Hrad Windsor: Navštivte sídlo britské královské rodiny. Pohled na hrad Windsor.
Anglie,  Evropa,  Velká Británie

Hrad Windsor: Navštivte domov britské královské rodiny

Pokud patříte mezi fanoušky britské královské rodiny anebo jen rádi navštěvujete hrady a zámky, patří hrad Windsor mezi místa, která by vám rozhodně neměla uniknout. Tento ikonický hrad, který z velké části tvořil a stále tvoří britskou historii, vám rozhodně vezme dech. Ať už budete trávit čas procházkami po nádvoří nebo objevováním přenádherných interiérů hradu, budete se tu cítit doslova jako v pohádce. V té současné, kde stále existují princové a princezny, králové a královny a kde jedinečná atmosféra rezonuje ve všech koutech tohoto speciálního místa.

Britská královská rodina

Britská královská rodina patří jednoznačně mezi nejznámější (a nejoblíbenější) evropské panovnické rody. Přestože si myslím, že není třeba je zdlouhavě představovat, pojďme alespoň na krátkou rekapitulaci.

Panovníkem Spojeného království Velké Británie je od září 2022 Karel III., jeho ženou a zároveň královnou-manželkou je Camilla. Camilla je královou druhou ženou, s níž se oženil až v pokročilém věku – v roce 2005. Svatba nebyla nijak pompézní a proběhla – zkuste hádat – ano správně, na hradě Windsor, v kapli sv. Jiří. Královou první manželkou byla zesnulá princezna Diana, s níž má král dva syny – Williama a Harryho.

Následníkem britského trůnu je starší syn William, po něm jeho syn George, následuje dcera Charlotte a nejmladší syn Louis. Rodina prince Williama a jeho manželky Catherine je v Británii nesmírně oblíbená, oba dva dlouhodobě patří mezi nejpopulárnější členy celé rodiny. 

Na opačné škále oblíbenosti naopak stojí princ Harry a jeho manželka Meghan, kteří v roce 2020 opustili místa pracujících členů královské rodiny a odstěhovali se do USA, odkud Meghan pochází. Jsou spojeni s mnoha kontroverzemi a skandálními výroky směrem ke královské rodině.

Královské povinnosti plní kromě samotného krále Karla III., jeho manželky, syna Williama a jeho manželky Catherine mj. ještě králova sestra Anna a mladší bratr Edward s manželkou Sophií. 

Portrét britské královské rodiny k výročí 70. narozenin krále Karla III.
Král Karel III. s manželkou, syny, jejich manželkami a vnoučaty. Zdroj: FB Royal Family

A víte, že je britská královská rodina pokrevně spřízněná s tou švédskou? Může za to královna Viktorie, která žila v 19. století. Viktorie měla 9 dětí. Královna Alžběta byla její prapravnučka, stejně jako současný vládce Švédska král Carl její prapravnuk.

Hrad Windsor, jeho historie i současnost

Kořeny hradu Windsor sahají až do 11. století. Původní stavba vedená Vilémem I. Dobyvatelem trvala 16 let. Od časů Jindřicha I. Anglického začal být hrad Windsor používán vládnoucím monarchou a od té doby je nejdéle obydleným palácem Evropy. 

Od té doby však prošel hrad několika kompletními proměnami a rekonstrukcemi – od původního vojenského opevnění až na impozantní královský palác. De facto každý vládnoucí monarcha na hradě Windsor zanechal svoji stopu a změnil nebo rozšířil stávající podobu hradu. Největší podíl na stávající podobě hradu měl ale jen jeden z nich – král Jiří IV. který za rekonstrukci hradu neváhal utratit obrovské sumy peněz. 

Velký požár na hradě Windsor

V novodobých dějinách je hrad Windsor spjat hlavně s velkým požárem, který hrad zasáhl v listopadu 1992 – tedy v době vlády královny Alžběty II. Požár vypukl v soukromé kapli královny Viktorie, kde vadný reflektor zapálil závěs vedle oltáře.

Oheň rychle zachvátil střešní prostory, zasáhl Síň sv. Jiří a spěšně se šířil dál. Hasily jej stovky hasičů, mezitím co zaměstnanci hradu odstraňovali umělecká díla z královské sbírky z cesty požáru. Hrad byl plný některých z nejlepších příkladů francouzského nábytku z 18. století, obrazů Van Dycka, Rubense a Gainsborougha, porcelánu Sèvres a dalších pokladů sbírky. Zachráněn byl třeba 46 metrů dlouhý jídelní stůl, 37 metrů dlouhý koberec či tisíce knih a historických rukopisů.

Požár byl nakonec uhašen po dlouhých 15 hodinách a zničil 115 pokojů, včetně devíti státních. Štěstím v neštěstí byla ztráta „pouhých“ 2 uměleckých děl, která se nepodařila včas zachránit. Nikdo nebyl zraněn. Opravy začaly téměř okamžitě a byly dokončeny o pět let později. Celkově se vyšplhaly na necelých 40 milionů liber.

Hrad Windsor dnes

Dnes je hrad Windsor nejen rodinným sídlem britské královské rodiny (např. zesnulá královna Alžběta II. tu strávila celé období během pandemie Covid-19) a jedním z nejnavštěvovanějších hradů v celé Velké Británii, ale také místem, kde se konají významné události v životě královské rodiny – od narozenin, po křtiny až po svatby členů královské rodiny. 

Ve Windsoru vstoupilo do manželství už 17 královských párů – z těch současných to byl v roce 1999 princ Edward (bratr Karla III.), v roce 2005 sám král Karel III. (v té době ještě jako princ z Walesu), v roce 2018 princ Harry (syn krále), jeho sestřenice princezna Eugenie a v roce 2023 také její sestra princezna Beatrice. 

Kdo je pohřben na hradě Windsor?

Kromě těchto veselých událostí se však v životě královské rodiny dějí i ty smutné. A právě hrad Windsor je po staletí také místem pohřbů a posledního odpočinku jeho členů.

Na hradě Windsor, konkrétně v kapli sv. Jiří, je pohřbena mj. královna Alžběta II. se svým manželem Philipem. Uložen je tu také její otec, král Jiří VI. s manželkou Alžbětou (známou jako Královna-matka) a sestrou Margaret. 

Blond on the road. Pohled na kapli sv. Jiří na hradě Windsor, před kaplí sedící dívka.
Pohled na kapli sv. Jiří. Právě tady se tvořily a stále tvoří dějiny britské královské rodiny.

Co při prohlídce hradu Windsor uvidíte?

V rámci prohlídky se podíváte jak do samotného hradu, tak do areálu kolem. Prohlédnete si přenádherné státní apartmány, kde se běžně konají různé ceremonie a kde král přijímá vzácné návštěvy. Podíváte se do komnat bývalých králů a královen a uvidíte ikonické Velké schodiště společně s mnoha vzácnými uměleckými artefakty a dalším vybavením paláce. 

Budete mít možnost navštívit kapli sv. Jiří a projít se místy, kudy kráčeli princové a princezny při své cestě k oltáři. A pokud sem dorazíte ve čtvrtek nebo v sobotu, můžete zhlédnout i střídání stráží v ikonických červených uniformách.

Po prohlídce se vydejte na procházku po horním i spodním nádvoří. Hrad obklopuje několik zahrad (nejznámější je královnina Jubilejní zahrada) a okolí hradu doslova působí jako jeden velký park. Strávit tu procházkami můžete klidně celé odpoledne.

Kde hrad Windsor najdete?

Hrad Windsor leží nedaleko Londýna (přibližně 30 km) ve stejnojmenném městečku v anglickém hrabství Berkshire. 

Dostat se sem můžete jednoduše autem, případně vlakem nebo autobusem.

Jak se dostat na hrad Windsor?

Cesta autem na hrad Windsor

Pokud zvolíte cestu autem, pamatujte, že u hradu není žádné parkoviště pro návštěvníky. Zaparkujte na některém z veřejných městských parkovišť, kterých je ve Windsoru hned několik a jsou po městě dobře značené. Tato parkoviště jsou placená. My parkovali na velkém parkovišti v ulici River Street v blízkosti hradu.

Cesta vlakem na hrad Windsor

Dopravit se na hrad můžete i vlakem. Máte hned několik možností:

Z Londýna vás sem dovezou vlaky NRE a to ze zastávky „Paddington“ do zastávky „Windsor and Eton Central“. Cesta je s jedním přestupem a trvá přibližně 30-45 minut v závislosti na konkrétním spoji.

Z londýnské zastávky „Waterloo“ zase jezdí vlak na zastávku „Windsor and Eton Riverside“, tento spoj je sice delší (přibližně hodina jízdy), ale je bez přestupu. 

Záleží tedy spíš na vaší preferenci vlakové stanice v Londýně, ve Windsoru jsou obě vlakové zastávky velmi blízko hradu (cca do 10 minut jste z obou u vstupu do hradu). Cena jízdenek se téměř neliší a vychází na cca 12 £ (cena platná k září 2023). Jízdenky si můžete koupit dopředu online přímo na webu dopravce. 

Cesta autobusem na hrad Windsor

Na hrad Windsor se pohodlně dostanete také autobusem. Jezdí sem tzv. Windsor Express, který vás z Londýna zaveze do centra města Windsor.

Linka 702 má v Londýně hned několik zastávek, časy odjezdů a konkrétní zastávky hledejte přímo na jejich webu.

Linka 703 jede přes letiště Heathrow (konkrétně z terminálu 5). Konkrétní časy odjezdů jsou taktéž na jejich webu (viz odkaz výše).

Kdy je hrad Windsor otevřený?

V hlavní sezóně (březen – říjen) je hrad Windsor otevřený od 10:00 do 17:15 hodin, mimo hlavní sezónu (listopad – únor) od 10:00 do 16:15 hodin. 

Hrad Windsor je otevřený každý den kromě úterý a středy.

Pamatujte, že hrad funguje mj. jako pracovní sídlo královské rodiny a tedy v některých dnech v roce může být zcela uzavřen. 

Kde koupit vstupenky a kolik stojí?

Vstupenky na prohlídku hradu Windsor kupujte ideálně přes oficiální web hradu, kde si vyberete konkrétní den i čas vstupu na prohlídku.

Takováto online vstupenka stojí pro dospělého 28 £ (necelých 800 Kč), děti do 5 let mají vstup zdarma, děti do 17 let zaplatí 15.50 £, mladí dospělí do 24 let potom 18 £. Online vstupenky jsou levnější než pokud byste je kupovali přímo u vstupu a zároveň máte jistotu, že se na prohlídku dostanete. Ceny jsou platné k září 2023. 

Hrad Windsor v obrazech

Hrad Windsor zevnitř - pohled na státní apartmány
Majestátní hrad Windsor zevnitř. Zdroj: FB Royal Collection Trust
Hrad Windsor zevnitř - pohled na jídelnu
Jídelna. Zdroj: FB Royal Collection Trust
Hrad Windsor zevnitř - pohled na státní apartmány
Státní apartmány. Zdroj: FB Royal Collection Trust
Hrad Windsor hradby
První kroky po vstupu do areálu hradu Windsor
Hrad Windsor pohled na věže hradu
Pohled na Věž krále Eduarda III.
Hrad Windsor pohled na Kruhovou věž
Kruhová věž patří mezi nejstarší části hradu
Hrad Windsor pohled na věže hradu z nádvoří
Pohled na část dolního nádvoří

Díky za přečtení! 🧡

Líbilo by se vám mít každý týden nové super tipy na výlety po Česku i zahraničí? Sledujte mě na sociálních sítích Facebook nebo Instagram. U všech tipů tak budete jako první! 

Další články, které se vám mohou líbit:

Sdílejte článek s přáteli

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *