Jak se slavi Vanoce ve svete_zena v cervenem aute s malym ditetem, darky, snih, Vanoce
Itálie,  Martinik,  Mexiko,  Německo,  Norsko,  Španělsko,  Švédsko

Jak se slaví Vánoce ve světě: 15 tradic, které vás překvapí i pobaví

Vánoce nejsou jen o ozdobeném stromečku a kapru se salátem. Každá země má své vlastní zvyky a tradice, které často překvapí svou originalitou. Zatímco v Evropě se těšíme (převážně) na sníh a vánoční trhy, jinde se svátky slaví v plavkách na pláži nebo za zvuku exotické hudby. Jak se tedy slaví Vánoce ve světě? Pojďte se podívat na 15 míst po celém světě, kde jsou Vánoce opravdu jedinečné. 

Jak se slaví Vánoce ve světě: Obsah článku

Jak se slavi Vanoce ve svete_vanocni venec se svickami

Jak se slaví Vánoce ve světě? 15 zvyků a tradic, které Vás překvapí i pobaví

1. Island – 13 vánočních skřítků místo Santy

Kdo nosí dárky: Třináct „Jólasveinar“ (vánočních skřítků)

Kdy se slaví Štědrý den: 24. prosince

Jak se slaví Vánoce ve světě? Na Islandu o Vánocích rozhodně netroškaří – děti tu totiž navštěvuje celkem třináct vánočních skřítků. Každý den od 12. do 24. prosince přichází jeden z nich a dětem nechává v botě malé dárky – pokud byly hodné. Ty zlobivé dostávají bramboru.

2. Norsko – schovávání košťat před zlými duchy

Kdo nosí dárky: Julenissen (vánoční skřítek)

Kdy se slaví Štědrý den: 24. prosince

V Norsku věří, že na Štědrý večer vycházejí zlí duchové a čarodějnice, které by mohly ukrást košťata a létat na nich po obloze. Proto místní před Vánoci všechna košťata důkladně schovávají!

3. Japonsko – Vánoce ve stylu KFC

Kdo nosí dárky: Santa-san (Santa Claus)

Kdy se slaví Štědrý den: 24. prosince

V Japonsku nejsou Vánoce tradičním svátkem (převládá zde totiž buddhismus a šintoismus), ale staly se populární díky fastfoodovému řetězci KFC. Ten v Japonsku proměnil své kyblíky s kuřetem díky šikovnému marketingu na ikonickou štědrovečerní hostinu. Mnoho (zejména mladších) Japonců si tak na Štědrý den objednává smažené kuře jako symbol oslavy. KFC je tu na Vánoce dokonce tak oblíbené, že na Štědrý den si tu bez rezervace ani nesednete. 

4. Martinik – neobvyklé vánoční oslavy v karibských rytmech

Kdo nosí dárky: Père Noël (Otec Vánoc)

Kdy se slaví Štědrý den: 24. prosince

Na tomto francouzském ostrově v Karibiku se Vánoce nesou v duchu hudby a tance. Místní tradicí jsou tzv. „Chanté Nwel“ – večery plné zpěvu vánočních písní, rumu a kreolských specialit, jako je pečené selátko či „boudin“ (krevní klobása). Původně se jednalo o večery v kruhu rodinném, v současné době jsou však tak populární, že se staly veřejnými oslavami.

Jak se slavi Vanoce ve svete - Martinik. Pohled na strom ozdobeny vanocnimi napisy a ozdobami
Vánoce v Karibiku? Čekají vás ozdobené palmy a tak trošku nevkusná výzdoba všude kolem 🙂

5. Filipíny – nejdelší vánoční sezóna na světě

Kdo nosí dárky: Santa Claus nebo „Niño Jesús“ (Jezulátko)

Kdy se slaví Štědrý den: 24. prosince

Na Filipínách s Vánocemi rozhodně netroškaří! Tady začínají vánoční oslavy už v září a končí až v lednu. S tím souvisí i to, že během Vánoc mají na Filipínách hned několik svátků a oslav. Mezi ty nejzajímavější patří zcela určitě „Panunulúyan“, což je tradiční filipínská vánoční inscenace. Obvykle se jedná o živou scénku nebo pouliční divadlo, kde herci v kostýmech Josefa a Marie obcházejí dům od domu a prosí o přístřeší. Hospodáři (další herci) je odmítají, což symbolizuje odmítnutí Svaté rodiny v Betlémě. Nakonec najdou úkryt ve stáji (reprezentované kostelem nebo jiným místem), kde se Ježíš narodí. Často je tato inscenace doprovázena zpěvy tradičních filipínských koled

6. Venezuela - do kostela na bruslích

Kdo nosí dárky: Niño Jesús (Ježíšek)

Kdy se slaví Štědrý den: 24. prosince

Na Štědrý den vyrážejí ve Venezuele lidé do kostela na vánoční mši. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby v hlavním městě Caracasu nebylo zvykem jezdit sem na kolečkových bruslích. Ulice se kvůli tomu často uzavírají pro auta.

7. Mexiko – vánoční oslavy i rozbíjení piňat

Kdo nosí dárky: Niño Dios (Dítě Ježíš)

Kdy se slaví Štědrý den: 24. prosince

V Mexiku je jednou z hlavních tradic „Las Posadas“ – devět dní oslav od 16. do 24. prosince, 9 dní, které představují 9 měsíců těhotenství Panny Marie. Během těchto slavností se lidé prochází ulicemi a zpívají písně, kterými žádají o nocleh v tzv. posadas. Ty mají představovat hostince, ve kterých Josef s Marií hledali přístřeší.

Děti se také těší na rozbíjení piňat plných sladkostí a ovoce. Bez čeho také nemohou v Mexiku začít Vánoce jsou tzv. farolitos, neboli papírové lucerny, kterými Mexičané zdobí chodníky i domy.

8. Španělsko – veselý Tió de Nadal a tříkrálový průvod

Kdo nosí dárky: Tři králové (Los Reyes Magos)

Kdy se slaví Štědrý den: 24. prosince, ale dárky se dávají 6. ledna

Ve Španělsku se děti těší na dárky až na Tři krále (6. ledna), kdy se koná tříkrálový průvod.

Zajímavostí také je, že v katalánských betlémech najdete figurku Caganera, což je postavička sedící na bobku, která vykonává potřebu – symbolizuje štěstí a hojnost. V Katalánsku se navíc dodržuje také bizarní tradice „Tió de Nadal“ – dřevěné polínko s namalovaným obličejem, kterému děti „krmí břicho“ a na Štědrý večer ho bijí holí, aby „vykakalo“ dárky a sladkosti.

Tio de Nadal - dřevěné prkýnko, dětská vánoční hra ve Španělsku, v pozadí krb a vánoční světýlka, sedící děti
Dřevěné polýnko Tió de Nadal je katalánskou tradicí

9. Grónsko - netradiční vánoční pochoutky

Kdo nosí dárky: Julemanden (Vánoční muž)

Kdy se slaví Štědrý den: 24. prosince

Pokud jsou pro vás Vánoce hlavně ve znamení vánočních pochoutek, pak vyražte do Grónska! Gróňané si totiž pochutnávají na specialitách, jako je mattak (syrová velrybí kůže s tukem), kiviak (fermentovaní mořští ptáci zabalení do tulení kůže a zakopaní do země na několik měsíců) nebo suaasat, což je polévka z polárního soba. Pro místní obyvatele se jedná o delikatesy, ale pro cizince může být chuť dost extrémní.

10. Irák - vánoční ohně a modlitby

Kdo nosí dárky: Sv. Mikuláš

Kdy se slaví Štědrý den: 24. prosince

Jedním z nejzajímavějších zvyků mezi iráckými křesťany (hlavně Chaldejci a Asyřané) je zapalování velkých ohňů na Štědrý večer. Tato tradice má hluboké kořeny v biblické symbolice světla a ohně jako znamení Boží přítomnosti. Lidé se scházejí kolem ohně a společně recitují vánoční příběh. Pokud se plameny zvednou vysoko a rychle, věří se, že příští rok bude požehnaný a plný štěstí. Jakmile oheň dohoří, lidé sbírají jeho popel a uchovávají ho doma jako ochranný talisman pro štěstí a požehnání v novém roce.

11. Itálie – čarodějnice Befana místo Ježíška

Kdo nosí dárky: Befana (hodná čarodějnice)

Kdy se slaví Štědrý den: 24. prosince, dárky ale přináší až 6. ledna

Italové dostávají dárky nejen od Santa Clause (Babbo Natale), ale také od čarodějnice Befany. Podle legendy létá 6. ledna na koštěti a děti obdarovává sladkostmi, které jim schovává do punčoch. Ty, které zlobily, ale najdou v punčoše uhlí! Co mi to jenom připomíná… 🙂

12. Německo – adventní trhy a vánoční okurky

Kdo nosí dárky: Ježíšek (Christkind) nebo Weihnachtsmann (Vánoční muž)

Kdy se slaví Štědrý den: 24. prosince

Jak se slaví Vánoce ve světě už víme, ale co u našich sousedů? V Německu jsou Vánoce neodmyslitelně spjaty s adventními trhy, svařeným vínem a perníčky. Kuriózní tradicí je vánoční okurka („Weihnachtsgurke“) – skleněná ozdoba, která se schová na stromečku. Kdo ji najde jako první, dostane speciální dárek.

Rothenburg ob der Tauber hrníčky vánoční trhy
Německá vánoční kultura je velmi podobná té naší - bez svařáku si tu neumí vánoční trhy představit 🙂

13. Austrálie – Vánoce na pláži

Kdo nosí dárky: Santa Claus

Kdy se slaví Štědrý den: 25. prosince

V Austrálii slaví Vánoce uprostřed léta. Namísto sněhu si tak lidé užívají grilování na pláži a vánoční surfařský závod, kde Santa Claus v plavkách brázdí vlny.

14. Švédsko – svátek světla a tanec kolem vánočního stromečku

Kdo nosí dárky: Jultomten (vánoční skřítek)

Kdy se slaví Štědrý den: 24. prosince

Švédové slaví Vánoce v duchu tradičního svátku svaté Lucie (13. prosince), kdy dívky v bílých šatech s věncem svíček přinášejí světlo do temného zimního období. Ve městech se konají průvody, lidé nosí svíčky, oslavují svátek světla a připomínají si skutky mučednice Lucie. 

Vánoce tu končí 13. ledna, kdy Švédové odstraňují vánoční výzdobu. Než ale odzdobí vánoční stromeček, tak kolem něj nejdříve tančí!

15. Čína – vánoční jablka pro štěstí

Kdo nosí dárky: Dun Che Lao Ren („Vánoční starý muž“)

Kdy se slaví Štědrý den: 24. prosince, ale Vánoce nejsou oficiálním svátkem

V Číně, kde Vánoce slaví hlavně mladí lidé, je populární tradice Ping An Guo. Ping An Guo je tradiční ovoce, které se dává jako dárek během oslav Čínského Nového roku nebo Vánoc. Doslovně znamená „bezpečné a klidné ovoce“ (ping an = bezpečný, klidný, guo = ovoce). 

Ping An Guo bývá často jablko nebo jiný druh ovoce, které je vybrané pro jeho čistý vzhled a pozitivní symboliku. Lidé ho dávají jako dárek, aby vyjádřili přání, že daná osoba bude mít v novém roce zdraví, štěstí a bezpečí. V některých případech je ovoce zabalené do dekorativního papíru nebo obalu a může být ozdobeno červenými stuhami, které symbolizují štěstí a ochranu.

Vánoce, jablko, skořice
Jablko je v Číně symbolem zdraví, štěstí a bezpečí. Milá tradice, co říkáte?

Díky za přečtení!

Líbilo by se vám mít každý týden nové tipy na výlety po Česku i zahraničí? Sledujte mě na Facebooku nebo Instagramu a buďte u všech tipů jako první! ✈️

Sdílejte článek s přáteli

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *