Co vidět ve Stockholmu - Stockholmský palác
Evropa,  Švédsko

Královský palác ve Stockholmu: Navštivte oficiální sídlo švédského krále

Královský palác ve Stockholmu by vám při návštěvě hlavního města Švédského království rozhodně neměl uniknout. Právem patří mezi nejimpozantnější budovy celého Stockholmu. A pokud jste fanoušci evropských monarchií, budete z návštěvy Stockholmského paláce nadšeni o to víc. 

Švédská královská rodina

Švédská královská rodina sice není stejně známá jako ta britská, ve Švédsku je ale velmi oblíbená. Panovníkem švédského království je král Carl XVI. Gustaf, jeho ženou a zároveň švédskou královnou je Silvia Švédská

Zajímavostí je, že na svatbu si tito dva museli docela počkat – až do doby, než se stal Carl králem. Pokud by si totiž vzal neurozenou Silviu ještě jako korunní princ, musel by se vzdát trůnu. Carl se tak se Silvií oženil na tehdejší poměry docela pozdě – ve věku 30 let, Silvii bylo 33. Počkat si se ale jistě vyplatilo, jejich spokojené manželství už trvá déle než 40 let

Král s královnou mají společně 3 děti: nejstarší Viktoriu Švédskou, která je následnicí trůnu, syna Carla Philipa a nejmladší dceru Madeleine. Švédové velmi kvitují, že si královské děti vybírají své protějšky mezi běžnými smrtelníky. Viktoria se provdala za svého fitness trenéra, Carl se oženil s modelkou a Madeleine našla lásku v bankovním úředníkovi. Královská rodina se tak úspěšně rozrůstá o královská vnoučata. 

A víte, že je švédská královská rodina pokrevně spřízněná s tou britskou? Může za to královna Viktorie, která žila v 19. století. Viktorie měla 9 dětí. Král Carl je její prapravnuk, stejně jako Alžběta II. její prapravnučkou.

Svedska kralovska rodina
Zdroj: FB Kungahuset

Královský palác ve Stockholmu

Královský palác by vám na seznamu míst, která ve Stockholmu navštívit, rozhodně neměl chybět. Vždyť je to oficiální reprezentační sídlo švédského krále! Královská rodina zde sice nežije, nacházejí se tu však reprezentační prostory, švédský trůn, královské apartmány, královská kaple, obrovská knihovna či muzeum. Stockholmský palác je vlastně jedna velká královská pracovna. 

Královský palác ve Stockholmu patří mezi největší panovnická sídla v Evropě. Najdete tu více než 600 místností, kromě toho jsou tu uchovávány také švédské korunovační klenoty.

Při návštěvě vás samozřejmě nepustí do všech místností, podíváte se ale do reprezentačních prostor, uvidíte trůnní sál, projdete se královskými apartmány včetně těch, ve kterých bývají ubytováni ti nejvzácnější hosté královské rodiny. Budete moci zhlédnout obrovskou sbírku umění – od obrazů, přes sochy až po nejrůznější cenné předměty. Zajímavostí jsou i miniatury královského paláce – ať už v současné podobě, nebo té minulé, která je velmi překvapivá. 

Jedná se o impozantní vhled do života švédské královské rodiny.

Kde královský palác najdete?

Stockholmský palác není těžké najít. Nachází se na ostrově Stadsholmen přímo v historickém centru hlavního města – Gamla Stanu. 

Přesná adresa je Slottsbacken 1, nicméně když si do map zadáte „Stockholmský palác“, rychle jej pod tímto názvem najdete. 

V centru města však palác jistě bez problémů naleznete i bez map, jedná se totiž o obrovskou čtvercovou budovu, kterou hlídá hradní stráž. 

Kdy je palác otevřený?

Palác je pro veřejnost otevřen každý den v době od 10 do 16 hod. Na návštěvu si vyhraďte ideálně 2 hodiny, ať máte čas si vše v klidu projít a prohlédnout. Prohlídka probíhá bez průvodce a je tedy jen na vás, jak dlouhý čas budete chtít v paláci strávit.

Kde koupit vstupenky a kolik stojí?

Vstupenky můžete zakoupit přímo v paláci – a to v informační kanceláři (Ticket & Information Office) nebo na pokladně (Cash desk). 

S ohledem na omezený počet návštěvníků při každé prohlídce však doporučuji koupit si vstupenky předem online přímo na webových stránkách královského paláceVyberete si tak konkrétní den i čas prohlídky a nebudete muset stát frontu u pokladen ani čekat, kdy na vás vyjde řada s časem prohlídky. 

Vstupenka stojí 170 SEK pro dospělého (přibližně 400 Kč), pro děti je vstupné zlevněné na polovinu, studenti zaplatí 150 SEK. 

Královský palác v obrazech

Královský palác ve Stockholmu
Královský palác ve Stockholmu
Královský palác ve Stockholmu

Díky za přečtení! 🧡

A pokud se vám článek líbil, nezapomeňte se přihlásit k odběru novinek. Více tipů na výlety po Česku i zahraničí najdete také na mém Instagramu a FacebookuPřidejte se k dalším cestovatelům a buďte u všech tipů jako první! ✈️

Poslední aktualizace článku: 15/04/2023

Sdílejte článek s přáteli

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *