Zanzibar Spice Tour - ukázka muškátového oříšku
Afrika,  Zanzibar

Zanzibar Spice Tour aneb Výlet na farmu s kořením

Pokud byste na Zanzibaru měli vyrazit na jeden jediný výlet, rozhodně by to měla být farma s kořením aneb Zanzibar Spice Tour. Proč? Zanzibar byl v dřívější době v pěstování koření naprostá špička (proto je mu také přezdíváno Ostrov koření) a i když v dnešních dobách už vývoz koření není hlavním ekonomickým tahounem Zanzibaru, pěstování koření a exotického ovoce tu má bohatou historii, o kterou se s Vámi místní rádi podělí. 

Kromě toho se dozvíte spoustu zajímavých informací o tom, jak se jednotlivé druhy koření pěstují a sami koření a exotické ovoce ochutnáte. Farma s kořením by tak na vašem seznamu rozhodně neměla chybět. 

Pojďte se podívat, co nejzajímavějšího vás při návštěvě čeká a co je dobré vědět, než tam sami vyrazíte. 

Zanzibar Spice Tour - na kterou farmu jsme se vydaly?

Na Zanzibaru najdete několik farem s kořením, my navštívily Tangawizi Spice Farm, přibližně 15 km od hlavního města Zanzibar City. 

Návštěvu farmy jsme si nedomlouvaly přes hotel ani žádné jiné zprostředkovatele, prostě jsme si zavolaly taxík a nechaly se odvést na farmu. U vchodu jsme zaplatily vstupné a odtud už se nás ujal jeden z místních průvodců. 

Prohlídka trvala přibližně 3 hodiny

Zanzibar Spice Tour - prohlídka začíná...

Po zaplacení vstupného nás přivítal průvodce, který nás během přibližně tří hodin provedl celou farmou, vše nám dopodrobna ukázal a vysvětlil. Prohlídka probíhala v angličtině, ale! Aktuálně Tangawizi Spice Farm nabízí prohlídky už také v češtině! A to od místních průvodců, kteří umí česky 😁

Doporučuju si s sebou na farmu vzít papír a tužku a všechno si poctivě zapisovat, jinak nemáte šanci si veškeré informace a názvy zapamatovat 😁 Za celou prohlídku toho totiž uvidíte a uslyšíte opravdu spoustu. 

TIP PRO VÁS: Zanzibar Spice Tour se dá koupit jako “balíček” od různých firem nebo překupníků, kdy za docela velké peníze získáte vstup s průvodcem, dopravu na místo a zpět do hotelu a případně oběd. Je to ale zbytečné a navíc zaplatíte spoustu peněz navíc. Taxíkem se na farmu dostanete do 30 minut, na místě na vás řidič rád počká, případně se s vámi domluví, kdy se pro vás má vrátit. Komentované prohlídky jsou běžnou součástí, za průvodce se rozhodně neplatí nic navíc. 

Přírodní krása aneb Oreláník barvířský

Hned na začátku nám průvodce na svém kolegovi ukázal, jak se šikovně namalovat za pomoci plodů jednoho z keřů. Chytré, viďte? 🙂 Jedná se o Oreláník barvířský / Annatto, často přezdívaný jako „Lipstick plant“. Semena v plodech tohoto keře se kromě malování využívají také jako potravinářské barvivo. Oreláník pochází z tropických oblastí Ameriky.

Zanzibar Spice Tour - annato
Červenou barvu získáte po rozdrcení semínek uvnitř plodů
Zanzibar Spice Farm průvodce
A toto je výsledek 🙂

Je libo muškátový květ či oříšek?

Po úvodním ukázce zanzibarského make-upu následovala prohlídka farmy a ukázka různých druhů koření, což bylo samo o sobě naprosto fascinující. Už jste někdy viděli čerstvý, právě vylouplý muškátový oříšek? Víte, jak roste zázvor? A poznali byste podle vůně listů třeba hřebíček nebo citronovou trávu? 

Pojďme si dát malou hádanku. Znáte rozdíl mezi muškátovým květem a muškátovým oříškem? Že ne? 

Oba dva druhy koření sice pocházejí ze stromů muškátovníku, mají ale odlišnou vůni i chuť. Plodem muškátovníku jsou bobule, které mohou připomínat meruňky. Jakmile uzrají, puknou. A co najdeme uvnitř? Muškátový oříšek obalený červenými proužky – muškátovým květem. Muškátový květ se z oříšku sloupává a suší se dozlatova. Muškátový oříšek je pak vysušené semeno muškátovníku. 

A co je na něm ještě zajímavého? Muškátový oříšek se samozřejmě využívá v kuchyni jako dochucovadlo –  podporuje chuť jídlu a klidné trávení. Muškátový oříšek však obsahuje také psychoaktivní látky, které při vyšších dávkách mohou způsobovat změny vědomí. Používejte ho tedy s mírou 🙂 

Zanzibar Spice Tour - ukázka muškátového oříšku
Po rozříznutí bobule nás čeká...
Zanzibar Spice Tour - ukázka muškátového oříšku
..muškátový oříšek obalený červenou dužinou, muškátovým květem.

Vůně citrónu, ale citrónovník to není 🙂

Další hádanka? 🙂 Ale ne, tohle by bylo moc jednoduché 🙃 Co voní po citrónech, ale citrón to není? No přece citronová tráva! Tato rostlina sice pochází z Asie, ale hojně se pěstuje také v Africe, Americe nebo Austrálii. Ke spokojenosti ale potřebuje hodně sluníčka a dostatek vody. 

Citronová tráva se využívá jak v kuchyni (hlavně asijské), její účinky ale využijete i jako domácího pomocníka mimo ni. Má totiž antibakteriální i antioxidační účinky, snižuje cholesterol, podporuje trávení či koncentraci. Kromě toho se z ní vyrábí také kosmetické výrobky. 

Zajímavost citronové trávy? Odpuzuje hmyz 🙂

Zanzibar Spice Tour - citronová tráva
Vůni citronové trávy ucítíte už z dálky

Zanzibar Spice Tour pokračuje..

..a my začínáme být ověšené různými ozdobami z živých květů, které pro nás pracovníci farmy v průběhu prohlídky tvoří. Jednou je to prstýnek, podruhé náhrdelník, do třetice korunka. Ano, podle těchto ozdob na Zanzibaru bezpečně poznáte, kdo se zrovna vrátil z prohlídky farmy s kořením 😃🌺

Kromě toho jsme měly možnost už v půlce prohlídky zakoupit různé kosmetické přípravky (ručně vyráběná mýdla, parfémy), těmto nákupním svodům jsme však odolaly. Jsme tu přece kvůli koření. 

TIP PRO VÁS: Připravte se, že v průběhu celé Zanzibar Spice Tour po vás budou zaměstnanci farmy požadovat spropitné. A to nejen váš průvodce, ale také každý, s kým na farmě přijdete do kontaktu. Vzhledem k tomu, že se situace se spropitným opakuje každých pár minut, je třeba se na to připravit, jinak mohou být tyto situace dosti nepříjemné.

Zanzibar ozdoby
V průběhu prohlídky vás takhle pěkně nazdobí 🙂

Druhé nejdražší koření světa - vanilka

V další části prohlídky jsme viděly růst například vanilkové lusky. Jejich cena je i na ostrově vysoká, ale k nám do Česka se samozřejmě dováží s ještě vyšší marží. Je to hlavně proto, že péče o tuto rostlinu je relativně dost náročná. Sama rostlina kvete pouze 24 hodin 1x ročně, musí se tedy průběžně sledovat, kdy toto období nastává. V této době se pak musí provést umělé opylení, pokud se to nestihne, smůla. Po opylení dozrávají vanilkové lusky přibližně 6 – 7 měsíců, než je otrhají a dále zpracují. Vanilka pochází původem z Mexika.

vanilkové lusky
Vanilkové lusky - zřejmě nejdražší koření na farmě

Poznej koření podle vůně

Následovala další hádanka – co je tato kůra. Podle vůně to však bylo jednoduché poznat – skořice. Člověk by se hned zakousl, kdyby to nebyla kůra právě odřezaná ze stromu 😃 Voněla ale božsky. 

Kůra ze skořicovníku se suší a vytváří ruličky, tak jak je známe běžně z obchodů. Z listů, květů a větví se získává skořicový olej. 

Skořice má taktéž blahodárné účinky: snižuje krevní tlak, zlepšuje metabolismus, podporuje chuť k jídlu, ničí bakterie. Jako léčivo a koření znali a používali skořici lidé už ve starověku.

Zanzibar Spice Tour - skořice
Kůra skořicovníku má nezaměnitelnou vůni

Ochutnávka pepře

Potom přišlo na řadu něco, do čeho se opravdu dalo zakousnout – pepř. Věděli jste, že pepř zelený, bílý i černý pocházejí ze stejného plodu Pepřovníku černého? Je to vlastně ten stejný pepř, jehož charakteristika (barva, chuť) se mění podle toho, kdy se plody sklízejí a jak se následně zpracovávají. 

Zelený pepř se sklízí jako první, ještě nedozrálý. Plody se pak rychle suší teplým vzduchem nebo se nakládají do slaného nebo kyselého nálevu. 

Pepř černý, který patří mezi nejpoužívanější druhy pepře, se sklízí také ještě nedozrálý (má zelenou barvu). Chvíli se nechává fermentovat při pokojové teplotě (podobně jako je tomu např. u kávy nebo čaje), tak pepř získá svoji černou barvu. Následně se přibližně týden suší na slunci. 

Bílý pepř se sklízí nejpozději – až když mají všechny plody jasně červenou barvu. Kuličky pepře je třeba ponořit do vody a přibližně po týdnu je zbavit slupky. Celý proces výroby bílého pepře je nákladnější, proto je také bílý pepř dražší než černý nebo zelený.

Chuť čerstvě utrženého pepře se ani nedá popsat, to musíte zažít! ☺️

Zanzibar pepř
Chuť čerstvě utrženého pepře je nesrovnatelná s pepřem, který seženete u nás v obchodech

Na farmě s kořením najdete nejen koření...

Na farmě se pěstují kromě koření i různé druhy ovoce. Najdete tu ananasy, obrovské chlebovníky, karamboly nebo třeba kokosy, které vám v rámci „show“ jeden z pracovníků utrhne přímo z palmy a ještě vám při šplhání nahoru zazpívá 🥥😃

Kurkuma v rukou dívky
Spoustu druhů koření i ovoce na Spice Tour sami vyzkoušíte
Zanzibar Spice Tour - ananas
Ananasy určené ke konzumaci se sklízí ještě nedozrálé. Ty, které se zpracovávají např. do kompotů, se sklízejí, jakmile začnou žloutnout.

Prohlídka je (téměř) u konce..

Prohlídka farmy byla zakončena u posezení, kde pro nás bylo připraveno čerstvé ovoce a pití. No, příjemné překvapení 🙂 Kromě toho se tu nachází také stánky s pečlivě připravenými balíčky koření, které si tu můžete v libovolném množství zakoupit. Jako suvenýr je to fajn, nicméně upozorňuji, že úplně stejné balíčky nakoupíte na trzích v Zanzibar City mnohem levněji. 

Z farmy jsme odjížděly přibližně po třech hodinách nabité informacemi a ověšené květinami a dalšími ozdobami téměř od hlavy až k patě 😀🌺 Tenhle výlet stál rozhodně za to! 

TIP PRO VÁS: Zanzibar Spice Tour se dá velmi dobře spojit také s prohlídkou hlavního města nebo výletem na Prison Island

Zanzibar Spice Tour - tři usmívající se ženy
Květinové královny - Káťa, Slávka a já 🙂

Díky za přečtení!

Líbilo by se vám být u všech článků a cestovatelských tipů jako první? Pak mě nezapomeňte sledovat na Facebooku nebo Instagramu

Sdílejte článek s přáteli

2 Comments

  • Marek

    Ahooj, jedeme na zanzibar za 2 týdny a tak zjišťujeme všechno co se dá. A rád bych se zeptal ohledně spropitného jak zde zmiňujete, kolik se tak dává ? A hlavně když si příjdou co pár minut pro další.. Děkuji za odpověď.

    • Verča

      Ahoj Marku, odpověď je jednoduchá – dej, kolik ty sám uznáš za vhodné 🙂 Já v článku psala, že je potřeba se na to připravit a myslela jsem spíš psychicky než mít v kapse štos jednodolarovek, které budeš rozdávat na počkání. Samozřejmě místní zaměstnanci jsou za každé spropitné rádi, ale pokud ti to je co pět minut proti srsti (a naprosto to chápu), nedávej klidně nic, vážně se nic nestane.

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *