Zanzibar molo u moře
Afrika,  Zanzibar

Zanzibar: Vše, co potřebujete vědět před cestou

Zanzibar – malý ostrůvek na východě Afriky láká na pravou exotickou dovolenou. Já jsem se na Zanzibar vydala společně s mými kolegyněmi z práce, byla to tedy dámská jízda se vším všudy 🙂 

Zanzibar však mohu doporučit jak párům, tak klidně i sólo cestovatelům, které baví objevovat svět. Protože na Zanzibaru je toho k vidění opravdu spoustu! Než ale na Zanzibar vyrazíte, přečtěte si několik osvědčených rad a tipů, aby vaše dovolená proběhla bez nejmenších komplikací.

To nejdůležitější před cestou na Zanzibar

Zdraví

Pro občany České i Slovenské republiky nejsou žádná očkování před vstupem do země povinně vyžadována, nicméně několik se jich doporučuje. Konkrétně se jedná o očkování proti žluté zimnici, hepatitidě A i B, tetanu, obrně a choleře. Tyto nemoci, včetně malárie, se na ostrově mohou vyskytovat. Je tedy na vás, zda se necháte před cestou naočkovat či nikoli. My samy jsem před cestou očkování zvažovaly, nakonec jsme se rozhodly neočkovat a vše bylo v pořádku. Rozhodnutí je však jen a pouze na vás.

Nicméně, pokud byste při cestě na Zanzibar cestovali odjinud než z EU nebo jen přestupovali v zemi, kde se vyskytuje žlutá zimnice a budete tam déle než 12 hodin (týká se i toho, kdybyste těchto 12 hodin strávili na letišti), budete muset být proti žluté zimnici očkováni. Splnění této podmínky se dokládá mezinárodním očkovacím průkazem.

Zanzibar tři dívky na pláži
Tak to jsme my - tři cestovatelky Káťa, Slávka a Verča 👋
Cestovní pojištění 

Cestovní pojištění je od 4.5.2021 na Zanzibaru povinné po celou dobu pobytu. Zároveň na sebe buďte při dovolené opatrní, nepijte vodu z vodovodu, ale kupujte si vodu balenou. Spěte pod moskytiérou (s těmi jsme se standardně setkaly v každém ubytování), používejte repelenty a dodržujte pitný režim

Během cest jsem viděla několik „zdravotnických zařízení“ á la ordinace v garáži, nad nimiž byl nápis „Doctor“  – no ošetřit bych se tam nenechala 🙂 Pokud by se vám při dovolené přece jen něco stalo, vždy nejdříve kontaktujte vaši pojišťovnu, asistenční služba vás nasměruje na konkrétní zdravotnické zařízení. 

V hlavním městě najdete několik standardních nemocnic a soukromých ordinací. V takovém případě mějte s sebou dostatek finančních prostředků, jinak se může stát, že vás odmítnou ošetřit.

TIP PRO VÁS: Nezapomeňte si s sebou přibalit cestovní lékárničku. Kromě vašich pravidelných léků, které užíváte, se vám můžou hodit zejména léky na teplotu, bolest hlavy a zubů nebo průjem/zažívací potíže. Mně osobně se osvědčily léky na alergii (na Zanzibaru jsem zjistila, že mám zřejmě alergii na slunce :D) Dále pak doporučuji náplasti, mast na opary a přípravek na spálenou pokožku od slunce. 

žena s želvou v rukách
Slávka byla naše chodící lékárnička. Na Zanzibar s sebou přivezla hromadu léků na všechno 🙂 A i když jsme téměř žádné nevyužily, vždy je lepší být připraven.
Vízum

Občané České i Slovenské republiky potřebují mít pro vstup na Zanzibar vízum. To si můžete vyřídit buď předem na Velvyslanectví Tanzánské republiky v Berlíně, online, anebo přímo na letišti v Zanzibar City při příletu do země. My využily poslední variantu, tu jednodušší samozřejmě 🙂

ONLINE VÍZA: Vyřídíte na oficiálních stránkách. Stačí vyplnit všechny potřebné údaje a zaplatit poplatek 50 USD – platí se kartou online. Tanzánská vláda garantuje vyřízení víz do 10 dnů, obvykle se však doba vyřízení pohybuje kolem 2-5 dnů.

VÍZA NA LETIŠTI: Tiskopisy s žádostí o vydání platných víz dostanete často už v letadle, pokud ne, získáte je na letišti po příletu na Zanzibar. Tiskopisy (1 velký formulář a 1 kartičku) vyplníte a odevzdáte při pasové kontrole na zanzibarském letišti. Poplatek 50 USD můžete platit buď kartou nebo v hotovosti. Víza platí 3 měsíce.

Kromě toho potřebujete cestovní pas platný ještě 6 měsíců po odletu ze země.

TIP PRO VÁS:  Pokud budete víza platit v hotovosti, důrazně doporučuji mít částku nachystanou přesně. Bohužel se nám stalo, že si úředník na letišti od nás vzal bankovku vyšší hodnoty (neměly jsme menší) a nějak se mu nechtělo zbývající obnos vracet. Nakonec nám sice peníze vrátil, ale stálo nás to pár hodně divných a nervózních pohledů. Stejná obezřetnost platí i pro platbu kartou. Občas se totiž stává, že vám úředník platbu zadá vícekrát a z karty se vám tak strhne více peněz. Situaci následně musíte řešit s bankou, aby vám peníze vrátila. Nic příjemného, proto je ideální mít peníze nachystané opravdu přesně. 

Zanzibar dívka na pláži
Jakmile projdete letištní kontrolou, čeká vás nezapomenutelná dovolená ☀️

Čím platit na Zanzibaru?

Na ostrově se platí tanzanskými šilinky (zkratka TZS). Rozhodně s sebou na ostrov přivezte dolary, které na místě směníte za šilinky. Eura vozit nedoporučuji, při směně často počítají hodnotu eura jako hodnotu dolaru, a to nechcete 🙂 Oproti dolaru mívají i ve standardních směnárnách eura horší kurz. Dolary tak pro vás budou rozhodně výhodnější. 

Všude, kde to půjde, plaťte místní měnou. Samozřejmě dolary i eura vám také vezmou všude, ale bude to pro vás značně nevýhodné. Výběry z bankomatů nedoporučuji. Za prvé proto, že bankomaty rozhodně nejsou samozřejmostí v každé oblasti (jediné bankomaty najdete v hlavním městě, v Paje a Nungwi), a také proto, že je známo několik příběhů o tom, jak právě cizinci u bankomatů v Zanzibar City jsou cílem místních zlodějů. Nám se to nestalo, ale je dobré být obezřetný. Kromě toho jsou za výběr z bankomatu relativně vysoké poplatky. 

V dolarech doporučuji platit pouze víza na letišti. 

TIP PRO VÁS: Všude, ale opravdu všude, smlouvejte! Místní se na vás budou pokoušet vydělat pokaždé, co s vámi jen promluví 🙂 Usmlouváte ceny služeb (výletů, taxíků, půjčoven) i zboží (na trzích, v místních obchůdcích). Kde bych to nezkoušela jsou určitě supermarkety a restaurace, kde jsou pevně stanovené ceny. Všude jinde jste však schopni usmlouvat cenu minimálně na polovinu!

Zanzibar - lokální trhy
Smlouvat, smlouvat, smlouvat - základní pravidlo na Zanzibaru

Počasí na Zanzibaru

Podnebí na Zanzibaru je tropické, teplota tu tak nikdy neklesne pod 26°C ve stínu (nejnižší teplota je v období června – srpna), nejvyšší teploty jsou okolo 32°C. Období dešťů trvá od dubna do května/června, v ostatních měsících jsou srážky méně časté – často se jedná pouze o příjemný odpolední deštík. Nejvyšší výskyt komárů je v období dešťů, v ostatních měsících je jejich výskyt mnohonásobně nižší.

Turistická sezóna začíná v prosinci a končí přibližně v březnu, v tuto dobu jsou teploty na ostrově nejvyšší a také je zde nejvíce turistů. Po období dešťů (duben – květen) pokračuje opět turistická sezóna a to až do října. Listopad přináší slabší období dešťů.

My ostrov navštívily na přelomu listopadu a prosince a teplota byla každý den okolo 30°C. Během více než čtrnácti dnů, které jsme tu strávily, nám nepršelo ani jednou. Naopak jsme se několikrát pěkně spálily. Tropické klima je totiž dosti zrádné. Ač se to na první pohled nemusí zdát, sluneční paprsky jsou extrémně ostré, takže pokud se nebudete dostatečně chránit, zaručeně se spálíte a bude to opravdu hodně bolet. 

TIP PRO VÁS: Povinná výbava na dovolenou na Zanzibar? Opalovací krém min. SPF 50. Pokud seženete vyšší faktor, tím lépe pro vás. Nebojte, dámy, opálíte se i tak 🙂 Slunce je tu opravdu extrémně ostré. Doporučuji si přivést (nebo po příletu zakoupit) také krém po opalování. Věřte mi, velmi ho oceníte.

Dívka s kloboukem na pláži
Na Zanzibaru se od slunce lehce spálíte. Klobouk nebo jinou pokrývku hlavy tu tedy rozhodně oceníte.

Letenky na Zanzibar

Letecky se na Zanzibar dostanete jak z Prahy, tak z okolních evropských letišť. Zpáteční letenky se běžně pohybují kolem 13.000,- až 20.000,- Kč, v akci se dostanete na cenu kolem 11.000 – 13.000,- Kč. Když budete mít štěstí, můžete je ulovit v chybovém tarifu – stejně jako my – za krásných 6.000,- Kč. Letěly jsme z Lucemburska s leteckou společností Oman Air. Do Lucemburku jsme se dostaly se Student Agency za necelou tisícovku a ještě si užily celý den v hlavním městě 🙂

Doba letu na Zanzibar

Doba letu na Zanzibar se liší v závislosti na zvolené letecké společnosti, délce přestupu atd. Nejkratší lety z Prahy na Zanzibar bývají kolem 15 hodin, a to se společnostmi Emirates nebo Qatar (vždy s 1. přestupem).

My letěly konkrétně trasu Lucemburk – Frankfurt, Německo (1. přestup) – Muscat, Omán (2. přestup) – Zanzibar. Z Lucemburku na Zanzibar jsme se dostaly přibližně za 18 hodin, přestupy trvaly vždy kolem 2-3 hodin, což se dá v pohodě zvládnout. Ještě k tomu, když letiště v Ománu vypadá jako jedno velké supermoderní nákupní centrum 🙂 

Nazpět jsme neletěly až do Lucemburku, ale vystupovaly jsme už ve Frankfurtu. Kufry jsme si tak nechaly odbavit pouze do Frankfurtu a nebyl to vůbec problém. Odtud jsme jely do Prahy Flixbusem.

TIP PRO VÁS:

 

Nevíte, kde hledat levné letenky? Přečtěte si článek  JAK NA LEVNÉ LETENKY: TIPY A TRIKY PRO ZAČÍNAJÍCÍ CESTOVATELE.

Doprava na Zanzibaru

Taxi

Nejjednodušší způsob dopravy na ostrově je použití taxíku. Tak se zřejmě budete přepravovat i z letiště do svého ubytování. Před letištěm stojí vždy spousta taxíků, nebude tedy problém nějaký ulovit. Jen pozor – nenechte se napálit cenou, kterou vám řeknou. Rozhodně se nebojte smlouvat a částku snížit. Buďte ideálně vy ti, kteří částku navrhují. Pokud bude hodně nízká, prostě vás odmítnou nebo řeknou, že jste se zbláznili a vy budete vědět, že musíte pár šilinků přidat 🙂 Místní taxikáři vás rádi zavezou kamkoli po celém ostrově. 

Zanzibar taxi
Na ostrově není problém zajistit si taxi. A pokud zrovna žádné taxi nepotkáte a potřebujete jej, zeptejte se kteréhokoli místního. Jistě bude znát někoho, kdo zná někoho, kdo jezdí taxíkem 😄
Lodě

Stejně tak můžete využít třeba lodní dopravu, pokud pojedete na výlet na okolní ostrůvky. Někteří místní vlastní lodě a za pár drobných jsou schopni vás přepravit kamkoli si budete přát. 

Loď na moři
Chcete vyrazit na Prison Island? Ušetřete za zprostředkování a domluvte se s místními v přístavu, aby vás na ostrov zavezli. Počkají na vás, dokud si ostrov neprohlédnete a poté vás zavezou zpět do Zanzibar City.
Dalla Dalla

Místní doprava, tzn. Dala Dala Bus, což je dodávka přibližně pro 15 osob, na Zanzibaru jezdí, my jsme ji ale nevyužily. Dala Dala nemá pevně stanovený jízdní řád, z místa odjezdu vyráží až v případě zaplnění kapacity autobusu. Jízdenky není možné zakoupit předem. Jízda v Dale společně s místními obyvateli tak sice může být zážitek, ale pokud ani nevíte, kde má Dala zastávku a v kolik hodin tam bude, není to úplně ideální způsob dopravy.

Dalla Dalla Zanzibar
I takto může vypadat Dalla Dalla (foto: Wikimedia.org)

TIP PRO VÁS: Kam stojí za to na Zanzibaru vyrazit a co rozhodně musíte vidět? To si nezapomeňte přečíst v článku 10 TIPŮ, CO VIDĚT A ZAŽÍT NA ZANZIBARU.

Ubytování na Zanzibaru

Paje

Během více než 14 dní, které jsme na ostrově s holkama strávily, jsme vystřídaly tři ubytování – týden jsme bydlely v oblasti Paje, v nádherném hotelu s bazénem a výhledem na moře. Chtěly jsme si přece jen užít tu pravou exotiku 🙂 Z jídelny, z balkónu našeho pokoje i od bazénu jsme měly nádherný výhled na moře a dechberoucí odlivy. Jedná se o bydlení pro náročnější cestovatele, za které si ale také poněkud připlatíte. Ubytování bylo včetně snídaně.

Zanzibar - ubytování Paje
Hotel Mahali Zanzibar v Paje - naše nejdražší ubytování, které ale rozhodně stálo za to.
Nungwi

Po týdnu jsme se přestěhovaly do oblasti Nungwi, kde jsme bydlely v guest housu kousek od pláže, což byl sám o sobě taky dost velký zážitek 🙂 Pokud s guesthousy nemáte zkušenost, jedná o ubytování pro nenáročné cestovatele (tomu také odpovídá cena), k dispozici máte pokoj, koupelna a záchod mohou být společné i pro ostatní ubytované. 

Snídaně probíhaly na dvorku guest housu ve společnosti ostatních cestovatelů. Celé je to tam hodně cool, doporučuji tak spíše pro cestovatele a digitální nomády, pro které je atmosféra místa důležitější než cokoli jiného. Guest house byl asi 2 minuty chůze od pláže. 

Makofi guest house
Makofi Guest House - uvolněná atmosféra a pohodové bydlení pro nenáročné cestovatele (foto: Booking.com).
Zanzibar City

Poslední 3 dny jsme strávily v hlavním městě, kde jsme se ubytovaly v menším hotýlku kousek od rybářských trhů. Hotel měl vstup přes pěknou zahradu a samotný pokoj byl obrovský! Jednoduše, za málo peněz hodně muziky 🙂

Ubytování jsme hledaly přes Booking.com a potom objednávaly přes něj nebo přímo na stránkách vybraného hotelu podle toho, kde byla cena výhodnější. Ve všech ubytováních byla standardem moskytiéra nad každou z postelí, z preventivních důvodů na to pamatujte a vždy si raději ověřte, že jsou moskytiéry součástí i vašeho bydlení. 

V současné době najdete na Zanzibaru množství resortů, menších hotelů i soukromého ubytování. Záleží tak pouze na vás, jaké ubytování preferujete. Nabídka je opravdu rozsáhlá.

Pláže na Zanzibaru

Při hledání toho pravého ubytování bude zřejmě rozhodovat také dostupnost a kvalita pláže, to je jasné. Pojďme si tedy něco málo o zanzibarských plážích říct. 

Klid a odpočinek

Chcete si užít ničím nerušenou dovolenou? Oblast Bwejuu (severně od Paje) bude pro vás ta pravá. Lokalita není turisty hojně navštěvovaná a ani večerní zábavu tady úplně nenajdete. Co tu ale najdete je super místo na fotku – na této pláži se totiž nachází taková ta zkosená palma přímo u břehu moře – tedy ideální místo na fotku jak z katalogu 🙂 Jinde jsem takto rostoucí palmy neviděla. 

Za vodními sporty

Pokud vyrážíte hlavně za vodními sporty, vydejte se do oblasti zvané Paje, což je kitesurfařský ráj na východní straně ostrova. Oblast Paje je typická surfařská pohodička = přes den si užíváte ty nejlepší podmínky, které si na kitesurfing dokážete představit a večer si vychutnáváte pivo na pláži ve společnosti ostatních kámošů. Kromě pár restaurací tu ale bohužel nic moc dalšího nenajdete. Příliv a odliv je tu hodně znát, voda ustupuje několik desítek metrů. Podobně je na tom hned vedlejší oblast Jambiani, kde sice můžete na pláži potkat také spoustu místních, ale kvalitou pláže je určitě pod úrovní Paje. 

Zanzibar Paje pláž
Pláž v Paje. V této oblasti jsou odlivy dosti znát, a i když se v tu dobu nevykoupete, je to úžasná podívaná.
Za krásnými plážemi a nočním životem

Oproti tomu severní až severozápadní část ostrova nabízí trochu jinou zábavu. Tady byste surf určitě neužili, protože tu vlny téměř nejsou. Oproti tomu právě zde najdete ty nejkrásnější pláže na ostrově. Jedná se hlavně o lokality Nungwi a Kendwa. Tyto oblasti budete preferovat také v případě, že hledáte rušný noční život. Kendwa nabízí více rezortů, v Nungwi najdete i low-cost ubytování.

Pro rodiny s dětmi

Pokud vyrážíte na dovolenou s rodinou, zvažte lokalitu Kiwengwa na severovýchodě ostrova nebo Kendwa na severozápadě. Obě lokality nabízí hotely, které jsou dobře vybaveny právě pro rodiny s dětmi a ani při velkém odlivu a nemožnosti koupání (Kiwengwa) to není problém, hotely v těchto lokalitách mají často bazény. Tyto lokality jsou ideální také pro all-inclusive cestovatele.

Co videt na Zanzibaru Nungwi
Pláže jako z katalogů cestovních kanceláří najdete v oblasti Nungwi.

Jídlo na Zanzibaru

Snídaně jsme měly vždy v ceně ubytování. Na obědy i večeře jsme chodily do restaurací, v Zanzibar City také na místní trhy. Pokud nemáte celodenní stravu zajištěnou v rámci vašeho ubytování (což ani nedoporučuji, ochudíte se tak o možnost vyzkoušet každý den jinou restauraci/bar a to by byla opravdu škoda!), budete stejně jako my odkázáni na lokální podniky. Ty jsou ale vážně super a rozhodně nejsou nikterak drahé!

Na Zanzibaru je spousta restaurací přímo u pláže, můžete si tak vychutnávat večeři a koukat při tom třeba na západ slunce 🙂 Spoustu výletů, které zřejmě absolvujete, nabízí často v ceně i chutný oběd (obvykle rybu a přílohu typu grilovaná zelenina/brambory/rýže + nápoje). Lokální trhy nebo podniky, kam se chodí najíst převážně místní, jsou pak úplně jiná cenová relace. Najíte se chutně a oběd vás bude stát do padesáti korun 🙂 

Na místní obchody s potravinami v lokalitách mimo hlavní město moc nespoléhejte, nabídka je tu značně omezená. 

TIP PRO VÁS: Co na Zanzibaru ochutnat? Určitě zanzibarskou pizzu, kterou dělají třeba ve Forodhani parku v Zanzibar city. Zanzibarská kuchyně je plná koření a z části může připomínat kuchyni indickou (rýže, chlebové placky a koření je základ zanzibarské gastronomie). Nesmíte vynechat ani čerstvé ryby a tropické ovoce

Zanzibar pizza Forodhani Park
Přesně takto se ve Forodhani Parku dělá zanzibarská pizza (foto: Flickr.com)

Bezpečnost a místní obyvatelé

Cestovat jako tři „single“ ženy nemusí být vždy bezpečné, netýká se to však Zanzibaru. Já osobně jsem se na Zanzibaru cítila bezpečně vždy, jedinou výjimkou byla situace, kdy jsme se několikrát „tak trošku“ ztratily ve spletitých uličkách Kamenného města 🙂 Nebylo to však způsobeno místními obyvateli, jako spíš stresem z toho, že nenajdeme cestu zpátky 🙂

Co se týče místních, mám jen dobré zkušenosti. Na plážích a v turistických lokalitách najdete různé prodejce výletů a obchodníky se vším 🙂 Ti s vámi začnou bez problémů konverzovat na jakékoli téma a jsou nesmírně milí a přátelští. Chtějí taky svoje výrobky/služby prodat, že :-)) Někdy to může být až otravné, když vás během jednoho dne odchytí třeba 10 takových prodejců. Ti jsou pak schopni s vámi na pláži prosedět klidně půl dne. Na to je třeba se připravit.

Ulice v Zanzibar City
Pozor na uličky v hlavním městě. Lehce se v nich můžete ztratit 🙂
Masajové

Úplně speciální skupinou jsou pak Masajové, které poznáte snadno. Jsou vysocí a nosí tradiční masajský oděv – červenou látku naaranžovanou jako šaty a v ruce mají hůl. Masajové na plážích tráví celé dny. Jejich prací je buď prodávat ručně vyráběné výrobky (např. náhrdelníky) nebo prý! hlídat ženy na plážích. No, nevím, zda je tomu skutečně tak, nicméně i ti nejsou nikterak nebezpeční. Také se s vámi rádi dají do řeči, klidně se s vámi i vyfotí.

Při cestování pouze v ženském osazenstvu se vám také bude opakovaně stávat, že o vás bude okolí projevovat zájem ve zvýšené míře, ať už přímo na plážích nebo třeba na beach parties, kterých je zejména v Nungwi během týdne požehnaně. Přece jenom, na Zanzibaru se s dalšími ženami (tím myslím místními) večer jen tak nesetkáte. Stačí však říci, že nemáte zájem a místní hoši se klidí z cesty 🙂 nikdy se nám nestalo, že by odmítnutí někdo nepochopil. Pokud však zájem máte, no, bude se vám tu dost líbit 😀 

TIP PRO VÁS: Jak se s místními domluvit? Úředním jazykem je sice svahilština, v turistických oblastech se však v pohodě domluvíte anglicky, v letovisku Kiwengwa, kam často vyráží turisté z Itálie, také italsky. Pokud ovládáte arabštinu, nebudete mít problém domluvit se i v tomto jazyce. Na Zanzibaru pak můžete najít i pár místních, kteří se naučili česky. Mimo turistické lokality pak „rukama nohama“, místní obyvatelé, kteří se nepohybují v cestovním ruchu, cizí jazyky neovládají. 

Zanzibar Masajové na pláži
Masajové na pláži v Paje
Běžný život na Zanzibaru

Život místních vypadá jako jedna velká Hakuna Matata – tedy pohodička. Nikam se nespěchá, všechno má svůj čas, nic neuteče 🙂 To je sice pravda a zdánlivě to tak může vypadat, nicméně pokud se jen na chvíli dostanete mimo turistické lokality a nakouknete do běžného života Zanzibarčanů, zjistíte, že to s tou pohodičkou nebude tak horké. Velká část populace žije v chudobě a velmi nuzných podmínkách. 

TIP PRO VÁS: Pokud budete chtít dětem na Zanzibaru dovést nějaký dárek, rozhodně nevozte bonbóny, ale spíše omalovánky, kreslené knížky, naučné hračky, pastelky apod. Pokud máte oblečení, které už nevyužijete, můžete ho místním také darovat. Vozit jakékoli dárky však rozhodně není podmínkou. Dětem také nedávejte peníze a neučte je žebrat. Pokud budete svou dovolenou trávit pouze v rezortu, zřejmě se vám stane, že na místní děti ani nenarazíte. Což je velká škoda, zanzibarské děti jsou totiž hrozně roztomilé – hlavně ve školních uniformách, které jsou v místních školách povinné. 

Co si ze Zanzibaru přivést?

Zanzibar je nazýván ostrovem koření, nabízí se tak jednoduchá odpověď – koření! Na Zanzibaru můžete koupit jak známá koření typu pepř, kari, hřebíček nebo skořice, tak i méně známá jako třeba Zanzibar Tea Masala. Seženete tu také čerstvé vanilkové lusky nebo vanilkové extrakty a to za cenu několikanásobně nižší než v českých obchodech a v kvalitě mnohonásobně vyšší. 

Pokud si z dovolené rádi vozíte suvenýry v podobě lokálních ručně vyráběných výrobků, nebudete mít problém si vybrat. Obrazy, šperky, dřevěné dekorační předměty, popelníky či truhly, to vše máte možnost zde zakoupit. 

Zakázáno je naopak vyvážet předměty pocházející nebo vyrobené z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny, z kůže chráněných druhů zvířat nebo mořské fauny). Stejně tak je trestné vyvážet živá divoká zvířata nebo hmyz, pokud nemáte zvláštní povolení. 

Zanzibar místní trhy s kořením
Koření nekupujte v turistických oblastech, ale na lokálních trzích. Výběr je obrovský a ceny nižší.

TIP PRO VÁS: Zanzibar je nazýván ostrovem koření, nemůžete tak vynechat návštěvu některé z místních farem s kořením! Rozhodně to stojí za to! Přečtěte si článek ZANZIBAR SPICE TOUR ANEB VÝLET NA FARMU S KOŘENÍM, ať víte, co vás při návštěvě čeká 🙂 

Kolik nás Zanzibar stál?

Jízdenka Praha – Lucemburk………………950,- Kč

Zpáteční letenka Lucemburk – Zanzibar…6.194,- Kč

Jízdenka Frankfurt – Praha…….699,- Kč

Ubytování v Paje (5 nocí)……….5.349,- Kč   

Ubytování v Nungwi (5 nocí)……..2.292,- Kč

Ubytování v Zanzibar City (3 noci)…….1.269,- Kč

Jídlo, suvenýry, výlety, vstupy…….cca 8.000,- Kč

24.753,- Kč

1 osoba/17 dní

Díky za přečtení!

Zanzibar je nádherné místo, které toho nabízí k vidění a novým zážitkům spoustu! Já sama jsem si toto místo zamilovala a ráda se sem jednou vrátím. Zanzibar mě neskutečně okouzlil a věřím, že i vy z něj budete nadšeni! Teď už jen najít levné letenky a vydat se za novým dobrodružstvím. 

Líbil se vám tento článek? Budu moc ráda, když ho budete sdílet také se svými přáteli 🧡 A pokud chcete vidět i další fotky a videa i z jiných koutů světa, sledujte mě na mém Facebooku nebo Instagramu. U nejnovějších článků, tipů a doporučení tak budete jako první!

Poslední aktualizace článku: 29/12/2023

Sdílejte článek s přáteli

Jeden komentář

  • Marty

    Díky za článek, část věcí vidím jinak, ale to je asi dáno věkem a mým pohledem na to místo. Ale jinak to je asi jezdna z nejlepších lokalit, kde jsem kdy byl a pokud bude možnost chci poznat více i pevninskou oblast či víc afrických států a lidí. Jinak já letěl s CK, za tu cenu super a přímý let, i když s mezipřistáním. Čedok lítá napřímo i když nemá ty nejlepší hotely, občas se dá taky za super cenu. Velmi to zjednoduší cestu, zvlášť se současnými omezeními. 🙂 Jinak jídlo na pouličních stáncích atd. je určitě zajímavé, ale můj žaludek vím, že by ho krátkodobě nedal. I tak jsem si zvykal a projistotu ještě jedl probiotika. Jinak Chartery lítají do nové části letiště a tam bylo vše bez problémů, platby i fronty. 🙂 Za čas tam budou snad končit všechny lety. Jinak místní lidé jsou příjemní, prodejci ještě v mezích slušnosti. Né všichni co vypadají jako Masajové, jsou Masajové, ale ty kteří ano, tak jsou taky super 🙂 velmi empatičtí a nápomocní. Taky tahají zdarma lidem bodliny od ježků z nohou, místní si to tvrdě účtují. Ale je dobré se koupat při přílivu, při odlivu je jich tam moc. Na východě se ani jinak nedá, co vím. Jinak Stone town je nebezpečné, jen když jsou volby a asi někde. Průměrně má každý rodina 10-15 dětí, tedy s více manželami, velký problém tam je práce a je hlavně s turisty. Pokud můžete přijeďte je podpořit, ale tím, že si od nich něco smyslupného za smyslupnou cenu koupíte. Život tam je jiný, ale nesmí se na to člověk koukat svýma západníma očima. Přeji všem krásný den a pokud jste tam nebyli, tak určitě vyražte. Hakuna Matata 🙂

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *