Památky UNESCO v Evropě - Florencie, Itálie. Pohled na město.
Belgie,  Chorvatsko,  Evropa,  Francie,  Itálie,  Maďarsko,  Řecko,  Španělsko,  Vatikán,  Velká Británie

Památky UNESCO v Evropě: Kam vyrazit v roce 2024 za pár stovek

Přemýšlíte, kam se v roce 2024 vydat za novými zážitky? Mám pro vás hned 15 tipů na ty nejúchvatnější památky UNESCO v Evropě, kam můžete díky levným letenkám vyrazit v roce 2024 už za pár stovek! Podívejte se na výběr toho nejlepšího a nechte se inspirovat, kam v novém roce za dobrodružstvím, na které se nezapomíná!

Kam vyrazit za pár stovek na památky UNESCO v Evropě? Obsah článku:

1. Barcelona, Španělsko

Pokud jste ještě nebyli v Barceloně, je nejlepší čas to napravit! Právě tady, v hlavním městě Katalánska, se nachází hned 9 památek zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO. Patří sem díla slavného architekta Antonia Gaudího, která jsou svým zjevem opravdu jedinečná: rozlehlý Park Güell, Palác rodiny Güellů, budovy Casa Milà (La Pedrera), Casa Vicens a Casa Batlló a dále pak krypta v kostele Colònia Güell a samozřejmě nejznámější budova Barcelony – chrám Sagrada Família.

Mimo tyto památky sem patří také architektonické skvosty jiného slavného architekta – Lluíse Domènech i Montanera – koncertní síň Palau de la Música Catalana a nemocnice Hospital de la Santa Creu i Sant Pau. 

Jak se sem dostat a kolik to stojí:

Letecky z Prahy nejlevněji s Ryanair nebo Vueling (v akcích se dostanete na cenu za zpáteční letenky kolem tisícovky), z Vídně s Wizzair (cena v akci kolem pětistovky).

Památky UNESCO v Evropě - Barcelona - Park Guell
Park Güell patří mezi jedno z nejnavštěvovanějších míst Barcelony. Každý rok láká tisíce návštěvníků na díla slavného Antoni Gaudího

2. Brusel, Belgie

Brusel, sídlo Evropské unie, je bohatým zdrojem kulturního dědictví, které si tu užijete dosyta. Jeho slavné La Grand Place – ohromující náměstí obklopené nádhernými stavbami – je zapsáno na seznamu UNESCO. Kromě toho mezi památky UNESCO patří i čtyři Hlavní městské domy architekta Viktora Horty: Hôtel Tassel, Hôtel Solvay, Hôtel van Eetvelde a Dům & Ateliér Viktora Horty. Viktor Horta byl slavný belgický architekt, jeden ze zakladatelů secese.

Jak se sem dostat a kolik to stojí:

Nejlevněji letecky z Prahy s Ryanair, v akcích za cenu cca 600 – 1.000 Kč za zpáteční letenku.

Památky UNESCO v Evropě - náměstí v Bruselu a pohled na slavnou radnici
Grand Place v Bruselu vás ohromí svými přenádhernými stavbami a architekturou

3. Bruggy, Belgie

Bruggy, romantické město s vodními kanály a historickými domy, je dalším belgickým pokladem zapsaným mezi památky UNESCO v Evropě. Jeho středověká architektura vytváří pohádkovou atmosféru, kterou si užijete v jakémkoli ročním období, nicméně nejkouzelnější je rozhodně během adventu. Mezi památky UNESCO v Evropě je zapsáno celé historické centrum Brugg, které vás zaručeně uchvátí.

Jak se sem dostat a kolik to stojí:

Nejrychleji letecky z Prahy do Bruselu s Ryanair (v akcích za cenu cca 600 – 1.000 Kč za zpáteční letenku) a odtud autobusem Flixbus do Brugg (nejlevnější jízdenky od 179 Kč), případně Flixbusem rovnou z Prahy (nejlevněji za 990 Kč, ale jedete celý den :))

Bruggy, vánoční strom a za ním radnice v Bruggách
Bruggy jsou krásné v jakémkoli ročním období, během adventu mají ale speciální kouzlo

4. Bordeaux, Francie

Vyrazit do francouzského Bordeaux by vás možná ani nenapadlo, ale věřte mi, toto historické městečko rozhodně má co nabídnout! Mezi památky UNESCO je zařazeno celé historické centrum, což odpovídá přibližně polovině celého města. Patří sem více než 350 historických památek včetně kostelů a dalších elegantních budov v renesančním a klasicistním stylu, fontán, bulvárů a také nábřeží řeky Garonny. 

Nicméně Bordeaux rozhodně není jen o architektuře; je to také město, kde se mísí moderní kultura s bohatou historií. Najdete tu moderní kavárny, umělecké galerie či trhy plné lokálních pochoutek. A na co rozhodně nesmím zapomenout? No přeci na místní vyhlášené červené víno! Bordeaux je totiž v prvé řadě vinařský ráj.

Jak se sem dostat a kolik to stojí:

Nejlevněji letecky z Prahy s Ryanair, letenky v akci koupíte kolem 800 Kč.

Památky UNESCO v Evropě - Bordeaux, Francie
Přibližně polovina města je zařazena na seznam památek UNESCO. V té druhé si užijete hlavně víno, jste přeci v Bordeaux - ráji všech vinařů.

5. Versailles, Francie

Versailles je nejen francouzským symbolem luxusu a krásy, ale také domovem jedné z nejslavnějších památek UNESCOZámku a parku Versailles. Toto impozantní sídlo ze 17. století, postavené králem Ludvíkem XIV., překypuje bohatstvím a okouzluje svými přenádhernými zahradami a zpívajícími fontánami. Sem se alespoň jednou za život musí podívat každý milovník historie. Pokud patříte mezi ně, návštěvy rozhodně nebudete litovat.

Jak se sem dostat a kolik to stojí:

Z Prahy letecky do Paříže s Vuelingem nebo Transavií (v akční nabídce vás zpáteční letenky vyjdou do 1.500 Kč), odtud příměstským vlakem nebo autobusem přímo do městečka Versailles.

Zámek Versailles
Vidět na vlastní oči krásy Versailles musíte alespoň jednou v životě. Věřte mi, nebudete litovat.

6. Řím, Itálie

Řím neboli Věčné město, jak se hlavnímu městu Itálie přezdívá, je domovem nespočtu památek UNESCO v Evropě. Patří sem celé historické centrum města, které zahrnuje neskutečných 14.000 km2. Řím tak určitě není na jeden den. Mezi hlavní památky UNESCO patří Koloseum, Fórum Romanum či Pantheon. Kromě toho sem můžeme zahrnout i slavnou Fontánu di Trevi, impozantní Národní památník Viktora Emanuela II, Andělský hrad nebo známé barokní náměstí Piazza Navona. Pro milovníky historie a umění je Řím nevyčerpatelným zdrojem inspirace a poznání.

Jak se sem dostat a kolik to stojí:

Letecky z Prahy nejlevněji s Wizzair (cena kolem 700 Kč v akci), z Vídně se stejnou leteckou společností přibližně za pětistovku.

Památky UNESCO v Evropě - Řím, Itálie. Pohled na
Fontána di Trevi - jedno z nejikoničtějších míst Říma si nejlépe užijete brzy ráno, dokud ještě v ulicích nejsou davy turistů.

7. Vatikán

Vatikán – nejmenší stát světa – není jenom centrum katolického světa, je také domovem několika ohromujících památek UNESCO. V čele stojí Vatikánská muzea, která ukrývají poklady jako Sixtínskou kapli s Michelangelovými freskami a dále také 54 různých galerií, sálů a obrazáren. Vidět musíte i Baziliku sv. Petra, na jejíž stavbě se podíleli největší architekti 16. a 17. století. Najdete tu významná umělecká díla včetně slavné Piety od Michelangela.

Ujít by vám neměla ani návštěva Vatikánských zahrad, Vatikánských jeskyní či pohřebišť. Návštěvu Vatikánu můžete ideálně spojit s návštěvou Říma.

Jak se sem dostat a kolik to stojí:

Letecky z Prahy do Říma nejlevněji s Wizzair (cena kolem 700 Kč za zpáteční letenky v akci), z Vídně se stejnou leteckou společností přibližně za pětistovku.

Vatikán Bazilika sv. Petra
Hlavní památky Vatikánu stihnete vidět během jednoho dne. Když si přivstanete, budete je mít alespoň chvíli pro sebe, stejně jako se to poštěstilo nám.

8. Florencie, Itálie

Půvabná Florencie, kolébka renesance, a její historické centrum s nádhernou katedrálou Santa Maria del Fiore, zvonicí nebo ikonickou kamennou věží San Nicolo, patří taktéž mezi památky UNESCO v Evropě, které rozhodně stojí za vidění. Užijte si ulice plné galerií a muzeí, procházku podél řeky Arno či ochutnávku toskánské kuchyně. To vše udělá z této destinace nezapomenutelný zážitek.

Jak se sem dostat a kolik to stojí:

Z Prahy letecky s Vuelingem nebo Voloteou, cena za zpáteční letenky se v akcích pohybuje okolo 1.500 Kč.

Památky UNESCO v Evropě - Florencie, Itálie. Pohled na město.
Florencie právem patří mezi jedno z nejkrásnějších měst Itálie

9. Benátky, Itálie

I tento tip pochází z Itálie a není divu – právě v Itálii totiž najdete nejvíce památek zapsaných na seznamu UNESCO z celé Evropy. Benátky patří mezi oblíbenou turistickou destinaci a i vy si určitě vybavíte slavné gondoly, vodní kanály, barevné domky anebo třeba masky, které obléhají město během únorového benátského festivalu. Benátky rozhodně mají co nabídnout, jen pamatujte, že v hlavní sezóně tu může být opravdu plno. Výhodou návštěvy mimo hlavní turistickou sezónu jsou pak samozřejmě i velmi levné letenky.

Jak se sem dostat a kolik to stojí:

Z Prahy s Wizzair či Ryanair přímo do Benátek, v akčních cenách se dostanete na krásné ceny kolem pětistovky. Z Vídně létá Wizzair za akční ceny kolem 700 Kč.

Na co si dát pozor v Benátkách lodě laguna most domy
Víte, že Benátky se pomalu potápí? Navštivte je dříve, než úplně zmizí

10. Plitvická jezera, Chorvatsko

Tento národní park představuje síť krásných jezer spojených vodopády a obklopených bujnými lesy. Když se procházíte po dřevěných chodnících a mostech, ocitáte se v ráji křišťálově čistých jezer různých odstínů modré a zelené barvy. Věřte nebo ne, každé jezero tu má své vlastní kouzlo. Tohle je opravdový ráj pro milovníky přírody.

Jak se sem dostat a kolik to stojí:

Z Prahy do Zadaru letecky s Ryanair (cena za zpáteční letenku v akci je kolem pětistovky), odtud autobusem přímo na Plitvická jezera (cena jízdenky záleží na konkrétním dopravci, nejlevněji ji pořídíte od 179 Kč). Další variantou je vlastní doprava přímo z Česka, z Prahy se na Plitvická jezera dostanete autem přibližně za 9 hodin jízdy.

Moc komplikované? Nechte se v Zadaru vyzvednout klimatizovaným autobusem a užijte si prohlídku Plitvických jezer s průvodcem včetně projíždky lodí. Jako bonus je v ceně také pěší prohlídka historického centra Zadaru! 

Pohled na Plitvická jezera zhora, Památky UNESCO v Evropě
Přenádherná Plitvická jezera jsou opravdovým rájem pro milovníky přírody

11. Dubrovník, Chorvatsko

Dubrovník, perla Jaderského moře, je známý svými opevněnými hradbami a historickým centrem, které jsou zapsány na seznamu památek UNESCO v Evropě. Projděte se středověkými uličkami, prozkoumejte mohutné hradby a užijte si nádhernou Stradun – hlavní pěší tepnu Dubrovníku. A pokud patříte mezi fanoušky seriálu Hry o trůny, určitě poznáte i některé z filmových lokací! Právě Dubrovník se totiž ve zmíněném seriálu stal Královým přístavištěm, hlavním sídlem rodu Lannisterů. 

Jak se sem dostat a kolik to stojí:

Nejlevnější letenky pořídíte z Vídně přímo do Dubrovníku se společností Wizzair. Za zpáteční letenky v akci zaplatíte kolem 800 Kč.

Památky UNESCO v Evropě, Dubrovník, Chorvatsko. Pohled na Staré město
Dubrovník si štáb seriálu Hra o trůny nevybral náhodou. Tohle město doslova dýchá historií

12. Budapešť, Maďarsko

Pokud je Dubrovníku přezdíváno „Perla Jaderského moře“, pak je Budapešti právem přezdíváno „Perla Dunaje“. Toto úchvatné město plné překrásných památek jako je Budínský hrad, Rybářská bašta nebo impozantní budova maďarského parlamentu láká návštěvníky na bohatou historii a také tradice. Navštívit Budapešť a nevyzkoušet místní termální lázně? Jako byste tu ani nebyli! A k tomu všemu nesmím zapomenout ani na ochutnávku tradiční maďarské kuchyně! Budapešť je prostě srdcovka. 

Jak se sem dostat a kolik to stojí:

Letecky se sem dostanete nejlevněji s Ryanair, u kterého se akční zpáteční letenky pohybují pod 900 Kč. Druhou variantou je vlak. Za jízdenku z Prahy zaplatíte cca 500 Kč. Do Budapešti jezdí jak České dráhy, tak Regiojet. Jízda trvá kolem 7 hodin a vyplatí se spíše těm, pro které je cesta na pražské letiště dlouhá nebo složitá. 

Co videt v Budapesti - Budapestsky parlament v noci
Ohromující budova maďarského parlamentu je překrásná jak ve dne, tak po setmění. Užijte si ji stejně jako my z vodní hladiny, nebudete litovat.

13. Stonehenge, Velká Británie

Stonehenge, záhadný kruh obřích kamenných monolitů, představuje jednu z nejvýznamnějších památek UNESCO ve Velké Británii. Tato starobylá struktura, stará přes 5000 let, dodnes fascinuje svou tajemnou historií a precizností, s jakou byla postavena. Je to místo, které vzbuzuje údiv a zvědavost, nabízí prostor pro spekulace o svém původu a účelu. Stonehenge není jen archeologickou památkou, je to místo, které vám připomene, jak moc tajemná a neuvěřitelná může být lidská historie.

Jak se sem dostat a kolik to stojí:

Letecky do Londýna, kam se dostanete z Prahy, Brna i Ostravy v akční nabídce s cenou za zpáteční letenky vždycky pod tisícovku (Ryanair, Wizzair). Odtud nejlevněji autobusem (National Express) – jízdenky začínají na cca 500 Kč, případně si půjčit auto. 

Pokud vám to přijde moc komplikované, vyzkoušejte tento skupinový půldenní výlet z Londýna, při kterém se nemusíte o nic starat. Cestu soukromým autobusem i vstupné již máte v ceně.

Pohled na kameny Stonehenge ve Velké Británii při západu slunce. Památky UNESCO v Evropě.
Tajemný kruh obřích kamenů láká každoročně turisty z celého světa. Připojíte se k nim i vy?

14. Edinburgh, Velká Británie

V seznamu nemůžu vynechat ani mou srdeční záležitost – Skotsko – společně s jeho hlavním městem Edinburghem. Mezi památky UNESCO v Evropě je zařazeno jak Staré město, které je postavené ve výrazně gotickém stylu, tak Nové město reprezentující spíše viktoriánský styl. Dohromady sem patří více než 4.500 (!) památek. 

Mezi nejznámější patří majestátní Edinburský hrad, který je dominantou města a ve kterém jsou uloženy skotské korunovační klenoty. Historie na vás bude dýchat také při procházce Královskou mílí, při objevování krás zámku Hollyrood, který je oficiálním sídlem britského panovníka ve Skotsku nebo při vyhlídce z Arturova sedla, z něhož budete mít dechberoucí výhled na celý Edinburgh.

Jak se sem dostat a kolik to stojí:

Z Prahy, Vídně i Bratislavy sem létá Ryanair, se kterým pořídíte zpáteční letenky v akci kolem 1.000 – 1.300 Kč. V sezóně pak i Easyjet (z Prahy), u něhož pořídíte akční zpáteční letenky stále za skvělou cenu kolem 1.500 Kč.

Památky UNESCO v Evropě, Edinburgh, Skotsko. Pohled z Arthur seat na město.
Pohled na Edinburgh z Arturova sedla rozhodně stojí za to

15. Atény, Řecko

Atény, kolébka západní civilizace, jsou domovem několika úžasných památek UNESCO v Evropě. Athénská akropolis je monumentální stavbou tyčící se na skalním pahorku nad městem a spolu se svým hlavním chrámem – Parthenónem – dodnes tvoří hlavní dominantu města. Pohled na ni připomíná Řeckou říši a vše, co světu dala. Je vlastně jakýmsi symbolem nesmrtelnosti – vždyť přeci přineslo demokracii, západní filozofii nebo třeba olympijské hry. 

Procházka historickým centrem města pak nabízí atmosféru tradičního řeckého života, kde najdete malé obchůdky, tradiční řecké taverny i malebné historické uličky.

Jak se sem dostat a kolik to stojí:

Nejlevněji létá do Atén Wizzair z Katowic, kde se v akcích dostanete na cenu kolem 800 Kč za zpáteční letenku. Z Prahy, Vídně či Bratislavy vás vyjdou letenky trošku dráž (v akci kolem 1.700 Kč), letecká společnost Aegean.

Památky UNESCO v Evropě, Athény, Řecko. Pohled na Akropolis při západu slunce.

Díky za přečtení!

Pro další tipy na cesty z Česka i zahraničí mě nezapomeňte sledovat na Instagramu nebo Facebooku. Inspiraci na cesty, praktické tipy i nové články tam najdete jako první.

Inspirovala jsem vás? Dejte mi vědět do komentářů, kterou destinaci jste vybrali a kam v roce 2024 vyrazíte na památky UNESCO v Evropě!

Sdílejte článek s přáteli

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *