Voskové figuríny skupiny ABBA
Evropa,  Švédsko

Muzeum ABBA ve Stockholmu: Nejroztančenější místo Švédska

I když nejste dítětem 70. či 80 let, písničky od ABBY jako Mamma Mia, Dancing Queen nebo Waterloo vás určitě neminuly. I dnes to díky nim dokážeme na parketu pořádně rozjet. Tyhle songy jsou totiž nesmrtelné stejně jako celá éra téhle švédské kapely. A protože jsou na ABBU Švédové patřičně hrdí, najdete ve Stockholmu i jejich muzeum – ABBA The Museum – které díky slávě skupiny láká statisíce návštěvníků ročně. Ani vy byste si ho neměli nechat ujít, je totiž neuvěřitelně zábavné!

Legenda jménem ABBA

Agnetha, Bjorn, Benny a Anni-Frid – to je sestava, která od svého založení v roce 1972 bořila hitparády – nejdříve ty švédské, později i mezinárodní. Ačkoli – ani oni začátky neměli jednoduché. Jako kapela, která pocházela ze Švédska a původně ani nezpívala anglicky, si svoje místo pod sluncem musela vybojovat. 

V roce 1973 se ABBA účastnila švédského kola mezinárodní soutěže Eurovize se songem „Ring Ring“, ve které neuspěla. Členové skupiny se ale nevzdali, zkusili to o rok později znovu s písní „Waterloo“ a tuto mezinárodní soutěž vyhráli. Život se jim obrátil vzhůru nohama. 

ABBA během své desetileté aktivní kariéry vytvořila obrovské množství hitů, které se hrají dodnes. Jejich kostýmy i taneční kreace jsou legendární stejně jako jejich muzika. Konec ABBY ale předurčovaly vztahy ve skupině – páry, které tvořili Agnetha s Björnem a Anni-Frid s Bennym, se v průběhu rozpadly, a to později vedlo k rozpadu celé skupiny.

Muzeum ABBA - na co se můžete těšit?

Že je ABBA nesmrtelná ukazuje i fakt, že do dnešní doby bylo prodáno více než 400 milionů desek, byl vytvořen úspěšný muzikál a natočeny oblíbené filmy, na kterých se někteří členové ABBY sami producentsky podíleli. 

ABBA muzeum je pak takovou třešničkou na dortu. Ať už jste či nejste fanoušci této švédské kapely, z tohohle místa budete nadšeni! 🤩 

Muzeum vás vtáhne do zákulisí, kde vznikaly legendární songy jako Mamma Mia, Dancing Queen a další. S kapelou si zatancujete na pódiu, zkusíte nahrát vlastní song anebo si uděláte fotku ve stejné helikoptéře jako ABBA na cover desky Arrival 🚁 A to zdaleka není všechno!

V muzeu najdete obrovskou sbírku originálních kostýmů, zlatých desek, ale třeba i hudebních nástrojů, díky kterým vznikaly legendární hity (například Bennyho piano nebo Björnovu kytaru). Je tu postaveno také nahrávací studio Polar, ve kterém ABBA natočila mnoho ze svých pozdějších hitů. A jako bonus – pohled do zákulisí natáčení filmu Mamma Mia! 🎬

Kde muzeum ABBA najdete?

ABBA muzeum najdete na ostrově Djurgården ve Stockholmu. Najdete ho velmi jednoduše, sídlí totiž hned vedle známého zábavního parku Gröna Lund, který ani z dálky nepřehlédnete 🙂 

Do muzea vás samozřejmě budou lákat také tóny známých písní 🙂

Kdy je muzeum otevřené?

Muzeum ABBA je otevřené každý den od 10 do 17 hod. Na návštěvu doporučuji vyhradit si minimálně 2 hodiny vašeho času, ideálně 2,5. Záleží samozřejmě na tom, jak moc se vám bude chtít všechno číst, zkoušet, fotit atd. 

V muzeu jsou k dispozici také menší šatny s uzamykatelnými skříňkami – pokud tedy s sebou budete mít kufr nebo batoh, můžete si tu svá zavazadla odložit.

Kde koupit vstupenky a kolik stojí?

Vstupenky kupujte přímo na webu muzea, kde si zarezervujete konkrétní den a čas vaší návštěvy – to rozhodně doporučuju. Vyhnete se tak velkým frontám před muzeem.

Vstupenky můžete koupit také na pokladně v muzeu – ale pozor, platba je možná pouze kartou, hotovost tu nepřijímají.

Vstupenka pro dospělého činí 290 SEK, pro děti, studenty a seniory je vstupné zlevněné. 

Muzeum ABBA v obrazech

Světelný nápis ABBA
ABBA muzeum - automobil
ABBA Museum kostýmy
Mamma mia! Automobil z filmu
Muzeum ABBA Kostýmy z filmu Mamma Mia

Díky za přečtení!

A pokud se vám článek líbil, nezapomeňte se přihlásit k odběru novinek. Více tipů na výlety po Česku i zahraničí najdete také na mém Instagramu a FacebookuPřidejte se k dalším cestovatelům a buďte u všech tipů jako první! ✈️

Poslední aktualizace článku: 15/04/2023

Visited 2 times, 1 visit(s) today
Sdílejte článek s přáteli

Přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *