Barcelona levně, chrám Sagrada Familia z výšky, pohled na Barcelonu z výšky, budovy a ulice
Evropa,  Španělsko

Barcelona levně: 25 míst, která si užijete zcela zdarma

Barcelona je bezpochyby nádherná. Okouzlí vás unikátní architekturou, krásnými památky, dobrým jídlem i atmosférou. Je ale pravdou, že dovolená v Barceloně vůbec nemusí být levná záležitost – vstupné na všechny možné atrakce a památky se totiž může dosti prodražit. Ne však s mými tipy! V tomto článku mám pro vás hned 25 tipů, jak si užít dovolenou v Barceloně levně. Všechna místa, na která vás zavedu, jsou totiž zcela zdarma! Neutratíte tak ani korunu a přesto zažijete to nejlepší z Barcelony. A to se vyplatí, tak vzhůru do čtení! 🙂

Barcelona levně: 25 míst, která si užijete zcela zdarma: Obsah článku

Obdivujte Gaudího stavby

Synonymum pro Barcelonu? Jednoznačně Gaudí! Díla tohoto španělského architekta jezdí do Barcelony ročně obdivovat miliony turistů a ani vám by neměly uniknout. Nemusíte platit vstupné, abyste si prohlédli tyto budovy zvnějšku, i tak je totiž co obdivovat.

1. Casa Batló

Budově Casa Batló je přezdíváno „Dům kostí“. Jakmile si před něj stoupnete, pořádně si jej prohlédněte. Balkóny jsou ve tvaru lebek, okna jsou zase rozděleny holenními kostmi. Střecha je tvarovaná jako hřbet draka s šupinami, odkazující na legendu o svatém Jiří, patronovi Katalánska.

2. Casa Vicens

Dům obchodníka Manuela Vicense a zároveň další z výtvorů Antoni Gaudího. Jeho specifický styl se ani zde nezapře a stojí za to vidět. Casa Vicens patří společně s dalšími Gaudiho stavbami v Barceloně mezi památky světového dědictví UNESCO. 

3. Casa Milá

Tato budova je specifická tím, že nemá žádné rovné linie – všechny stěny, stropy a balkony jsou zakřivené, což má připomínat přírodní tvary. To uvidíte i při pohledu zvnějšku.

4. Palau Güell

Palác rodiny Güellů byl navržen jako rodinné sídlo, ale také jako místo pro různé společenské události (jako jsou koncerty nebo výstavy). Opět se jedná o fascinující dílo, které vás zcela jistě uchvátí. Nenechte si ho ujít a to ani zevnitř! Každou první neděli v měsíci je sem vstup zdarma!

5. Sagrada Familia

Navštívit Barcelonu a nevidět chrám Sagrada Familia? Nemožné! Věřte mi, že vidět tento architektonický skvost na vlastní oči je něco neuvěřitelného. A nemusíte ani chodit dovnitř. Už jenom pohled zvnějšku je zážitek na celý život.

Sagrada Familia v Barceloně, co vidět v Barceloně, Barcelona

Barcelona levně: Vyražte do muzea

Patříte mezi milovníky muzeí? Pak vás určitě potěší zpráva, že některá z barcelonských muzeí nabízejí vstupy zdarma. Vybrala jsem pro vás 3 (dle mého) nejlepší, pokud vás ale láká i jiné muzeum v Barceloně, zjistěte si, zda také nenabízí vstup zdarma nebo se slevou. Jistě se to vyplatí!

6. Picassovo muzeum

Pokud chcete vidět raná díla tohoto známého umělce, vyrazte právě sem. Vstupné je zdarma každou první neděli v měsíci, od listopadu do dubna také každý čtvrtek od 16 do 19 hodin, v hlavní sezóně (květen – říjen)  ve čtvrtek, v pátek a sobotu vždy od 19 do 21 hodin. Jen je potřeba  se dopředu registrovat na webu muzea.

7. Muzeum historie města Barcelony

Možná jste ani netušili, že Barcelona má své kořeny spjaté s Římskou říší. Právě v tomto muzeu se dozvíte vše z římské historie v Barceloně a kromě toho se přenesete zpět v čase a projdete se 4.000 m2 římských ulic a domů. Zdarma jej můžete navštívit každou neděli od 15 hodin a první neděli v měsíci.

8. Katalánské národní umělecké muzeum

Tato nádherná budova Katalánského národního uměleckého muzea stojí za to vidět jen tak zvnějšku, je totiž opravdu překrásná. Nicméně když sem vyrazíte kteroukoli sobotu od 15 hodin a každou první neděli v měsíci, budete mít vstup zdarma. 

Barcelona, co vidět v Barceloně, Katalánské národní muzeum umění, pohled na budovu muzea v noci

Nechte se okouzlit nejkrásnějšími výhledy na město

Jak si užít Barcelonu levně, ale zároveň nezapomenutelně? Vydejte se do míst, která vás okouzlí svým výhledem. Kopec Turó de la Rovina, Montjüic nebo Tibidabo, s těmito místy rozhodně nešlápnete vedle, pokud si chcete užít ty nejlepší výhledy na město. A to úplně zadarmo.

9. Bunkers del Carmel

Bunkers del Carmel, známé také jako MUHBA Turó de la Rovira, jsou bývalé vojenské bunkry a také jedno z nejlepších vyhlídkových míst v Barceloně. Najdete je na vrcholu kopce Turó de la Rovira ve čtvrti El Carmel. Je to ideální místo pro fotografování a užívání si západu nebo východu slunce nad městem.

10. Montjüic

Také kopec Montjüic nabízí skvělé panoramatické výhledy na Barcelonu, Středozemní moře a okolní krajinu.

11. Tibidabo

Tibidabo je hora nad Barcelonou. Nachází se zde světově proslulý zábavní park, nás ale budou zajímat jiné věci. První z nich je úchvatný kostel Sagrat Cor se sochou Ježíše na samém vrcholu. Do kostela je vstup zdarma v  době od 11 do 20.45 hodin. Druhou věcí je pak fantastický výhled na město, který se vám tu naskytne. 

Barcelona, pohled na ruské kolo na kopci Tibidabo

Barcelona levně: Prozkoumejte historickou část Barcelony

12. Barri Gotic

Jednou z nejstarších a zároveň nejmalebnějších čtvrtí v Barceloně je čtvrť zvaná Barri Gotic (Gotická čtvrť). Najdete tu úzké uličky, středověké budovy i okouzlující atmosféru, která vás uchvátí. A nic to nestojí.

13. Kostel Santa Maria del Mar

Tento kostel patří mezi mistrovská díla katalánské gotiky, není proto divu, že je i pro nevěřící velmi oblíbenou zastávkou při prozkoumávání Barcelony. Užít si jej můžete zcela zdarma a  to od pondělí do čtvrtka vždy od 10 do 13.30 hodin a potom od 17 do 20.30 hodin. Od pátku do neděle je otevřený od 10 do 20.30 hodin.

14. Kostel Santa Maria del Pi

Dalším úchvatným příkladem gotické architektury je jistě kostel Santa Maria del Pi. Kostel je známý pro své typické rozetové okno a také mohutnou zvonici, která je viditelná i z ulice La Rambla. Do zvonice se také můžete jít podívat, ale doporučuji k tomu vhodnou obuv – jdete po schodech. 

Kostel je otevřený od pondělí do čtvrtka vždy od 10 do 13 hodin a poté od 17 do 20 hodin. V pátek a sobotu od 9.30 do 11 hodin a poté od 18 do 20 hodin. V neděli pouze od 11 do 13 hodin. Ale pozor! I v této době mohou v kostele probíhat mše. 

Barcelona, Co vidět v Barceloně, katedrála Barcelona, pohled zepředu

Užijte si sluníčko na místních plážích

Kdo by to byl řekl, že Barcelona neměla až do roku 1992 žádnou pláž? Dnes je to až nepředstavitelné, nicméně skutečně to tak bylo. Pláže v Barceloně se změnily k nepoznání až s přípravou olympijských her, kdy byly celé přestavěny a upraveny do dnešní podoby. Dnes si tak můžete užít téměř 5 kilometrů dlouhé plážové promenády. Užít si den na pláži je bezpochyby způsob, jak zažít Barcelonu levně, ale naprosto skvěle. 

15. Pláž La Barceloneta

La Barceloneta je zcela určitě nejoblíbenější pláží v celé Barceloně a oprávněně se jí přezdívá Miami Barcelony. Krásná plážová promenáda, palmy, bílý písek a plážové restaurace k tomu, to je pláž La Barceloneta. A taky hlava na hlavě a zábava dlouho do večera. Pokud vám nevyhovují velké davy lidí a raději byste něco klidnějšího, mrkněte na další tipy.

16. Pláž Bogatell

Pláž Bogatell (Playa de la Bogatell) je označovaná za jednu z nejkrásnějších pláží v celém Španělsku. Zároveň tu je stále co dělat. Najdete tu hřiště na volejbal i ping-pongové stoly. Užít si můžete i lekci windsurfingu nebo kitesurfingu. Tady se nudit nebudete.

17. Pláž Nova Icària

Pokud do Barcelony míříte s dětmi, právě tato pláž je pro vás ta pravá. Patří mezi nejklidnější pláže v Barceloně. Má pozvolný vstup do moře, což je pro malé děti skvělé. A až je koupání v moři přestane bavit, zabaví je dětské hřiště nebo vodní fontána.

Barcelona levně, pláž v Barceloně, moře a písek při setmění

Barcelona levně: Udělejte si skvělé insta fotky

Barcelona je město plné barev, architektonických skvostů a nádherných míst, která jsou jako stvořená pro Instagram. Pro krásné fotky rozhodně nesmíte vynechat:

18. Casa Padau

Casa Padau možná není tolik známá jako Casa Batló nebo Casa Milá, pokud ale hledáte perfektní místo na ty nejbarevnější insta fotky, neměl by vám tento dům uniknout. Se svojí červeno zelenou zdobenou fasádou je to dům zcela unikátní a můžu vám zaručit, že fotky odtud budete mít naprosto dokonalé.

19. Pont del Bisbe

Jedna z nejfotografovanějších ulic v celé Barceloně je jednoznačně Pont del Bisbe. Oprávněně! Nachází se tu totiž krásný neo-gotický most, v překladu Biskupský most. Celá ulice má zvláštní, možná až magickou atmosféru. Místo je to tedy pro fotku jako stvořené.

20. The World Begins with Every Kiss

„Svět začíná každým polibkem“ je romantická nástěnná malba, kterou najdete taktéž v Gotické čtvrti.

Na první pohled toto umělecké dílo vypadá jako obraz líbajícího se páru. Když se ale podíváte blíž, zjistíte, že se jedná o obraz složený z více než 4.000 malých fotek. Všechny fotky patřili místním obyvatelům a vznikla u příležitosti 300. výročí obléhání Barcelony během války o španělské dědictví.

21. Parc de la Ciutadella

Parc de la Ciutadella je jeden z největších a nejkrásnějších parků v Barceloně. A právě tu se nachází další fotogenické místo. Jedná se o velkolepou vodní kaskádu zdobenou sochami a fontánami. Inspirací pro stavbu této ohromné fontány byla slavná římská Fontana di Trevi.

22. Arc de Triomf

V blízkosti parku Parc de la Ciutadella najdete i další fotogenické místo. Arc de Triomf je slavný oblouk, který slouží jako symbol města a významný historický památník. Oproti Vítěznému oblouku v Paříži je ten barcelonský sice o mnoho menší a postavený z červených cihel, rozhodně ale má své kouzlo!

Barcelona, Arc de Triomf, dívka v modrých šatech, Blond on the road

Zažijte Barcelonu jinak

Španělé milují různé oslavy, svátky a tradice, při kterých se vydávají do ulic. A právě při těchto příležitostech máte možnost zažít Barcelonu jinak (a levně!). Uvidíte a zažijete katalánské tradice a nebude vás to stát ani korunu! Pokud tedy budete v Barceloně během festivalů či katalánských svátků, rozhodně si jej nenechte ujít, byla by to škoda!

Nejoblíbenějším barcelonským festivalem je La Mercè, který se koná každý rok na konci září. Druhým je pak Festes de Gràcia konaný v srpnu. Přesná data je třeba si ohlídat, každoročně se v daném měsíci mění. 

23. Castells / Lidské věže

Světově proslulé katalánské lidské věže jsou zážitkem, na který jistě nezapomenete Lidské věže se staví až do výšky deseti pater (což je rekord). Hrad  („castell“) dokončuje odvážné DÍTĚ, které se vyšplhá až na vrchol. A kam se za nimi vydat? Od února do listopadu se objevují v ulicích Barcelony pravidelně, na kompletní seznam s přesnými daty a místy se podívejte sem.  Během La Mercè se na ně vydejte na náměstí Plaça Sant Jaume. 

24. Gegants / Obři

Jednou z nejstarších tradic v Barceloně jsou tzv. obři (Gegants). Jedná se o obří figuríny, které nosí pod sukní živí lidé. Klobouk dolů před nimi, tyto figuríny totiž mohou měřit až 4 metry a vážit až 60 kilo! Pro „nosiče“ je to ale obrovská čest. Obry potkáte v ulicích během obou festivalů nebo i dalších svátků. Mají svá vlastní vystoupení nebo jsou součástí tanečního průvodu městem (během La Mercè jdou obvykle z náměstí Plaça dels Àngels na náměstí Plaça Sant Jaume, jde se i přes La Rambla nebo náměstí Plaça de Catalunya).

25. Sardana

Sardana je tradiční katalánský tanec. který tančí skupina osob v kruhu. V ulicích Barcelony ho můžete vidět celkem jednoduše, stačí vědět, kam na něj jít 🙂 A víte, co je nejlepší? Do tance se můžete sami zapojit! 

  • Před Barcelonskou katedrálou se tančí pravidelně od února do července každou sobotu od 18.30 a každou neděli v poledne.
  • Na náměstí Plaça Sant Jaume každou neděli okolo 18.30 hodin.
  • V parku Parc de la Ciutadella od ledna do první neděle v březnu každou neděli v poledne.
Španělsko. Lidské věže, detail na ruce

Díky za přečtení!

Aby vám neutekly žádné další tipy a články z cest, nezapomeňte mě sledovat na Facebooku nebo Instagramu! 

Sdílejte článek s přáteli

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *