Vatikán pruvodce socha budova
Evropa,  Vatikán

Vatikán: Velký průvodce nejmenším státem světa

Vatikán – nejmenší stát světa, přesto ho každý zná. Možná proto, že těch „nej“ má hned několik. Má nejméně obyvatel ze všech zemí světa, nachází se tu druhá největší bazilika na světě a potkáte tu také nejbarevnější armádu světa. Vatikán je ale samozřejmě známý i proto, že je centrem římskokatolické církve a sídlem papeže. Každoročně se tu tak kromě „běžných“ turistů sjíždějí i poutníci z celého světa.

V tomto průvodci se dozvíte všechno, co potřebujete před návštěvou Vatikánu vědět. Od základních informací o Vatikánu, přes tipy na místa, která byste ve Vatikánu rozhodně neměli minout, až po praktické tipy, které vám návštěvu Vatikánu velmi zjednoduší.

Vatikán: Základní info

Asi všichni vědí, že Vatikán se nachází v Římě. Na Římu (a Itálii obecně) je však zcela nezávislý. Vatikán, celým názvem Městský stát Vatikán, je svým politickým uspořádáním teokratickou absolutní volenou monarchií. Co to znamená? Zjednodušeně jde o „bohovládu“, církevní stát, v jehož čele doživotně a neomezeně vládne zvolený papež. Vatikánský městský stát vznikl 11. února 1929 na základě dohody mezi italskou vládou a katolickou církví. 

Rozloha Vatikánu

Vatikán je se svojí rozlohou 0,44 km² nejmenším státem světa. Většinu plochy zabírají Vatikánské zahrady a různé památky. Vatikán je dokonce tak malý, že se na jeho území nevejdou ani všechny potřebné budovy a kanceláře. Některé z nich tak najdete na území Říma.  

Počet obyvatel Vatikánu

Ve Vatikánu je oficiálně hlášeno přibližně 618 osob. Více než polovina z nich jsou ale diplomaté, kteří dlouhodobě žijí v jiných zemích. Ostatní obyvatele tvoří kardinálové a další církevní hodnostáři, úředníci a členové Švýcarské gardy. Naprostou většinu všech obyvatel tvoří muži. 

Úřední jazyk ve Vatikánu

Ve Vatikánu je úředním jazykem italština, obyvatelé Vatikánu však pocházejí z různých států světa, můžete se tak setkat s opravdu širokou škálou používaných jazyků, např. španělština, němčina, francouzština, angličtina apod. Popisné (turistické cedule) jsou běžně psány v několika jazycích (angličtina, němčina, italština), nemusíte se tak bát, že byste se tu nedomluvili nebo ztratili 🙂

Vlajka Vatikánu

Vlajka Vatikánu je dvoubarevná. Žlutý svislý pruh je vždy blíž stožáru, na bílém se nachází papežská tiára (trojnásobná papežská koruna, která symbolizuje trojitý papežský úřad: učitelský, kněžský a pastýřský) a obrácené klíče sv. Petra.

Vatikán vlajka bílý a žlutý svislý pruh se znakem
Vlajka Vatikánu

Vatikán: Co vidět a navštívit

Na návštěvu Vatikánu si určitě vyhraďte jeden celý den. Ten vám bude bohatě stačit na to, abyste navštívili nejvýznamnější památky. Pokud máte čas a chcete vidět všechno opravdu v klidu a beze spěchu, ideální jsou dva dny. A co tedy vidět a navštívit?

Bazilika sv. Petra

Bazilika sv. Petra (Basilica Papale di San Pietro) je druhou největší bazilikou na světě (první je Bazilika Panny Marie Královny míru v Pobřeží Slonoviny) a je pojmenovaná po sv. Petrovi, jednom z dvanácti apoštolů – prvních učedníků Ježíše Krista. Sv. Petr byl na tomto místě místě ukřižován a pohřben a nad jeho domnělým hrobem je postavena právě tato velkolepá bazilika.

Bazilika je známá také proto, že je dílem mnoha významných architektů, kteří se na její stavbě podíleli. Pro příklad: Bramante, Domenic Fontana, Carlo Maderno, Raffaelo či Michelangelo. Ten v roce 1541 dokončil fresku v Sixtinské kapli, tím ale práce na bazilice rozhodně neskončily. Celá bazilika se totiž stavěla neuvěřitelných 124 let. Úspěšně ji dokončil až stavitel Gian Lorenzo Bernini. Do baziliky se vejde až 60.000 lidí.

Rozhodně doporučuju vyjít si schody až do kopule, protože odtud budete mít úžasný výhled na celé náměstí, do Vatikánských zahrad i na celý Řím. Prohlídka Baziliky sv. Petra včetně kopule vám zabere minimálně 2 hodiny. 

Vatikán Bazilika sv. Petra
Bazilika sv. Petra je monumentem Vatikánu
Výhled z Baziliky sv. Petra ve Vatikánu na Svatopetrské náměstí
Výhled z kopule Baziliky sv. Petra na Svatopetrské náměstí

PRAKTICKÉ TIPY: Otevírací doba baziliky je od 7 do 19 hodin, kupole je otevřena od 8 do 18 hodin (od dubna do zář), od října do března se jak bazilika, tak kupole, zavírají o hodinu dřív. A pozor! Ve středu v bazilice probíhají bohoslužby, přibližně do 13 hodin tak nebývá vůbec přístupná.

Vstup do baziliky je zdarma, vstup do kupole je zpoplatněn částkou 8 € (pokud půjdete pěšky) nebo 10 € (pokud použijete výtah). Kopuli můžete projít celou kolem dokola, výhled je tak opravdu do všech stran.

Vatikánské jeskyně

Přímo pod Bazilikou sv. Petra se nachází Vatikánské jeskyně (Grotte Vaticane) – místo posledního odpočinku vatikánských papežů, církevních hodnostářů a dokonce i královských rodin. Je zde pochován sv. Petr, jehož hrobka je přímo pod Berniniho baldachýnem, který je vystavěn v přízemí baziliky. 

V kryptě můžete nalézt také hrob jediného Čecha, kardinála Josefa Berana

 

Hrobka papeže Kalixta III. ve Vatikánu
Hrobka papeže Kalixta III. ve Vatikánských jeskyních. Zdroj: Wikimedia

PRAKTICKÉ TIPY: Vstup k papežským hrobkám je zdarma a vchází se k nim přímo z Baziliky sv. Petra. Doporučuji si nechat návštěvu hrobek až na závěr vaší prohlídky Baziliky sv. Petra. Východ totiž vede ven z baziliky, nejde se do ní odtud vracet a museli byste si znovu vystát frontu do baziliky.

Vatikánská muzea a Sixtinská kaple

Vatikánská muzea jsou pokladnicí umění. Pokud vás láká vidět více než 20.000 uměleckých děl, neměli byste si Vatikánská muzea nechat ujít. Ne nadarmo patří mezi jedny z nejnavštěvovanějších muzeí světa.

Na sedmi kilometrech plochy najdete 8 vatikánských muzeí, která jsou tvořena 54 galeriemi, sály a obrazárnami. Můžete se těšit například na čtyři Raffaelovy síně se slavnými freskami, Egyptské muzeum, Etruské muzeum, Muzeum moderního umění s obrazy Vincenta van Gogha či Salvadora Dalìho, Galerii map, Apoštolskou knihovnu se vzácnými rukopisy, Vatikánskou obrazárnu a další. Nemůžu zapomenout ani na ikonické točité schodiště. Zřejmě nejslavnější částí je však Sixtinská kaple a její stropní fresky od Michelangela – především Poslední soud, který patří mezi jeho nejslavnější díla. V Sixtinské kapli proto očekávejte relativně dlouhé fronty. Nemusíte k ní ale spěchat. Nachází se totiž až na samotném konci celé prohlídky muzeí. 

Vatikánská muzea nabízejí čtyři prohlídkové okruhy, z nichž nejkratší má přibližně hodinu a půl. Muzea jsou ale tak rozsáhlá, že v nich klidně můžete strávit celý den. K dispozici jsou tu samozřejmě toalety, restaurace či bufet. Připravte se ale na to, že ceny jídla a pití jsou tu vyšší. 

Vatikán chodba se sochami Vatikánská muzea
Vatikánská muzea jsou opravdovou pokladnicí umění
Vatikán točité schodiště ve Vatikánských muzeích
Po ikonickém točitém schodišti se projdete při návštěvě muzeí. Ale víte, že v muzeích je dokonce ještě jedno další? To ale při běžné prohlídce není veřejnosti k dispozici.

PRAKTICKÉ TIPY: Otevírací doba Vatikánských muzeí je od pondělí do čtvrtka od 8.30 do 18.30 hodin, poslední vstup je umožněn v 16.30 hodin. V pátek a sobotu jsou muzea otevřeny od 8.30 do 20 hodin, poslední vstup je umožněn v 18 hodin.

Vstupenky do muzeí doporučuji kupovat přes oficiální webové stránky.

Vatikánské zahrady

Součástí vaší návštěvy Vatikánu mohou být také prohlídky Vatikánských zahrad (Giardini Vaticani). Zahrady se rozpínají na více než polovině celé rozlohy Vatikánu a obsahují dokonalou směsici historie, umění a víry. Najdete tu nádherně upravené kvetoucí zahrady, vinné révy, renesanční fontány, jeskyně, sochy a další umělecká díla.

Při procházce zahradami na vás bude téměř ze všech stran velkolepě vzhlížet Bazilika sv. Petra. Jednou z nejznámějších budov v zahradách je pak také Palác vlády, kde sídlí vláda Vatikánu a další úředníci. 

Pokud by se vám nechtělo chodit pěšky, od 1. června 2021 se v zahradách můžete svést také otevřeným vyhlídkovým autobusem. Prohlídka Vatikánských zahrad vám zabere minimálně 2 hodiny, autobusem hodinu. 

Vatikán Pohled na Vatikánské zahrady
Pohled z Baziliky sv. Petra do Vatikánských zahrad
Vatikán Budova Vatikánské vlády
Palác vlády, sídlo vatikánské vlády

PRAKTICKÉ TIPY: Otevírací doba Vatikánských zahrad je totožná s otevírací dobou Vatikánských muzeí. Vstupenky do zahrad opět doporučuji kupovat přes oficiální webové stránky.

Vatikánské pohřebiště

V polovině 20. století byly pod Vatikánem nalezeny pohřebiště (Necropoli Vaticana), jejichž historie sahá tisíce let zpátky. Dohromady bylo nalezeno 22 mauzoleí, včetně ostatků sv. Petra

Pohřebiště se nachází 5 – 12 metrů pod zemí, přímo pod Bazilikou sv. Petra. Při prohlídce se chodí úzkými podzemními chodbami, pokud tedy trpíte klaustrofobií, prohlídku byste měli velmi zvážit. Místo je to hodně speciální a prohlídky velmi omezené denním počtem osob, pokud byste se tedy chtěli do pohřebišť podívat, doporučuji vstupenky zakoupit hodně dopředu. Prohlídka trvá přibližně 2 hodiny. 

Mapa podzemí v Bazilice sv. Petra ve Vatikánu
Plánek Vatikánské nekropole pod Bazilikou sv. Petra. Zdroj: Wikipedia

PRAKTICKÉ TIPY: Vatikánská pohřebiště jsou ve správě Vatikánského úřadu Scavi, který prohlídky zajišťuje. Vstupenky tedy není možné zakoupit přes oficiální web Vatikánu, ale právě přes Scavi. Vstupenky se rezervují přes e-mail scavi@fsp.va nebo přímo přes jejich kontaktní formulář na webu

Při rezervaci je nutné uvést přesný počet a jména účastníků prohlídky, jazyk, ve kterém prohlídku požadujete a konkrétní datum (např. 2. – 4. 8. 2021), kdy byste chtěli prohlídku absolvovat. Konkrétní čas vám pak přidělí přímo Scavi dle dostupných kapacit. Vstupenky stojí 13 € a platí se až po potvrzení konkrétního termínu a času prohlídky.

Můžete to zkusit také osobně na místě – v kanceláři Scavi, která sídlí u vchodu do nekropole (vchod se nachází nalevo od Berniniho kolonády – na Google maps hledejte Ufficio Scavi).

Jednodušší, ale mnohem dražší variantou, je zajistit si vstupenky přes agenturu. Na Googlu najdete hned několik, které tyto prohlídky organizují. 

Prohlídky se realizují od pondělí do pátku v době od 9 do 18 hodin, v sobotu od 9 do 17 hodin.

Svatopetrské náměstí

Svatopetrské náměstí je hlavní náměstí ve Vatikánu. Sedmnáct metrů širokou kolonádu tvoří vždy čtyři toskánské sloupy v řadě o výšce patnácti metrů. Na horní římse kolonády jsou umístěny sochy svatých, sedmdesát na každé straně. Na náměstí se vejde zhruba 400.000 lidí. 

Ve středu náměstí si jistě povšimnete egyptského obelisku, který sem nechal v roce 1585 přepravit papež Sixtus V. Na náměstí najdete také dvě kašny a sochy sv. Pavla a sv. Petra. 

Z náměstí můžete vidět také Apoštolský palác (Pallazo Apostolico), sídlo a „úřadovnu“ papeže, do těchto prostor ale není veřejnosti vstup umožněn. 

Vatikán Svatopetrské náměstí obelisk a pouliční osvětlení
Bližší pohled na obelisk. V pozadí část Apoštolského paláce
Svatopetrské náměstí
Svatopetrské náměstí focené z kopule Baziliky

PRAKTICKÉ TIPY: Ve Vatikánu najdete kromě Baziliky sv. Petra také 6 dalších kostelů. Některé z nich jsou pro veřejnost otevřena. Patří mezi ně Kostel San Pellegrino (San Pellegrino in Vaticano) a Kostel sv. Anny (Sant’Anna dei Palafrenieri).

Vatikán: Praktické info

Co si obléct na návštěvu Vatikánu?

Při vstupu do Vatikánu není požadován žádný dress code, nicméně je vhodné obléct se s respektem k místu, kde se nacházíte. 

Do baziliky i Vatikánských muzeí je zakázáno vstupovat v krátkých šortkách a tílkách, ideální je mít kalhoty/sukně/šaty ke kolenům a zakrytá ramena (v pořádku jsou trička s krátkým rukávem nebo třeba přehozený šátek přes ramena).

Čím se platí ve Vatikánu?

Možná vás to překvapí, ale ve Vatikánu se platí eurem. Ačkoli Vatikán není členem Evropské unie ani Evropské měnové unie, na základě měnové dohody s Itálií může tisknout své vlastní euromince. A co na nich najdete?

  • podobiznu papeže Jana Pavla II.,
  • symbol kardinála Camerlenga,
  • podobiznu papeže Benedikta XVI.,
  • podobiznu papeže Františka,
  • papežský symbol moci.

Protože se těchto mincí ve Vatikánu netiskne moc, bývají cenným sběratelským kouskem

Jak se ve Vatikánu vyhnout frontám?

Ve Vatikánu se připravte na obrovské množství lidí. Mám pro vás dva tipy, které vám návštěvu Vatikánu kvůli davům lidí značně zjednodušší. 

Do Vatikánu se vydejte co nejdříve ráno. A ano, klidně v 6 nebo o půl 7. Budete mít tak dost času projít si náměstí v klidu a naprosté pohodě. Od 7 je zároveň otevřena bazilika, takže budete mezi prvními, kteří se do ní ráno podívají. Během dopoledne se začíná náměstí plnit davy lidí a věřte mi, jsou to opravdu davy.

Vstupenky do Vatikánských muzeí kupujte na konkrétní čas a předběhněte tak celou frontu. Na oficiálních webových stránkách muzeí (odkazy na ně jsou výše v textu) si zakupte vstupenky na konkrétní čas a nemusíte tak čekat ve frontě, rovnou půjdete přednostně ve vámi zvolený čas.

Na co si dát pozor?

Na kapsáře! Extrémní množství lidí a všudypřítomné fronty mohou lákat různá individua. Pozor tedy na peněženky a další obsah vašich kabelek a batohů. Bohužel i tady se totiž můžete setkat s různými zlodějíčky a kapsáři. 

Vatikán: Setkání s papežem

Chtěli byste se při návštěvě Vatikánu setkat s papežem? No, nic není nemožné! Zde je několik tipů:

Každou neděli a o některých svátcích ve 12 hodin, pokud je papež ve Vatikánu, žehná davům na Svatopetrském náměstí z okna Apoštolského paláce. 

Setkání s papežem probíhá také ve středu od 9.30 hodin. Na tyto audience je potřeba mít dopředu vstupenku, která je ale zdarma. Dostanete ji od Švýcarské gardy a ideální je si o ni říct přibližně den až tři dny předem (podle toho, zda se jedná o významný svátek či nikoli). Vstupenky rozdává Švýcarská garda u Bronzových dveřích na Svatopetrském náměstí. 

Audience probíhají v zimních měsících v Bazilice sv. Petra, v letních měsících se konají přímo na Svatopetrském náměstí, kde je kapacita až 80.000 lidí. Tady je třeba mít vstupenku pouze v případě, že chcete sedět (na náměstí jsou připravené židle na sezení), pokud postojíte, vstupenky nepotřebujete. V tomto případě ale doporučuji vzít si s sebou dostatek pití a při čekání klidně i jídlo. V létě, pokud jsou vysoké teploty, nevadí ani pokrývka hlavy, která se naopak doporučuje.

Ačkoli audience začínají v 9.30 hodin, doporučuje se být na místě nejpozději v 8 hodin ráno

Vatikán Stráže Švýcarské gardy
Švýcarská garda u Bronzových dveří - právě zde můžete získat vstupenky na audience s papežem

Pokud se chystáte na návštěvu Říma, rozhodně byste neměli vynechat ani Vatikán, kde na vás dýchne opravdu zvláštní atmosféra. Tahle směsice historie, víry a umění je něco, co jen tak někde nepotkáte. A pokud se vám při návštěvě Vatikánu podaří setkat i s papežem Františkem, věřím, že se bude jednat o zážitek na celý život.

Praktický návod, jak koupit vstupenky do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple online

1) Jděte na oficiální stránky Vatikánských muzeí:  https://tickets.museivaticani.va/home

2) vpravo nahoře zvolte jazyk „English“

3) na stejné stránce nahoře máte lištičku „Book your visit“ (rezervace), tu vyplníte. Visitors (počet osob), Date (datum, kdy chcete muzea navštívit), Area (jaké místo chcete ve Vatikánu navštívit) – zvolíte „Vatican museums“ a poslední Who (kdo jste) zvolíte „Singles“ – jednotlivci. Kliknete na „Search“ – vyhledat.

4) otevře se Vám nabídka vstupenek a vy zvolíte hned tu první „Admission tickets – Vatican Museums and Sistine Chapel“ – kliknete na „Book“ – rezervovat.

5) otevře se Vám konkrétní rezervace. Nejdříve vyplníte počet osob „Select the tickets for participants to the visit“, tj. Full price ticket (plné vstupné pro dospělou osobu) – zvolíte dle počtu osob. Pokud máte s sebou dítě nebo studenta do 26 let, máte pro něj nárok na snížené vstupné, tj. Reduced price ticket. Poté si zvolíte konkrétní čas, kdy chcete muzea navštívit „Select the time for the visit on XXX 2024“. Doporučuji co nejdříve ráno, ať máte dostatek času si vše v klidu projít. Některé ranní vstupy mohou být vyprodané (Sold out), tak zvolíte z časů, které jsou k dispozici. Poté Vám ještě budou nabídnuty doplňkové služby jako audio průvodce nebo třeba oběd, ale tam nemusíte nic zaklikávat a jen to přeskočíte.

6) na konci Vám systém ukáže konečnou cenu (20 eur vstup + 5 eur administrativní poplatek/dospělá osoba), kliknete na „Proceed“ a objeví se Vám rekapitulace objednávky. Vyplníte Vaše jméno, příjmení, adresu, nezapomeňte také správný email, kam Vám následně přijdou vstupenky. V části „Partecipants List“ vyplníte příjmení a jméno Vás i případných dalších osob, pro které vstupenky kupujete. Jakmile bude vše vyplněno, kliknete na „Buy“ – koupit.

7) na další stránce zaplatíte vstupenky online, tj. vyplníte potřebné údaje z Vaší karty a potvrdíte zaplacení. Poslední stránka znovu rekapituluje celou objednávku. A máte hotovo! 🙂 

8) poté Vám přijde potvrzení o nákupu včetně vstupenek na Vámi zadaný email. Ty doporučuju vytisknout (pro jistotu), ale stačí je mít i v mobilu. Užijte si Vatikán!

TIP PRO VÁS: Pokud by se u Vás cokoli změnilo, Jakékoli změny rezervace (jména osob atd.) můžete dělat na stejných stránkách, konkrétně tu: https://tickets.museivaticani.va/booking

Nezapomeňte, že nákupem vstupenek online přeskočíte u vstupu celou frontu, což je skvělé! V den Vaší návštěvy muzeí a kaple ale i tak doporučuji ke vstupu přijít dříve než ve Vámi zvolený čas (přeci jenom, nebudete tam na ten stejný čas jediní). 

Díky za přečtení!

A pokud plánujete návštěvu Vatikánu, nezapomeňte také na letenky. Kde hledat ty nejlevnější se dozvíte v článku JAK NA LEVNÉ LETENKY: TIPY A TRIKY PRO ZAČÍNAJÍCÍ CESTOVATELE.

Poslední aktualizace článku: 22/12/2023

Visited 33 times, 4 visit(s) today
Sdílejte článek s přáteli

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *