Vánoční trhy historické centrum světýlka Vánoce
Belgie,  Estonsko,  Evropa,  Německo,  Rakousko,  Švýcarsko

Kam na vánoční trhy v Evropě: 10 tipů na města s nejkouzelnější vánoční atmosférou

Taky už vám v hlavě zní: „It’s beginning to look a lot like Christmas everywhere you go…“ a pomalu se ladíte na vánoční svátky? Pak mám pro vás další dávku vánoční atmosféry! Nejenom v Česku je totiž během adventu krásně. Pokud tedy přemýšlíte, kam letos vyrazit na vánoční trhy v Evropě, mám pro vás 10 skvělých tipů na města, která vás svou vánoční atmosférou zaručeně okouzlí! 

Co se v tomto článku dozvíte?

Kam na vánoční trhy v Evropě

Budapešť, Maďarsko

Vánoční trhy v Budapešti patří poslední roky mezi jedny z nejoblíbenějších v Evropě, v roce 2020 byly hlasováním cestovatelů na portálu European Best Destinations dokonce oceněny jako ty nejlepší. Těšit se můžete na více než dvě stovky vánočních stánků s lahodným maďarským jídlem a pitím či vánočními dekoracemi a dalšími rukodělnými výrobky. Kromě toho byste neměli vynechat ani světelnou show promítanou na fasádě Baziliky sv. Štěpána či lední bruslení pod širým nebem.

Kdy navštívit: od 17. listopadu 2023 do 1. ledna 2024

Co nevynechat: hlavní vánoční trhy na náměstí Vörosmarty tér, vánoční trhy se stromkem, světelnou show a ledním bruslením u baziliky sv. Štěpána

Tip navíc: nenechte si ujít ani večerní plavbu po Dunaji s výhledem na překrásně nasvícený maďarský parlament! 

Jak se sem dostat: letecky (nejlevněji s Ryanair), vlakem (ČD nebo Regiojet) nebo autem

Basilej, Švýcarsko

I vánoční trhy v Basileji mají svoji dlouholetou tradici, pokud tedy vyrazíte právě sem, rozhodně nešlápnete vedle. Trhy tu mají totiž už pěkně „vymazlené“ 🙂 Stovky vánočních světýlek, vůně borovic, dřevěných stánků a k tomu kouzlo samotného historického centra. A co víc! Ikonou vánočních trhů v Basileji je jejich „vánoční pyramida“  – točící se pyramida s vyřezávanými sochami s vánoční tematikou.

Kdy navštívit: od 23. listopadu 2023 do 23. prosince 2023

Co nevynechat: hlavní vánoční trhy na náměstí Barfüsserplatz a na náměstí Münsterplatz, kde najdete i vánoční stromeček a pyramidu

Tip navíc: nezapomeňte nechat vzkaz v Basilejské knize přání! Ať už to bude vánoční pozdrav, přání nebo třeba vzkaz Ježíškovi (ve Švýcarsku nosí dárky sv. Nikolas), nenechte si tuto příležitost ujít! Knihu najdete na nádvoří místní radnice.  

Jak se sem dostat: letecky (nejlevněji s EasyJet), jezdí sem i Flixbus

Göteborg, Švédsko

Chtěli byste zažít pravé severské Vánoce? Pak vyražte do Švédska, konkrétně do Göteborgu. Právě tady se každoročně konají ty nejkouzelnější vánoční trhy v celém Švédsku! Miliony vánočních světýlek, bruslení pod širým nebem, ledová show, Santovy dílničky, elfí vesnička, stánky s jídlem a pitím a k tomu třeba výlet lodí na okolní ostrůvky. To je Göteborg, konkrétně místní zábavní park Liseberg. Vstup sem je sice placený, ale věřte mi, nebudete litovat!

Kdy navštívit: od 17. listopadu 2023 do 30. prosince 2023

Co nevynechat: návštěvu zábavního parku Liseberg, kde najdete všechny výše zmíněné atrakce. Vstupenky kupujte dopředu na oficiální webu parku. Pro letošní rok je připravena i světelná show a vánoční trhy na hradě Gunnebo kousek za městem, který rozhodně stojí za návštěvu! 

Jak se sem dostat: letecky (nejlevněji s Ryanair)

Brusel, Belgie

Trošku jiné vánoční trhy, než na jaké jsme zvyklí z Česka, najdeme i v belgickém Bruselu. Na co se tu můžete těšit? Na přenádherném hlavním náměstí Grand-Place je to hlavně obrovský vánoční strom, video mapping na fasádách domů a betlém v životní velikosti. Na dalších místech okolo hlavního náměstí potom na ledové kluziště, ruské kolo a nesmí chybět ani stánky s dobrotami (nezapomeňte ochutnat tradiční belgické wafle a jejich úžasnou čokoládu!) nebo rukodělnými výrobky.

Kdy navštívit: od 24. listopadu 2023 do 31. prosince 2023

Co nevynechat: video mapping, vánoční stromeček a betlém na Grand Place, vánoční trhy na náměstí Vismet, ledovou plochu na náměstí Place De Brouckere

Tip navíc: já vím, já vím, tohle bude trošku nevánoční, ALE! Z „hlavního města“ Evropské unie nemůžete odjet bez návštěvy Evropského parlamentu! Prohlídky jsou zdarma a kromě parlamentu můžete navštívit i skvělé interaktivní muzeum EU. Pokud tedy budete mít čas navíc, doporučuji vyrazit právě sem.

Jak se sem dostat: letecky (nejlevněji s Ryanair)

Bruggy, Belgie

A v Belgii ještě zůstaneme. Pokud vyrazíte do Bruselu třeba na prodloužený víkend, skvělou volbou je i jednodenní výlet do Brugg. Tohle kouzelné středověké městečko vás uchvátí! Bruggy jsou sice nádherné během celého roku, ale během adventu jsou jednoduše nezapomenutelné. Atmosféru Vánoc tu ucítíte na každém kroku.

Kdy navštívit: od 24. listopadu 2023 do 7. ledna 2024

Co nevynechat: 8 světelných instalací v ulicích širšího centra Brugg (mapku stáhnete tady), vánoční trhy na hlavním náměstí, bruslení pod širým nebem a zimní bar

Tip navíc: Bruggy, to jsou Benátky severu! Nezapomeňte si proto vyjet na lodičkách místními kanály! Jedna jízda trvá přibližně 30 minut a stojí 10 eur

Jak se sem dostat: vlakem nebo autobusem z Bruselu, přímo z/na letiště sem jezdí autobus společnosti Flibco. Pokud byste se ale nechtěli o nic starat, můžu doporučit tento jednodenní výlet z Bruselu do Brugg s průvodcem. Pokud byste toho chtěli stihnout ještě víc, pak je skvělou volbou tento kombinovaný celodenní výlet do Brugg a zároveň i Ghentu, tohle městečko také stojí za vidění.

Vídeň, Rakousko

I Vídeň je kouzelná v jakémkoli ročním období, co si budeme povídat. Ale během vánočních svátků má opravdu zvláštní magické kouzlo (nejen) kvůli tisícům světýlek, které ji opravdu rozzáří. Je skvělou volbou i pro ty, kdo nechtějí nikam daleko, ale rádi by se během Vánoc podívali za hranice. Rozhodně nebudete litovat!

Kdy navštívit: od 18. listopadu 2023 do 4. ledna 2024

Co nevynechat: vánoční trhy na hlavním náměstí před městskou radnicí, vánoční trhy před palácem Belveder, vánoční trhy na náměstí Marie Terezie

Tip navíc: nádherné vánoční trhy najdete i před zámkem Schönbrunn, jen je potřeba se obrnit před davy lidí, které tu zřejmě potkáte, tyto trhy patří mezi nejoblíbenější ve Vídni 🙂

Jak se sem dostat: autobusem (nejlevněji s Regiojetem) nebo vlakem (Regiojet nebo ČD), případně autem

Rothenburg ob der Tauber, Německo

Pokud si přejete objevit se ve vánoční pohádce, Rothenburg vám vaše přání zcela jistě splní. Tohle malé německé městečko totiž opravdu vypadá jako z dětských knížek! Máte raději atmosféru menších středověkých měst? Pak se vám tu bude líbit. Ale nenechte se mýlit! Rothenburg ob der Tauber není nějaké zapadlé německé městečko. Ačkoli má jen něco málo kolem 12.000 obyvatel, během Vánoc jej navštíví desítky tisíc lidí. Třešničkou na dortu je fakt, že se tu točil i Harry Potter!

Kdy navštívit: 1. prosince 2023 do 23. prosince 2023

Co nevynechat: trhy na hlavním náměstí Marktplatz a na náměstí Kirchplatz, ale stojí za to projít si celé městečko

Jak se sem dostat: autem, vlakem nebo letecky (do Norimberku či Stuttgartu a odtud vlakem)

Tallin, Estonsko

Vysoký vánoční stromeček uprostřed krásného historického náměstí. Kolem něj dřevěné stánky s jídlem, pitím a dárky, které si odtud můžete odvést. Pro děti kolotoče a Santa Claus, pro dospělé bohatý kulturní program zahrnující koncerty, vystoupení v krojích a další. Hlavní město Estonska se během vánočních svátků mění na místo, které by chtěl navštívit každý! Ne náhodou se tu během Vánoc vystřídá na půl milionu návštěvníků z celého světa.

Kdy navštívit: od 1. prosince 2023 do 7. ledna 2024

Co nevynechat: vánoční trhy u městské radnice, ale i procházku celým starým městem

Tip navíc: každou neděli se během adventu na náměstí zapaluje adventní svíce, je to vlastně takový malý „ceremoniál“, který stojí za to vidět

Jak se sem dostat: letecky (nejlevněji s Ryanair)

Colmar, Francie

Toužíte po co největší dávce vánoční atmosféry a zároveň se vydat do Francie? Pak vyražte do městečka Colmar. Víc vánoční atmosféru totiž rozhodně nikde jinde ve Francii nezažijete. Ano, ani v Paříži! 🙂 Stejně jako Rothenburg ob der Tauber, i Colmar patří mezi menší městečka, které ale nepostrádá nic na kouzlu Vánoc. Ba naopak! Tady se opravdu snaží o to, aby vás uchvátili! A musím říct, že se jim to vážně daří. Nepřekonatelné dekorace (nejen) fasád domů včetně světelných instalací a šest vánočních trhů s různou tematikou, to je Colmar.

Kdy navštívit: od 23. listopadu 2023 do 29. prosince 2023

Co nevynechat: celé staré město, které se během adventu mění na jeden velký vánoční trh se stánky, stromečkem a atrakcemi

Tip navíc: pro milovníky jídla jsou určeny trhy na Place de la Cathédrale, pokud toužíte po suvenýrech, vyražte na Place de l’Ancienne Douane, dětský vánoční trh je připraven na Petite Venice (nejhezčí části Colmaru)

Jak se sem dostat: letecky do Basileji (nejlevněji s EasyJet), odtud vlakem do Colmaru. Pokud preferujete autobus, z Prahy má do Colmaru přímou linku Flixbus.

Londýn, Velká Británie

Zažít Londýn během adventu? Nezapomenutelné! Vánoční světýlka, ozdobené doubledeckery, stovky atrakcí a nemohou samozřejmě chybět ani stánky s občerstvením a ručními výrobky, jídlem a pitím. Co nesmíte vynechat? Těch míst je tolik! Rozhodně se vydejte do Covent Garden, projděte se po Oxford Street, Regent Street a nezapomeňte ani na Carnaby street. Nejlepší insta místo na vánoční fotky najdete zase v oblasti Belgravia. 

A pokud patříte mezi fanoušky Harryho Pottera, Vánoce v londýnských Studiích HP jsou prostě kouzelné! Vyražte i tam! 

Kdy navštívit: od 2. listopadu 2023 do 1. ledna 2024

Co nevynechat: Covent Garden, Oxford Street, Regent Street, oblast Belgravia. Pokud máte víc času, tak i New Bond Street, Burlington Arcade, The Ivy Chelsea Garden, Hide Park

Tip navíc: lákalo by vás vidět vánoční Londýn za tmy? Všechna ta světýlka a krásně nasvícené ulice? Pak si nenechte ujít večerní projížďku dvoupatrovým autobusem za nejhezčími londýnskými památkami!

Jak se sem dostat: letecky (nejlevněji s Ryanair)

Kam ještě na vánoční trhy v Evropě

Je vám těchto 10 tipů málo? Pak mám pro vás ještě pár tipů navíc!

  • Trevír, Německo – protože větší romantiku nikde jinde nenajdete!
  • Edinburgh, Skotsko – pro milovníky Harryho Pottera a potterovské vánoční atmosféry
  • Gdaňsk, Polsko –  nejkrásnější vánoční trhy v Polsku najdete právě tady
  • Štrasburk, Francie – jako kombinace belgických Brugg, francouzského Colmaru a německého Rothenburgu
  • Záhřeb, Chorvatsko – pokud vás láká zažít trošku jiné Vánoce, i sem můžete vyrazit na vánoční trhy

Díky za přečtení!

Užijte si krásný (před)vánoční čas a dejte mi vědět do komentářů, kam se letos chystáte na vánoční trhy vy 😍

Další články, které by se vám mohly líbit:

Sdílejte článek s přáteli

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *