Poprvé na letišti, Blond on the road, letištní hala a sedačky, za oknem letadlo
Cesto tipy,  Poprvé na letišti

Poprvé na letišti aneb Průvodce pro začínající cestovatele

Poprvé na letišti? Cestování letadlem je rozhodně vzrušující, ale pro začínající cestovatele to může být také zdroj stresu a nervozity. Pokud se připravujete na svou první cestu letadlem a nemáte s leteckým provozem zkušenosti, nezoufejte! Tento průvodce vám poskytne krok za krokem všechny informace od příjezdu na letiště až po vzlétnutí letadla. Ačkoli budete na letišti poprvé, po přečtení tohoto článku už budete jistější a připravenější na vaše první letecké dobrodružství!

Poprvé na letišti aneb Průvodce letištěm pro začínající cestovatele: Obsah článku

Poprve na letisti_kufr, cestovni pas, letiste
Poprvé na letišti? Žádný strach! S tímto průvodcem zvládnete svůj první let bez problémů

Před cestou

Příprava na cestu je vždy klíčová. Nebudu vám radit, co si sbalit do vašeho zavazadla, protože netuším, zda se chystáte k moři, na roadtrip nebo prodloužený víkend po Evropě. Klíčové jsou ale 4 věci, na které nesmíte nikdy zapomenout: Kontrola cestovních dokladů, příprava vašeho zavazadla, online check-in a zajištění dopravy na letiště.

Kontrola cestovních dokladů

…je naprosto zásadní. Víte, kolik už jsem slyšela příběhů, jak si někdo večer před cestou kontroloval cestovní pas a zjistil, že ho nemá platný nebo jeho platnost vyprší dřív, než je v dané destinaci požadováno? Nespočet. V takovém případě máte 100% jistotu, že neodletíte. Vždy si dopředu zkontrolujte, že váš cestovní doklad (ať už cestovní pas nebo občanský průkaz) je platný tak, jak to vyžaduje daná destinace. Informace o požadavcích dané destinace najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí

Stejně tak si dopředu zjistěte, zda není potřeba mít vyřízené vízum či nebude potřeba dokládat další dokumenty.

Příprava zavazadla

Další příběh, který se v cestovatelských kruzích neustále opakuje, je zavazadlo, které na letišti nesplňuje požadované rozměry nebo hmotnost. I tady můžete ještě před odletem zaplakat, neboť vás zavazadlo nad stanovený limit může vyjít docela draho.

Vždy si tedy dopředu zkontrolujte, jaké zavazadlo máte do letadla povolené, ať už rozměrově nebo hmotností. Věřte mi, na letišti to opravdu kontrolují a zejména u nízkonákladových leteckých společností typu Ryanair či Wizzair vám nedarují ani centimetr navíc. Řiďte si vždy pokyny, které vám přijdou do emailu. 

Online check-in

Když si koupíte letenku, je potřeba vždy udělat check-in. Jedná se o službu, která vám umožní provést registraci na svůj let a získat palubní lístek (boarding pass).

Nízkonákladové letecké společnosti vyžadují standardně právě online check-in, který je bezplatný a je třeba jej provést zpravidla den až dva před odletem, zatímco „klasické“ letecké společnosti vám umožní provést check-in bezplatně i na přepážkách na letišti. V rámci online check-inu si můžete dále vybrat svá místa na palubě letadla (u nízkonákladových leteckých společností obvykle zpoplatněno), vyřešit případné doplňkové služby a v některých případech dokonce odbavit zavazadla předem. Online check-in může výrazně zkrátit dobu strávenou na letišti a usnadnit celý proces před letem.

V případě cesty přes CK si s online check-inem zpravidla nemusíte dělat starosti, CK vše vyřeší za vás.

Doprava na letiště

Dopředu byste měli mít také vyřešeno, jak se na letiště dostanete, kolik vám cesta na letiště zabere času, případně pokud jedete autem, kde ho zaparkujete apod. 

Cestovní kufr, balení věcí na cestu, cestovní doklady
Kontrola cestovních dokladů je klíčová. Bez platných cestovních dokladů bohužel neodletíte

Příjezd na letiště

Po příjezdu na letiště se ujistěte, že máte dostatek času na odbavení a procházení bezpečnostní kontrolou. Běžně je doporučováno být na letišti 2 hodiny před odletem. To se může změnit v letní sezóně, kdy obvykle cestuje mnohonásobně více cestujících nebo v případě např. stávek personálu na letišti. V takových případech vám může být doporučeno být na letišti ještě dříve.

Jak to vypadá na letišti?

Každé větší letiště je rozděleno na terminály. Například Letiště Václava Havla má 3 terminály (budovy letiště). Z terminálu 1 se létá mimo Schengenský prostor, zatímco z terminálu 2 se létá do zemí v Schengenském prostoru. Terminál 3 je určen pro soukromé lety.

Pokud tedy letíte z většího letiště, je dobré vědět, ze kterého terminálu letíte, abyste zbytečně neztráceli čas přebíháním z jednoho terminálu na druhý. Tuto informaci najdete většinou na letence, pokud tam není, zjistíte ji jednoduše na odletové tabuli na letišti. V Praze se mezi terminály 1 a 2 budete pohybovat během pár minut, nicméně na větších letištích (např. Heathrow v Londýně nebo CDG v Paříži) mohou být od sebe terminály vzdáleny docela výrazně.

Další postup se liší podle toho, zda máte či nemáte zavazadlo k odbavení a zda-li jste dělali check-in dopředu online či nikoli.

Poprvé na letišti: Odbavení

Pokud cestujete s příručním zavazadlem a máte online check-in

Jakmile vstoupíte do prostor letiště, můžete jít rovnou k validátorům palubních lístků a bezpečnostní kontrole. Palubní lístek (boarding pass) byste měli mít u sebe buď vytištěný nebo nahraný v mobilním telefonu nebo tabletu (příp. v aplikaci dané letecké společnosti). 

Pokud máte zavazadlo k odbavení

Jakmile vstoupíte do prostor letiště, najděte si digitální tabuli, která ukazuje všechny plánované odlety a to dle času odletu. Vyhledejte si váš let (dle cílové destinace, čísla letu a naplánovaného času odletu) a zjistíte, na kterou přepážku jít s vaším zavazadlem, které budete odbavovat (zavazadlo, které půjde do podpalubí letadla a nebudete jej mít během letu u sebe). 

Pokud jste neudělali online check-in, po kontrole dokladů vám bude vystaven palubní lístek (boarding pass). Poté můžete pokračovat k bezpečnostní kontrole.

Pokud cestujete s příručním zavazadlem a nemáte online check-in

Jakmile vstoupíte do prostor letiště, vyhledejte si digitální tabuli, která ukazuje všechny plánované odlety a to dle času odletu. Najděte si váš let (dle cílové destinace, čísla letu a naplánovaného času odletu) a zjistíte, na kterou přepážku jít, abyste si vyzvedli palubní vstupenku (boarding pass).

Poté, co dojdete k přepážce, si připravte svoji letenku či potvrzení o letu, které vám přišlo do emailu nebo máte v mobilní aplikaci a cestovní doklad, případně víza. Po kontrole dokladů vám bude vystaven palubní lístek (boarding pass). Poté můžete pokračovat k bezpečnostní kontrole.

Dívka s batohem na letišti, před digitální tabulí. Poprvé na letišti, kam jít, odbavení zavazadel.
Na digitálních tabulích zjistíte všechny potřebné informace: kam odevzdat zavazadlo, v jaké fázi je váš let či zda nemá zpoždění

Poprvé na letišti: Bezpečnostní kontrola

Jakmile odbavíte své zavazadlo a získáte palubní lístek, je na řadě bezpečnostní kontrola. Ta je běžně docela strašákem, ale upřímně – úplně zbytečně. Bezpečnostní kontrola má za cíl zajistit, že cestující nebudou mít při letu u sebe nepovolené či nebezpečné předměty, které by mohly ohrozit ostatní cestující či samotný let. A jak taková kontrola vypadá?

Na pás před vámi si do plastové krabice vložíte veškerou elektroniku, co máte u sebe (notebook, tablet, mobil, atd.) a dále uzavíratelný sáček, do kterého jste si vložili tekutiny, aerosoly nebo gely. Stejně tak je potřeba vysvléknout bundu a společně s páskem, klíči, hodinkami, čepicí a dalšími věcmi, které máte v kapsách, ji opět uložit do plastového boxu. Tyto boxy poté pošlete po páse na rentgenovou kontrolu společně s vaším příručním zavazadlem (tedy tím, které budete mít během letu u sebe – batoh, kabelka, ledvinka atd.). Vy pokračujete dle pokynů zaměstnanců letiště na kontrolu prostřednictvím celotělového skeneru. 

Tento skener je bezpečný i pro těhotné ženy, neboť nefunguje na principu rentgenového záření, nicméně každé letiště je jiné a může mít jiné přístroje, vždy tedy pracovníky upozorněte, že jste v očekávání. Celotělový skener můžete odmítnout. Často je pak kontrola těhotným ženám prováděna prostřednictvím ručního skeneru/fyzické kontroly. 

Pokud je vše v pořádku, na druhé straně pásu si můžete své věci opět posbírat, znovu se obléct a pokračovat dál.

Co můžu a nemůžu mít v příručním zavazadle?

Tekutiny v příručním zavazadle

Nejčastěji se řeší tekutiny. V příručním zavazadle můžete převážet tekutiny v maximálně 100 ml nádobách/lahvičkách. Na každou osobu je povoleno maximálně 1 litr tekutin. 

Pozor! Za tekutiny jsou považovány kromě běžných nápojů také marmelády, džemy, medy, zavařeniny, ale i zubní pasty, spreje, gely, krémy, šampony, parfémy, řasenky, laky na nehty, lesky na rty apod.

Jídlo v příručním zavazadle

Jídlo můžete převážet v jakémkoli množství, pokud se vám vejde do příručního zavazadla 🙂 

Dětská výživa

Pokud cestujete s dítětem, Jídlo i nápoje jsou bez omezení, avšak přiměřeně délce letu. 

Elektronika

Notebooky, mobily, powerbanky, tablety, čtečky, fotoaparáty či e-cigarety přepravujte vždy v příručním zavazadle. Musí projít rentgenovou kontrolou. V odbaveném zavazadle jedině bez lithiové baterie, kterou musíte přepravovat zvlášť v příručním zavazadle.

Další nejčastější předměty

Klasická holítka/žiletky, co koupíte v drogerii, převážet v příručním zavazadle můžete, stejně tak pilníčky na nehty bez ostrého hrotu. Selfie tyčky i stativy na foťák jsou také povoleny.

Tipy, co si zabalit do příručního zavazadla

Něco na čtení, propisku (bude se hodit, pokud budete muset vyplňovat dokumenty na příletovém letišti), jídlo, prázdnou láhev na vodu (tu si dolijete po bezpečnostní kontrole zdarma v pítkách na vodu nebo na záchodě). Hodí se i mikina/svetr a ponožky, v letadle bývá dost zima. Na delší lety cestovní polštářek a pantofle na přezutí.

Já osobně mívám v příručním zavazadle i kartáček na zuby, zubní pastu a náhradní oblečení na další den – kdyby náhodou váš kufr někde ztratili, budete alespoň moci normálně fungovat, než vám kufr dorazí.

Léky, které užíváte pravidelně, mějte také u sebe! Ideálně v originálním balení, příp. s potvrzením od lékaře. 

TIP PRO VÁS: Seznam předmětů, které (ne)lze převážet v příručním zavazadle je hezky sepsán na webu Letiště Praha. Pokud si tedy nebudete jistí, mrkněte tam.

Poprvé na letišti, chodba na letišti, ukazatele
Jakmile projdete bezpečnostní kontrolou, zamiřte podle ukazatelů k odletové bráně

Poprvé na letišti: Gate/Brána

Jakmile projdete bezpečnostní kontrolou, je třeba zjistit, z jakého gatu (brány) vám letadlo odlétá. To zjistíte jednoduše z informačních tabulí. Najděte svůj let, budete tu mít informaci o čísle gatu i v jaké fázi váš odlet je. Gate je obvykle značen písmenem a číslicí, tedy například A25. Půjdete tedy podle ukazatelů až k vašemu gatu. 

Pokud máte čas, můžete prozkoumat místní obchůdky v Duty-free zóně, jít se najíst do letištních restaurací nebo si jít odpočinout třeba do letištního salonku. Můžete vyrazit ale také rovnou k bráně a vyčkat na nástup do letadla tam. U každé brány jsou vždy lavičky na sezení, na letišti najdete i místa na nabíjení mobilních telefonů. Skočte si v klidu na záchod, případně se převlékněte do pohodlného oblečení, pokud vás čeká dlouhý let. Bude vám během letu lépe 🙂

V případě velkých letišť máte na ukazatelích napsáno také to, jak dlouho vám cesta k vašemu gatu bude trvat. Tím se řiďte, abyste se dostavili ke gatu včas.

Poprvé na letišti: Nástup do letadla

Po otevření brány následuje tzn. boarding neboli nástup do letadla. Ten je vyhlašován pracovníky letiště. K boardingu budete potřebovat opět cestovní doklad a vaši palubní vstupenku (boarding pass). Jakmile jej pracovníci zkontrolují, můžete pokračovat do letadla.

U nízkonákladových leteckých společností se zpravidla k letadlu dostanete autobusemNa palubní vstupence máte napsáno číslo vašeho sedadla i informaci, kterými dveřmi do letadla jít – zda-li předními nebo zadními dveřmi. Touto informací se řiďte, nebudete tak muset jít přes celé letadlo. 

„Klasické“ aerolinky a dálkové lety mívají přistavený tunel, kterým od gatu projdete až do letadla.

Pozor! Právě na tomto místě, tedy u odletové brány, často zaměstnanci letiště kontrolují splnění rozměrů příručních zavazadel povolené danou leteckou společností  (ty nízkonákladové to dělají čím dál častěji a s velkou radostí). 

Letíme!

Jakmile najdete své místo k sezení (na letence značené jako písmeno a číslo, např. F1 – tedy řada F, sedadlo 1), uložte si vaše věci buď do přihrádek nad hlavou nebo pod nohy. Pohodlně se usaďte, zapněte si bezpečnostní pás a už si jen užijte váš let. Na jeho konci vás čeká vaše vysněná dovolená 🙂 

Šťastný let a díky za přečtení!

A pokud se vám článek líbil, přidejte se ke mně na Facebooku nebo Instagramu! U nových článků tak budete jako první!

Sdílejte článek s přáteli

2 Comments

  • Raja Luthriela

    Myslím, že pro člověka, který ještě nikdy neletěl je tento článek velmi přínosný. Jen mě zapadla znepokojivá myšlenka. Ksyž člověku na tom páse zrentgenují neho kosmetiku, nebude potom škoslivá a na vyhození?

    • Verča

      Dobrý den, Rajo, nemusíte se vůbec bát, záření je v tomto případě úplně minimální. Kosmetika není nijak znehodnocena, vyhazovat ji tedy nemusíte.

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *