Glenfinnan Viaduct Skotsko
Blog,  Skotsko

Skotsko: 10 tipů co vidět, slyšet, ochutnat a zažít

V červnu 2018 jsme vyrazili  na náš úplně první roadtrip po Skotsku, ze kterého jsem se zejména já vrátila tak nadšená, že bych si nejraději sbalila kufry a odstěhovala se tam nadobro 🙂 Zažít Skotsko je kouzelný zážitek, proto by byla škoda se s Vámi o tuto nádheru nepodělit.

Trasa naší cesty vypadala vlastně úplně jednoduše 🙂 Vyjížděli jsme z Edinburghu, kde jsme si rovnou na letišti půjčili auto, pokračovali jsme přes Fort William do Inverness, odtud do Aberdeenu a přes St. Andrews zpět do Edinburghu. Cíl naší cesty – vidět toho co nejvíc a užít si to na maximum 🙂 

Dohromady jsme najeli kolem 800 kilometrů a viděli nespočet hradů, katedrál, národních památek a míst, které tvořily historii Skotska, navštívili spoustu malebných hospůdek, ochutnali místní speciality a užívali si nádherné skotské krajiny. A pokud i vy plánujete Skotsko navštívit a vaše trasa bude podobná té naší, tady máte 10 tipů, co ve Skotsku rozhodně vidět, slyšet, ochutnat a zažít! 🙂

1. Vyražte na prohlídku Stirling Castle

Stirling Castle je hrad pocházející z 12. století, který je jedním z nejvýznamnějších hradů Skotska. V roce 1542 zde byla korunována mj. skotská královna Marie Stuartovna. 

Tento hrad je jedním z největších hradů ve Skotsku a turisty také jedním z nejvyhledávanějších. Množství turistů ale vyváží jeho krása a úchvatný výhled na celé okolí, to můžu zaručit! 🙂 

Kde ho najdete a kolik to stojí?

Stirling Castle najdete ve městě Stirling, přibližně hodinu jízdy od Edinburghu. Otevírací doba je během letní sezóny od 9:30 do 18:00 hod. každý den. Vstupné činí 14 £ pro dospělého. Na prohlídku si vyhraďte minimálně 2 hodiny vašeho času. 

Skotsko, Stirling Castle

2. Projděte se pod Glenfinenn Viaduct

Milovníci Harryho Pottera, zbystřete! Ano, toto je TEN most, po kterém jezdí vlak do Bradavic 🙂 

Mimoto je tento viadukt zasazen do naprosto úchvatné krajiny (prostě kde nic tu nic :-), takže pokud budete mít po cestě k viaduktu stejné štěstí jako my, možná po cestě potkáte i jeleny, kteří se tam budou nerušeně pást 🙂

Kde ho najdete a kolik to stojí?

Glenfinnen Viaduct se tyčí v úchvatné, ničím nerušené krajině přibližně 25 minut jízdy od městečka Fort William. Zaparkovat můžete na přilehlém parkovišti, k viaduktu ale musíte pár minut chůze pěšky. Nic se tu neplatí. 

Místa z Harryho Pottera Glenfinnan Viaduct

3. Vychutnejte si pravou skotskou whisky

Co dělá Skotsko Skotskem? No přece whisky! A proto je návštěva palírny naprostý must do! 

Vybírat můžete z množství palíren, které ve Skotsku jsou, my navštívili jednu z nejstarších – Ben Nevis Distillary, ve které se vyrábí whisky z vody stékající přímo z nejvyšší hory Spojeného království – Ben Nevisu. Palírna se nachází ve městě Fort William a při její návštěvě se můžete těšit také na malou ochutnávku 🙂  

Kde ji najdete a kolik to stojí?

Přímo ve městě Fort William. Palírna je otevřena celoročně od pondělí do pátku od 9:00 do 17:00 hod., během léta také v sobotu (10:00 – 18:00 hod.) a neděli (12:00 – 18:00 hod.). Vstupné začíná na 5 £ za základní okruh (součástí je vždy i malá ochutnávka), za speciální okruhy s větším množstvím ochutnávky whisky si připlatíte.

Palírna whiskey Skotsko

4. Prohlédněte si Urquhart Castle

Tento hrad ze 6. století rozhodně za návštěvu stojí! Tedy spíše trosky, které se z něj dochovaly. Hrad totiž v minulosti opakovaně vyhořel – prý byl proklet čarodějnicemi. Nicméně to by vás od návštěvy nemělo odradit, právě naopak! 

Hrad obklopuje z jedné strany jezero Loch Ness, z ostatních stran budete mít opět parádní podívanou na úchvatné Skotsko a jeho scenérie 🙂 

Kde ho najdete a kolik to stojí?

Hrad se tyčí na vrcholku kopce přibližně hodinku jízdy od Fort William směrem na Inverness. Navštívit jej můžete během letní sezóny (duben-září) každý den od 09:30 do 18 hod., po sezóně je otevírací doba mírně zkrácená. Vstupné do hradu vás bude stát 9.60 £ za dospělého. Parkoviště je tu velké a velmi dobře značené.

Urquhart Castle Skotsko

5. Ochutnejte pravé Skotsko

Nastává čas naladit své chuťové buňky na tradiční skotský pokrm – Haggis! Ten se vaří z ovčích vnitřností (srdce, játra nebo plíce) smíchaných s ovčím lojem, cibulí, kořením, solí, ovesnými vločkami a mletou ječnou krupicí. Pochoutka, co říkáte? 🙂 

Ve Skotsku si jej můžete dát téměř ve všech restauracích, jedná se o skotské národní jídlo.

Kde ho najdete a kolik to stojí?

Haggis vám připraví téměř ve všech restauracích. Cena se pohybuje kolem 12 £ za hlavní jídlo. Haggis si však můžete koupit klidně i v Tescu, balení vypadá jako naše štangle (šiška) salámu. 

Haggis - národní jídlo

6. Zdolejte Dunnottar Castle

Při návštěvě skotských památek se vám často stane, že vám při prvním pohledu na ně spadne brada. Ale opravdu největší WOW efekt u nás měl hrad Dunnottar, který je postaven na útesu! 

Ze tří stran je obklopen Severním mořem a vede k němu jen jedna úzká cestička pěkně z kopce dolů a pak zase až nahoru 🙂 hrad se vám za ten výšlap parádně odmění, to mi věřte!

Kde ho najdete a kolik to stojí?

Z Inverness se sem dostanete přibližně za 2,5 hodiny, hrad se nachází poblíž městečka Aberdeen. Otevřeno je každý den od 9:30 a zavírá se v 17:30 hod. Za dospělého zaplatíte při vstupu 8 £.

Skotsko, Dunnottar Castle - Hrad na útesu

7. Nevynechejte ani návštěvu Glamis Castle

Fanoušci královské rodiny – Glamis Castle je sídlo, které by vašemu oku nemělo uniknout. Na tomto hradě, který je majetkem šlechtické rodiny Bowes-Lyon, se v roce 1900 narodila Elizabeth Angela Marguerite Bowes Lyon. Že nevíte o koho se jedná? No přece o budoucí manželku Jiřího VI., známou především jako Její Veličenstvo královna Alžběta, královna matka. A tedy o matku současné britské panovnice Alžběty II.

Mimoto se prý na hradě pohybuje více než deset duchů, takže pokud se jen tak něčeho nezaleknete, vzhůru na prohlídku! 🙂 

Kde ho najdete a kolik to stojí?

Tento přenádherný královský hrad najdete necelých 50 minut jízdy od Dunnottar Castle. Počítejte s vyšším vstupným – 15,50 £ za dospělého. Otevřeno je každý den od 10:00 do 17:00 hod. 

Glamis Castle

8. Navštivte městečko St. Andrews

Malebné univerzitní městečko se stejnojmennou katedrálou, hradem i univerzitou by na vašem travel listu také nemělo chybět.

Nejstarší skotská a zároveň třetí nejstarší britská univerzita (ano, je to ta, kde se seznámili William s Kate :-)) na vás dýchne zvláštní kouzelnou atmosférou, kterou má tak nějak celé městečko. A že je to opravdu „městečko“ dokazuje hlavně počet stálých obyvatel, kterých je jen něco kolem 14.000 a jen tři hlavní ulice, které se všechny sbíhají u katedrály, respektive ruin, které z ní zbyly.

Nám se při návštěvě univerzity dostalo nečekaného a naprosto úžasného překvapení, ale o tom až později 🙂 

Kde ho najdete a kolik to stojí?

Necelých 45 minut od Glamis Castle, nebo také hodinku jízdy z Edinburghu. Do katedrály se platí vstupné 4.80 £, do hradu 7.20 £. Na veřejná místa univerzity se dostanete zdarma. 

Univerzita St. Andrews Skotsko

9. Poslechněte si skotské dudy

Co by to bylo za návštěvu Skotska, kdybyste ani jednou neviděli pravé skotské dudáky v jejich tradičním skotském kroji?

Nám se to poštěstilo hned několikrát (hlavně v Edinburghu najdete spoustu pouličních umělců, kteří na dudy opravdu válí!), nicméně největší zážitek jsme měli ze skotských oslav, na které jsme narazili úplnou náhodou při návštěvě univerzity v St. Andrews a bylo to vážně boží! Prostě Skotsko jak má být! 🙂

Kde je najdete a kolik to stojí?

Dudáky najdete hlavně v ulicích hlavního města, často mají na sobě i tradiční skotský kilt. Stát vás to nebude nic, leda byste je sami chtěli podpořit pár drobnými. 

Skotští dudáci

10. Prohlédněte si Edinburgh

Co rozhodně nemůžu opomenout je hlavní město Skotska – Edinburgh. Záměrně sem však nepíšu pouze Edinburgh Castle, protože v hlavním městě je toho k vidění mnohem víc!

My jsme v Edinburghu strávili dva dny a v naprosto pohodovém tempu tak zvládli procházku po těch největších lákadlech – Edinburgh Castle, Scott Monument, Old Town, Princess Street či Nelson Monument. Zavítali jsme také do národní galerie, která se rozkládá na několika patrech (a mnoha metrů čtverečních) a je domovem největších skotských kolekcí evropského malířství a sochařství od renesance po impresionismus. 

Pokud byste však chtěli z Edinburghu vidět víc – což rozhodně doporučuju – vyčleňte si na něj rozhodně více dní. 

Edinburgský hrad

SKOTSKO: Tipy a rady na cestu

Jak ušetřit na vstupném?

Pokud budete mít v plánu navštívit Skotsko a především množství jeho památek, rozhodně doporučuji zakoupit si tzn. Explorer Pass. Díky tomuto pasu budete mít vstup na více než 70 památek zdarma a bez front! My jsme si tyto passy zakoupili předem přes oficiální webové stránky a ušetřili tak spoustu a spoustu liber a času strávených u pokladen 🙂 

Jak na letenky do Skotska?

Dobré je sledovat webové nebo FB stránky jako jsou Honzovy letenky, Zaleťsi, Skyscanner apod. My koupili zpáteční letenky za necelých 1.500,- Kč za jednoho s odletem z Prahy, v akcích ale občas můžete narazit i na zpáteční letenky za méně než tisícovku (především u nízkonákladových leteckých společností jako např. Easyjet) a v takovém případě už není nad čím přemýšlet 🙂 

Kde si půjčit auto?

Ideálně přímo na letišti! Z letištní haly se vydáte jednoduše podle ukazatelů a dojdete do další haly, tentokrát však té, kde se nachází přepážky různých autopůjčoven. I při pronájmu auta je lepší nic neponechat náhodě a rezervovat si ho předem přes webové stránky, protože stejně jako u letenek, i tady platí – čím dříve rezervujete, tím méně platíte. Po vyřízení formalit a předání klíčů vyzvednete auto na parkovišti a vyrážíte do světa 🙂 Ale nezapomeňte! Jezdí se tu vlevo a volant je vpravo. Není se však čeho bát, silnice jsou tu kvalitní a téměř na každé křižovatce je kruhový objezd, což situaci na silnicích výrazně ulehčuje 🙂 

A co ubytování?

My v průběhu cesty kombinovali jak ubytování z Bookingu, tak přes Airbnb, který za sebe můžu vřele doporučit! Ať už jsme byli ubytovaní u mladého páru v krásném malém domečku se zahradou, nebo u milé postarší dámy v obrovském bytě na předměstí. Skotové jsou na své hosty velice laskaví, stále usměvaví a jsou schopni vám splnit každé vaše přání. A rozhodně jim nedělá problém odejít ráno do práce a nechat vás v jejich bytě samotné s poděkováním za návštěvu a přáním, abyste si pobyt u nich užili dle libosti a až budete odjíždět, hodili klíče do schránky. To by se vám v ČR prostě nestalo 🙂 

Skotská vysočina

SKOTSKO: Tip na závěr

Pokud si chcete užít Skotsko a jeho památky a nechcete se při tom proplétat mezi davy „vyfotim-všechno-co-vidim“ turistů, vyberte si k návštěvě některý z menších hradů – ve Skotsku jich najdete spoustu a zážitek z nich nebudete mít o nic menší, právě naopak! Není nad to užívat si ten pocit, že máte celý hrad jen pro sebe, jen tak si ležíte v trávě a kocháte se tou neskonalou krásou kolem.. co může být víc? 🙂 

Skotsko a dva lidé

Děkuji za přečtení!

Chystáte se do Skotska poprvé a nevíte si s něčím rady? Napište mi do komentářů pod článkem a pokusíme se najít řešení 🙂 Plánujete vyrazit také na Isle of Skye? Pak by vám neměly uniknout ani tyto články:

Poslední aktualizace článku: 27/08/2021

Sdílejte článek s přáteli

2 Comments

  • Leona

    Hezký den,

    mohla bych se Vás zeptat, na kolik přibližně Vás tento trip vyšel? 🙂 Sice již dnes budou ceny asi někde jinde, ale alespoň přibližně. Moc bych se tam chtěla podívat 🙂 Děkuji! Leona

    • Verča

      Dobrý den, Leono, uff, už je to pár let zpět, ale našla jsem alespoň hlavní platby. Když to zběžně spočítám, tak letenky byly za cca 3.000,-, ubytování 7.500,-, půjčení auta 3.000,-, Explorer Pass (tj. všechny vstupy do památek) 2.400,-, dohromady tedy 15.900,- za dva lidi. Když k tomu přičtu peníze s sebou na jídlo, benzín a nějaké ty suvenýry, na jednoho tento trip vycházel kolem 11 – 12.000 Kč max.

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *