Jídlo v Řecku: Co rozhodně ochutnat při návštěvě Řecka
Co si představíte, když se řekne jídlo v Řecku? Mně se okamžitě vybaví stůl plný oliv, sýrů, tzatziků, voňavých bylinek, jehněčího a spousta božsky sladké baklavy. Pokud se chystáte do Řecka, neměli byste si tyto dobroty rozhodně nechat ujít! A to není vše – řecká kuchyně toho totiž nabízí mnohem víc. Pojďte se podívat, jaké jídlo stojí za to při návštěvě Řecka ochutnat.
Vítejte v Řecku aneb Typické řecké předkrmy
Žádné jídlo v Řecku nemůže začít jinak než předkrmem. Typické jsou tu tzn. mezze, což je výběr malých předkrmů (podobné jako ve Španělsku tapas), které obsahují olivy (nejčastěji mix zelených a černých), tyropites (trojúhelníkové taštičky plněné sýrem a špenátem), sardinky nebo ančovičky, kalamáry, čerstvou zeleninu (rajčata, okurek), sýr feta nebo třeba rajčatové keftedes. Za vyzkoušení rozhodně stojí i opečený či grilovaný sýr Saganaki a naprostou nezbytností je tzatziky – dip z jogurtu a bylinek. Ukusovat k nim můžete čerstvý chléb, bagetky nebo pita chléb ve tvaru placky.
Božské řecké hlavní chody
Ať už hlavní chod zvolíte k obědu či večeři, vždy si k němu dopřejte společnost! Pro Řeky totiž není nic smutnějšího, než jíst sám. Čím větší společnost, tím lépe! Čím více jídla, tím větší zábava! 🙂 Řekové se tradičně scházejí po západu slunce, kdy už není takové teplo. Po předkrmech následují dobroty ve formě ryb a mořských plodů, masa (zejména jehněčího) a spousty zeleniny, ze kterých se vám budou sbíhat sliny.
A jaké jídlo v Řecku rozhodně stojí za ochutnání? Mezi nejtypičtější a chuťově božské pokrmy patří musaka (vrstvená v základu mletým masem, brambory a lilkem s bešamelovou omáčkou), souvlaki (marinované kousky masa na špejli), keftedes (masové kuličky s bylinkami) nebo třeba grilovaná chobotnice, na kterou jsou Řekové opravdoví odborníci. Pokud toužíte po něčem lehčím, vyzkoušejte řecký salát neboli „Choriatiki“ (rajčata, okurky, olivy a sýr feta se zálivkou z olivového oleje a vinného octa).
Zajímavost z řecké kuchyně: Jak se poprat s jídelním lístkem? „Mezze“ nebo také „orektyká“ znamená předkrm nebo jídlo na malý hlad. „Súpes“ značí polévky, „psárja“ zase ryby a mořské plody. „Fajitá tys óras“ jsou hlavní chody a pod názvem „ghliká“ na vás čekají dezerty.
Gyros nebo kebab? Toť otázka!
Víte, jaký je rozdíl mezi gyrosem a kebabem? U nás se oba výrazy často zaměňují, v Řecku ale tato jídla znamenají něco jiného.
Gyros je nařezané maso, které Řekové dávají do pita chleba společně s omáčkou tzaziky, cibulí a rajčaty. Pita chléb smotají do tortily a často do ní přidávají ještě hranolky. Zatímco kebab je směs mletého masa, zeleniny a bylinek, která se griluje buď jako jeden větší plátek masa nebo menší masové kuličky na špejli.
Sladká tečka na závěr
Kdo by odolal všem těm božsky sladkým řeckým dezertům? Já rozhodně ne a ani vy byste si je neměli nechat ujít. Základem řeckých sladkostí je buď med nebo cukrový sirup, proto jsou (téměř všechny) řecké cukrovinky tak sladké.
Nejznámější je určitě baklava, což je oříškovo-medový křupavý řez, který jistě znáte i z Česka. Téměř na každém rohu najdete v Řecku i smažené řecké koblížky zvané „Loukoumades“. Jsou obaleny v cukrovém sirupu, medu nebo cukru a jsou naprosto božské! Třetím, tak typickým řeckým dezertem, je sladká rýže „Rizogalo“. Tento dezert sice pochází původně z Kypru, nicméně Řekové do něj přidali růžovou vodu, která má tak výraznou vůni, že ji v řeckých cukrárnách rozhodně neminete.
Zajímavostí je, že v Řecku se dezerty vyrábí často ze dvou druhů těsta – „phylo“ je tenké jako list papíru a peče se z něj třeba baklava. Když se phylo naseká na milimetrové nitky, vznikne z něj „kadaifi“, ze kterého se peče stejnojmenný dezert s ořechy, medem a sirupem.
Co v Řecku ochutnat za nápoje?
Na závěr nemůžu zapomenout ani na pití. Mezi nejběžnější nápoje patří rozhodně víno. V řeckých tavernách mají často lahvová i sudová, která vám natočí po čtvrt, půl nebo celých litrech. Pokud jste spíše pivaři, mezi nejznámější značky lokálního piva patří Mythos či Vergina.
Řekové také milují kávu! Asi nejběžnějším druhem je Frappé, které v Řecku znají už od roku 1957. Jedná se o sladkou ledovou kávu s mléčnou pěnou, která vás v létě parádně osvěží. Další variantou je potom řecká káva „Ellinikos“, která je jak přípravou tak chutí velmi podobná té turecké.
Pokud chcete ochutnat něco ostřejšího, nejznámější řeckou pálenkou je Ouzo – 40% anýzový destilát pocházející z ostrova Lesbos. Míchá se s vodou nebo ledem. Hned po Ouzu se v Řecku nejčastěji pije Metaxa, kterou můžete znát i z Česka. Poprvé ji připravil Spyros Metaxas v roce 1888, v Řecku má tedy dlouholetou tradici. Jedná se o směs brandy, koření a vína.
Jídlo (a pití) v Řecku - jaké si přivést domů?
Nemůžete se při návštěvě Řecka nabažit všech těch dobrot? Není nic jednoduššího, než si je přivést domů! Co se vozí nejčastěji? Patří sem:
1. Olivový olej je přezdíván řecké národní zlato. Chuťově se může lišit podle oblasti, odkud pochází.
2. Olivy – jsou tak typické pro Řecko! Olivy si domů odvést prostě musíte 🙂
3. Med – jedna ze základních surovin řeckých dezertů. Na trzích můžete nejčastěji narazit na „Pine“ což je borovicový med. Jemnou citrusovou vůni má zase pomerančový med. „Hymettus“, což je tymiánový med, je jedním z nejcennějších na světě. Med se tu liší barvou, chutí i složením podle místa, kde se vyrábí.
4. Řecké bylínky – bobkový list, oregano, majoránka, tymián či rozmarýn patří k základům řecké kuchyně
5. Ouzo jistě potěší především pánskou část vašeho osazenstva. Kromě toho můžete vyzkoušet i další destiláty jako Raki, Tsipouro nebo Tsikoudia.
Děkuji za přečtení!
Teď už nezbývá než vám popřát dobrou chuť při objevování tajů řecké kuchyně. Kalí óreksi – Dobrou chuť!
A pokud se vám článek líbil, budu ráda, když ho budete sdílet také se svými přáteli.
2 Comments
Calistka
Vypadá to všechno moc lahodně a zajímavě, já mám obecně ráda čerstvé jídlo, takže Řecko na tohle vypadá moc dobře. 🙂
Verča
Ahoj Calistko! To rozhodně, řecká kuchyně je opravdu výborná a rozhodně stojí za vyzkoušení 🙂