Dívka u zdi, na které jsou namalované hlavy členů skupiny Beatles - Liverpool - Anglie. Co vidět v Liverpoolu.
Anglie,  Evropa,  Velká Británie

Na skok do Liverpoolu: Co stojí za to vidět, slyšet, ochutnat a zažít

Co si představíte, když se řekne Liverpool? Já osobně tři věci: cihlové domy, skupinu Beatles a fotbal! Jak jsem byla překvapená, když jsem zjistila, že tohle město v severozápadní Anglii toho nabízí o dost víc! Přesto se tu dá všechno stihnout za jeden až dva dny. Podívejte se, co stojí za to v Liverpoolu vidět, slyšet, ochutnat a zažít! 

Připravila jsem pro vás jednodenní itinerář, ve kterém najdete to nejlepší z Liverpoolu. Ať už tu strávíte jeden či dva dny, nudit se určitě nebudete. A pokud se chystáte do Liverpoolu na víc dní, mám pro vás ještě další bonusové tipy na konci článku, tak se mrkněte!

Liverpool: Co tu vidět, slyšet, ochutnat a zažít

1. Vychutnejte si procházku podél řeky Mersey

Začněte svůj den v Liverpoolu v jedné z útulných kaváren v blízkosti řeky Mersey. Užijte si výhled na ikonický Albert Dock a naberte energii na procházku podél nábřeží. Royal Albert Dock je historický komplex skladišť, historických památkově chráněných budov a nábřeží, který se nachází na břehu řeky Mersey. Přes svou temnou historii, kdy doky tvořily hlavní část britského obchodu s otroky, dnes patří mezi kulturní centrum s muzei, galeriemi, obchody a restauracemi. Tento komplex je také součástí světového dědictví UNESCO.

2. Užijte si muzeum The Beatles Story

Pro fanoušky legendární kapely The Beatles je návštěva muzea věnovaného tomuto hudebnímu fenoménu nezbytností. Ale nejen pro fanoušky! Jsem přesvědčena, že tohle muzeum dostane všechny, pokud jen trošku znáte a líbí se vám hudba skupiny Beatles. 

Otevřeno mají každý den. Vstupenky kupujte online, ať předběhnete frontu před vámi. Pokud byste se rozhodli až na místě, pamatujte, že u pokladny se dá platit pouze kartou, nikoli hotově. Na prohlídku počítejte s časem cca 1-2 hodiny.

Liverpool, pohled na Royal Albert Dock, v popředí loď, v pozadí cihlová budova
Royal Albert Dock - to jsou cihlové domy a lodě, ale také muzea, restaurace a obchůdky

3. Navštivte muzeum Tate Liverpool

A v Albert Dock ještě zůstaneme. Pokud máte rádi umění, návštěva muzea Tate Liverpool by na vašem seznamu neměla chybět. Toto muzeum a galerie moderního umění nabízí širokou škálu exponátů od významných umělců. Zároveň je to jedno z největších muzeí moderního a současného umění ve Velké Británii.

Otevřeno mají denně v době od 10 do 17:50 a vstupné se tu neplatí. Jen je potřeba rezervovat vstup dopředu online a to přes jejich oficiální web.

4. Vyfoťte se u ikonické sochy skupiny Beatles

Po prohlídce muzea pokračujte procházkou podél pobřeží, po chvíli dojdete k ikonické soše skupiny Beatles. Ta je ve větší než životní velikosti a vyfotit se s ní je doslova nutnost! 😀 Jste přeci v Liverpoolu, tady začal příběh skupiny Beatles!

Liverpool, Blond on the road. Socha skupiny Beatles v Liverpoolu, divka v bilem tricku a sortkach pred sochou.
Zastávka u ikonické sochy Beatles nesmí chybět 🙂

5. Nechte se uchvátit "Třemi gráciemi"

Pokud chcete zažít to nejlepší z Liverpoolu, neměly by vám ujít „Tři grácie“, na které jsou v Liverpoolu náležitě pyšní. Jedná se o trojici budov: Royal Liver Building, Cunard Building a Port of Liverpool Building.  

Tyto překrásné budovy stojí blízko sebe a zároveň v blízkosti sochy Beatles, neuděláte tak téměř žádné kroky navíc, abyste si pohled na ně užili. Royal Liver Building dokonce můžete obdivovat i zevnitř (za poplatek) a díky možnosti vstupu až do 15. patra této impozantní budovy i zažít fascinující pohled na Liverpool z (téměř) ptačí perspektivy. 

6. Pokračujte po stopách skupiny Beatles

Liverpool je doslova protkán místy spojenými se skupinou Beatles, takže vás asi nepřekvapí, že další, co stojí za to v Liverpoolu vidět a zažít, je klub Cavern Club. 

Původní Cavern Club byl otevřen v lednu 1957 jako jazzový klub, později se stal centrem rock and rollové scény v Liverpoolu a právě tady slavní Beatles začínali. V roce 1973 byl uzavřen a znovu otevřen byl až v roce 1984. A funguje dodnes! Pokud byste sem zavítali, každý den si tu můžete užít vystoupení živých kapel.

Před Cavern Clubem si nezapomeňte všimnout zdi, na které jsou jména všech slavných kapel, které tu kdy hrály. Nenechte si také ujít příležitost zapózovat se sochou Johna Lennona, kterou tu najdete též. 

Co videt v Liverpoolu, scoha a v pozadi budoova radnice
Royal Liver Building patří mezi nejimpozantnější budovy v Liverpoolu. Všimněte si dvou ptáků na věžích - mají totiž symbolický význam. Hlídají město a moře, pokud by odletěli, město by prý přestalo existovat.

7. Vydejte se na prohlídku Liverpoolské katedrály

Další z míst, které v Liverpoolu stojí za to vidět na vlastní oči, je majestátní Liverpoolská katedrála. Se svou rozlohou více než 9.000 m2 patří mezi jednu z největších katedrál na světě. Její architektura je ohromující, stejně jako interiér katedrály. Vstup do katedrály je zdarma. 

Pokud si chcete užít pohled na Liverpool z věže katedrály, můžete. Vstupné na věž činí 7 liber a je to opravdu zážitek!

8. Projděte se nejstarší čínskou čtvrtí ve Velké Británii

V blízkosti Liverpoolské katedrály najdete Čínskou čtvrť (Chinatown). Není to ale ledajaká Čínská čtvrť. Tato má své kořeny v 19. století, kdy do Liverpoolu přijížděli první čínští obchodníci. Je tedy nejstarší Čínskou čtvrtí v celé Velké Británii! Tohle místo vás díky své architektuře a atmosféře doslova přenese na Dálný východ. Je protkané restauracemi a obchůdky, takže pokud máte rádi asijskou kuchyni, můžete si ji vychutnat právě tady. A pokud ne, i tak stojí Chinatown za vidění.

Vstup do Chinatown v Liverpoolu, pohled na zdobenou vstupní bránu
Úchvatný vstup do Chinatown v Liverpoolu

9. Prozkoumejte Baltic Triangle

Pokud chcete zažít více lokální atmosféru Liverpoolu, neměli byste vynechat čtvrť zvanou Baltic Triangle. Jedná se o velmi nezávislou, uvolněnou čtvrť, která je svou atmosférou přirovnávána k New Yorkskému Brooklynu. Sídlí tu jak různé gastro podniky (hospůdky, bistra, restaurace), kluby a obchody, tak firmy, kanceláře, či kreativní studia. 

Po Chinatown se jedná o nejbarevnější část Liverpoolu. A to hlavně v ulicích kolem Jamaica Street, kde najdete spoustu velmi povedených graffiti. Jestli jste příznivci tohoto způsobu kreativního vyjádření, vyražte právě sem!

10. Vychutnejte si tradiční liverpoolskou kuchyni

Přemýšlíte, co stojí za to v Liverpoolu nejen vidět, ale i ochutnat? Mám pro vás pár typicky liverpoolských pochoutek! Ale připravte se, britská kuchyně je obecně trošku zvláštní :))

  1. Scouse: Toto je asi nejtradičnější pokrm z Liverpoolu, podobný našemu guláši. Obsahuje hovězí nebo skopové maso, brambory, cibuli a mrkev. Je to jídlo, které dokonale zapadá do chladnějších anglických dnů a rozhodně vás zasytí.

  2. Liver Cake: Jde o koláč, který se vyrábí z jater a ovesných vloček. Má výraznou chuť a je oblíbeným jídlem v Liverpoolu a okolí.

  3. Balti Pie: Tento pokrm spojuje tradiční anglický věnečkový koláč s pikantním indickým kari. V tomto pokrmu se snoubí unikátní variace chutí.

  4. Crispy Cod Sandwich: Liverpoolský pobřežní region je známý čerstvými rybami. Křupavý rybí sendvič s tatarskou omáčkou je výborným způsobem, jak ochutnat místní rybí speciality.

TIP PRO VÁS: Jedna z tradičních liverpoolských hospůdek sídlí v blízkosti Baltic Triangle a Royal Albert Dock. Jmenuje se Baltic Fleet a točí tam nespočet lokálních druhů piv. Kromě toho má typicky anglický interiér, tady se vám bude líbit!

Liverpool Baltic Triangle, Co vidět v Liverpoolu, dívka u zdi pomalované graffiti
Část Liverpoolu zvaná Baltic Triangle je extrémně barevná a fotogenická. Pochází odtud i úvodní fotka k článku

Co ještě vidět a zažít v Liverpoolu

Chystáte do Liverpoolu na více dnů? Tak to se vám budou hodit i další tipy na to, co v Liverpoolu vidět a zažít. Mezi to nejlepší patří:

  • Fotbalový stadion Anfield je nutnost pro všechny fanoušky fotbalu. S touto vstupenkou se dostanete nejen na stadion, ale i do šaten hráčů či fotbalového muzea Anfield.
  • Pokud do Liverpoolu vyrážíte hlavně kvůli Beatles, je tu ještě spousta míst, která nesou stopu této světoznámé kapely. Užijte si je všechny během jednoho dne díky Magical Mystery Tour. Podívejte se na všechna místa spojená s touto legendární kapelou, včetně míst, kde její členové vyrůstali, kde se setkali a kde kapelu založili.
  • Navštivte některé z dalších muzeí v Liverpoolu. Museum of Liverpool, Internation Slavery Museum nebo třeba World Museum jsou zdarma!

Díky za přečtení!

Líbilo by se vám mít každý týden nové super tipy na výlety po Česku i zahraničí? Sledujte mě na sociálních sítích Facebook nebo Instagram. U všech tipů tak budete jako první!

Další články z Velké Británie, které se vám můžou líbit:

Sdílejte článek s přáteli

Jeden komentář

  • Raja Luthriela

    V Anglii jsem nikdy nebyla. O Liverpool jsem vždycky měla spojený s fotbalem. A o ten se já moc nezajímám. Ale myslím, že by mě bavila plavbba po řece. A sňat i ta místní kuchyně by stála za zkoušku.

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *