Isle of Skye příroda
Evropa,  Skotsko,  Velká Británie

Isle of Skye itinerář: To nejlepší, co vidět za 3 dny

Druhá návštěva Skotska mě dovedla na ostrov Isle of Skye. A protože Skotsko je mojí srdeční záležitostí už dlouho, bylo jasné, že i na Isle of Skye se mi bude líbit. Musím ale přiznat, že Skye byl něco úplně jiného než skotské vnitrozemí. Ještě divočejší příroda, ještě krásnější krajina a počasí měnící se rychlostí bleskuPokud sami plánujete na Isle of Skye vyrazit, určitě přemýšlíte, kolik času na návštěvu ostrova budete potřebovat a co na Isle of Skye vidět. 

My jsme si během týdenního roadtripu po Skotsku vyčlenili na Isle of Skye 3 dny a kromě těch největších turistických lákadel jsme navštívili i méně známá místa. Na Skyi byste klidně mohli strávit týden či měsíc a stejně byste měli pořád co dělat. Pokud je ale váš čas ve Skotsku omezen, podle tohoto itineráře jste schopni toho během 3 dnů vidět opravdu hodně a zároveň tak, abyste nemuseli spěchat a každé místo si dosyta užili. 

Připravený itinerář včetně podrobných map na každý den je jednoduchým návodem, co na Isle of Skye vidět. Usnadní a zpříjemní vám plánování vaší cesty a ukáže i méně turistická místa. Cesta po Isle of Skye už nemůže být jednodušší!

ITINERÁŘ

aneb co vidět na Isle of Skye

Isle of Skye: Den 1

První den na ostrově nebude nijak náročný. Začneme prohlídkou hradu Eilean Donan Castle, zastavíme se na Glen Sligachan a největším highlightem bude návštěva Fairy Pools. Den ukončíme nejlepšími Fish & Chips na ostrově.

Prohlídka Eilean Donan Castle

Pomyslnou hranici mezi skotskou pevninou a ostrovem Skye tvoří Eilean Donan Castle. Tento hrad je jeden z nejznámějších ve Skotsku, točili se tu filmy jako Highlander s Christopherem Lambertem nebo bondovka s Piercem Brosnanem Jeden svět nestačí. Kromě toho patří Eilean Donan Castle k nejfotografovanějším hradům Skotska a má to svůj důvod. Hrad je postaven na malém ostrůvku uprostřed jezera Loch Duich, což mu přidává naprosto unikátní a magickou atmosféru. 

Jediné, co vám může dojem z návštěvy kazit, je velké množství turistů, kteří hrad chtějí vidět stejně jako vy. Na to je třeba se připravit a ideálně si pro návštěvu a hezké fotky trošičku přivstat. Za návštěvu stojí vydat se i dovnitř hradu. V dnešní době hrad patří rodu Macrae, kteří jej v určitých částech roku sami užívají. Najdete tam tedy jejich rodinné fotografie, věci osobní potřeby atd., můžete tedy vidět, jak skotské rody žijí na hradech do dnešní doby. Kromě toho je Eilean Donan Castle znám expozicí středověké kuchyně včetně typického vybavení té doby. 

Upozorňuji, že hrad je malý a uličky v něm občas hodně úzké. Výhled z hradu na jezero je ovšem bezkonkurenční. 

Eilean Donan Castle

PRAKTICKÉ INFO: Otevírací dobu, která se liší v sezóně a mimo sezónu i aktuální ceník si můžete ověřit na oficiálních stránkách hradu

Před hradem najdete návštěvnické centrum, kde můžete zakoupit vstupenky anebo suvenýry. Je tu také kavárna s občerstvením (včetně teplých pokrmů) a toalety. Parkoviště u hradu je placené a vzhledem k jeho velikosti budete mít možná s parkováním problém (pokud nepřijedete mezi prvními). Rozhodně nedoporučuji nechávat auto u silnice – dělá to tak spousta lidí, takže policie to tu docela dost hlídá. Pokud nechcete dostat pokutu, lepší variantou je nechat auto na vyhrazených stáních ve vesnici a dojít si k hradu pěšky. 

Doba, kterou jsme na hradě strávili: přibližně 2 hodiny

Zastávka na Glen Sligachan

Po projetí Skye Bridge jste oficiálně na území Skye. Odtud doporučuji zamířit na Glen Sligachan, což je údolí, jehož scenérie vás dozajista nalákají na to, co během následujících několika dní budete vídat pořád – úchvatnou, divokou přírodu skotského Isle of Skye zdobenou pohořím Cuillin.

Přímo u silnice A87 leží starý kamenný most The Sligachan Bridge. Toto místo určitě neminete, protože po silnici A87 na ostrov přijedete. U mostu najdete hotel s restaurací, můžete tam tedy bez problémů zaparkovat a místo si projít.

The Sligachan Bridge je docela ikonický, natáčela se tu třeba reklama na skotskou whiskey Johnnie Walker. Treky v okolí Cuillin Mountains jsou možné, doporučovány jsou však spíše zkušenějším horolezcům, protože jsou opravdu velmi náročné. Všechny trasy najdete na oficiálních stránkách Walking Highlands.

Procházka k Fairy Pools

Fairy Pools je místo, které na Isle of Skye rozhodně nesmíte vynechat. Voda stékající z okolních hor tu vytváří bazénky s průzračně čistou (a ledovou) vodou. Najdete tu několik menších vodopádů s lagunami, ve kterých se, pokud jste dostatečně otužilí, můžete vykoupat. 

Podél Fairy Pools vede cesta, kterou půjdete tam i zpět. Auto doporučuji nechat na parkovišti, které je při příjezdu k místu dobře označeno. Cesta k „vílím bazénkům“, což je doslovný překlad Fairy Pools, není náročná a na délku má přibližně dva a půl kilometru. Záleží však zcela na Vás, kam až dojdete. Zda skončíte u prvních bazénků, ke kterým se dostanete do půl hodiny, nebo budete pokračovat dál. Samozřejmě to funguje tak, že čím dále půjdete, tím méně turistů budete potkávat. Pro dobré fotky a ničím nerušený klid je tak ideální trochu se projít.

My jsme tu i s krátkou koupačkou strávili přibližně dvě a půl hodiny. Vstupné se tu neplatí. 

Isle of Skye Fairy Pools
Fairy Pools

Večerní prohlídka Portree

První den ukončíme návštěvou největšího města na ostrově – Portree. Každopádně se nenechte zmást,  Portree je sice městem největším, žije tu ale jen přibližně 2500 obyvatel, je to tedy spíše větší vesnice 🙂 

Portree je původně rybářskou vesničkou, ikonou je tak místní přístav, který slouží spíše pro menší, zejména rybářské lodě. Podél přístavu jsou postaveny krásné barevné domečky, které slouží jako restaurace, hotely a obchůdky. 

V Portree byste kromě tohoto místa neměli vynechat také návštěvu místního kostela The Church of Scotland a pokud vás zajímá gaelská historie, pak ani tzn. Aros Centre, kde se pořádají výstavy, promítají filmy apod. 

A pokud máte rádi britskou kuchyni, pak by vám nemělo uniknout to nejlepší Fish and Chips na ostrově, které ochutnáte právě v Portree! U přístavu (jedná se o ulici Quay Street, na fotce níže) najdete bistro s velmi prostým názvem – Fish & Chips. O tom, že je tahle ryba s hranolkami opravdu vyhlášená, svědčí hlavně fakt, že se před bistrem tvoří každý den dlouhé fronty. A pokud neholdujete rybám a bramborům, v nabídce najdete také burgery nebo klobásy. Rozhodně doporučuji alespoň jednou vyzkoušet 🙂 

V Portree najdete i spoustu dalších restaurací, kaváren a obchodů s potravinami. Je tu i banka, pošta, bankomat nebo nemocnice. 

Isle of Skye co vidět Portree
Přístav v Portree - úplně vpravo můžete vidět bistro Fish & Chips

Isle of Skye: Den 2

Den druhý bude nejnáročnější z celého třídenního putování po Isle of Skye. Tento den toho totiž uvidíte spoustu! Zažijete pořádný výšlap, ten nejkrásnější výhled na skotskou krajinu i méně známé zajímavosti Isle of Skye. 

Výšlap na Old Man of Storr

Zřejmě nejikoničtější místo celého ostrova, to je Old Man of Storr. Pokud při vaší cestě po Isle of Skye nenavštívíte právě toto místo, jako byste na ostrově ani nebyli 🙂 Což si zřejmě říkají úplně všichni, protože právě zde potkáte naprosto nejvíce turistů a cestovatelů.

Old Man of Storr je skalní masiv, který připomíná starého muže. Uvidíte ho už z dálky a je to opravdu úchvatná podívaná. Parkuje se tu podél silnice, parkování je zpoplatněno, na to pozor. Fungují tu parkovací automaty. Vzhledem k tomu, že je tohle místo nejnavštěvovanějším místem ostrova, počet automobilů a karavanů podél silnice si představte sami. Rozhodně se vyplatí vyrazit co nejdříve

K vrcholu skály vede hned několik cest, využít můžete kteroukoli z nich. Výšlap je pro netrénované docela náročný, nečekejte ani možnost posezení po cestě. Dobře poslouží velké kameny, na kterých je možné si na chvíli odpočinout. 

Celý výšlap má dohromady 4 úrovně. První část cesty je bezproblémová, je tu nová cesta pokrytá štěrkem, takže se vám půjde dobře. Každá další úroveň je náročnější. U vrcholu se tak připravte na větší dřinu 🙂 Cesta není udržovaná, a protože tu často prší, může být rozbahněná, chce to tedy dobré obutí. Dřina na vrchol ale rozhodně stojí za to. Výhled na okolí je totiž naprosto dechberoucí. 

Cesta na vrchol a zpět (s přestávkami, focením atd.) nám trvala přibližně tři a půl hodiny.

Old Man of Storr
Za touto dřevěnou brankou začíná druhá úroveň cesty
Isle of Skye Old Man of Storr
Old Man of Storr

TIP PRO VÁS: Pokud vás nelákají davy turistů, další úchvatnou podívanou můžete zažít na treku v údolí The Quiraing, který se nachází jen pár minut jízdy od vyhlídky Kilt Rock. 

Vyhlídka Kilt Rock a Mealt Falls

Po dopoledním docela náročném výšlapu na Old Man of Storr by to chtělo trošku odpočinku. Pokud budete pokračovat po cestě A855 stále dál, přibližně po 10 minutách se dostanete až k vyhlídce Kilt Rock

Kilt Rock je velkolepý mořský útes, který svými záhyby připomíná skotský kilt. Je 90 metrů dlouhý a 60 metrů vysoký. Před ním můžete vidět vodopády Mealt Falls, které volně stékají po skále přímo do moře. Voda tu proudí z nedalekého jezera Mealt. 

Na vyhlídku se dostanete úplně jednoduše, parkoviště je tu dobře značené. Na parkovišti stojí také menší foodtruck, pokud vás tedy po cestě přepadne hlad nebo žízeň, není to problém. 

Kilt Rock a Mealt Fall
V popředí můžete vidět vodopád Mealt Falls, v pozadí potom útes Kilt Rock připomínající skotský kilt

Dinosauří stopa ve Staffinu

Z vyhlídky Kilt Rock pokračujte dále po silnici A855, přibližně po 5 minutách dorazíte do městečka Staffin. Sledujte ukazatele, nebo si do Google map prostě zadejte „Dinosaurs Footprints“. Mapy nebo ukazatele u silnice vás zavedou k pobřeží ve Staffinu. Tady, na pláži An Corran najdete stopy dinosauří rodinky, která se tu prošla přibližně před 165 miliony let. Předpokládá se, že se jednalo o Ornitopody, býložravé dinosaury, kteří chodili primárně po dvou nohách. 

Otisky není lehké najít, protože je neustále omývá buď voda z moře (když je příliv) nebo písek. Rozhodně se ale jedná o velmi zajímavý zážitek. Na Isle of Skye bylo nalezeno několik desítek stop dinosaurů, i proto se mu někdy přezdívá „dinosauří ostrov“. 

Pokud vás dinosauři fascinují, přímo ve Staffinu najdete menší muzeum, které je věnováno nálezům dinosauřích fosilií v tomto regionu. Otevírací dobu a ceník si před návštěvou zjistěte na oficiálních stránkách muzea

Zřícenina hradu Duntulm

Po dalších přibližně 30 minutách jízdy se dostanete ke zřícenině hradu Duntulm. Hrad byl postaven ve 14. století, dnes z něj bohužel zbyly jen ruiny. 

Nenechte se tím však odradit, procházka k hradu je krátká, všude kolem se pasou ovečky a hrad samotný stojí na útesu, tedy vyhlídka kolem je opět úžasná. Do ruin hradu se nedostanete, z důvodu hrozícího nebezpečí při možném pádu kamenů je místo oploceno. 

Hrad provází několik strašidelných historek a legend, například, že z oken hradu bylo na skály pod ním vyhozeno malé dítě a jeho duch tu stále je. Hrad byl prý opuštěn právě po této tragédii. 

Muzeum ostrovního života Skye

Téměř za rohem od hradu Duntulm najdete Skye Museum of Island Life, které bylo otevřeno v roce 1965. Cílem muzea je zachovat původní chaloupky, ve kterých se na ostrově žilo na konci 19. století a předvést původní řemesla a život na ostrově. 

Otevírací dobu a aktuální ceník si před návštěvou ověřte na oficiálních stránkách muzea

Fairy Glen

Poslední zastávka dnešního dne vás zavede do vílího údolí neboli Fairy Glen. Že je toto místo neobyčejné, bude patrné ihned, jakmile ho spatříte. Zvláštně tvarované kopečky, skalní útvary, v dálce vodopády… Ačkoli neexistují žádné legendy o tom, že by toto místo stvořily víly, není pochyb o tom, že je tu něco magického. Fairy Glen je rozhodně místo, co Isle of Skye musíte vidět.

Na první pohled vás jistě zaujme Castle Ewan, což rozhodně není žádný hrad, ale skalní útvar, který se na jednom z kopců utvořil. Vypadá jako zřícenina a dá se vylézt až na jeho vrchol, odkud je hezký výhled na celé okolí. Je tu ovšem trochu těsno 🙂 Ideální je přijet sem až později odpoledne, kdy tu už nebudou autobusy plné turistů a vy si tak budete moci užít toto kouzelné místo naprosto nerušeně. 

Na návštěvu tohoto místa si vyhraďte minimálně hodinu

Isle of Skye příroda
Fairy Glen je magické místo, co říkáte?

Isle of Skye: Den 3

Loučení s Isle of Skye bude ve velkém stylu! Kdo někdy navštívil Skotsko, musí ochutnat také pravou skotskou whisky! Bez jakého dalšího zážitku nemůžete odjet a co ještě na Isle of Skye vidět? Nechte se překvapit 😊 

Návštěva palírny a ochutnávka pravé skotské whisky

Bez čeho rozhodně nemůžete ze Skotska odjet? No přece bez ochutnávky pravé skotské whisky! Vybírat můžete z množství palíren, které ve Skotsku jsou, no přímo na Isle of Skye jich je také hned několik. Ta nejznámější je na ostrově určitě Talisker. V každé palírně vás čeká prohlídka areálu, kde vám dopodrobna vysvětlí, jak se whisky vyrábí, součástí každé prohlídky je vždy také ochutnávka. Různé druhy whisky můžete v palírnách rovnou také zakoupit. 

My navštívili jednu z nejstarších palíren – Ben Nevis Distillary, ve které se vyrábí whisky z vody stékající přímo z nejvyšší hory Spojeného království – Ben Nevisu. Palírna se nachází ve městě Fort William. Při druhé cestě po Skotsku jsme vyzkoušeli Blair Athol Distillary. Voda tu stéká z místních svahů přímo na pozemek palírny. Palírna se nachází v oblasti Perthshire, kousek od města Perth.

Blair Athol Distillery

TIP PRO VÁS: Ve Skotsku najdete více než 120 palíren whisky, vybrat si by tedy neměl být velký problém. Na mapce výše můžete vidět, kde všude se nacházejí. Otevírací dobu i ceny prohlídek si ověřte na oficiálních stránkách vybrané palírny.

Highland Cattle aneb nic roztomilejšího už dnes neuvidíte 😍

Highland Cattle neboli ty nejroztomilejší skotské krávy najdete samozřejmě také na Isle of Skye, kde mají ke svému životu bezvadné podmínky. Rozhodně se při vašem roadtripu koukejte kolem sebe, narazit na ně můžete (téměř) kdekoli. Často i když se k nim přiblížíte na velmi malou vzdálenost, budou se dál nerušeně pást a ani si vás nevšimnou 😊

Isle of Skye Highland Cattle
Už jste dnes viděli něco roztomilejšího, než Highland Cattle? 🙃

Další místa, co ještě můžete vidět na Isle of Skye

Pokud budete mít více času a rozhodnete se na ostrově strávit více dní, určitě vás zajímá, co dalšího ještě můžete na Isle of Skye vidět nebo zažít. Tak například:

  • Dunvegan Castle (nejstarší stále obývaný hrad ve Skotsku)
  • Claigan Coral Beach (pláž z drceného bílého korálu)
  • Neist Point Lighthouse (místo na západě Isle of Skye s ikonickým majákem)
  • Dunscait Castle (zřícenina hradu)

A pokud jste ještě neviděli můj video blog z návštěvy skotských highlands a Isle of Skye, NEZAPOMEŇTE SE MRKNOUT TADY! Ve videu uvidíte (nejen) všechna místa, o kterých jste se dočetli v tomto článku, ale i vnitrozemí Skotska 😍

Praktické tipy na cestu po Isle of Skye

Kdy je nejlepší doba na Skye vyrazit?

Obecně je za nejvhodnější dobu považováno období od května do září, nicméně počasí v celém Skotsku je tak nevyzpytatelné, že vám nikdo nemůže zaručit slunečno ani tři dny v kuse.

Když jsem byla ve Skotsku poprvé (červen 2018), měli jsme celou dobu naprosto krásné počasí a nezmokli jsme ani jednou, pršelo vždy jen v noci nebo nad ránem. Kamarádi tam byli přesně o týden dřív a pršelo jim celý týden 🤷‍♀️ Podruhé jsme byli ve Skotsku v srpnu (2019) a zmokli jsme několikrát. Vhodná doba tu tak prostě neexistuje. Kupte letenky, zabalte pláštěnku a vyražte. Pravděpodobnost, že minimálně jednou zmoknete je téměř stoprocentní, ale je to taky jedna z věcí, která dělá Skotsko Skotskem ☺️

Jak se dostat na Skye?

Většina z vás na Skye vyrazí z Edinburghu, kam létají přímé lety (i nízkonákladových) leteckých společností z Prahy nebo Brna. Pro co nejpohodlnější cestování doporučuji půjčit si hned na letišti v Edinburghu auto. Nebudete tak závislí na čase spojů vlaků a autobusů, nebudete muset řešit, kam dáte batohy a co si budeme povídat, je to prostě nejkomfortnější. A pokud vyrážíte ve více lidech, není to ani zásadní položka v rozpočtu.

Na Isle of Skye žádné půjčovny aut nenajdete, auto tak doporučuji půjčit už v Edinburghu, případně v Glasgow nebo Inverness. Čerpací stanice jsou na ostrově v každém větším městě. 

Nezapomeňte, že i tady se jezdí vlevo. Silnice na ostrově jsou úzké (často pouze pro jedno auto), abyste se tak dokázali vyhnout autům v protisměru, jsou tu tak zavedeny tzn. passing places. Vyhýbání se ostatním autům pak vypadá následovně (viz obrázek 1). Pokud potkáte auto v protisměru a nejbližší passing place je za vámi, budete muset zacouvat zpět (viz obrázek 2). 

Na silnicích často potkáte také volně pobíhající ovce, jezděte tedy opatrně. Ovečky jsou na auta zvyklá, budou vás tak mít často docela na háku a silnici si přejdou, až budou samy chtít 🙂 

Passing Place pravidlo
Passing Place (zdroj: isleofskye.com)
Passing place pravidlo
Passing Place (zdroj: isleofskye.com)

TIP PRO VÁS: Z Edinburghu se potřebujete dostat do Fort William a odtud dále na Isle of Skye. Po cestě tak můžete navštívit spoustu úžasných míst! Přečtěte si článek SKOTSKO: 10 TIPŮ, CO ROZHODNĚ VIDĚT, SLYŠET, OCHUTNAT  A ZAŽÍT a inspirujte se!

Kde se ubytovat?

Na Isle of Skye je možností ubytování spousta! Můžete bydlet v kempech, hostelech, penzionech, hotelech nebo vyzkoušet bydlení u místních přes Airbnb. Poslední možnost je ta, kterou většinou volím i já, protože je cenově nejdostupnější a nahlédnete pod pokličku toho, jak bydlí místní. Což je prostě super. Na Isle of Skye jsme u místních bydleli a bylo to to nejlepší, co jsme mohli udělat

Bydleli jsme v rodinném domečku s mladou rodinou, kde jsme měli k dispozici pokoj pro hosty s vlastní koupelnou, šatnou i kuchyňkou a.. neuvěřitelným výhledem na jezero za domem. Ach! Kolem domu vlastně nebylo nic moc dalšího, jednalo se o docela malou vesničku jen s pár dalšími domky a bylo to prostě kouzelný! 

Většina lidí vám zřejmě doporučí ubytovat se v Portree, já s tím ale můžu souhlasit jen částečně 🙂 Portree je sice největší město na ostrově, ubytování je tu ale dražší a pokud nebudete mít k ubytování zajištěno i parkování, můžete s tím mít trochu problém. Plusem je ale samozřejmě strategická poloha města. Zároveň si ale v Portree neužijete tu kouzelnou krajinu ostrova, je to přece jenom zastavěné město. Záleží tedy na vašich preferencích.

A co si nezapomenout vzít s sebou?

Pláštěnku! Rozhodně pláštěnku! Já vím, od určitýho věku ji nikdo nosit nechce 😀 Na Isle of Skye se vám ale bude opravdu hodit. A rozhodně nebudete jediní, kdo ji bude mít. Ideální je také nepromokavá bunda a vhodné boty na chozeníObsah svého kufru/krosny/batohu uzpůsobte také tomu, že vás na ostrově mohou potkat během jediného dne klidně i tři roční období. 

K tomu pohodového parťáka a základ pro nezapomenutelný trip je na světě! ☺️

Co vidět na Isle of Skye
Zatím ahooj, Isle of Skye! Brzy se zase vrátíme!

Díky za přečtení!

A pokud se vám tento článek líbil, budu ráda, když ho budete sdílet i se svými přáteli! 🧡

Chtěli byste víc cestovatelských tipů ze Skotska i z jiných koutů světa? Nezapomeňte mě sledovat také na sociálních sítích – na Instagramu nebo na Facebooku. U všech tipů tak budete jako první!

Poslední aktualizace článku: 21/12/2023

Sdílejte článek s přáteli

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *