Martinik pláže
Amerika,  Martinik

Co vědět při plánování cesty na Martinik

Martinik – karibský ráj uprostřed Malých Antil nabízí cestovatelům víc než jen krásné bílé pláže a průzračné moře. Byla by proto škoda strávit celou dobu jen válením u vody 🙂 Ostrov je ideální na procestování křížem krážem (pro jeho velikost) nebo vycestování na okolní ostrovy (pro jeho strategickou polohu). Než ale na Martinik vyrazíte, přečtěte si pár informací, které se vám před cestou do tohoto karibského ráje rozhodně budou hodit. 

To nejdůležitější před cestou na Martinik

Vízum

Pokud cestujete na Martinik na méně než 90 dní, vízum nepotřebujete. Vzhledem k tomu, že je Martinik v EU, postačí vám platný občanský průkaz nebo cestovní pas.

Očkování

Co se týče očkování, žádná nejsou před vstupem do země vyžadována a ani my jsme žádná speciální neměli a vše bylo naprosto v pořádku. Samozřejmostí je nepít vodu z vodovodu, ale kupovat si vodu balenou. Zdravotnická zařízení včetně lékáren jsou v každém větším městě a dosahují běžného francouzského standardu. O cestovním pojištění asi není třeba se zmiňovat.

Na co je však třeba rozhodně upozornit jsou vysoké teploty. Tropické klima je totiž dosti zrádné. Ač se to na první pohled nemusí zdát, sluneční paprsky jsou extrémně ostré, takže pokud se nebudete dostatečně chránit, zaručeně se spálíte a bude to opravdu hodně bolet. Kromě toho je potřeba neustále pít, pít a pít 🙂 a nemyslím tím jen karibský rum 🙂 

TIP PRO VÁS: Na Martiniku rozhodně oceníte klobouk nebo kšiltovku a taky opalovací krém min. SPF 30. Pamatujte, Martinik leží jen kousek od rovníku. 

Počasí na Martiniku

Podnebí na Martiniku je tropické s horkým a vlhkým klimatem. Střídají se zde dvě období – sucha, které trvá od prosince do června, a období dešťů, od července do listopadu, přičemž nejvíce prší během srpna a září. 

Během celého roku se teplota pohybuje průměrně okolo 28°C a počasí je v průběhu celého roku stabilní – teplota na ostrově tak nikdy neklesne pod 20°C. Turistická sezóna začíná v prosinci a končí přibližně v květnu

My ostrov navštívili na přelomu listopadu a prosince a teplota byla každý den okolo 30°C. Během čtrnácti dnů nám pršelo asi 3x, ale rozhodně si nepředstavujte celodenní vydatné deště. Jednalo se vždy o přibližně minutovou přeháňku, kterou při koupání v moři ani nezaznamenáte 🙂

Jak se dostat na Martinik?

Letecky se na Martinik dostanete nejčastěji z Paříže, zpáteční letenky se běžně pohybují kolem 15.000,- až 20.000,- Kč. Když budete mít štěští, můžete je ulovit v akci – stejně jako my za krásných 5.600,- Kč (letecká společnost Level). Přískok z Prahy do Paříže a zpět pak pořídíte kolem 3.000,- (v akci samozřejmě i levněji) třeba od Czech Airlines, Transavia nebo Vueling. 

Na Martinik se nejčastěji létá z pařížského letiště Orly, je tak třeba počítat s dopravou na toto letiště. Z Prahy totiž s největší pravděpodobností dorazíte na letiště Charlese de Gaullea a budete se tak muset dopravit na druhou stranu Paříže. Nejlevněji se tam dopravíte Flixbusem (ceny jsou už od 65 Kč).

Doprava na Martiniku

Na ostrově jsou taxíky velmi drahé, městské i meziměstské linky sice fungují, ale bez jakéhokoli pravidelného jízdního řádu – většina autobusů totiž z výchozí destinace vyjíždí, jakmile je autobus z větší části naplněn. Jiná je situace pouze v hlavním městě Fort-de-France, kde na hlavním autobusovém nádraží meziměstské linky autobusů (a hned vedle i lodí) vyjíždí podle stanovených jízdních řádů. Nejideálnější variantou je tak zapůjčení automobilu hned na letišti (a počítejte s tím, že to stejné udělá většina vašich spolucestujících z letadla). 

Kanceláře autopůjčoven najdete velmi jednoduše – všechny sídlí na jednom místě přímo naproti východu z letiště, nemůžete je tak minout 🙂 Vždy doporučuji rezervovat auto dopředu přes internet (čím dříve rezervujete, tím méně platíte!), číst recenze na jednotlivé autopůjčovny a mít na kartě dostatek peněz. Jakmile vyřídíte veškeré administrativní záležitosti a převezmete klíče od auta, můžete se vydat vstříc novým zážitkům 🙂 

Na co si dát pozor

Protože jste na Martiniku vlastně (skoro) ve Francii, silniční značení je tam stejné, jezdí se vpravo a hlavní silnice jsou velmi kvalitní. Ačkoli tedy na ostrově nenajdete snad sto metrů rovné silnice, protože se neustále točí a klikatí. 

Na co je však potřeba dávat pozor jsou místní řidiči. Přestože jsou téměř na každé křižovatce kruhové objezdy, což by situaci na silnicích mělo značně zjednodušovat, na Martiniku to rozhodně neplatí! Místní řidiči jsou schopni z kruhového objezdu sjíždět z vnitřního pruhu a nedělá jim problém takto proklouznout těsně před vámi. Blinkr je pro ně cizí slovo. Na silnici se tak rozhodně vyplatí být neustále ve střehu! 

Půjčené auto na Martiniku
Náš auťák 🙂 a ne, poklici jsme po cestě neztratili, takhle nám auto předali už v půjčovně 🙂

Ubytování

Během 14 dní, které jsme na ostrově strávili, jsme vystřídali dvě ubytování – týden jsme bydleli v hotelu v severní části ostrova, konkrétně na poloostrově Caravelle, druhý týden jsme se přesunuli na jih do městečka Sainte-Anne. 

Ubytování jsme si zajišťovali přes Booking.com. Na severu jsme bydleli v nádherném dvoupokojovém apartmánu s vlastní kuchyňkou, v areálu jsme měli k dispozici také dva bazény a soukromé parkoviště. Toto ubytování nás vyšlo na týden pro dva na necelých 11.000,- Kč. V Sainte-Anne jsme za ubytování zaplatili cca 10.000,- Kč, jednalo se opět o apartmán s vlastní kuchyňkou, přibližně 5 minut chůze od pláže. 

Apartmány s vlastní kuchyňkou jsou pro Martinik nejběžnější formou ubytování, jen velmi málo hotelů zajišťuje vlastní stravování. Kuchyňky jsou povětšinou velmi dobře vybavené, my měli kuchyňku vybavenou dokonce vlastním kávovarem a mikrovlnnou troubou, lednice by měla být samozřejmostí. 

Martinik Caravelle
Ubytování v Caravelle nebylo vůbec špatné 🙂

Stravování na Martiniku

Typická martinická kuchyně neexistuje – setkáte se tu tedy převážně s kuchyní francouzskou s mixem kuchyně kreolské. Vzhledem k tomu, že ostrov obklopuje ze všech stran oceán, na jídelníčku všech místních restaurací nechybí čerstvé ryby a mořské plody. 

Typickým pokrmem je tu kuře Colombo s rýží (colombo je název karibského koření a jedná se o směs kari, kurkumy, skořice, chilli a česneku), stejně jako ve Francii najdete i na Martiniku mnoho různých pekáren s čerstvým pečivem, kde můžete vybírat mezi množstvím bagetek, chlebů, sladkého pečiva… 

Velmi oblíbeným snackem, který bežně koupíte ve stáncích na ulici, ale často také třeba jako předkrm v restauracích, je Accras de Morue. Jedná se o namleté kousky ryb s kořením obalené a usmažené v těstíčku. Accras rozhodně musíte vyzkoušet, je to pochoutka! 🙂

Jak se dobře najíst a úplně se nezruinovat?

Stravování v restauracích je na Martiniku pro nás Čechy velmi drahé (přece jenom – jste „skoro“ ve Francii), vyplatí se tak vařit si sám. Supermarkety jsou v každém větším městě a jedná se převážně o řetězce typu Carrefour. Zde nakoupíte kvalitní suroviny, výběr je dostatečně pestrý a rozhodně vás to vyjde levněji. My v průběhu naší cesty kombinovali jak návštěvy restaurací, tak jídlo ze supermarketů a finančně nás to opravdu nezruinovalo 🙂 Nicméně stravování na Martiniku rozhodně není levná záležitost, na to je třeba se připravit. 

Pro milovníky fastfoodů jsou na ostrově dostupné také sítě McDonald’s, KFC a Burger Kingu. 

Skvělé a rozhodně levnější pokrmy najdete ve stáncích na plážích a plážových restauracích. Pokud se budete pohybovat na pláži Les Salines, rozhodně stojí za to najít tam místní food truck a ochutnat Accras sandwich. Vaše chuťové buňky vám poděkují (stejně jako vaše peněženka 🙂 )

Martinik Accras de Morue
Typický předkrm na Martiniku - Accras de Morue

Běžné ceny na Martiniku

Jak už jsem zmiňovala, život na Martiniku rozhodně není levná záležitost. Ceny se nedají srovnávat s běžnými cenami potravin a zboží u nás, takže moc nedoporučuji přepočítávat z eur na koruny 🙂 Níže uvádím několik vybraných položek s rozmezím cen, se kterými se můžete na ostrově setkat. Ceny jsou platné k lednu 2021.

Voda balená (1,5l)….. 0,80 – 1,50 

Bageta velká…… 1-3 

Sladké pečivo…… 1-3 

Coca Cola/Fanta/Sprite…… 2,50 – 4,00 

Pivo (0,4l)…… 3-6 

Láhev rumu…… od 10 

Míchané drinky…… 7-12 

Accras (na ulici)…… od 2 

Sandwich…… od 4 

Grilovaná ryba…… od 15 

Hlavní chod v restauraci…… od 17 

Dezert v restauraci……. od 6 

Kolik nás Martinik stál?

Letenka Praha – Paříž a zpět…… 3.000,- Kč

Letenka Paříž – Fort de France a zpět…… 5.600,- Kč

Ubytování Caravelle (7 dní)…… 5.500,- Kč

Ubytování Sainte-Anne (7 dní)…… 5.000,- Kč

Půjčení auta (14 dní) + full pojištění…… 4.700,- Kč

Benzín (najeli jsme cca 500 km)…… 900,- Kč

Jídlo, suvenýry, jízdné v Paříži, vstupné do destilérie, botanické zahrady apod……. 10.000,- Kč

Za jednoho jsme tedy utratili necelých 35.000,- Kč za 14 dní života na Martiniku. Samozřejmě jsme mohli ušetřit – zajistit si levnější (skromnější) ubytování, kupovat si jídlo pouze v supermarketech a vařit si po celou dobu sami, ležet na pláži a nic neutratit a podobně.. Ale to přesně jsme nechtěli 🙂 Martinik jsme si chtěli užít, neomezovat se a nepřepočítávat každou korunu. No pokud se podíváte na nabídky cestovních kanceláří, vyšla by vás čtrnáctidenní dovolená přes cestovku minimálně na trojnásobek a ještě byste ji celou strávili v zavření v resortu 🙂

Martinik muž sedící na palmě
Martinik - karibský ráj

Ostrov Martinik - stojí za to?

Martinik rozhodně není nejlevnější destinace, pokud ji srovnáte třeba s Asií. S tím by měl člověk počítat. Ale úchvatnou přírodou, krásnými plážemi, milými lidmi a karibskou atmosférou vám vaši investici bezpochyby vrátí 🙂 A taky.. kolikrát za život se vám poštěstí vydat se do Karibiku? 🙂 

Díky za přečtení!

Přišel vám článek užitečný? Budu ráda, když ho budete sdílet také se svými přáteli! 

Líbí se vám moje cestovatelské tipy? Nezapomeňte mě sledovat také na sociálních sítích – u všech tipů tak budete jako první! ✈️

Poslední aktualizace článku: 21/12/2023

Sdílejte článek s přáteli

4 Comments

 • Vojtěch

  Ahoj, já se chtěl zeptat s jakým předstihem jste kupovali letenky? Případně pokud mi můžeš dát odkaz na půjčovnu aut, kde mě to na 14 dní bude stát necelých 5.000,- :-). Jo a jestli by jsi mi případně mohla poradit ohledně cestování mezi ostrovy? Vím, že existuje nějaký express des iles, ale ty ceny jsou lehce víc nastřelené, tak mě zajímá jestli je tam více těchto přepravců nebo jestli to na místě vyjde levněji, díky za odpovědi.

  • Verča

   Ahoj Vojto, na Martiniku jsme byli už pár let zpátky a hlavně před covidem, takže ceny např. za půjčení auta byly trošku jinde než dnes. Standardně půjčujeme přes RentalCars, ale cena se bohužel obecně u půjčoven aut vyšplhala na šílený částky, takže tady moc neporadím. Letenky jsme kupovali během května, kdy se objevily v akci, letěli jsme v listopadu, takže cca 6 měsíců předem. Super je sledovat stránky lovců letenek jako jsou třeba Honzovy letenky nebo Zaletsi, kde se takovýhle akce na letenky občas objeví.. Co se cestování mezi ostrovy týče, opravdu funguje jen Express des Iles (http://www.express-des-iles.fr) ale i tady se ceny bohužel o dost zvedly.

 • Martina

  Moc krásný a užitečný článek, také jsme přemýšleli o Karibiku. Láká nás exotika a hotely nejsou nic pro nás… Jen teď nemáme moc odvahu vydat se někam dál do světa, tak třeba konečně příští rok 🙂

  • Verča

   Ahoj Marti! V současné situaci to naprosto chápu, taky jsme všechny cesty zrušili.. člověk dopředu neví, jak se situace bude vyvíjet a jaká nařízení budou platit.. Karibik je rozhodně zážitek na celý život, tak budu držet pěstičky, ať se vám cesta vydaří co nejdříve a přesně podle představ ☺️

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *