Jídlo v Itálii: Co rozhodně ochutnat při návštěvě Itálie
V dnešním článku se společně vydáme na gastronomickou cestu do slunné Itálie za tím nejlepším, co tento středomořský stát nabízí. Země plná historie a kultury je nesmírně bohatá také na kulinářské poklady a rozhodně vás naláká svou rozmanitostí chutí a vůní. Ať už se nacházíte na pobřeží Ligurského moře, v srdci Toskánska či mezi kanály v Benátkách, v Itálii vždy najdete jídlo, které stojí za to ochutnat.
Než se ale pustíme do objevování italské kuchyně, pojďme si říct něco o tom, jak rozumět základním slovíčkům na jídelním lístku. Poté už si jen vychutnejte inspiraci na fantastické jídlo v Itálii a pravou italskou hostinu.
Jídlo v Itálii aneb Takto vypadá pravé italské menu
Aperitivo je drink, který otevírá chuť
Antipasti značí předkrmy (většinou studené) před hlavním jídlem
Primo je první z hlavních chodů (obvykle sem patří polévka, těstoviny, risotto, gnocchi nebo pizza)
Secondo je druhý z hlavních chodů (obvykle maso nebo ryba), nejčastější přílohou je chleba a salát
Formaggi & frutta znamená první dezert – sýry a ovoce
Dolce není nic jiného než hlavní dezert
Digestivo je nápoj, který se pije po večeři – na podporu trávení
Tak vzhůru do objevování italské kuchyně! Následující dobroty byste při návštěvě Itálie rozhodně neměli vynechat.
Antipasti: Ochutnejte typické italské předkrmy
Arancini / Suppli
Nemůžu začít ničím jiným než tradičními smaženými rýžovými kuličkami plněnými mozzarelou nebo jiným sýrem, případně masovým ragú. Původně prý tato dobrota pochází ze Sicílie, ale v Římě vám asi budou tvrdit něco jiného. Tam si Arancini rozhodně nežádejte! Římané mají totiž za to, že tyhle smažené jednohubky vymysleli oni a mají pro ně i svůj název – Suppli, ačkoli ingredience i postup přípravy jsou téměř totožné.
Bruschetta / Crostini
Tyto italské obložené topinky jsou po světe tak známé, že pochybuji, že byste o nich ještě neslyšeli. Rozdíl mezi bruschettou a crostini je téměř neznatelný, pokud byste se však snažili je rozeznat, tak bruschetta je víc jako naše topinka – chléb je tlustší a větší, crostini jsou menší, spíše jako nakrájená kolečka bagetky. Obojí jsou ale vynikající, ochutnejte třeba ty s parmskou šunkou nebo pravou italskou mozzarellou.
Insalata Caprese
Salát Caprese vám bude určitě z Česka také povědomý, nicméně v Itálii ho zcela jistě ochutnáte s jejich proslulou mozzarellou, a to rozhodně stojí za to! Tento jednoduchý salát pochází z oblasti Neapole.
Antipasti mix
Pokud rádi u dobrého pití jen tak uzobáváte a ochutnáváte různé dobroty, právě pro vás je ideální obložený talíř, který obsahuje různé italské dobroty. Liší se region od regionu, ale vždy na něm najdete lokální dobroty jako italské salámy, sýry, sušená rajčata, artyčoky v oleji, nakládané grilované papriky, olivy či kaparové plody.
Jídlo v Itálii: Primo - první hlavní chod
Minestrone
Pokud patříte mezi milovníky polévek, nenechte si ujít ty typické italské, které vás zaručeně zasytí. Patří sem samozřejmě Minestrone, která se v každém kraji, každém ročním období i každé domácnosti vaří z trochu jiných surovin. Zřejmě tak neochutnáte napříč Itálií dvě úplně stejné, to ale přece vůbec nevadí!
Ribolitta
Mezi další italské polévkové poklady patří Ribolitta, která je oblíbená zejména v Toskánsku a Florencii. Tvoří ji sezónní zelenina, fazole a chleba, který ji zahustí.
Zuppa di Pesce
Zuppa di Pesce je polévka pro milovníky mořských plodů. Pochází z přímořských oblastí Itálie a obvykle se vaří z různých mořských plodů, jako jsou krevety, mušle, humři a ryby. Mořské plody se vaří v rajčatovém vývaru s cibulí, česnekem a celerem.
Pizza všude, kam se podíváš
Psát na téma jídlo v Itálii a nepřidat na seznam pizzu? Nemožné! Ale.. Možná si říkáte, že pizzu si můžete dát kdekoli, tak proč si ji dávat právě v Itálii? Odpověď je jednoduchá! Protože právě v Itálii se zrodila tahle pochoutka, kterou znají po celém světě. A neochutnat pravou italskou pizzu by byl jednoznačně hřích! 🙂
V Itálii se rozlišují dva základní druhy pizz – Pizza Napolitana (ta pravá a jediná, která právě v Neapoli vznikla) a Pizza Romana. Hlavní rozdíl mezi oběma druhy je v těstě. Pizza Napolitana ho má nadýchané a kůrka je po celém obvodu pizzy doslova obrovská. Zatímco Pizza Romana má těsto tenké jako papír, křupavé a kůrka je tu prakticky neviditelná. Vyberte si podle svých preferencí, obě dvě jsou chuťově dokonalé!
Zajímavost z italské kuchyně: Víte, že v Neapoli stále funguje úplně první italská pizzerie? Jmenuje se Pizzeria Brandi a lidem tu pečou pizzu už od roku 1760! Tou úplně první byla Pizza Margherita – s rajčaty, bazalkou a mozzarellou. Pokud tu někdy budete, rozhodně sem vyražte! 🙂
Pasta, gnocchi nebo risotto? Tyhle dobroty stojí za ochutnání všechny!
Risotto
Zapomeňte na rizoto ze školní jídelny, italské risotto je totiž – jak by řekla moje babička – nebe v hubě. Pokud ho jednou ochutnáte, už nebudete chtít jiné. Kouzlo italského risotta totiž spočívá v ingrediencích. Základem je rýže speciálně na rizoto, díky které se risotto stává krémovitým. Nesmí chybět ani vývar a sýr, ideálně parmazán.
A kde si vychutnat to nejlepší risotto? V oblasti Basilicata a Kalábrie volte risotto al Frutti del Mare (plody moře); v Benátkách a a okolí zkuste jejich Risi e Bisi (Risotto s hráškem); Milán je známý pro Risotto alla Milanese (se šafránem); Kampánie zase pro Risotto al Limone (s citronem).
Pasta
Žádný seznam jídel v Itálii není kompletní, pokud budou chybět těstoviny! Absolutní klasikou všech klasik jsou Carbonara. Těstoviny s pancettou nebo ještě lépe s guanciale (tj. nasoleným a vyuzeným vepřovým lalokem), vajíčkem, ovčím sýrem pecorino a pepřem si rozhodně v Itálii dopřejte, je to totiž lahoda pocházející přímo z hlavního města. Velmi oblíbené jsou v Římě také těstoviny l’amatriciana (sušená slanina, rajčata, chilli paprička, sýr) nebo Cacio E Pepe (v překladu doslova „sýr a pepř“).
Gnocchi, Tortellinni, Ravioli či Lasagne
Italská kuchyně nabízí i další varianty těstovin – zkuste třeba Ravioli (plněné těstoviny ve tvaru taštiček, často zeleninové se sýrem a omáčkou), Tortellinni (plněné těstoviny ve tvaru prstýnků, často plněné masovým ragú), Lasagne (velmi široké těstoviny, nejznámější jsou ty s masovo-rajčatovým ragú a bešamelovou omáčkou) nebo Gnocchi – bramborové noky původem z Lombardie, podávají se s různými omáčkami dle vašeho výběru
Božské jídlo v Itálii pro milovníky masa a ryb
Bistecca Fiorentina
Tento dvoupalcový steak si užijí opravdoví milovníci masa. Bistecca Fiorentina se připravuje z masa chianských krav, které se chovají především v Toskánsku, a právě tady – v okolí Florencie – si ho nejlépe vychutnáte! Během pečení se maso potírá olivovým olejem a rozmarýnem a dochucuje se pouze solí a pepřem. Nenechte se ale zmást jeho jednoduchostí – na tomto steaku si vychutnáte hlavně maso samotné. A malé upozornění – obvykle se podává v provedení „rare“, tedy téměř syrové.
Osso buco
Pochoutka původem z Lombardie se doslova překládá jako „kost s dírou“ a tradičně se podává na milánský styl. Připravuje se z telecí kližky s morkovou kostí, zeleniny (prim tu hrají jak jinak než rajčata), nakrájené bylinkové směsi, červeného vína a vývaru. Na jídelním lístku ho najdete pravděpodobně s rizotem nebo polentou. Osso buco skvěle doplňuje červené víno!
Vitello tonnato
Italové obvykle nemíchají maso a ryby dohromady, existuje ale výjimka – Vitello tonnato, neboli telecí maso pokryté tuňákovým krémem.
Tato neobvyklá směs obsahuje vařené telecí filety nakrájené na kolečka a pokryté vrstvou majonézy smíchanou s trhaným tuňákem, ančovičkami a kapary. Obvykle se podává za studena jako předkrm, ale také jako součást občerstvení na party, či jako hlavní chod.
Plody moře
Kde jinde si vychutnat čerstvou rybu než právě u moře? Vyzkoušejte tyto a neuděláte chybu:
Mečoun. Sicílie je známá svými plody moře, včetně sicilského mečouna. Tento filet se vaří na olivovém oleji s kapary, sušenými rajčaty a vínem.
Olihně na česneku. Ani jejich příprava není složitá a přesto chutnají výborně! Olihně, sůl, česnek, petržel a olivový olej. K tomu čerstvé pečivo a bílé víno a budete mlaskat blahem 🙂
Mušle nebo krevety. Jsou skvělé na těstovinách i v polévce.
Sladká tečka na závěr
Tiramisu
Asi vás nepřekvapí, že mezi dezerty, které musíte v Itálii ochutnat, patří jako první Tiramisu. Toto tradiční jídlo v Itálii v překladu znamená „zvedni mě“ – pro svůj obsah kávy, která by vám měla dodat energii. A kávu, jak známo, Italové milují. Tohle je dezert č. 1 v celé Itálii.
Gelato
Být v Itálii a neochutnat tradiční gelato? To by byl hřích! Ale pozor! Gelato není zmrzlina, gelato je gelato! Jaký že je v tom rozdíl? Gelato je mnohem méně tučnější než zmrzlina a protože v něm není tolik vzduchu, je i hustější a hutnější. Všechny tyto faktory zvýrazňují chuť, proto je chutnější než zmrzlina a může se zdát i sladší. A protože není tak kalorické jako „normální“ zmrzlina, není hřích jíst ho na dovolené každý den :))
Cannoli
Cannoli je velmi zjednodušeně taková sicilská verze naší české trubičky se šlehačkou (kremrole). Rozdíl je v tom, že cannoli se plní krémovou slazenou ricottou. Vybírat můžete z celé řady ovocných příchutí. Cannoli patří mezi nejoblíbenější italské sladkosti.
Sfogliatelle
Sfogliatelle patří mezi tradiční italské pečivo a jedno z nejznámějších jídel Kampánie. Pochází z Neapole a najdete ho po celém regionu od Neapole a Sorrenta dolů přes pobřeží Amalfi.
Samotné slovo se překládá jako „humří ocas“ s odkazem na tvar mušle vytvořený z vrstev těsta, které při pečení křupe. Bývá plněné směsí slazeného sýra ricotta a citrusové/pomerančové kůry (někdy čokoládou nebo skořicí v závislosti na pekárně).
Co v Itálii ochutnat za nápoje?
Spritz
Na závěr nemůžu zapomenout ani na pití. Tím úplně nejznámějším je určitě Spritz. V Itálii rozlišují dva druhy – Aperol Spritz, který je hodně rozšířený i u nás a Campari Spritz. Spritzy jsou oblíbené hlavně na severu Itálie, v Benátkách si ho můžete dát defakto na každém rohu 🙂
Pokud tyto nápoje neznáte, trošku vám je představím. Aperol Spritz je osvěžující letní drink, který se skládá z Aperolu (oranžový likér, který chutná po pomerančích a bylinkách), Prosecca (šumivé víno), perlivé vody a plátku pomeranče. Campari Spritz má složení téměř totožné, jen místo Aperolu dostanete Campari. Campari Spritz je rozhodně více hořkosladký, ale stejně osvěžující.
Limoncello
Nemůžu vynechat ani krále všech italských nápojů – Limoncello! Tento citrónový likér je oblíbený hlavně na jihu Itálie a na Sicílii, odkud pochází. Limoncello tvoří alkohol, cukr, voda a samozřejmě citróny. Nejlépe chutná s kostkami ledu. Patří mezi digestiva, tedy pití po jídle.
Negroni
Negroni, pojmenovaný po hraběti Camillu Negronim, který koktejl poprvé namíchal v roce 1919 ve Florencii, je krátký koktejl podávaný na ledu. Tvoří ho z jedné části Campari, z jedné části červený vermut a z jedné části gin.
Pokud nemáte v oblibě gin, objednejte si Negroni s proseccem. Jeho název potom zní Negroni Sbagliato.
Italská káva
Italové milují kávu, vlastně ne, oni kávou žijí! Káva je dalším základem italské (gastro) kultury. Začít den kávou – konkrétně cappuccinem – a pečivem v místní kavárně je v Itálii nutností.
Pokud si v Itálii objednáte kávu nebo caffè, můžete očekávat, že dostanete panák espressa. Espresso se konzumuje rychle, často ve stoje, a lze jej pít po celý den.
Pokud potřebujete extra dávku kofeinu, objednejte si caffe doppio (dvojité espresso). Pokud je pro vás espresso příliš intenzivní, vyzkoušejte caffe macchiato s trochou mléka. Milovníci kávy nemohou nevyzkoušet affogato – s kopečkem gelata.
Jídlo (a pití) v Itálii - jaké si přivést domů?
Nemůžete se při návštěvě Itálie nabažit všech těch dobrot? Není nic jednoduššího, než si je přivést domů! Co se vozí nejčastěji? Patří sem:
1. Mozzarella di Buffala – královna mezi mozzarellami vyráběná z buvolího mléka. Od roku 1993 je Mozzarella di Buffala ochranou známkou a to znamená, že ji mohou vyrábět a takto nazývat pouze v hlavní výrobní oblasti – kolem Neapole a její výroba spadá pod velmi přísná pravidla. Tato mozzarella patří mezi italské kulinářské klenoty a Italové jsou na to náležitě hrdí
2. Parmigiano Reggiano – pokud je Mozzarella di Buffala královna mezi mozzarellami, je Parmigiano Reggiano právem považován za krále všech sýrů. Tento sýr se pyšní také ochrannou známkou a proto se jeho výroba řídí přísnými podmínkami. Pravý italský parmazán vám v nákupním košíku nesmí chybět
3. Ocet Balsamico – patří mezi jeden z nejznámějších produktů vyráběných v Itálii. Vybírat můžete z nejrůznějších druhů, které Itálie nabízí. Nejznámější jsou ty z regionu Emilia Romagna, kde je po staletí vyrábějí zavedené místní rodinné podniky
4. Pesto – tuto zelenou omáčku vám jistě nemusím představovat. Pochází z Janova a stejně jako jiné italské dobroty si i pesto dobylo místo v kuchyních po celém světě
5. Italské bylinky – oregano, bazalka, rozmarýn či tymián patří mezi základy italské kuchyně
6. Bílé nebo červené víno – k Itálii víno neodmyslitelně patří a Italové si jej (hlavně k jídlu) dokáží náležitě vychutnat. Vybírat můžete z různých druhů a značek, s těmito neuděláte chybu:
Červená: Barolo, Barbaresco, Chianti, Primitivo
Bílá: Pinot Grigio, Soave, Gavi, Prosecco
Díky za přečtení!
Teď už nezbývá než vám popřát dobrou chuť při objevování tajů italské kuchyně. Buon Appetito – Dobrou chuť!
A pokud se vám článek líbil, budu ráda, když ho budete sdílet také se svými přáteli!