Zanzibar co vidět - pláž a loď na moři
Afrika,  Zanzibar

10 tipů, co rozhodně vidět a zažít na Zanzibaru

Už před téměř 200 lety mluvil o Zanzibaru slavný skotský cestovatel David Livingstone jako o nejkrásnějším místě Afriky. A rozhodně se nemýlil. Pokud je i pro vás představa bělostných pláží, tyrkysového moře a nekonečných alejí kokosových palem rájem na zemi, Zanzibar si zamilujete. A odjíždět se vám bude jen velmi těžko. Pokud si čas strávený na ostrově chcete užít opravdu na maximum, přečtěte si, co na Zanzibaru rozhodně musíte vidět a zažít. 

My jsme se na Zanzibar vydaly v čistě ženské sestavě, nemusím tedy asi zmiňovat, jaká jízda naše dovolená byla 🙂 Během více než 14 dní jsme na vlastní pěst procestovaly téměř celý ostrov, protancovaly nejedny střevíce a zažily hromadu dobrodružství. Pojďte se podívat na tipy, které vám pomohou naplánovat nezapomenutelnou dovolenou. Doporučeno třemi ze třech cestovatelek :))

Tři usmívající se ženy
Naše dámská sestava - já, Slávka a Kačka

TIP 1:

Zajeďte si za největšími suchozemskými želvami na ostrově

Už jste někdy na vlastní oči viděli dvousetkilové želvy? Že ne? Pak byste si tento zážitek neměli nechat ujít! Na ostrově Changuu (nebo též Prison Island), který leží přibližně 5 km od hlavního města, najdete kolem stovky želv obrovských, které sem byly původně převezeny ze Seychelských ostrovů už v roce 1919. V rámci celého areálu se želvy pohybují volně, můžete je tedy nakrmit, pohladit nebo jen vyfotit. Raritou je pak hned několik želv, které jsou více než sto let staré. 

Možná vás zaujal i název ostrova – Prison Island (Ostrov vězení). Ačkoli zde byl kolem roku 1893 vybudován vězeňský komplex, žádný vězeň tu nikdy nebyl. V době epidemie žluté zimnice sem byli převáženi nakažení otroci, komplex tedy nakonec sloužil jako karanténa před rozšiřováním nemoci. V celém komplexu jsou zachovány budovy i dvůr a dokonce zde můžete spatřit i zabudované okovy. 

TIP PRO VÁS: Želvy se na ostrově pohybují v rámci uzavřeného areálu, do kterého se platí vstup přibližně 100,- Kč (10.000 TZS). Kromě želv si ale můžete jít klidně zaplavat do moře nebo šnorchlovat mimo tento areál. Celý ostrov má na délku necelý kilometr, nemusíte se tedy bát, že byste se tu ztratili.

Zanzibar co vidět - želvy
Želvy můžete nakrmit - určitě to neodmítnou 🙂
Co vidět na Zanzibaru - Výhled z Prison Islandu
Výhled na nekončící mořskou hladinu na ostrově Prison Island

TIP 2:

Prozkoumejte hlavní město

Co na Zanzibaru rozhodně nesmíte minout je procházka historickou částí hlavního města, tzn. Stone Town (Kamenné město), které bylo v roce 2000 zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO. Stone Town tvoří síť menších či větších uliček, ve kterých se dá velmi lehce ztratit, na to pozor 🙂

Dominantou Kamenného města je palác nazývaný Dům zázraků, součástí je také několik katedrál, muzeum nebo třeba místní tržiště, kde koupíte úplně vše – od čerstvého ovoce a zeleniny, přes lokální koření až po nové papuče 😀 V samotném historickém centru si všímejte různě barevných zdobených dveří, které mají původ v arabské a indické architektuře. 

TIP PRO VÁS: Kromě návštěvy Kamenného města doporučuji zajít také do Forodhani parku kousek od přístavu. V parku se každý večer připravuje jídlo pod širým nebem, takže pokud vás láká klasický zanzibarský streetfood za pár drobných, budete nadšeni. Kromě toho se tam potkáte se spoustou místních obyvatel, pro které je park místem večerního odpočinku, setkávání a klábosení nad dobrým jídlem.

Co vidět na Zanzibaru - Stone Town
Výhled z jedné ze střešních restaurací v Kamenném městě

TIP 3:

Vydejte se po stopách Farrokha Bulsary

Že nevíte, kdo byl Farrokh Bulsara? Ale jistě, že ano! 🙂 Jedná se o jednoho z nejznámějších a nejuznávanějších zpěváků všech dob – Freddieho Mercuryho, zpěváka skupiny Queen. Ten se na Zanzibaru narodil a vyrůstal. A to přímo v hlavním městě, Zanzibar City. 

Pokud se vydáte na procházku kolem Forodhani parku, můžete dojít až k domu, ve kterém Freddie Mercury s rodiči žil. Dnes tento dům slouží jako hotel, nicméně jej bezpečně poznáte. Po obou stranách vstupu do hotelu jsou vystaveny fotografie Freddieho a nad vstupem je cedule „Mercury House“

Upřímně, dům sám o sobě není ničím zajímavý, nicméně kolik lidí se může pochlubit, že na vlastní oči viděli rodný dům jednoho z nejslavnějších lidí planety? 🙂

TIP PRO VÁS: Chystáte se na Zanzibar? Pak si nezapomeňte přečíst také článek o tom, CO JE DOBRÉ VĚDĚT PŘED CESTOU. Plno praktických tipů vám pomůže naplánovat vaši dovolenou na jedničku s hvězdičkou! 

TIP 4:

Ochutnejte čerstvé koření

Zanzibaru se ne nadarmo přezdívá Ostrov koření. Tento ostrov je totiž stále významným vývozcem různých druhů koření, jako je vanilka, hřebíček, skořice, pepř, zázvor či muškátový oříšek. Toto koření nejen že na ostrově můžete vidět pěstovat místní obyvatele, ale můžete ho i začerstva ochutnat. 

Budete překvapeni, jak chutná čerstvý pepř, jak šetrnou péči potřebuje vanilka nebo kde roste muškátový oříšek. Vybrat si můžete hned z několika farem, kde se koření pěstuje. 

Koření se z ostrova nejen vyváží, ale spousta se ho sní rovnou na ostrově. Zanzibarská kuchyně je používáním velkého množstvím koření typická. O tom ale až za chvilku.

TIP PRO VÁS: My navštívili farmu Tangawizi kousek od hlavního města. Výlet na farmu s kořením se dá koupit jako „balíček“ od různých firem nebo překupníků, kdy za docela velké peníze získáte vstup s průvodcem, dopravu na místo a zpět do hotelu a oběd, my si celý tento výlet naplánovaly na vlastní pěst a vyšel nás asi o polovinu levněji. Komentované prohlídky jsou běžnou součástí, neplatí se nic navíc. Výlet na farmu s kořením je ohromný zážitek, PODÍVEJTE SE SAMI, CO VÁS TAM ČEKÁ.

Zanzibar Spice Tour - ukázka muškátového oříšku
Muškátový oříšek právě utržený ze stromu
Zanzibar pepř
Čerstvý pepř na farmě sami ochutnáte

TIP 5:

Vyzkoušejte místní speciality

Typická zanzibarská kuchyně je hodně inspirovaná tou indickou, takže pokud máte rádi rýži, kari a kokosové mléko, bude vám chutnat 🙂 Kromě toho se tu hodně vaří také z čerstvých ryb (hlavně krevety, chobotnice nebo losos), takže vyzkoušet pokrm z čerstvé ryby je téměř povinnost. Do zanzibarské kuchyně samozřejmě patří také spousta čerstvého koření.

Co vyzkoušet? Rozhodně zanzibarskou pizzu – což ale není pizza tak, jak ji známe, ale těsto, na které se přidávají různé ingredience (maso, koření, zelenina, sýr atd.), to se potom zabalí a z obou stran ogriluje. Tuhle lahůdku vám naservírují třeba v už zmíněném Forodhani parku a to buď ve slané nebo i sladké variantě (s čerstvým ovocem).

TIP PRO VÁS: Nejznámější restaurací na Zanzibaru je rozhodně The Rock – restaurace umístěná „na vodě“. Při odlivu se k ní dostanete pěšky, při přílivu můžete využít místní loďky, které vás převezou. The Rock je hodně turistický, rezervace předem je tak nutností. Ceny jsou rozhodně vyšší než v běžných restauracích, platí se tu hlavně za jedinečnost a nevšední zážitek.

Restaurace na moři Zanzibar
The Rock Restaurant

TIP 6:

Objevte kouzlo podmořského světa

Jestli rádi objevujete, co se skrývá pod hladinou moře, rozhodně s sebou na Zanzibar nezapomeňte přibalit brýle a šnorchl. A pokud vybavení na šnorchlování nemáte, nevadí. Můžete si jej zakoupit v některém z místních obchůdků nebo za pár drobných zapůjčit. My jsme měly vybavení zapůjčené v rámci výletu, na který jsme se vydaly. 

U místních jsme si zakoupily jednodenní výlet na ostrov Mnemba, který se nachází na severovýchodní části ostrova. V ceně výletu jsme měli dopravu k ostrovu lodí (na ostrov samotný je vstup zakázán, jedná se totiž o soukromý pozemek), vybavení na šnorchlování i oběd na jednom z vedlejších ostrůvků. 

Ostrov Mnemba je obklopen korálovými útesy, na šnorchlování je tak ideální. Co nás tu překvapilo byla pohádkově modrá barva moře a velké množství krabů. Vlastně jim tu můžete doslova koukat z očí do očí 😀

TIP PRO VÁS: Při šnorchlování či potápění můžete narazit na různé druhy ryb, hvězdice a když budete mít štěstí, tak klidně i na želvy. Další vhodné oblasti pro potápění jsou Chumbe Island nebo Prison Island. Delfíny můžete vidět v oblasti Kizimkazi na jihu ostrova.

TIP 7:

Užijte si nejkrásnější pláže v Africe

Jestli vám něco na Zanzibaru vyrazí dech, budou to rozhodně bělostné pláže a tyrkysové moře. Přesně ty, jejichž fotografie najdete v každém katalogu cestovní kanceláře. Zanzibar má totiž opravdu jedny z nejkrásnějších pláží v Africe. Pobřeží ostrova omývá Indický oceán, a i když je ostrov sám o sobě docela malý, rozhodně je dobré o zanzibarských plážích vědět několik informací.

Za vodními sporty

Pokud vyrážíte hlavně za surfováním, vydejte se do oblasti zvané Paje, což je surfařský ráj na východní straně ostrova. Oblast Paje je typická surfařská pohodička = přes den si užíváte ty nejlepší vlny, které si na surf dokážete představit a večer si vychutnáváte pivo na pláži ve společnosti ostatních kámošů. Kromě pár restaurací tu ale bohužel nic moc dalšího nenajdete. Příliv a odliv je tu hodně znát, voda ustupuje několik desítek metrů. Podobně je na tom hned vedlejší oblast Jambiani, kde můžete na pláži potkat také spoustu místních.

Za krásnými plážemi

Oproti tomu severní až severozápadní část ostrova nabízí trochu jinou zábavu. Tady byste surf určitě neužili, protože tu vlny téměř nejsou. Oproti tomu právě zde najdete ty nejkrásnější pláže na ostrově. Jedná se hlavně o lokality Nungwi a Kendwa. Tyto oblasti budete preferovat také v případě, že hledáte rušný noční život. 

Pro rodiny s dětmi

Pokud vyrážíte na dovolenou s rodinou, zvažte lokalitu Kiwengwa na severovýchodě ostrova nebo Kendwa na severozápadě. Obě lokality nabízí hotely, které jsou dobře vybaveny právě pro rodiny s dětmi a ani při velkém odlivu a nemožnosti koupání (Kiwengwa) to není problém, hotely v těchto lokalitách mají často bazény. Tyto lokality jsou ideální také pro all-inclusive cestovatele.

Klid a odpočinek

Chcete si užít ničím nerušenou dovolenou? Oblast Bwejuu (severně od Paje) bude pro vás ta pravá. Lokalita není turisty hojně navštěvovaná a ani večerní zábavu tady úplně nenajdete. Soukromí a relax tak máte zaručené.

TIP PRO VÁS: Pláže jako z katalogu najdete v oblasti Nungwi, která se nachází na pomyslné špičce ostrova. Odtud pochází i fotky níže. Ráj na zemi, co říkáte?

Co videt na Zanzibaru Nungwi
Pláže v oblasti Nungwi jsou ty nejkrásnější, co můžete na Zanzibaru vidět
Pláž a křeslo
No řekněte sami, není to nádhera?

TIP 8:

Smlouvejte, smlouvejte, smlouvejte

Co na Zanzibaru vidět a zažít jsou rozhodně lokální trhy, především pak ty v hlavním městě. O tom už jsem psala. Nicméně u všech vašich nákupů v místních obchůdcích, stáncích a prodejnách, nezapomínejte, že smlouvání se vám vyplatí! 

Pokud na vás bude patrné, že nejste místní (což pravděpodobně bude :-)), prodejci vám nasadí několikanásobné ceny, které ale uměním smlouvání budete schopni stlačit minimálně na polovinu. Funguje to tak nejen na trzích, ale třeba i u taxislužeb či jiné dopravy, kde nejsou pevně stanovené ceníky. Místní to na vás s cenami prostě budou zkoušet pořád, nedejte se! 🙂

TIP PRO VÁS: Pokud budete v nějaké oblasti déle a budete využívat místních taxíků, udělejte si z taxikáře vašeho kámoše! My si v každé oblasti, kde jsme byly déle, jednoho takového našly a ten nás pak vozil všude. Domlouvali jsme se předem přes WhatsApp a domluva byla vždy stoprocentní. Je to oboustranná výhra. On má jisté peníze, vy si nemusíte dělat starosti. Taxikář na vás totiž klidně počká 3 hodiny před farmou s kořením (nebo pro vás ve smluvenou dobu přijede), tohle není na Zanzibaru problém. Cenu si VŽDY domluvte předem.

Zanzibar - lokální trhy

TIP 9:

Zažijte horečku sobotní noci

Pokud jsem vás předchozími tipy nalákala za večerní zábavou a chtěli byste vyrazit na pořádnou párty, doporučuji vydat se na Full Moon Party v Kendwě. Jedná se o největší párty na celém ostrově, která se koná každý měsíc jak jinak než v době kolem úplňku, většinou v sobotu. O tom, že se jedná o největší událost na ostrově svědčí i fakt, že se na tento velkolepý mejdan sjíždí lidé opravdu z celého ostrova. 

Místem konání Full Moon Party je hotel Kendwa Rocks, který se nachází v severozápadní části ostrova. Začíná se v 10 večer a vstup na akci je 15.000 – 20.000 TZS (dle typu party), tedy cca 200 Kč. Na zanzibarské poměry je vstupné relativně vysoké, mezi hosty tak najdete spíše cizince-turisty, ale též spoustu místních (hochů :-)). Oblečte si to nejlepší, co v kufru najdete, a vyražte si užít nejlepší párty vašeho života. Tancuje se tu až do rána. 

TIP 10:

Vyražte na Blue Safari

Nemám moc ráda organizované výlety, ale tenhle vám rozhodně musím doporučit. Jedná se o celodenní trip, který zahrnuje několik zastávek po menších ostrůvcích na jihu Zanzibaru. Během celého dne tak můžete vidět mangrovníkové laguny, vylézt na Baobab, relaxovat na uměle vytvořeném ostrůvku uprostřed ničeho :-), vidět delfíny a také si vychutnat oběd v podání místních obyvatel. Celý den je opravdu nabitý zážitky, na které budete ještě dlouho vzpomínat. 

TIP PRO VÁS: Do mangrovníkových lagun se vám budou hodit boty do vody. Chůze mezi mangrovníkovými kořeny je totiž opravdu nepříjemná a může i bolet. Boty do vody pomohou tuto bolest alespoň trošku zmírnit.

Dvě usmívající se ženy
Holky se sice usmívají, chůze mezi kořeny mangrovníku ale docela bolela 🙂
Moře a korály
Jeden z ostrůvků, který jsme během Blue Safari navštívily

Co ještě vidět a zažít na Zanzibaru?

Na Zanzibaru jsou i další místa, která stojí za to vidět. Jedná se třeba o Jozani Forest, kde žijí různé druhy opiček, s místními můžete vyrazit rybařit nebo se vydat na pravé africké safari do Tanzánie. Počítejte ale s náklady navíc, výlet do Tanzánie není levná záležitost. Nicméně za to rozhodně stojí! Výlety do národních parků v Tanzánii se pořádají zpravidla na dva až osm dní. 

My jsme se nakonec rozhodly na safari nevyrazit (program jsme měly už tak dost nabitý), no to je také jeden z důvodů, proč se na Zanzibar vydat znovu..:)

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Příspěvek sdílený VERONIKA | Blond on the road 💋 (@blondontheroad)

Díky za přečtení!

Co byste na Zanzibaru chtěli vidět nebo zažít vy? Nebo už jste Zanzibar navštívili? Co se vám líbilo nejvíc? Máte ještě další tip, co na Zanzibaru vidět? Dejte mi vědět do komentářů!

Pro více fotek (a videí) i z jiných koutů světa mě nezapomeňte sledovat na Instagramu nebo FacebookuBudete tak u mých cest jako první. A pokud se vám článek líbil, budu ráda, když ho budete sdílet také se svými přáteli! 🧡

Poslední aktualizace: 28/03/2022

Sdílejte článek s přáteli

6 Comments

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *