Rothenburg ob der Tauber pohled na náměstí Plöinen, barevné domy a středověká brána
Evropa,  Německo

Pohádkový Rothenburg ob der Tauber: Užijte si vánoční trhy i kouzelnou středověkou atmosféru

Vítejte v městečku, kde se minulost prolíná s přítomností a kde je vánoční atmosféra cítit doslova na každém rohu. Rothenburg ob der Tauber, pohádkové město ukryté v srdci Německa, v průběhu vánočního období oplývá neuvěřitelným vánočním kouzlem. Nevěříte? Představte si středověké uličky, vánočními světýlky zdobené budovy a vůni vánočních dobrot linoucí se celým městem. Takto to tu totiž během svátků opravdu vypadá. Pokud ještě pořád přemýšlíte, kam letos vyrazit na vánoční trhy, Rothenburg ob der Tauber jednoznačně doporučuju jako jedno z nejkouzelnějších vánočních měst Evropy.

Rothenburg ob der Tauber pohled do ulice

Kde najdete Rothenburg ob der Tauber?​

Rothenburg ob der Tauber je malé okresní městečko v Bavorsku, přibližně hodinu jízdy autem od Norimberku

Celkově má něco málo přes 11.000 obyvatel. Je známé hlavně pro své zachovalé středověké staré město – založeno bylo už ve 12. století. Město bylo významnou zastávkou na obchodní stezce známé jako „Romantická cesta“, která spojovala severní Itálii s Baltským mořem.

Pokud tedy patříte mezi milovníky procházek malebnými historickými uličkami, bude se vám tu líbit! 

Jak se dostat do Rothenburgu ob der Tauber?​

Autem do Rothenburgu ob der Tauber

Úplně nejjednodušeji se do Rothenburgu dostanete autem. Z Prahy cesta trvá přibližně 4 hodiny. My jsme ji zvládli i s naší v té době sedmiměsíční cestovatelkou (se zastávkou na vánoční trhy v Norimberku). 

Kde zaparkovat?

V Rothenburgu ob der Tauber najdete hned 5 velkých parkovacích ploch:

  • P1 Friedrich-Hörner-Weg (auta, motorky, autobusy, nákladní auta) – tady jsme parkovali i my
  • P2 Nördlinger Straße (auta, motorky, mobilhausy, autobusy, nákladní auta do 7,5 t)
  • P3 Schweinsdorfer Straße (auta, motorky, mobilhausy, autobusy, nákladní auta)
  • P4 Galgentor (auta a motorky)
  • P5 Bezoldweg (auta a motorky)
Zaparkovat můžete i přímo v centru, ale parkovací místa jsou omezená, stejně jako čas, po který tam můžete parkovat. Doporučuju tedy raději nechat auto na jednom z výše uvedených velkých parkovišť, kde můžete stát klidně celý den. Parkoviště jsou zpoplatněna v době od 9 do 18 hodin, celý den vás vyjde na cca 10 €.

Vlakem / autobusem do Rothenburgu ob der Tauber

Poněkud složitější cesta vede do Rothenburgu vlakem / autobusem, ale nebojte – pokud nemáte možnost jet autem, nic není nemožné 🙂 Pokud vyrážíte z Prahy, vydejte se nejprve do Norimberku a to buď autobusem (Flixbus) nebo vlakem (ČD nebo Regiojet), odtud pak vlakem přes Ansbach do Rothenburgu. 

Cesta vám celkově zabere docela dost času (minimálně 6 hodin), za mě se tedy rozhodně vyplatí vyrazit autem. I když dobrodružné povahy nebo milovníci vlaků možná tuto trasu ocení 🙂

Rothenburg ob der Tauber vánoční stromeček na ulici vánoční trhy

Rothenburg ob der Tauber: Vánoční trhy

Kdy vyrazit na vánoční trhy do Rothenburgu ob der Tauber?

Vánoční trhy se v Rothenburgu ob der Tauber v roce 2023 konají od 29. listopadu do 23. prosince. Otevřeny jsou od pondělí do čtvrtka v době od 11 do 19 hodin, od pátku do neděle v době od 11 do 20 hodin. 

Oficiální program začíná 1. prosince v 17 hodin, kdy se rozezní zvonice kostela sv. Jakubazazní slavnostní prolog „Rothenburger Reiterle“. Reiterle je považován za rothenburgského vánočního posla a po slavnostním otevření trhů bude putovat na koni uličkami a přát lidem klidné vánoční období.

Kde se vánoční trhy konají?

Hlavní trhy najdete na centrálním náměstí zvaném Marktplatz, kde si můžete užít více než 50 stánků. Další, menší vánoční trhy objevíte nedaleko – na náměstí Kirchplatz přímo u kostela sv. Jakuba. Tam na vás čeká 10 stánků. Tyto trhy jsou poměrně komornější, ale díky své poloze přímo u kostela mají také své kouzlo. 

Mimochodem, do kostela sv. Jakuba se také zajděte podívat. Kostel totiž patří mezi poutní místa při Svatojakubské cestě do Santiaga de Compostela a pyšní se oltářem Svaté krve – úchvatnou dřevořezbou z roku 1505.

Na co se můžete těšit?

Vánoční trhy v Rothenburgu ob der Tauber mají víc než 500 let starou tradici a jeho historický původ se od té doby téměř nezměnil. Můžete si tu pochutnat si na místních specialitách (vánoční punče, svařené víno, svařené pivo, německé klobásy, různé sladkosti atd.), koupit lokální vánoční výrobky nebo si užít vánoční atmosféru při jednom z koncertů pod širým nebem. 

Celý program vánočních trhů najdete pod tímto odkazem.

Rothenburg ob der Tauber hrníčky vánoční trhy

Rothenburg ob der Tauber: Co tu během adventu vidět a zažít?​

1. Užijte si vánoční atmosféru na trzích

Pokud do Rothenburgu přijíždíte během adventu, je jasné, že vánoční trhy nechcete minout. Rozhodně totiž stojí za návštěvu! Stánky jsou umístěny v historickém centru a tedy obklopeny malebnými domky, které jsou během vánoční doby překrásně zdobené. Dejte si něco dobrého k jídlu a pití a kochejte se vánoční atmosférou, která je právě tady jedinečná.

2. Prohlédněte si staré město a impozantní místní radnici

Procházka úzkými uličkami starého města je jako cesta časem. Užijte si středověkou architekturu, vánočně zdobené domky a historické budovy. Nevynechejte ani pohled na místní radnici (Rathaus), která patří mezi nejhezčí v celém Německu. Zajímavá je také bývalá Radní krčma (Ratstrinkstube) a starý orloj s mechanickými figurkami. Pokud byste rádi zažili město z výšky, vystoupejte na věž radnice.

3. Navštivte Plönlein

Plönlein jednoznačně patří mezi nejfotografovanější a nejnavštěvovanější místa tohoto malebného městečka. Plönlein se překládá jako „náměstíčko u kašny“, jeho dominantou je nakloněný oranžový domek, který vypadá jako z pohádky. Po stranách pak můžete vidět i dvě věže – každou z jedné strany. Vlevo Siebersturm vedoucí do čtvrti Spital, vpravo Kobolzeller Tor, obě pochází ze 13. století.

4. Projděte se po městských hradbách

Rothenburg ob der Tauber je středověké městečko, kde se dodnes zachovaly městské hradby. Ty jsou v tak dobrém stavu, že se po nich můžete dokonce projít! Tak vzhůru do toho! Vylezte na městské hradby a užijte si středověkou atmosféru společně s nádherným výhledem do okolí. Schody najdete u všech vstupů do města.

Rothenburg ob der Tauber pohled na náměstí Plöinen
Rothenburg ob der Tauber zdobený dům

5. Užijte si nejkrásnější výhledy ve městě

Vydejte se zámeckou branou do překrásných zámeckých zahrad (Burggarten). Ze severu se podíváte do čtvrti Detwang, v jejímž kostele se nachází dřevěný oltář od Tilmana Riemenschneidera. Mezi stromy na severu vykukuje také hrad Toppler. Směrem na jih si zase můžete prohlédnout kostel Kobolzell a proslulý Dvojitý most. Užijete si také výhled na údolí Tauber. V zahradách si můžete prohlédnout také geometrické květinové záhony a krásné sochy představující čtyři roční období a čtyři živly.

6. Vydejte se do věhlasného Muzea Vánoc

V Rothenburgu sídlí známá německá firma Käthe Wohlfahrt specializující se na vše, co se točí kolem Vánoc – dekorace, ozdoby na stromeček, vánoční dárečky – to vše v jejich místním obrovském obchodě najdete. Není tak náhodou, že právě tady naleznete také Muzeum Vánoc. To vypadá jako jedna velká vánoční vesnička, kterou přímo uprostřed zdobí obrovský vánoční strom. Sem se prostě musíte zajít podívat! Vstup do obchodu je samozřejmě zdarma, do muzea se platí zvláštní vstupné.

7. Nakupte vánoční dárky

Možností nákupu nabízí Rothenburg ob der Tauber hned několik – ať už se vydáte na vánoční trhy, do místních obchůdků nebo do slavného vánočního obchodu Käthe Wohlfahrt. Určitě si vyberete! 

8. Ochutnejte místní speciality

Pokud patříte mezi milovníky jídla, bude se vám tu líbit! Nejen místní kavárny a bistra nabízí různé dobroty, spoustu tradičních specialit najdete i na trzích. Co tu stojí za to ochutnat?

Dejte si Schneeball aneb Sněhovou kouli. Tahle tradiční bavorská sladkost se vyrábí z křehkého těsta a tvaruje se tak, aby vypadala jako vánoční koule. V tradiční variantě ji najdete posypanou moučkovým cukrem, mezi další příchutě patří cukr a skořice, kokos, oříšky nebo různé čokoládové polevy. Narazit ale můžete i na netradiční příchutě – třeba šampaňské či amaretto. 

Käse Spätzle neboli Sýrové špecle. Tato bavorská pochoutka sice není ani trochu dietní, za to je vážně vážně výtečná! Jedná se o jídlo ve stylu Mac and Cheese a dát si ho můžete taktéž přímo na vánočních trzích.

Bez čeho by v Německu nebyly ty pravé vánoční trhy? No přece bez Bratwurst = slavných německých klobás! Ty jednoznačně patří k lokálním specialitám, které musíte ochutnat! Na vánočních trzích tu najdete dokonce i stánek, kde prodávají půlmetrové klobásy! Vyzkoušíte ji? 🙂

Rothenburg ob der Tauber, pohled na vánoční stromek, za ním vánoční socha Louskáčka
Rothenburg ob der Tauber, obchod Kathe Wohlfahrt, pohled do výlohy

Praktické tipy pro vaši návštěvu
Rothenburg ob der Tauber: Vánoční trhy

Nejlepší dny pro návštěvu vánočních trhů a města obecně jsou ty v týdnu. Připravte se, že o víkendu je tu poměrně plno. Zároveň je ideální dorazit sem ráno co nejdříve (cca kolem 9), ať máte město jen pro sebe. V odpoledních hodinách už tu může být spousta turistů.

Mějte u sebe hotovost. Stánky na vánočních trzích často nepřijímají platební karty a proto se vám drobné budou hodit. V restauracích, hospůdkách či kavárnách kartami zaplatíte v pohodě, stejně tak ve většině kamenných obchodů.

Na vánočních trzích nedostanete pití do plastového ani papírového kelímku. Naopak očekávejte, že vaše vánoční pití obdržíte v tematických keramických hrnečcích/skleničkách, které jsou na zálohu. Jakmile dopijete, můžete je buď vrátit a depozit získat zpět, nebo si hrneček/sklenici nechat na památku.

Dobře se oblečte. Počasí je tu podobné jako v Česku, ale může překvapit. V zimních měsících tu častěji prší a při celodenním chození městem budete rádi, že jste si vzali pohodlné teplé boty a čepici. 

Díky za přečtení!

A jestli se vám článek líbil, budu ráda, když ho budete sdílet i se svými přáteli! Pro další tipy z Česka i zahraničí mě také nezapomeňte sledovat na Instagramu nebo Facebooku. U všech tipů, praktických rad a nových článků tak budete jako první!

Rothenburg ob der Tauber usmívající se dívka stojící před domem, blogerka Blond on the road.

Další články, které by se vám mohly líbit:

Sdílejte článek s přáteli

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *