zkuste se před cestou mrknout, můžete tak ušetřit 🙂 

Prohlédněte si další pražské památky

Jakmile vás lodičky či šlapadla přestanou bavit, je čas přesunout se opět na pevninu. Z ostrova Žofín už je to jen pár kroků k Národnímu divadlu. Odtud pokračujte dál podél Vltavy (nezapomeňte si po cestě prohlédnout Krannerovu kašnu), projděte kolem Karlova mostu a dojdete až k budově Rudolfina, sídla České filharmonie. 

Rudolfinum je nádherná novorenesanční budova. Zaměstnanci České filharmonie vás rádi vezmou na prohlídku i dovnitř (placenou), pokud vás to neláká, mrkněte alespoň na tu virtuální. Rozhodně je o co stát, no uznejte sami 😍

Co dělat v Praze : Rudolfinum
Krásná novorenesanční budova Rudolfina se nachází na náměstí Jana Palacha

Vyražte (znovu) na Vltavu!

Bavili vás šlapadla nebo jste je naopak nevyzkoušeli, ale podobný zážitek vás láká? Pak mám pro vás další tip, co můžete přímo na Vltavě podniknout. Naloďte se a užijte si prohlídku pražských památek z parníku

Nástupiště se nacházejí kousíček od Rudolfina, funguje tu několik lodních společností, je tedy na vás, kterou zvolíte, lodě odjíždění několikrát denně. Levnější plavby můžete opět najít na Slevomatu. Plavbu v pohodě zvládnete i za špatného počasí, v lodi se vždy máte kam schovat 🙂 

Den zakončete u metronomu na Letné

Jakmile se vylodíte zpátky na Dvořákově nábřeží, na protějším břehu vás čeká poslední vyhlídka dnešního dne. Přejděte přes most a vydejte se po schodech nahoru, dojdete až k Metronomu.

Na tomto místě stál v minulosti obrovský pomník J. V. Stalina. Nyní tu najdete Metronom – Stroj času. Posaďte se na betonovou zídku pod metronomem a užívejte si ikonický výhled na pražské mosty.

TIP PRO VÁS: Přemýšlíte, kde se během svého pobytu v Praze ubytovat? Pokud cestujete s dětmi, líbit by se vám mohl Hotel Golf, který nabízí útulné a zároveň praktické zázemí právě pro rodiny s dětmi.  


Co dělat v Praze, když máte tři dny

Vydejte se do ZOO!

Po prohlídce těch nejznámějších pražských památek přichází na řadu něco méně turistického 🙂 Jestli jste ještě nikdy nenavštívili pražskou zoologickou zahradu, pak je nejvyšší čas se do ní vypravit. Ale pozor! Pražská ZOO je tak obrovská, že tam opravdu můžete strávit téměř celý den 🙂

Pražská ZOO má totiž desítky různých expozic a pavilonů a nabízí také množství komentovaných krmení a setkání, takže o zábavu tu rozhodně nebudete mít nouzi. A nemusíte si s sebou brát ani velké svačiny, najdete tu totiž spoustu restaurací, hospůdek, kaváren ale i cukráren. Na plánek ZOO se koukněte tady.  

PRAKTICKÉ INFO: Do ZOO se nejlépe dostanete metrem C (červená linka). Vystupte na zastávce Nádraží Holešovice a odtud pokračujte autobusem č. 112 na zastávku Zoologická zahrada. Informace ke vstupnému, otevírací době a možnosti zakoupit si vstupenky elektronicky najdete na oficiálních stránkách ZOO Praha.

Objevte kouzlo Trojského zámku

Ze zoologické zahrady neodjíždějte prvním autobusem, který vám pojede. Přímo naproti přes silnici totiž najdete krásný Trojský zámek s ještě krásnějšími zahradami a živým bludištěm. Celý areál je tak pěkný, že rozhodně stojí za vidění. A nemusíte se bát, nebude vás to stát ani korunu, do zahrad je vstup zdarma 🙂 

Co vidět v Praze: Trojský zámek
Trojský zámek patří mezi nejkrásnější barokní stavby v Česku

Když vás ZOO neláká

Pokud Vás neláká návštěva ZOO, pak mám pro vás ještě další tip, ze kterého budete nadšeni! Vyražte do Průhonic. Nebojte, nepotřebujete k tomu ani auto, ani kolo – jednoduše vás tam doveze pražská MHD. 

A co najdete v Průhonicích? Asi málokdo to tuší, ale v Průhonicích se nachází obrovský Průhonický park, který zdobí naprosto kouzelný Průhonický zámek. Zámek si můžete prohlédnout i zevnitř a odpoledne můžete strávit piknikem v trávě v přilehlém parku (nebo si park můžete projít podle vybraného prohlídkového okruhu). 

Věřte mi, že návštěvy Průhonického parku a zámku nebudete litovat. Celý areál je krásně udržován a je tu naprosté minimum turistů (všichni jsou totiž na Pražském hradě :-)) 

PRAKTICKÉ INFO: Do Průhonic se dostanete pražskou MHD – vystupte na zastávce metra C Opatov (červená linka) a odtud pokračujte autobusem 363 nebo 385 do zastávky Průhonice. Jízda trvá přibližně 15 minut. Otevírací dobu a další informace najdete na oficiálních stránkách Průhonického parku a zámku


Další tipy, co ještě můžete dělat v Praze

  • Vydejte se na Vítkov a objevte další dechberoucí vyhlídku na Prahu
  • Navštivte Střelecký ostrov a užijte si romantiku i živou hudbu na břehu Vltavy
  • Projděte se Botanickou zahradou, kterou najdete kousek od ZOO Praha
  • Užijte si noční život v Praze – bary v Dlouhé ulici jsou otevřeny dlouho do rána
  • Raději něco klidnějšího? Náplavka žije i večer, přesvědčte se sami 🙂
  • Zajděte si za kulturou – muzea, galerie, divadla, muzikály, koncerty, taneční večery, to vše tu najdete

Co dělat v Praze v zimě?

Praha pro milovníky zahrad

Díky za přečtení!

Našli jste nová místa díky článku i vy? A vyrazíte se na ně letos do Prahy kouknout na vlastní oči? Dejte mi vědět do komentářů pod článkem! 

A pokud se vám článek líbil, budu ráda, když ho budete sdílet i se svými přáteli! 🧡

Sdílejte článek s přáteli

5 Comments

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *