Dívka před Glenfinnan Viaduct ve Skotsku
Evropa,  Skotsko,  Velká Británie

Skotsko: 10 tipů co vidět, slyšet, ochutnat a zažít

V červnu 2018 jsme vyrazili  na náš úplně první roadtrip po Skotsku, ze kterého jsem se zejména já vrátila tak nadšená, že bych si nejraději sbalila kufry a odstěhovala se tam nadobro 🙂 Zažít Skotsko je kouzelný zážitek, proto by byla škoda se s Vámi o tuto nádheru nepodělit.

Trasa naší cesty vypadala vlastně úplně jednoduše 🙂 Vyjížděli jsme z Edinburghu, kde jsme si rovnou na letišti půjčili auto, pokračovali jsme přes Fort William do Inverness, odtud do Aberdeenu a přes St. Andrews zpět do Edinburghu. Cíl naší cesty – vidět toho co nejvíc a užít si to na maximum 🙂 

Dohromady jsme najeli kolem 800 kilometrů a viděli nespočet hradů, katedrál, národních památek a míst, které tvořily historii Skotska, navštívili spoustu malebných hospůdek, ochutnali místní speciality a užívali si nádherné skotské krajiny. A pokud i vy plánujete Skotsko navštívit a vaše trasa bude podobná té naší, tady máte 10 tipů, co ve Skotsku rozhodně vidět, slyšet, ochutnat a zažít! 🙂

SKOTSKO: 10 tipů, co vidět, slyšet, ochutnat a zažít

1. Vyražte na prohlídku Stirling Castle

Stirling Castle je hrad pocházející z 12. století, který je jedním z nejvýznamnějších hradů Skotska. V roce 1542 zde byla korunována mj. skotská královna Marie Stuartovna. 

Tento hrad je jedním z největších hradů ve Skotsku a turisty také jedním z nejvyhledávanějších. Množství turistů ale vyváží jeho krása a úchvatný výhled na celé okolí, to můžu zaručit! 🙂 

Kde ho najdete a kolik to stojí?

Stirling Castle najdete ve městě Stirling, přibližně hodinu jízdy od Edinburghu. Otevírací doba je během letní sezóny od 9:30 do 18:00 hod. každý den. Vstupné činí 17,50 £ pro dospělého, pokud vstupenky koupíte online, přímo na pokladně hradu jsou o dvě libry dražší. Na prohlídku si vyhraďte minimálně 2 hodiny vašeho času. 

Skotsko, Stirling Castle

2. Projděte se pod Glenfinenn Viaduct

Milovníci Harryho Pottera, zbystřete! Ano, toto je TEN most, po kterém jezdí vlak do Bradavic 🙂 

Mimoto je tento viadukt zasazen do naprosto úchvatné krajiny (prostě kde nic tu nic :-), takže pokud budete mít po cestě k viaduktu stejné štěstí jako my, možná po cestě potkáte i jeleny, kteří se tam budou nerušeně pást 🙂

Kde ho najdete a kolik to stojí?

Glenfinnen Viaduct se tyčí v úchvatné, ničím nerušené krajině přibližně 25 minut jízdy od městečka Fort William. Zaparkovat můžete na přilehlém parkovišti, k viaduktu ale musíte pár minut chůze pěšky. Nic se tu neplatí. 

Místa z Harryho Pottera Glenfinnan Viaduct

3. Vychutnejte si pravou skotskou whisky

Co dělá Skotsko Skotskem? No přece whisky! A proto je návštěva palírny naprostý must do! 

Vybírat můžete z množství palíren, které ve Skotsku jsou, my navštívili jednu z nejstarších – Ben Nevis Distillary, ve které se vyrábí whisky z vody stékající přímo z nejvyšší hory Spojeného království – Ben Nevisu. Palírna se nachází ve městě Fort William a při její návštěvě se můžete těšit také na malou ochutnávku 🙂  

Kde ji najdete a kolik to stojí?

Přímo ve městě Fort William. Palírna je otevřena celoročně od pondělí do pátku od 9:30 do 17:00 hod., během léta také v sobotu (10:00 – 18:00 hod.) a neděli (12:00 – 18:00 hod.). Vstupné začíná na 5 £ za základní okruh (součástí je vždy i malá ochutnávka), za speciální okruhy s větším množstvím ochutnávky whisky si připlatíte.

Palírna whiskey Skotsko

4. Prohlédněte si Urquhart Castle

Tento hrad ze 6. století rozhodně za návštěvu stojí! Tedy spíše trosky, které se z něj dochovaly. Hrad totiž v minulosti opakovaně vyhořel – prý byl proklet čarodějnicemi. Nicméně to by vás od návštěvy nemělo odradit, právě naopak! 

Hrad obklopuje z jedné strany jezero Loch Ness, z ostatních stran budete mít opět parádní podívanou na úchvatné Skotsko a jeho scenérie 🙂 

Kde ho najdete a kolik to stojí?

Hrad se tyčí na vrcholku kopce přibližně hodinku jízdy od Fort William směrem na Inverness. Navštívit jej můžete během letní sezóny (duben-září) každý den od 09:30 do 18 hod., po sezóně je otevírací doba mírně zkrácená. Vstupné do hradu vás bude stát 13 £ za dospělého (online), přímo na pokladně hradu je vstupné o libru a půl dražší. Parkoviště je tu velké a velmi dobře značené.

Urquhart Castle Skotsko

5. Ochutnejte pravé Skotsko

Nastává čas naladit své chuťové buňky na tradiční skotský pokrm – Haggis! Ten se vaří z ovčích vnitřností (srdce, játra nebo plíce) smíchaných s ovčím lojem, cibulí, kořením, solí, ovesnými vločkami a mletou ječnou krupicí. Pochoutka, co říkáte? 🙂 

Ve Skotsku si jej můžete dát téměř ve všech restauracích, jedná se o skotské národní jídlo.

Kde ho najdete a kolik to stojí?

Haggis vám připraví téměř ve všech restauracích. Cena se pohybuje kolem 14 £ za hlavní jídlo. Haggis si však můžete koupit klidně i v Tescu, balení vypadá jako naše štangle (šiška) salámu. 

Skotský pokrm Haggis

6. Zdolejte Dunnottar Castle

Při návštěvě skotských památek se vám často stane, že vám při prvním pohledu na ně spadne brada. Ale opravdu největší WOW efekt u nás měl hrad Dunnottar, který je postaven na útesu! 

Ze tří stran je obklopen Severním mořem a vede k němu jen jedna úzká cestička pěkně z kopce dolů a pak zase až nahoru 🙂 hrad se vám za ten výšlap parádně odmění, to mi věřte!

Kde ho najdete a kolik to stojí?

Z Inverness se sem dostanete přibližně za 2,5 hodiny, hrad se nachází poblíž městečka Aberdeen. Otevřeno je během hlavní sezóny každý den od 9:00 a zavírá se v 18:00 hod. Za dospělého zaplatíte 10,50 £.

Skotsko, Dunnottar Castle - Hrad na útesu

7. Nevynechejte ani návštěvu Glamis Castle

Fanoušci královské rodiny – Glamis Castle je sídlo, které by vašemu oku nemělo uniknout. Na tomto hradě, který je majetkem šlechtické rodiny Bowes-Lyon, se v roce 1900 narodila Elizabeth Angela Marguerite Bowes Lyon. Že nevíte o koho se jedná? No přece o budoucí manželku Jiřího VI., známou především jako Její Veličenstvo královna Alžběta, královna matka. A tedy o matku současné britské panovnice Alžběty II.

Mimoto se prý na hradě pohybuje více než deset duchů, takže pokud se jen tak něčeho nezaleknete, vzhůru na prohlídku! 🙂 

Kde ho najdete a kolik to stojí?

Tento přenádherný královský hrad najdete necelých 50 minut jízdy od Dunnottar Castle. Počítejte s vyšším vstupným – 17,50 £ za dospělého, vstupenky se rezervují a kupují online na webu hradu, a to na konkrétní den a čas.. Otevřeno je během hlavní sezóny každý den od 10:00 do 17:00 hod. 

Glamis Castle, Skotsko

8. Navštivte městečko St. Andrews

Malebné univerzitní městečko se stejnojmennou katedrálou, hradem i univerzitou by na vašem travel listu také nemělo chybět.

Nejstarší skotská a zároveň třetí nejstarší britská univerzita (ano, je to ta, kde se seznámili William s Kate :-)) na vás dýchne zvláštní kouzelnou atmosférou, kterou má tak nějak celé městečko. A že je to opravdu „městečko“ dokazuje hlavně počet stálých obyvatel, kterých je jen něco kolem 14.000 a jen tři hlavní ulice, které se všechny sbíhají u katedrály, respektive ruin, které z ní zbyly.

Nám se při návštěvě univerzity dostalo nečekaného a naprosto úžasného překvapení, ale o tom až později 🙂 

Kde ho najdete a kolik to stojí?

Necelých 45 minut od Glamis Castle, nebo také hodinku jízdy z Edinburghu. Do katedrály se platí vstupné 7,50 £, do hradu 8 £. Na veřejná místa univerzity se dostanete zdarma. 

Univerzita St. Andrews Skotsko

9. Poslechněte si skotské dudy

Co by to bylo za návštěvu Skotska, kdybyste ani jednou neviděli pravé skotské dudáky v jejich tradičním skotském kroji?

Nám se to poštěstilo hned několikrát (hlavně v Edinburghu najdete spoustu pouličních umělců, kteří na dudy opravdu válí!), nicméně největší zážitek jsme měli ze skotských oslav, na které jsme narazili úplnou náhodou při návštěvě univerzity v St. Andrews a bylo to vážně boží! Prostě Skotsko jak má být! 🙂

Kde je najdete a kolik to stojí?

Dudáky najdete hlavně v ulicích hlavního města, často mají na sobě i tradiční skotský kilt. Stát vás to nebude nic, leda byste je sami chtěli podpořit pár drobnými. 

Skotští dudáci

10. Prohlédněte si Edinburgh

Co rozhodně nemůžu opomenout je hlavní město Skotska – Edinburgh. Záměrně sem však nepíšu pouze Edinburgh Castle, protože v hlavním městě je toho k vidění mnohem víc!

My jsme v Edinburghu strávili dva dny a v naprosto pohodovém tempu tak zvládli procházku po těch největších lákadlech – Edinburgh Castle, Scott Monument, Old Town, Princess Street či Nelson Monument. Zavítali jsme také do národní galerie, která se rozkládá na několika patrech (a mnoha metrů čtverečních) a je domovem největších skotských kolekcí evropského malířství a sochařství od renesance po impresionismus. 

Pokud byste však chtěli z Edinburghu vidět víc – což rozhodně doporučuju – vyčleňte si na něj rozhodně více dní. 

Edinburgský hrad

SKOTSKO: Tipy a rady na cestu

Jak ušetřit na vstupném?

Pokud budete mít v plánu navštívit Skotsko a především množství jeho památek, rozhodně doporučuji zakoupit si tzn. Explorer Pass. Díky tomuto pasu budete mít vstup na více než 70 památek zdarma a bez front! My jsme si tyto passy zakoupili předem přes oficiální webové stránky a ušetřili tak spoustu a spoustu liber a času strávených u pokladen 🙂 

Jak na letenky do Skotska?

Dobré je sledovat webové nebo FB stránky jako jsou Honzovy letenky, Zaleť si, Skyscanner apod. My koupili zpáteční letenky za necelých 1.500,- Kč za jednoho s odletem z Prahy (rok 2018), v akcích ale občas můžete narazit i na zpáteční letenky za méně než tisícovku (především u nízkonákladových leteckých společností jako např. Easyjet) a v takovém případě už není nad čím přemýšlet 🙂 

Kde si půjčit auto?

Ideálně přímo na letišti! Z letištní haly se vydáte jednoduše podle ukazatelů a dojdete do další haly, tentokrát však té, kde se nachází přepážky různých autopůjčoven. I při pronájmu auta je lepší nic neponechat náhodě a rezervovat si ho předem přes webové stránky, protože stejně jako u letenek, i tady platí – čím dříve rezervujete, tím méně platíte. Po vyřízení formalit a předání klíčů vyzvednete auto na parkovišti a vyrážíte do světa 🙂 Ale nezapomeňte! Jezdí se tu vlevo a volant je vpravo. Není se však čeho bát, silnice jsou tu kvalitní a téměř na každé křižovatce je kruhový objezd, což situaci na silnicích výrazně ulehčuje 🙂 

A co ubytování?

My v průběhu cesty kombinovali jak ubytování z Bookingu, tak přes Airbnb, který za sebe můžu vřele doporučit! Ať už jsme byli ubytovaní u mladého páru v krásném malém domečku se zahradou, nebo u milé postarší dámy v obrovském bytě na předměstí. Skotové jsou na své hosty velice laskaví, stále usměvaví a jsou schopni vám splnit každé vaše přání. A rozhodně jim nedělá problém odejít ráno do práce a nechat vás v jejich bytě samotné s poděkováním za návštěvu a přáním, abyste si pobyt u nich užili dle libosti a až budete odjíždět, hodili klíče do schránky. To by se vám v ČR prostě nestalo 🙂 

Skotská vysočina, Skotsko, Glencoe

SKOTSKO: Tip na závěr

Pokud si chcete užít Skotsko a jeho památky a nechcete se při tom proplétat mezi davy „vyfotim-všechno-co-vidim“ turistů, vyberte si k návštěvě některý z menších hradů – ve Skotsku jich najdete spoustu a zážitek z nich nebudete mít o nic menší, právě naopak! Není nad to užívat si ten pocit, že máte celý hrad jen pro sebe, jen tak si ležíte v trávě a kocháte se tou neskonalou krásou kolem.. co může být víc? 🙂 

Skotsko a dva usmívající se lidé

Děkuji za přečtení!

Chystáte se do Skotska poprvé a nevíte si s něčím rady? Napište mi do komentářů pod článkem a pokusíme se najít řešení 🙂 Plánujete vyrazit také na Isle of Skye? Pak by vám neměly uniknout ani tyto články:

Poslední aktualizace článku: 21/12/2023

Sdílejte článek s přáteli

12 Comments

  • ANDREA POKORNÁ

    Dobrý den, děkuji za super článek. Chystáme se s dětmi do Skotska. Bohužel letenky jsou zhruba od 6.000,-Kč. Ale chtěli bychom vidět především skotkou vysočinu. Můžete mi poradit, zda je lepší letět spíše na letiště Inverness nebo raději do Edinburgu? Moc děkuji. Andrea

    • Verča

      Dobrý den, Andreo, já osobně bych určitě letěla do Edinburghu a alespoň jeden den strávila tam, určitě to za to stojí. Inverness je malé městečko, kde celkem není nic k vidění. Zároveň vás letenky přijdou jistě levněji do Edinburghu než do Inverness, kam se běžně nízkonákladovkami nelítá. Jinak cena 6.000,- za letenku je extrém, nepíšete, kdy chcete letět, ale pokud v létě, ještě bych s nákupem počkala, třeba Ryanair často dělá různé akce, věřím, že se dostanete minimálně na poloviční cenu.

  • Monika Kašparová

    Dobrý den, už nějaký ten týden si prohlížíme zájezdy do Skotska, rádi bychom je spojili s turistikou, menší skupinou, ostrovem Skye, ale je to větší problém, než jsme s kamarádkou čekali. U třetí cestovka zrušila náš termín a ted další má již obsazený. Takže zvažujeme jet na vlastní pěst, potom objevím Váš úžasný článek a zdá se být rozhodnuto… Ale ani jedna z nás nebude řídit, museli bychom cestovat veřejnou dopravou, napadlo nás také oslovit krajany, třeba se někdo cestoním ruchem zabývá, myslíte, že je to reálné? Přiznám se, že jsme v koncím, ale Skotska se vzdát nechceme!!! Děkujeme za odpověď.

  • Tereza

    Dobrý den,

    chtěla jsem Vám mockrát poděkovat za článek. Chystáme se za cca 2 týdny, rovněž jen na týden, tak bych ráda nepromarnila ani minutu. Přiznám se, že se nemohu dočkat 🙂

    Jinak máte pravdu, že po covidu se ceny nesmírně zvedly, nejen za letenky (cca 18 tis za 2 osoby), ale i auto (cca 15 tis vzali jsme mimo letiště jedno z nejlevnějších). Ubytování budeme řešit přes airbnb.

    Jdu si počíst Vaše další články. 🙂 Opravdu mockrát děkuji, Tereza

      • Milan Skalník

        Dobrý den.
        Velice pěkný článek a po přečtení by měl člověk chuť hned vyrazit 😄. Chtěl jsem se zeptat v kterém období jste ve Skotsku byli a jestli by jste toto období i kvůli počasí a tak na cestu doporučila.
        Milan Skalník

        • Verča

          Dobrý den, Milane,

          poprvé jsme byli ve Skotsku ve druhé půlce června (cesta po vnitrozemí Skotska) a počasí nám vyšlo na jedničku – žádný déšť, celý týden krásně slunečno. Podruhé (Isle of Skye) jsme letěli v srpnu a párkrát nás déšť neminul, ale rozhodně to nebyla žádná hrůza, stačila bunda/mikina s kapucí a za chvíli bylo po dešti. Pro co nejlepší počasí se obecně doporučuje do Skotska vyrazit v období od května do srpna, kdy jsou příjemné teploty a nejmenší srážky, nicméně počasí ve Skotsku je tak nepředvídatelné, že vám ani v tomto období nikdo nezaručí, že párkrát nezmoknete 🙂 Za mě osobně je druhá půlka června až první půlka srpna nejideálnější období, během prázdnin však můžete očekávat i větší množství turistů.

  • Leona

    Hezký den,

    mohla bych se Vás zeptat, na kolik přibližně Vás tento trip vyšel? 🙂 Sice již dnes budou ceny asi někde jinde, ale alespoň přibližně. Moc bych se tam chtěla podívat 🙂 Děkuji! Leona

    • Verča

      Dobrý den, Leono, uff, už je to pár let zpět, ale našla jsem alespoň hlavní platby. Když to zběžně spočítám, tak letenky byly za cca 3.000,-, ubytování 7.500,-, půjčení auta 3.000,-, Explorer Pass (tj. všechny vstupy do památek) 2.400,-, dohromady tedy 15.900,- za dva lidi. Když k tomu přičtu peníze s sebou na jídlo, benzín a nějaké ty suvenýry, na jednoho tento trip vycházel kolem 11 – 12.000 Kč max.

      • Karolina

        Dobrý den,
        navnadila jste mě k výletu a ceny se za ty roky zas tak nezměnili, ale u půjčení auta to vychází na 5 dní cca 16.000,- zkoušela jsem více stránek. Tak jsem si říkala, ze zvědavosti na kolík dní jste měli auto za ty 3000,- vy. Našla jsem i zapůjčení auta za 30.000,- a to už je tedy pěkný balík. Moje auto vyšlo laciněji 😀 děkuji za odpověď

        • Verča

          Dobrý den, Karolíno,

          máte pravdu, ceny za půjčení auta se po covidu neskutečně zvedly. My za tuto cenu měli auto na týden, ale to už není dnešní realita. Teď jsme delší dobu auto nepůjčovali, ale mám tip od jiných cestovatelů – zkusit půjčit auto nikoli hned na letišti, ale ve městě. Podle některých zkušeností jsou ceny mimo letiště lepší, tak zkuste mrknout, třeba se poštěstí.

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *