Cestovni doklad pro miminko_uvodni fotka
Cestování s miminkem,  Vyřízení cestovního dokladu

Cestovní doklad pro miminko: Kde a jak ho jednoduše vyřídit

Tak a je to tady! Rozhodli jste se vyrazit s vašim malým dobrodruhem na první cestu do zahraničí. Pokud plánujete s miminkem vyrazit na cesty, jednou z klíčových věcí, kterou nesmíte opomenout, je správný cestovní doklad. Už dávno neplatí, že můžete mít dítě zapsané ve svém pasu. Každá osoba, ať už malé miminko, pětileté dítě nebo patnáctiletý puberťák, musí mít svůj vlastní cestovní doklad.

V tomto článku se tedy zaměříme právě na to, jak vyřídit cestovní doklad pro miminko, jaký typ dokladu bude pro vaše miminko ideální, kde ho vyřídit a jak dlouho to bude trvat. 

Zajištění cestovního dokladu pro miminko je jednou z nejdůležitějších a prvních věcí, kterou musíte udělat před vaší cestou do zahraničí. Pojďte se tedy podívat, co je k tomu potřeba. 

Co se dozvíte v tomto článku?

Občanský průkaz nebo cestovní pas? Jaký je rozdíl?

Pokud váháte, který cestovní doklad je pro vaše dítě ideální, zda občanský průkaz nebo cestovní pas, pak vězte, že odpověď je docela jednoduchá. Pokud cestujete po EU, stačí vám pro miminko občanský průkaz (stejně jako vám), pokud se chystáte mimo EU, rozhodně potřebujete cestovní pas. 

Protože platnost cestovního dokladu je delší než jedna cesta, univerzálnější variantou je jistě cestovní pas, se kterým může vaše děťátko cestovat po celém světě a není tedy omezené jen na EU. Rozhodnutí je ale na vás. 

V následující části se podíváme na obě dvě varianty, při vyřizování se totiž postupuje úplně stejně.

Kde vyřídit miminku cestovní doklad?

Vyřídit miminku cestovní doklad není nic složitého. Žádost o vydání jak cestovního pasu, tak občanského průkazu je možné podat na kterémkoli obecním úřadě obce s rozšířenou působností nebo v Praze u kteréhokoli úřadu městské části Praha 1 až 22.

Jak postupovat při žádosti o cestovní doklad pro dítě?

Vše, co potřebujete k vyřízení žádosti o cestovní doklad, je rodný list dítěte a váš občanský průkaz. Tyto dva dokumenty si od vás úřednice za přepážkou půjčí a vše již vyřídí za vás. Nevyplňujete žádnou písemnou žádost ani nic takového.

Následně je potřeba miminko vyfotit. To se děje taktéž přímo na místě – ve fotobuňce, která je zpravidla součástí kanceláře, kde cestovní doklad vyřizujete. A jak takové focení probíhá? Vy se posadíte na židli před fotoaparát, miminko si buď posadíte na klín (pokud už sedí) nebo jej držíte v podpaží obličejem k fotoaparátu. Jedna pracovnice úřadu stojí vedle vás a zakrývá vám bílou plentou obličej tak, aby bylo za miminkem bílé pozadí. Druhá pracovnice rychle fotí 🙂 Tedy opět – žádnou fotografii s sebou mít nemusíte, fotografie dítěte vznikne až na úřadě.

Poté zkontrolujete údaje, které budou v dokladu, zda jsou vyplněné správně (jméno dítěte, datum narození, atd.), zaplatíte správní poplatek 100 Kč a máte hotovo! Teď už jen čekáte, až vám přijde sms, že si můžete doklad vyzvednout.

Při vyzvednutí si s sebou nezapomeňte vzít váš občanský průkaz. Bez něj vám cestovní doklad pro vaše dítko nevydají. 

Jak dlouho trvá vyřízení cestovního dokladu pro dítě?

Lhůta na vyřízení cestovního pasu je 30 dnů, nicméně ze zkušenosti jsou to obvykle 2 – 3 týdny. Záleží také na období, ve kterém jdete doklad vyřizovat. Před létem je nápor na cestovní doklady samozřejmě větší než v zimních měsících, kdy se tolik necestuje. 

Lhůta na vyřízení občanského průkazu je taktéž 30 dnů, nicméně občanky bývají často vyřízené ještě rychleji než pasy, moje zkušenost je cca 10 dní (a to i v červnu).

Potřebuju cestovní doklad rychleji aneb Zkrácené lhůty pro vyřízení

Pokud vyřizujete cestovní pas/občanský průkaz pro miminko na poslední chvíli, můžete si požádat o jeho vydání ve zkrácené lhůtě, a to

  • v pracovních dnech do 24 hodin, nebo
  • do 5 pracovních dnů. 
 
Tyto „zrychlené žádosti“ se vyřizují taktéž na obecních úřadech obcí s rozšířenou působností, v Praze na úřadech městských částí 1 až 22 nebo na Ministerstvu vnitra. Je úplně jedno, kde si o cestovní doklad zažádáte, ve lhůtě do 5 pracovních dní si ho na stejném místě můžete i vyzvednout. 

Výjimka je pouze v případě, že si žádáte o vydání do 24 hodin. V takovém případě je možné jej vyzvednout pouze na Ministerstvu vnitra (adresa je Na Pankráci 72, Praha 4).

Cestovní doklad pro miminko: cena

Jak už jsem uvedla výše, cestovní pas pro dítě do 15 let stojí 100 Kč, stejně tak občanský průkaz. To platí pouze v případě, že cestovní doklad vyřizujete ve standardní lhůtě 30 dnů. Pokud ve zkrácené lhůtě, pak jsou ceny následující:

Cestovní pas ve zkrácené lhůtě do 24 hodin 2.000 Kč, cestovní pas ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů 1.000 Kč.

Občanský průkaz ve zkrácené lhůtě do 24 hodin 500 Kč, občanský průkaz ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů 300 Kč.

Cestovní doklad pro miminko: platnost

Cestovní pas se vydává dětem ve věku do 15 let s dobou platnosti na 5 let, stejně tak občanský průkaz.

Možná si říkáte, zda-li bude doklad platný i třeba za 2 roky, přece jenom, děti se rychle mění a fotografie na dokladu už nemusí odpovídat realitě. Tady odpověď není úplně jednoznačná a ani na úřadě mi nedokázali odpovědět.

Doklad samotný sice platný je, ale zda-li vás (resp. vaše dítko) pustí přes hranice s neaktuální fotografií, je otázkou a vždy záleží na konkrétním člověku, který kontrolu dokladu provádí. Je to prostě RISK, do kterého bych já osobně nešla. 

JAK JSME TO ŘEŠILI MY: My sami jsme první cestovní pas našemu dítku nechali dělat ve 3 měsících, kdy jsme vyráželi poprvé za hranice. O rok později jsme naznali, že už si na fotce moc podobná není a protože plány jsme měli jen na cesty po EU, nechali jsme jí udělat občanský průkaz. Zaprvé jen tak „pro sychr“, kdyby byl s fotkou na pase nějaký problém a zadruhé taky proto, že se nám občanka pro prcka hodila i do pražské MHD. Díky ní cestuje (a společně s ní i já) až do 3 let zadarmo bez nutnosti vyřídit si průkazku na MHD. 

Miminko leží na dece a v ruce drží cestovní pas
Naše dítko dostalo první cestovní doklad ve třech měsících, kdy jsme poprvé vyrazili do zahraničí

Nejčastější otázky z cestovatelských diskuzí k tématu Cestovní doklad pro miminko

Jaké dokumenty jsou potřeba pro cestování s miminkem?

Miminko musí mít stejně jako vy svůj vlastní cestovní doklad – tedy cestovní pas, příp. občanský průkaz, pokud cestujete pouze po EU (Schengenu). Jiné dokumenty nejsou potřeba.

Kdy musí mít miminko cestovní doklad?

Při každé cestě do zahraničí. 

Nestihl/a jsem dítěti vyřídit cestovní pas, může cestovat na rodný list?

Rozhodně NE. Rodný list NENÍ cestovní doklad a třeba na letišti vás s ním ani neodbaví, natož aby vás pustili na bezpečnostní kontrolu. Pokud s rodným listem budete cestovat přes hranice např. autem v rámci EU, kde se kontroly na hranicích standardně neprovádí, počítejte, že vás může policie kdykoli zkontrolovat. Riskujete značné problémy, mimo jiné nevpuštění do cizího státu, odebrání dokladu nebo postih za cestu s neplatným dokladem. Samozřejmě to také znamená do vyjasnění situace a potvrzení identity značné zdržení. (zdroj: Policie ČR)

Co ještě NENÍ cestovní doklad?

Kromě rodného listu není cestovním dokladem ani průkazka pojištěnce, vysvědčení nebo žákovská knížka 🙂

Tady už to samozřejmě docela zlehčuju, ale věřte mi, na vlastní oči jsem viděla, jak přišla babička s vnoučetem na letiště jen s rodným listem. Určitě vám nemusím říkat, že ze zaplacené (a ne levné) dovolené neměli NIC. Z letiště jeli se slzami v očích a propadlým zájezdem zase domů. 

Tohle se ale vám rozhodně stát nemůže! 🙂 Teď už víte, kde, jakým způsobem a za kolik cestovní doklad pro miminko vyřídit a na co si dát pozor. Tak hezkou dovolenou s vašimi malými dobrodruhy!

Boty dospělého a boty dítěte k tématu cestování s dětmi, cestovní doklad pro miminko

Díky za přečtení!

A pokud vás zajímají i další články z rubriky CESTOVÁNÍ S MIMINKEM, nezapomeňte se přihlásit k odběru newsletteru – u všech nových článků tak budete jako první! Jste na sítích? Ráda vás potkám na mém Facebooku nebo Instagramu!

Datum poslední aktualizace: 6/1/2024

Visited 11 times, 1 visit(s) today
Sdílejte článek s přáteli

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *