Co vidět na Martiniku - palmy a loď
Amerika,  Martinik

Dovolená Martinik: 10 tipů, co vidět a zažít na Martiniku

Chystáte se na ostrov Martinik? Podívejte se, co na Martiniku stojí za to vidět a zažít, abyste si užili nezapomenutelnou dovolenou.

Ostrov Martinik leží v Karibském moři a společně s ostrovem Guadeloupe tvoří v souostroví Malých Antil zámořské departmenty Francie. Martinik je tak součástí Evropské unie, platí se zde eurem a úředním jazykem je francouzština. A i Martiničani – jako typičtí Francouzi – jsou na svůj jazyk náležitě hrdí, s angličtinou tu tedy moc nepočítejte 🙂 

Jakkoli však může Martinik připomínat Francii či Evropu obecně, už první chvilky na ostrově vám dají znát, že Evropa to bude tak trošku jiná – tropičtější. Překrásné bílé pláže se tu střídají s deštnými pralesy, nad hlavou cvrlikají kolibříci a vůně rumových sudů se line z každé destilérie, kterých je na ostrově hned několik. A protože je Martinik vlastně docela malinký ostrůvek, je možné ho během čtrnácti dnů procestovat křížem krážem. 

Pojďte se s námi podívat na místa, která jsme na Martiniku objevili a která rozhodně můžeme doporučit k návštěvě i vám.

Co vidět a zažít na Martiniku: Obsah článku

Co vidět a zažít na Martiniku

Za pořádným výšlapem na sopku Mont Pelée

Na Martiniku najdete spoustu míst s překrásným výhledem, ale jen jeden z nich vám nabídne téměř božský pohled.. Když se vydáte do výšky 1397 m n.m. zdolat sopku Mont Pelée, budete mít ostrov Martinik jako na dlani.

Sopka Mont Pelée je stále aktivní, nicméně není se čeho obávat – je pod nepřetržitým dohledem odborníků. Poslední výbuch proběhl v roce 1932. 

Zajímavý je však její příběh, resp. výbuch, který se odehrál v roce 1902, při němž přežili jen 3 lidé z 28 tisíc, kteří v té době v blízkosti sopky žili. Toto neštěstí mapuje muzeum nacházející se v městečku Saint-Pierre, dřívějším hlavním městě ostrova, které však sopka při výbuchu zcela zničila. 

Hlavní město ano, ale...

ne více než na jeden den. Hlavní město Fort-de-France za návštěvu rozhodně stojí, nicméně jeden den je naprosto dostačující. A kam tedy konkrétně vyrazit? 

Místní trhy

Jestli se někam vydat na nákupy suvenýrů, koření, lokálních potravin nebo třeba oblečení, tak jsou to rozhodně místní trhy. Těch najdete v hlavním městě hned několik. Nejznámější jsou zřejmě Grand Marche, nicméně tím, že jsou trhy určeny hlavně turistům, téměř stejnou nabídku najdete na trzích po celém městě. Pokud jste stejně jako já nadšenci do lokálních potravin a koření, rozhodně doporučuji místní specialitu – koření Colombo. Jedná se o směs kari, kurkumy, skořice, chilli a česneku.

Prohlídka města

Až si budete chtít od nákupů odpočinout, přesuňte se na prohlídku katedrály sv. Louise, jedné z mála historických a hlavně architektonických skvostů ostrova.

O pár ulic dál se potom nachází krásná knihovna Victora Schœlchera, která se rozkládá na dvou patrech. Knihovna je krásná jak zevnitř, tak z vnějšku, rozhodně tedy stojí za vidění. A pokud jste vybaveni francouzštinou, nic vám nebrání se v knihovně pohodlně usadit a nějakou tu knihu si přečíst 🙂

Z knihovny už to máte co by kamenem dohodil k pevnosti Saint Louis. Cesta k ní vede přes park La Savanne, u kterého najdete několik stánků s občerstvením. Lákají vás pravé francouzské (ehm, martinské) palačinky? Pak doporučuji navštívit předposlední stánek v řadě (nejblíže k pláži), pohodlně se usadit k jednomu z připravených stolečků a vyčkat na glykemický šok, který vás zřejmě nemine. Šlehačkou tady totiž rozhodně nešetří! 🙂 Až budete dostatečně posilněni, můžete vyrazit na prohlídku již zmíněné pevnosti. Ale pozor! Vzhledem k tomu, že se stále využívá jako vojenská základna, je třeba sledovat otevírací hodiny. Vstup je možný pouze s průvodcem 

Plážová promenáda

Po prohlídce pevnosti se pak můžete vydat na krátkou procházku po plážové promenádě, od pevnosti dojdete až ke stanovišti přívozů/trajektů. Vaše další cesta potom může směřovat do některého ze zdejších muzeí,  pokud by vás ale hlavní město omrzelo, kousek za městem je také pár míst k vidění…

Kouzlo květin v Jardin de Balata

Ne nadarmo se Martiniku přezdívá „Madinina“ neboli ostrov květin. Ačkoli krásné barevné květy uvidíte na ostrově běžně, za návštěvu rozhodně stojí tato nádherná botanická zahrada, ve které budete chtít trávit hodiny, i když nejste žádní botaničtí nadšenci. 

V zahradě se nachází kromě typické karibské vegetace rostliny ze všech koutů světa – Indie, Madagaskaru, Brazílie… kromě překrásně upravené zahrady vás čeká také cesta v korunách stromů, odkud je nádherný výhled po celé zahradě. 

Kouzelní jsou také místní kolibříci, kterých jsou v zahradě desítky, stejně tak ale i ještěrek.. Takže pozor, ať na nějakou omylem nešlápnete 🙂

Ostrov Martinik a podmořský život

Přemýšlíte, jestli s sebou na cestu přibalit i výbavu na šnorchlování? Za nás je odpověď jednoznačně ano! Podmořský život ve vodách karibského moře rozhodně stojí za vidění. Různobarevná hejna ryb, stovky ježků ukrytých v korálových útesech a co víc? Želvy! 

Na ty můžete narazit, pokud se vydáte do zátoky Les Anses d’Arlet a pokud to bude hodně brzy ráno 🙂 Ačkoli jsme si ráno přivstali, v zátoce už před námi byla docela velká skupinka želvo-nadšenců :-), rozhodně se tedy vyplatí být tam mezi prvními. Zátoka není nikterak velká, takže pokud se tam nějaká želva objeví, nemělo by vám trvat dlouho na ni narazit.

Koupání s želvami je úžasný zážitek na celý život, jen připomínám zažité pravidlo – na želvy nesahejte a ničím je nekrmte.. 🙂 

Martinik je ráj pro plážové povaleče

A jak je to na Martiniku s plážemi? Typicky je to tak, že v severní části ostrova je písek tmavší, čím víc na jih jedete, tím je písek světlejší.

Pláže na severu (převážně v oblasti kolem městečka Tartane) jsou vyhledávané především surfaři. Voda je zde tmavší a vlny ideální právě na surfování. Krásná pláž je například Anse L’etang, téměř na konci městečka Tartane. Také tady najdete několik plážových restaurací s výbornou kreolskou i mezinárodní kuchyní. 

Nejkrásnější pláže na Martiniku

Mezi nejkrásnější pláže se jednoznačně řadí pláž Les Salines, kterou najdete úplně na jihu, oblast Saint-Anne. Jedná se o několik kilometrů dlouhou pláž lemovanou palmami, s bílým pískem a křišťálovou vodou, tedy typický ráj na zemi..:-) Zároveň tu je k dispozici několik restaurací a stánků s občerstvením, přičemž doporučuji ochutnat Accras Sandwich. Jedná se o místní specialitu, která skvěle chutná a téměr nic nestojí..:-)

Pláž Les Salines je pak zajímavá ještě z jednoho důvodu – žijí na ní, tedy spíše v kmenech stromů, které celou přibližně tříkilometrovou pláž lemují, stovky a stovky malých krabů. A někteří jsou dokonce tak stateční, že se nebojí prozkoumat váš batoh, ručník nebo boty, ve chvíli, kdy se na okamžik vzdálíte.

Další krásná pláž je Plage de l’Anse Caritan přímo ve městečku Sainte-Anne. Tu charakterizuje průzračná voda, bílý písek, ale velmi dloooouhá cesta do hluboké vody, ideální je tedy především pro rodiny s dětmi.  

Na ochutnávku karibského rumu do Habitation Clément

Vyrazit do Karibiku a neochutnat pravý karibský rum? Nemožné! Ostrov Martinik nabízí hned několik výroben tradičního karibského rumu a litovat rozhodně nebudete, pokud pro návštěvu zvolíte destilérii Clément, která se nachází na východní straně ostrova. 

Kromě obrovských plantáží cukrové třtiny, původních koloniálních domků a rozlehlého parku se zde totiž můžete kochat především sudy plných karibského rumu a přemýšlet, jak alespoň jeden takový propašovat do letadla..:-) Vůni rumu ucítíte na každém kroku a pokud máte to štěstí a nemusíte řídit, čeká na vás také neomezená ochutnávka! A nebudu vám lhát, rum Clemént je opravdová pochoutka 🙂

Ostrov Martinik a noční život? Dobře si rozmyslete, kam se za ním vydáte

Chcete k ochutnávce místního rumu přidat i pár ladných pohybů na parketu? 🙂 Pokud vás láká spíše noční život, doporučuji v tomto případě opravdu dobře zvolit místo vašeho pobytu. Po týdnu na poloostrově Caravelle mohu s jistotou říct, že v této části ostrova se nočního života rozhodně nedočkáte..:-) 

Veškeré obchody, restaurace a bary zavíraly kolem šesté hodiny večerní a od té chvíle nebylo kam ve městě vyrazit. A ne, nepřeháním, opravdu! 🙂 Na to, že na návštěvy diskoték nás rozhodně neužije, tak po týdnu na tomto poloostrově jsme byli tak zrelaxovaní, že jsme se nesmírně těšili na jih a tajně doufali, že se nějakého nočního života dočkáme.

A doufání se vyplatilo! Jih ostrova je totiž naprostý opak severu! Podniky otevřené do nočních hodin, hudba znějící z každé restaurace a baru a co víc, lidi! Hodně lidí! 🙂 Pokud tedy preferujete spíše živější dovolenou, doporučuji jižní část ostrova, která je více turistická. Zároveň ale nečekejte velkolepé párty, noční život je tu velmi omezen tím, jaký program přichystají místní restaurace a bary. 

Co ještě vidět na Martiniku...

Diamond Rock

Pár kilometrů na jih od zátoky Les Anses d’Arlet zastavte na odpočívadle a užijte si famózní výhled na ostrov Diamond Rock. Jedná se o neobydlený ostrov, který svým tvarem a odlesky během dne připomíná diamant.

Co vidět na Martiniku: Skála uprostřed moře Martinik

Vodopády Didier

Pokud jste dobrodružnější povahy, můžete se vydat hledat také vodopády Didier. Cesta k nim není úplně jednoduchá (třeba já při ní přišla o své oblíbené sandále), ale výsledek vás jistě potěší. K vodopádům se vydejte na sever od hlavního města. 

Co vidět na Martiniku: Vodopád a sedici žena

Tajemná pláž Ilet Sainte-Marie

Pro dobrodruhy tu pak mám ještě jeden tip, co na Martiniku vidět a zažít. Chcete si alespoň na chvíli připadat jako Kryštof Kolumbus, když objevoval Nový svět? 🙂 Pokud se za odlivu vydáte na pláž v městečku Sainte-Marie, můžete pěšky dojít až na protější ostrov. Vody budete mít přibližně po kolena a třeba na něm opravdu něco zajímavého objevíte 🙂 

Co vidět na Martiniku: Ostrov Ilet Sainte-Marie

Díky za přečtení!

Ostrov Martinik je opravdovým karibským rájem, který můžeme doporučit všemi deseti. Martinik jsme procestovali ze severu na jih,  ze západu na východ, navštívili rumovou destilérii, vystoupali na sopku, potápěli se se želvami, objevili vodopády, prozkoumali botanickou zahradu, zažili místní trhy a k tomu si užívali čtrnáctidenní naprosté pohody se sklenkou karibského rumu v ruce 🙂  Co budete chtít na Martiniku vidět a zažít vy? 🙂

A pokud chcete být u všech cestovatelských tipů jako první, pak mě nezapomeňte sledovat také na Facebooku či Instagramu. Přidejte se mezi stovky dalších cestovatelů a užívejte si inspiraci na cesty každý den!

Poslední aktualizace článku: 28/12/2023

Sdílejte článek s přáteli

3 Comments

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *