Místa z Harryho Pottera Glenfinnan Viaduct
Anglie,  Evropa,  Skotsko,  Velká Británie

Místa z Harryho Pottera, která můžete navštívit i vy!

Pokud jste stejně jako já v dětství čekali na dopis z Bradavic a filmy s Harrym Potterem znáte téměř zpaměti, určitě jste mnohokrát snili o tom podívat se do Bradavic, projet se Bradavickým expresem nebo si třeba dát oběd ve Velké síni. A víte co? Nemusíte o tom pouze snít! Vydejte se se mnou do světa kouzelníků a čarodějek a objevte filmová místa z Harryho Pottera, která můžete navštívit v reálném životě i vy! Stačí vám k tomu pouze letenka do Velké Británie 🙂

Alnwick Castle, Anglie

Mohli jste vidět: Kámen mudrců, Tajemná komnata

Kde jinde začít než v samotných Bradavicích! Hrad Alnwick patří mezi nejkrásnější místa z prvních dílů Harryho Pottera. Pamatujete, jak se studenti prvních ročníků učili před hradem létat na koštěti? Ano, to bylo přímo před tímto hradem. Procházka kolem hradu a po nádvoří vás pak provede místy, kudy chodili studenti do tříd. Vede tudy i cesta do Hagridovy hájenky a Zapovězeného lesa

Na tomto hradu byly natáčeny pouze exteriéry, přesto patří mezi jeden z nejnavštěvovanějších hradů v Anglii. 

Univerzita v Oxfordu, Anglie

Mohli jste vidět: Kámen mudrců, Tajemná komnata, Vězeň z Azkabanu, Ohnivý pohár

V Bradavicích ještě zůstaneme, ale podíváme se do vnitřních prostor, které pro filmy propůjčila oxfordská univerzita. Univerzitních budov a míst bylo pro filmování využito hned několik, např. schodiště do Christ Church Collage, které sloužilo jako hlavní vstup do Bradavic, nebo známá Bodleyova knihovna, která byla počítačově zvětšena a využita jako knihovna v Bradavicích. Nejznámější místo na univerzitě je ovšem Velká síň, která autory filmové předlohy inspirovala k vytvoření Velké síně v Bradavicích. Postavena je ve studiích Warner Bros. v Londýně. 

Za menší poplatek je možné si některé části univerzity prohlédnout.

Bracknell, Anglie

Mohli jste vidět: Kámen mudrců

Při putování po místech, kde se točil Harry Potter, nesmíme zapomenout ani na dům rodiny Dursleyových, kde Harry strávil své dětství. Věřte nebo ne, tento dům opravdu existuje a před pár lety byla dokonce šance si ho zakoupit, protože byl od původních majitelů na prodej.

Dům se nachází ve městě Bracknell, přibližně 60 km západně od Londýna. Ačkoli se to může zdát zvláštní,  v tomto domě se točily scény pouze prvního dílu. Vzhledem k tomu, že logisticky byl docela problém dostat celý štáb do malé ulice s rodinnými domky, bylo nutné Kvikálkov vytvořit ve studiích. 

Katedrála v Gloucesteru, Anglie

Mohli jste vidět: Kámen mudrců, Tajemná komnata, Princ dvojí krve

Překrásné chodby katedrály v Gloucesteru plnily roli chodeb také na bradavickém hradě. Vzpomeňte si na první díl, kdy byla Hermiona uvězněna trollem na dámských toaletách. Chodby jste mohli vidět, když troll procházel hradem. Ve druhém díle se na zdi Gloucesterské katedrály objevil nápis „Tajemná komnata je znovu otevřena, nepřátelé dědice, mějte se na pozoru!“.

Hardwick Hall, Anglie

Mohli jste vidět: Relikvie smrti 1. část

Pokud by vás lákalo vidět na vlastní oči rezidenci rodiny Malfoyových, museli byste vyrazit na sever Anglie. Před budovou Hardwick Hall se natáčely exteriérové scény použité v sedmém díle, nicméně dům rodiny Malfoyových je pro veřejnost otevřen i pro návštěvu interiérových prostor.

Glenfinnan Viaduct, Skotsko

Mohli jste vidět: Tajemná komnata, Vězeň z Azkabanu, Ohnivý pohár

Glenfinnan Viaduct je v dnešní době známý spíš pod názvem „Most Harryho Pottera“. Kdo by si taky nepamatoval už ikonické záběry Bradavického expressu projíždějícího po viaduktu do školy Čar a kouzel v Bradavicích nebo scénu, kdy Ron ukradl tátovi jeho létající Ford Anglia a společně s Harrym se snažili dostat do Bradavic. 

Most najdete v západním Skotsku kousek od města Inverness a za návštěvu rozhodně stojí! Pohled na něj je prostě famózní! Viadukt se do dnešního dne využívá také pro osobní vlakovou dopravu, takže pokud by vás lákalo vyzkoušet si parní vlak stejně jako ve filmech, není to problém!

Glencoe, Skotsko

Mohli jste vidět: Kámen mudrců, Tajemná komnata, Vězeň z Azkabanu

A ve Skotsku ještě chvíli zůstaneme. Pamatujete na záběry Hagridovy hájenky s dýňovými poli nebo famfrpálových zápasů v prvních filmech? Záběry krajiny, které ve filmech vidíte, se totiž točily tady, v oblasti Glencoe ve Skotsku. Skotská vysočina nabízí úchvatnou podívanou na krajinu, která vám prostě vezme dech.

TIP PRO VÁS: Láká vás Skotsko? Tady je 10 tipů, co ve Skotsku vidět, slyšet, ochutnat a zažít!

Nástupiště 9 a 3/4, Londýn

Mohli jste vidět: ve všech filmech

Pojďme se nyní přesunout do Londýna, kde najdete místa z Harryho Pottera téměř na každém rohu 🙂 Začněme tím nejznámějším – nástupištěm 9 a 3/4. Budete se divit, ale toto místo opravdu existuje! Najdete ho na vlakovém nádraží King’s Cross v centru Londýna, kde jinde než mezi nástupišti 9 a 10. 

Na nástupišti najdete připravený vozík s kufry, rozběhnout se proti zdi vám ale nedoporučuju 🙂 Běžte si raději koupit něco na památku v blízkém obchůdku, kde najdete všechno od Bertíkových fazolek až po nový hábit. 

St. Pancras, Londýn

Mohli jste vidět: Tajemná komnata

Pamatujete na tu krásnou cihlovou budovu, nad kterou letěli Harry s Ronem ve Fordu Anglia do Bradavic? Tak to nebylo nádraží King’s Cross, ale St. Pancras, které je ale hned vedle. 

Pokud budete v Londýně, rozhodně se k budově zajděte podívat. Je opravdu velkolepá. No a pokud byste náhodou nevěděli, co s penězi, součástí této majestátní budovy je i hotel. Cena za pokoj se pohybuje kolem 6.000,- za noc.  

Millenium Bridge, Londýn

Mohli jste vidět: Princ dvojí krve

Když na začátku šestého dílu smrtijedi rozkmitali a následně zničili most v Londýně a tím zabili několik mudlů, byl to právě Millenium Bridge, kde se celý děj odehrával. Ale nemusíte se bát. Most ve skutečnosti stále pevně stojí (i když ho první 2 roky po otevření znovu opravovali :)) a vy se po něm můžete sami projít! 

Najdete ho nedaleko St. Paul’s Cathedral, přibližně 20 minut chůze od další filmové lokace z Harryho Pottera.

Claremont Square, Londýn

Mohli jste vidět: Fénixův řád, Princ dvojí krve, Relikvie smrti 1. část

Grimmauldovo náměstí 12 je adresa domu starodávného rodu Blacků a později hlavního štábu Fénixova řádu. Najdete ho v ulici Claremont Square v Londýně, nedaleko od Millenium Bridge. 

Leadenhall Market, Londýn

Mohli jste vidět: Kámen mudrců

Scéna, kdy Harry poprvé vstupuje do světa kouzelníků a čarodějek s Hagridem po boku, je nezapomenutelná. Projít Děravým kotlem a ocitnout se v Příčné ulici, si v dětství přálo asi hodně z nás. I v dospělosti si to můžete vyzkoušet, jen místo Děravého kotle najdete optiku a místo Příčné ulice obchůdky pro mudly. Právě v londýnské tržnici Leadenhall byly natáčeny dnes už ikonické scény. 

Leadenhall Market patří mezi nejfotogeničtější místa v Londýně, ať už se jedná o místa z Harryho Pottera či nikoli. Zkuste tuto tržnici navštívit ve večerních hodinách, bývá krásně nasvícená. 

Studia Harryho Pottera, Londýn

Mohli jste vidět: ve všech filmech

Na závěr nemůžu zapomenout ani na studia společnosti Warner Bros., kde se natáčely všechny díly filmů. Najdete tu místa z Harryho Pottera jako je Zapomenutý les, Kvikálkov, Příčná ulice, Velká síň či různé bradavické učebny

Studia fungují jako expozice kulis, dekorací a defakto všeho, co jste mohli ve filmech vidět. Můžete si tak vyzkoušet třeba Voldemortovu hůlku, létání na koštěti nebo Brumbálovu myslánku. 

Během prohlídky se zároveň dozvíte spoustu podrobností o natáčení, pokud tedy patříte mezi fanoušky Harryho Pottera, tohle místo by vám nemělo uniknout!

Studia Harryho Pottera Bradavice

TIP PRO VÁS: Láká vás návštěva studií Warner Bros.? Nezapomeňte si přečíst článek Studia Harryho Pottera: Místo, kde kouzla ožívají. Dozvíte se v něm vše, co o Studiích potřebujete vědět, než se do nich sami vydáte!

Díky za přečtení 🧡

Teď už zbývá jen koupit letenku a vyrazit objevovat kouzelnický svět na vlastní oči ✈️ Která místa z Harryho Pottera jsou vaším favoritem?

Sdílejte článek s přáteli

6 Comments

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *