chraňte své osobní i platební údaje, žena a muž na cestách
Cesto tipy

Chraňte své osobní i platební údaje i během cest

Když se vydáme na cesty, málokdy na to myslíme. I v zahraničí se ale může stát, že někdo zneužije naše osobní či platební údaje. V cizí zemi se pak kvůli tomu můžete dostat do hodně prekérní situace. Rozhodně se proto vyplatí tyto údaje chránit.

1. Používejte bezpečné připojení k internetu

Online jsme skoro neustále a skoro všude. Rádi přitom využíváme veřejné Wi-Fi sítě, které jsou běžné na letištích, v kavárnách, v hotelech a na dalších veřejných místech. Tyto sítě jsou však často nezabezpečené a mohou být snadno napadeny hackery. Pokud se musíte připojit k veřejné Wi-Fi, použijte VPN (Virtual Private Network), která šifruje vaše internetové připojení a chrání vaše data před odposlechem.

Používání mobilních dat je sice dražší variantou, ale obecně bezpečnější než veřejné Wi-Fi. Mobilní sítě jsou totiž šifrované. Pokud máte tu možnost, použijte raději právě svá mobilní data, zejména pokud se chystáte provádět citlivé operace, jako jsou platby kartou a další přístupy k vašemu bankovnímu účtu.

2. Aktualizujte své zařízení a software

Techniky hackerů se neustále vyvíjejí a spolu s nimi i zabezpečení zařízení proti nim. To nejmodernější se tak dostává jen do nejnovějších verzí programů a aplikací. Před odjezdem se proto ujistěte, že všechna vaše zařízení, včetně mobilního telefonu, tabletu a notebooku, mají nejnovější aktualizace operačního systému a aplikací.

3. Používejte silná hesla a dvoufázovou autentizaci

Tato rada platí doma, stejně jako na cestách. Používejte jedinečná a složitá hesla pro každý svůj online účet. Silné heslo by mělo obsahovat kombinaci velkých a malých písmen, číslic a speciálních znaků. Vyhněte se používání snadno odhadnutelných hesel, jako jsou jména, data narození nebo jednoduché sekvence.

Dvoufázová autentizace přidává další vrstvu ochrany tím, že vyžaduje druhý ověřovací krok při přihlášení k vašemu účtu. Tímto krokem může být SMS kód, e-mailová potvrzení nebo autentizační aplikace. Aktivace dvoufázové autentizace na vašich účtech výrazně zvyšuje jejich bezpečnost.

4. Buďte opatrní při používání bankomatů a platebních terminálů

Dívka s batohem na ulici, chraňte své osobní i platební údaje

Pokud je to možné, správně volte, kde vyzvednete peníze. Když vybíráte hotovost z bankomatu, používejte zařízení umístěná uvnitř bank nebo na bezpečných místech. Dávejte pozor na podezřelá zařízení připevněná na bankomatu, která by mohla kopírovat vaši kartu nebo zaznamenávat váš PIN.

Při platbě kartou v restauracích, obchodech nebo jiných provozovnách sledujte svou kartu po celou dobu transakce. Nikdy nedovolte, aby vám karta zmizela z dohledu. Použití bezkontaktních plateb je také bezpečnější, protože karta zůstává ve vašich rukou.

5. Zálohujte své důležité údaje

Před cestou si vytvořte zálohy důležitých dokumentů, jako jsou pas, víza, letenky a rezervace. Tyto dokumenty můžete uložit na cloudové úložiště (Google Drive, Dropbox) nebo je mít na USB flash disku. V případě ztráty nebo krádeže budete mít přístup k potřebným informacím.

6. Buďte opatrní při rezervaci letenek online

Když hledáte levné letenky, ujistěte se, že rezervujete na legitimních a bezpečných webových stránkách. Před provedením rezervace zkontrolujte recenze a hodnocení webu. Podvodné stránky mohou nabízet lákavé ceny, ale riskujete ztrátu peněz i osobních údajů. Doporučit můžu srovnávač letenek eSky.cz, který je jedním z lídrů na trhu a spokojeny s ním byly tisíce uživatelů.

Při platbě online používejte pouze zabezpečené platební metody. Dbejte na to, aby webová stránka měla SSL certifikát. Ten se zobrazuje jako zamčený zámek vedle URL adresy v internetovém prohlížeči. Zvažte použití virtuální platební karty nebo platebních služeb, jako je PayPal, které nabízejí další úroveň ochrany.

7. Sledujte své účty

Pravidelně kontrolujte výpisy ze svých bankovních účtů a kreditních karet i během cestování. Pokud zaznamenáte jakékoli podezřelé transakce, okamžitě kontaktujte svou banku nebo poskytovatele karty. Včasná reakce může zabránit dalším škodám.

8. Chraňte svá zařízení

Během cestování buďte opatrní, abyste svá zařízení, jako jsou telefon, tablet nebo notebook, neztratili, nebo aby nebyla ukradena. Používejte bezpečná zavazadla a uzamykatelné kapsy. Na veřejných místech, jako jsou letiště nebo nádraží, mějte svá zařízení vždy pod dohledem.

Cestování je příjemnou a obohacující vášní. Podvodníci se vás však o to v cizích krajích mohou pokusit ochudit. Pokud podniknete správné kroky k ochraně svých osobních a platebních údajů, vyhnete se mnoha rizikům a užijete si své dobrodružství bez zbytečných starostí. Vyhnete se tak situaci, která je velkým strašákem všech cestovatelů, a sice že přijdete o své doklady i peníze a budete přes půl světa žádat své známé doma o půjčku, abyste si mohli koupit alespoň ty nejlevnější letenky do Prahy. To určitě nikdo zažít nechce.

Šťastnou cestu a díky za přečtení!

Visited 4 times, 1 visit(s) today
Sdílejte článek s přáteli

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *